Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangváltók (készítése)
 
Témaindító: crom3x, idő: Okt 30, 2005
A mértékegységeket a mérőszámtól szóköz választja el. A személynevekből képzett mértékegységek (Volt, Ohm, Amper, stb.) nagybetűvel írandók!
Lapozás: OK   67 / 132
(#) peter1995 válasza peter1995 hozzászólására (») Dec 9, 2011 /
 
Ohh. Most nézem hogy gyárilag a mély nincs is megszűrva. A magas és atölcsér v an csak vágva a mély közvetlenül a bemenetre van kötve.
Így viszont egy mély hangváltóra lenne szükségem. A hangszóró 8ohm-os és 200-250W-os. A két hangfal TDA 7294 hídról van hajtva úgy hogy a két hangfal sorba kötve.
(#) ptesza válasza peter1995 hozzászólására (») Dec 9, 2011 /
 
Peter. Olvass vissza egy ket hozzaszolast...
(#) peter1995 válasza ptesza hozzászólására (») Dec 9, 2011 /
 
Áhh. Van egy 200µF ilyenhez való kondim. Ez fix érték. Van több tekercsem is. Miben váltózik a hang ha negyobb illetve kisebb tekercset kötök be?
(#) Xanyi hozzászólása Jan 4, 2012 /
 
Sziasztok!

Most találtam erre a fórumra, és talán tud nekem valaki segíteni.
Van egy autós hangszóró szett, ami áll 2 db mélyközép hangszóróból, 2 db magas hangszóróból, és 2 db hangváltóból. Ezek különálló egységek, tehát nem koax hangszóróról van szó.
A hangváltókba van magassugárzó védelem, asszem valami izzós megoldás.
A probléma az, hogy egyik napról a másikra a jobb oldali (csak az) elkezdte azt csinálni, hogy korábban kapcsol be a magassugárzó védelem.
Úgy kell elképzelni, hogy már elég nagy a hangerő, a bal szól is szépen, a jobb magas viszont elhalkul. Ha visszaveszem a hangerőt, újra szól. Nem a hangerő túl nagy, mert eddig ennél hangosabbat is tudott
Semmi más nem változott a rendszerben...
Próbáltam az erősítőn felcserélni a hangszóróvezetékeket, hogy biztosan a hangszórószett-e a hibás, de az, mert a hiba marad a jobb oldalon.
Célszerü lenne a magasokat is felcserélni, a problémám csak az hogy ez egy igényes beépítés, és ez jópár órás munka lenne.
Hozzátok leginkább az lenne a kérdésem, hogy egyáltalán lehet-e hogy ez a magassugárzó hibája, vagy ilyet az nem okozhat, csak a hangváltó? Mert a magas még csak-csak pótolható, de a hangváltó...
Ilyet lehet esetleg javítani?
Itt van a leírása:
www.extremeaudio.co.uk/product_pdf.php?id=1063
Előre is nagyon köszönöm a hozzászólásokat!
(#) erikabanhidi válasza Xanyi hozzászólására (») Jan 4, 2012 1 /
 
Mérés nélkül segíteni szinte lehetetlen. Mérjed meg először is a 2 magas ellenállását, hogy egyforma -e!
Másodszor: az izzós védelmet el kell felejetni és ha lehet kiiktatni!
(#) reloop válasza Xanyi hozzászólására (») Jan 4, 2012 /
 
Szia! Ha váltó jó, akkor a magas sugárzó tekercsében lehet menetzárlat, ezt egy hangszóró kereszt csere megmutatja.
Elképzelhető, hogy a védelmet képező izzó szála fáradt el. Nem tragikus eset, általában beszerezhető típusú szofita égő szokott lenni.
(#) ptesza válasza Xanyi hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
A hangváltója szokványos alkatrészelkből épül fel. Ha nincs műszerezettséged akkor tényleg csak cserélgetéssel tudod kiszűrni a hibás alkatrészt. Van a hangváltó jobb felső sarkában egy PTC feiratú alkatrész, valószinüleg az húzza le a hangerőt. Ki nem szabad iktatni mert tönkremehet a magas. Ha esetleg úgy alakulna ,hogy a magasat cserélni kellene ,és nem kapsz hozzá akkor esetleg megpróbálkozhatsz ilyennel is, de valószinűleg már módosítani kellene némileg a váltót is.
(#) Xanyi hozzászólása Jan 5, 2012 /
 
Köszönöm mindenkinek!
Tehát először is mérjek ellenállást a magasokon. Ha az eltér, akkor biztosan az a rossz?
Ha nem tér el, akkor meg kell őket cserélni, így kiszűrhető hogy a hangváltó vagy a magas a rossz.

reloop
Az izzó világít olyankor amikor némul a magas. Attól még lehet izzó gond?

ptesza
Ha kiderül hogy a hangváltó a ludas, akkor azt lehet javítani olyan módon, hogy a jót is kiszerelem, és valamilyen műszerészembernek odaadom mindkettőt hogy tudjon összehasonlító méréseket végezni? Úgyértem a "szokványos alkatrészek" azt jelenti, hogy kaphatóak kereskedelmi forgalomban?

Köszi!
(#) reloop válasza Xanyi hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Szia! Nagyítottam rajzot a leírásból. Ha ilyen halogén izzó van a váltóban és világít, abból hangszóróhibára, vagy kábel-test zárlatra következtetek. A magas sugárzó védelmét - nagy valószínűséggel - a PTC látja el anélkül, hogy az izzó világítana.

Crossover.JPG
    
(#) Xanyi hozzászólása Jan 5, 2012 /
 
Akkor mire szolgál az izzó benne, és miért van kettő? A hangváltó így néz ki, és így nézve a felső izzó parázslik amikor halkul a magas...

11.jpg
    
(#) ptesza válasza Xanyi hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Olyankor túl sok áram folyik rajta, amit az izzó korlátoz. Szerintem is testzárlat lehet ,vagy a lengőcséve tekercsének szigetelése sérült ,és a benne levő ferrofluid miatt testet fog.

Szóval cserélgetéssel ki tudod szűrni a kakukktojást.
(#) erikabanhidi válasza ptesza hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
...vagy méréssel!
(#) reloop válasza Xanyi hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Az izzót rövidzár védelemnek nézem, mely nem vonatkoztatható egyértelműen a magas hangszóró hibájára.
Javaslom jegyezd fel melyik vezeték hova van bekötve, majd kösd le őket és mérd szakadásvizsgálóval, hogy valamelyik ág testel-e a karosszériához.
(#) ptesza válasza erikabanhidi hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Mit is mérnél? Fejtsed ki bőven.
(#) erikabanhidi válasza ptesza hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
reloop írta + a hangsugárzó ellenállását!
(#) Xanyi hozzászólása Jan 5, 2012 /
 
Köszönöm mindenkinek, nagyon sokat segítettetek.
Tehát ha valamelyik hétvégén lesz időm szerelgetni, akkor a következőket fogom megnézni:
1. Lekötök minden vezetéket a hangváltóról, és mérek testzárlatot a kábeleken.
2. Összehasonlító mérést csinálok a két hangszóró magashangszóró ellenállásáról. Ha egyforma megyek tovább, ha eltér, akkor egyértelműen a magasok a hibásak.
3. Felcserélem a két magast.
Jelentkezem majd...
(#) reloop válasza Xanyi hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Szia! Addigra derítsd fel, hol lehet jó áron 12V 20W halogént kapni, mert lehet csak annyi az egész. Először természetesen mérni kell.
(#) erikabanhidi válasza reloop hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Majd én adok neki van 3db feleslegbe, ingyen viheti!
(#) Xanyi válasza reloop hozzászólására (») Jan 6, 2012 /
 
Azt még esetleg meg tudjátok mondani, hogy miért van 2 db izzó?
(#) reloop válasza Xanyi hozzászólására (») Jan 6, 2012 /
 
Szia! Lehet külön mély-magas, vagy a jellemzően hídkapcsolású kimenet miatt egy-egy az input +/- -on.
(#) feccus hozzászólása Jan 7, 2012 /
 
Sziasztok!
Tudna esetleg valaki segíteni abban hogy,van 2db eastech hangszóróm(6ohm/100w)és egy dóm magas sugárzóm(8ohm/80w) milyen hangváltót vagy kapcsolást kellene alkalmaznom hogy kijöjjön legalább 4ohm. Az erősítő 2x80w/min 4ohm. jelenlegi bekötés szerin:a magason 1 kondi a mélyek pedig párhuzamosan kötve,így 3,7ohm-ot mérek ami egy kicsit kevés.
Köszi.

eastech.JPG
    
(#) erikabanhidi válasza feccus hozzászólására (») Jan 7, 2012 /
 
3,7Ohm vagy 4 nem sokat oszt vagy szoroz!!!
3,7ohmos hangsugárzóból nem lehet 4ohmosat készíteni, mert a soros ellenállással visszavennéd az érzékenységét! Finoman tolod neki a hangerőt akkor simán elmegy, hisz üzem közben még meg is nő ez a 3,7Ohm! Tegyél egy soros tekercset is mélyre, legalább 1,2mH-t!
(#) Bassmester válasza feccus hozzászólására (») Jan 7, 2012 /
 
Hali!
Nekem is volt ilyen hangszóróm, van is róla TS és átvitel mérésem ha érdekel. Úgy rémlik, hogy 1,5 kHz fölött már gyenge, tehát egy kissé "horpadt" lenne középtartomány, mert ugye az átlag dómokkal nem nagyon kell 3k alá merészkedni. Egyébként én is építettem már vele aktív monitorládát (dobosnak).
Én 4 db Eastech közé raktam egy piezót ami nem túl érzékeny, de azért még megfelel, ilyen célra megteszi.
Íme:

box 1.jpg
    
(#) erikabanhidi válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 7, 2012 /
 
Hű ez nagyon szép, gratulálok!
(#) Bassmester válasza erikabanhidi hozzászólására (») Jan 7, 2012 /
 
Köszi
Közben megtaláltam a méréseimet.
TS:

Fs = 52.27 Hz
Re = 5.00 ohms[dc]
Le = 3340.81 uH
L2 = 54172.87 uH
R2 = 20.43 ohms
Qt = 0.42
Qes = 0.47
Qms = 4.00
Mms = 13.59 grams
Rms = 1.116887 kg/s
Cms = 0.000682 m/N
Vas = 12.25 liters
Sd= 113.10 cm^2
Bl = 6.915532 Tm
ETA = 0.36 %
Lp(2.83V/1m) = 89.71 dB

Átvitel 10 literes zárt dobozban.

Egy darabhoz 12 liter térfogat kell (bassreflex) 55 Hz-re hangolva.
(#) kiss.ferenc hozzászólása Jan 7, 2012 /
 
Szevasztok. Érdekelne egy pasziv hangváltó magas sugárzóhoz. Láttam olyat amiben egy égő volt és nagy hangerőn elkezdett világitani. A Dynacord is haszál olyat a ládáiban. Megvan valakinek a rajza?
(#) reloop válasza kiss.ferenc hozzászólására (») Jan 7, 2012 /
 
Szia! Ez egy autós hangváltó. A lényeg látható rajta.
(#) kiss.ferenc válasza reloop hozzászólására (») Jan 7, 2012 /
 
Köszönöm! Szerinted az égő nem akadályozza az áramot ami a hangszóróhoz megy? Úgy értem, tudom hogy azért van az égő, hogy nagy hangerőknél visszafogja az áramot ami a hangszóróhoz megy, igy védi a hangszórót hogy ne égjen le,de kis hangerőnél nem csökkenti a magas sugárzó hangját?
(#) reloop válasza kiss.ferenc hozzászólására (») Jan 7, 2012 /
 
Az izzószál hideg és meleg ellenállása között több mint tízszeres a különbség. Ez elegendő, hogy a normál működést ne korlátozza.
(#) kiss.ferenc válasza reloop hozzászólására (») Jan 7, 2012 /
 
Köszönöm szépen a rajzot! Gondolom a kondenzátorral és a tekercsel lehet variálni?! Én általában 2,2mikro-farados kondenzátort szoktam használni a hangváltókban magas-sugárzóhoz. Az 5w-os ellenállásnak mi a jelentősége az izzó, és a kondenzátor közt? Ezt a hangváltót nagy teljesitmény mellett is lehet használni(az én erősitőm 300w-os)?
Következő: »»   67 / 132
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem