Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1542 / 3960
(#) kameleon2 válasza tomi52 hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Sziasztok!
Én anno diszkóztam egy GX 4000-essel és Dual CD-vel. Ami egyértelműen a vastag szalag mellett szólt, az a CD-hez nagyon közeli, magas dinamika + az analóg hangzás. Én külön nem kezelném a kettőt. Ugyanaz volt az előnye a régi optikailag rögzített filmhangoknak is. Nagyon jó volt a dinamikája. A CD-nek nagyon jó a dinamika tartománya, de szőrös és limitált. Nem véletlenül kezdtek el 24 bites SACD-ket is gyártani. Magukon a CD-ken pedig régen még divat volt jelölni, milyen volt a felvétel, a keverés és a rögzítés. pl. AAD, DDD. Ma minden digitális, de ez jelentheti azt is, hogy kommersz, silány, hiszen PC-vel is lehet rögzíteni, ami magában is perverzió. A CD-k nagy előnye a dinamika mellett a jel/zaj viszony ami nagyon jó egy szalaghoz képest. Ugyanúgy egy csöves erősítőnek is lehet magas a harmonikus zaja, de emellett "emberközelibb", teltebb és kevésbé limitált a hangzása. Nincs ebben semmi különleges. Ha valaki egymás után hallott egy LP-t, egy kazettát, egy szalagot és egy CD-t ugyanazon az erősítőn, már érti miről beszélek. És még nem mentünk bele a Shakti és egyéb varázsszavak mormolásába
(#) pucuka válasza granpa hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Az áttétel nem változott. Az viszont valószínűleg elkerülte a figyelmed, hogy sorban volt vele egy izzó, és azt már nem mérte hogy ebben az esetben hány volt került a 12 V -os tekercsre, mert a műszert a 220 V -os tekercsen történő feszültség méréskor tönkre tette.
(#) csupahatos hozzászólása Jan 5, 2012 /
 
Tisztelt Fórumozók!
Adott egy:
-DSN - ISIS szimuláció
-LAY - SPRINT LAYOUT nyákterv
-HEX - a PIC -be égetendő program
-PDF - Kapcsolási rajz
Ezek alapján esetleg legyártaná valaki nekem ezt a kapcsolást? (természetesen kifizetném)!
(#) emmzolee válasza csupahatos hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Miről lenne szó? Kicsit tedd konkrétabbá, hogy aki foglalkozik ezzel, az lássa technikailag meg tudja-e csinálni.
(#) Marko Ramiusz hozzászólása Jan 5, 2012 /
 
djlaliboy mattolt, csak egy hozzászólásom lenne: azonnal keressen meg egy szakmabelit és tüstént tegye le a billentyűzetet a további hozzászólás miatt, és ne itt kérdezgessen, mert komolyabb baj lehet Neki és az erősítőjének is.
(#) granpa válasza pucuka hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Helló! Nem kerülte el a figyelmem, csak "nedudgi" 12V-jára utaltam!
(#) csupahatos válasza emmzolee hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Elnézést, igazad van. Ez konkrétan egy záró-nyomógomb által vezérelt lineáris villanymotor ami két végálláskapcsoló közt mozog gombnyomásra.
(#) csupahatos válasza tikitiki hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Ezúton szeretném megköszönni a terveket Brato fórumtársunknak, ezek az Ő tervei!!!, én csak a feladatot vázoltam neki. Az elkészítés meghaladja a képességeimet, mivel sosem csináltam még ilyet. Nem ez a szakmám, nem is szándékozom megtanulni, ezért fordultam hozzátok.
(#) viktorwrz hozzászólása Jan 5, 2012 /
 
Sziasztok!

Nemrég vettem egy VDO tipusú bontott tempomatot az autómhoz. A beszereléskor derült ki, hogy nincs sebességjeladó az autóban. Ezt - gondoltam én - egyszerűen orvoslom, azzal, hogy veszek egy sebességjeladót. A probléma itt kezdődött. A beszereléssel még nem is lenne gond. Csak a bekötéssel.
Az már kideritettem, hogy a tempomatnak egy bizonyos VSS-jelre van szüksége, de ezt ugye 1 vezetéken tudja fogadni.
A vásárolt jeladó viszont 2 vezetékes...
Ehhez kéne ötlet, hogy mit hova kössek, mit mérjek meg. Esetleg kell-e még hozzá valami?

Előre is köszönök minden segitséget.

Üdv Viktor
(#) Gery hozzászólása Jan 5, 2012 /
 
Sziasztok!

Létezik olyan Fet, vagy bármi ami képes 5000VDC-t és pár miliampert kilohertzes frekvenciatartományban megszaggatni?

Üdv.:Gergő
(#) blackdog válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Jól értem, hogy ezt próbálta ki az ember
Ha igen akkor mi vezérelhette erre??

ezvolt.JPG
    
(#) kokozo válasza Gery hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
5000V dc? és te még a közelébe is mersz menni? Ez mi lenne? nem lenne egyszerűbb megszaggatni még mielőtt 5kV lesz belőle?
(#) jakusv hozzászólása Jan 5, 2012 /
 
Sziasztok!

2N3819-es fetet több gyártó is gyártja. A Vishay-nak DGS a bekötése, a Fairchild-nak SGD. HOnnan lehet tudni, hogy ki gyártotta, esetleg hogy mi a lábkiosztása, ha nem tudom azonosítani a tokról a gyártót? Megpukkan, ha beteszem fordítva?
Kösz.:jakusv
(#) Droot válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Mekkora teljesítményű ellenállás kell?
(#) kadarist válasza jakusv hozzászólására (») Jan 6, 2012 /
 
A gate és a source között kell mérni ellenállást. Az egyik polaritással nagy ellenállást kell mérned (szakadás), fordítva pedig egy kis ellenállást. Így lehet meghatározni a gate elektróda helyét. De ez csak jfet-re igaz.
(#) erikabanhidi hozzászólása Jan 6, 2012 /
 
http://www.hobbielektronika.hu/apro/hirdetes_25634.html
Ő hogy hirdethet??? Hirdetési szabályzat szerint 0 pontal nem lehet hirdetni!! És jogszabály szerint kivételt sem tehet egy moderátor!!!! Nincs olyan hogy a sógorja megkerülheti szabályokat!!! És ráadásul úgy hogy elöl is marad???
(#) whalaky hozzászólása Jan 6, 2012 /
 
Sziasztok!
Szeretném megtudni, hogy a hangsugárzóknál a x dB/1m/1W hogyan értelmezhető? Sajnos az ezirányú ismereteim elég hiányosak, így fogalmam nincs hogy ezt hogy értelmezzem...
Kicsit pontosítva a kérdést, mire elég pl a 100dB/1m/1W már ha így van értelme a kérdésnek....
Egész konkrétan egy 107 dB/1W/1m paraméterel bíró hangsugárzó pl 10W-al meghajtva mit produkál? kb mi az a távolság ahol még jól érthető (beszédről van szó) és mi az a távolság ahol már túl hangos?
W.
(#) pucuka válasza whalaky hozzászólására (») Jan 6, 2012 /
 
Ez az adat a hangsugárzó érzékenységére jellemző adat, megmondja hogy 1W meghajtó teljesítményre mekkora hangnyomást hoz létre 1 m távolságban mérve. A dB meg egy viszonyszám, egész pontosan dBA egy megadott alapnyomáshoz viszonyított érték. Hogy ez milyen hangos, ahhoz ismerni kell a füled érzékenységét is.
(#) Gery válasza kokozo hozzászólására (») Jan 6, 2012 /
 
Egy nagyfesz generátor állítja elő ezt amibe nem tudok belenyúlni. Elektromos tér előállításához kell, és a tápegység is meg tudja szaggatni de maximum 300Hz-el ami kevés. Szóval szerintetek megoldható lenne így?
(#) lithium89 hozzászólása Jan 6, 2012 /
 
Láma kérdés tudom, de biztosra akarok menni.
Mp4 lejátszóban kellene beépített aksit cserélni, de már nem gyártanak hozzá valót. Ami jó lenne az meg 3 kábeles (+,test,-). A kérdésem, hogy a test kábelt figyelmen kívül hagyva hozzáforraszthatom-e az új aksit a régi helyére?(csak + és - )
(#) idlob válasza viktorwrz hozzászólására (») Jan 6, 2012 /
 
Szia!
A VSS az általában a tápfeszültség negatív pontját jelöli. Nem néztél el véletlenül valamit?
Jól jönne a tempomat és jeladó pontos típusa, vagy egyéb dokumentáció, látatlanban nehéz beazonosítani a csatlakozókat.
(#) whalaky válasza pucuka hozzászólására (») Jan 6, 2012 /
 
Hmmm....
Akkor jól értemeztem, de nekem ez kicsit gyanús.....
Találtam egy kültéri tölcsér sugárzót, 107dB/1W/1m paraméterekkel, 15W teljesítménnyel.... Ha igaz amit írtál, akkor 15W-al megküldve olyan hang jön ki belőle hogy aki 5m-en belül van garantáltan megsüketül???
(#) blackdog hozzászólása Jan 6, 2012 /
 
Sziasztok!

Nagy segítségre lenne szükségem. Már nincs sok időm hátra. Ezen a feladaton megakadtam:
AC generátor időfüggvénye:
ug(t) = 100*sin( omega+90^circ )
omega = 10^5  (rad/s)

A 90° eltolást azt értem. Viszont nem értem, hogy ebből hogyan kapom meg a frekvenciát.
Tudnátok ebben segíteni?

A freki ugye kell a kondik és tekercsek impedanciájának meghatározásához na meg a kimeneti időfüggvényhez is.
(#) jdani hozzászólása Jan 6, 2012 /
 
Hali. Egy függvénygenerátorba, egy OP37Z műveleti erősítő van, de ilyet nem tudok szerezni, viszont tudok ilyet..
Nem tudom hogy milyen adatok számítanak, de a generátor max 25MHZig ad jelet, ez az IC meg elbír 40MHzel is. Elég hogy a MHz nagyobb, vagy valami más adat is szükséges?OP37
(#) viktorwrz válasza idlob hozzászólására (») Jan 6, 2012 /
 
Szia!
Előszöris köszönöm, hogy foglalkozol az üggyel.
Sajnos a jeladóhoz semmi leirást vagy doksit nem adtak. A tempomathoz meg nem találtam leirást. Még maga a VDO magyarországi képviselete sem tud!!!(már hivtam Őket ... :S )
Annyit tudok, hogy egy VW golfban működött.
A jeladóhoz adtak pár gumiba öntött mágnest, kötegelőt meg egy darab vasat. Erre lehet rárögziteni a jeladót.
Mindez egy leforrasztott nylonban. A kereskedőt már hivtam. Azt mondta Ők sem a gyártótól veszik.
Egyik alkatrészen sincs semmilyen szám vagy jelölés ami mentén elindulhatnék.

Ma megint kinlódtam vele picit. Annyit sikerült kideritenem, hogy valami ellenállás vagy tekercs lehet a jeladó maga mert ellenállást mértem rajta. Majd ha közelitettem egy mágnessel akkor egy pillanatra megváltozott az ellenállása. Próbáltam azt is, hogy a köszörűre rárögzitettem a mágnest és a közelébe tartottam a jeladót. Igy mértem a jeladó kapcsain 0,4 Voltot (a műszert AC-be kapcsolva). A VSS-jel meg 5Voltos négyszögjel kellene legyen fordulatonként 4 jellel.

Ma végigjártam a bontókat, hátha találok valami kész megoldást, de semmi használhatót nem találtam.

Ha van esetleg más, egyszerűbb megoldás is a dologra. Kérlek ne tartsátok magatokban.

Üdv Viktor
(#) Marko Ramiusz válasza djlaliboy hozzászólására (») Jan 6, 2012 /
 
Miért szeretnéd szétszedni azt a szerencsétlen transzformátort? Az erősítődet vidd már el egy szakemberhez!
(#) djlaliboy válasza Marko Ramiusz hozzászólására (») Jan 6, 2012 /
 
Azért mert kiment a hőbiztosíték!És saját magam szeretném meg javitani!Te meg menny innen a kellemetlen hozzá szólásaiddal!
(#) jakusv válasza kadarist hozzászólására (») Jan 6, 2012 /
 
A G-S átmenetnél valóban jónak tűnik, de a D-S átmenet minden irányban 200 ohm körüli. Érdekes, hogy ha a lábak között méricskélek, akkor olyan kondenzátor ellenállás mérési jelenség tapasztalható. Egy másodpercig valami 8xx ohm látszik, aztán szakadást mutat. Gondolom, a D-S közötti 200 ohm miatt irány a kuka.

Közben találtam Fairchild originál példányt: D-G és G-S-nél is az egyik irányban 840 ohm , másik irányban szakadás. D-S között pedig 300 ohm, majd elkezd felfelé kúszni, mintha nőne az ellenállása, nyilván töltődik kapacitíven, és ugyanez van akkor is, ha megfordítom a poloraitást. Műszer 2000 ohm-os állásban volt.

Köszönöm: jakusv
(#) peter1995 hozzászólása Jan 6, 2012 /
 
Hello. Valami olyan dolgot kersek ami 12-14VDC-ből csinál nekem mobiltelefon számára töltő feszültséget. A mobil gyári töltője 5V500mA.
A 12V-ot akkumulátorrról kapná de a töltés miatt ez változik nomeg ha fogyasztó van rákötve akkor eg csökken. Esetleg ha egy sima 5V-os stab kockát bekötök csinálok valami maradandü károsodást?
Vagy valami áram körlátozó cucc is kellene?
(#) peter1995 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 6, 2012 /
 
Értem köszönöm a gyors választ. És akkor így ezzel nem nyírhatom ki a mobilt...?
Következő: »»   1542 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem