Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1545 / 3960
(#) lidi válasza pucuka hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
Hát már nem tudom, ír itt összevissza mindenről, meg 40 éve modellezik, stb, de a lényeget már nem lehet kihámozni hogy most mi a fene baja van. Amennyire én kivettem az írásából lövése sincs a mikrokontrollerekhez, ezért irja hogy 100x egyszerűbb analog pwm tápot építeni. Fz1 el se tudom mi a baja. Na majd kiderül.
(#) Izeg. válasza proli007 hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
Hát igen valami ilyesmire gondoltam, ezek szerint rosszul fogalmaztam.
De ha jól értem, akkor annyit kell megoldani, hogyha pl nekem 35V kell a kimeneten akkor csinálok egy referenciát az optonak, ami pl 33V.
És a kimeneti feszültség megváltozásával az opton is nagyobb lesz a fesz ami meg megnöveli a tranzisztor áteresztőképességét.Ezzel pedig már lehet vezérelgetni akármilyen pwm szabályzót.
jól mondom vagy nagyot hazudtam?
(#) lorylaci válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
UcD= Universal Class-D kisfiam.
Tudod édes kicsi fiam, az egy olyan önrezgő kapcsolóüzemű erősítő, amely a kimeneti LC-szűrő utáni visszacsatolással egy fázistoló oszcillátort hoz létre, ezzel önrezgő és egyben végzi a bemenet PW modulálását.
Ezzel egyben a kimeneti frekvenciamenet nem érzékeny a terhelésre, valamint a tekercs nemlinearitását is orvosolja. (ellenben a hiszterézis oszcillációval).
De ha még okosabb akarsz lenni kisfiam, akkor olvasd el a cikkemet esti mese gyanánt.
(#) Duky hozzászólása Jan 8, 2012 /
 
Hali házi feladatot írok és elakadtam Így néz ki a feladat:

6v-os akkumlátorról szeretnénk működtetni, 3,5V és 0,3A feliratú izzót mekkora ellenállást kell használnunk?

Hogyan tudom kiszámítani az ellenállást?
Tudom vannak a neten nagyon jó programok amivel könnyen ki lehet számolni de nekem az nem jó mert le kell írnom a lépéseket....
(#) David.zsombor válasza Duky hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
Ugye az ellenálláson 1.5V nak kell esnie 0.3A mellett. mivel pedig R=U/I R=1.5/0.3=5 Ohm
(#) Sorby hozzászólása Jan 8, 2012 /
 
Üdv.!
Kérdésem: van egy trafóm ami 24V AC 850mA max.:20.4VA tud, maximálisan hány ledet hajthatnék rólla?
Természetesen egyenirányítás után.
Válaszokat előre is köszönöm!
Üdv.: Sorby
(#) David.zsombor válasza Sorby hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
Nagyon sokat. Mire kéne? Amúgy 500 fölött szerintem...
(#) Battila hozzászólása Jan 8, 2012 /
 
Sziasztok!

Lenne most egy Kenwood KA-550d? tipusú erősítő, amihez hozzájuthatnék 8 ezer forintért, bőven a piaci ár alatt (15, de inkább 20 ezer). Egyetlen hibája, hogy a tápegység búg, folyamatosan. Nem tudom sajnos személyesen tesztelni. Mekkora összegbe kerülhet ennek a javítása? Három variációról hallottam:

A problémád orvosolható. Három variáció is van rá.
1. Újra tekerteted a trafót -persze egy hozzáértő szakival.
2. A paraméterei alapján tekertetsz egy másik trafót (pl. toroid), és kicseréled arra.
3. A trafót kiöntöd műgyantával.

Esetleg a szűrőkondi hibájáról. Mekkora összegek lennének ezek szerintetek, érdemes-e így megvennem. Nem nagy búgásról lenne szó, de nem akarok befürödni se vele.

Üdv
B. Attila
(#) Battila válasza Battila hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
Itt egy kép az erősítőről, kicsi ugyan, de látszik hogy milyen trafó van benne, nem toroid.

Bővebben: Link
(#) David.zsombor válasza Battila hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
De a hangfal búg vagy maga a trafó?
(#) Massawa válasza lidi hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
A baj veled, az, hogy még a leirt magyar szöveget sem érted, és mégis kiabálsz..... Jobb lenne, ha egy kicsit visszafognád magad, ha már a témához nincs mondanivalód.

Megéptettem vagy 20 mindenféle szabályzót az elsöket néhány tranzisztorral (PWM), aztán volt néhány PICes, amin displayen is mutatta az egyes fokozatokat, hogy milyen állásban van a szerkezet (akár egy mozdonyon).
Aztán megint nem PIC-el, hanem 8-9 IC-vel.
Az utobbiak lettek a legjobbak, habár már egy 1968-ben kitárgyalt elveken alapszik - igaz ma már IRF trasnzisztorral stb.
Egy mezei modellel (minden tuning nélkül) 1m/h sebességet tudok biztosan elérni - probáld meg ezt egy FZ-vel, és még a motor sem melegszik, mint egy PWM vezérlövel. Bármikor gyorsul innen a vonat, és vissza is tud lassulni erre a csigasebességre.
Egy hosszabb szünet után elkezdtem ujra AVR-eket programozni, igaz, hogy nem modellvasut vezérlésre (még nem - mert nem volt feladat), de el kéne gondolkodni, hogy mire lehetne az AVR-t felhasználni egy vezérlöpultban. (PWM jel elöállitásra teljesen felesleges).[sup]
(#) Battila hozzászólása Jan 8, 2012 /
 
Maga az erősítő produkálja a hangot. A hangfalon tiszta jel van csak, azzal nincs gond.
(#) Massawa válasza (») Jan 8, 2012 /
 
Már megint a lényeget törölted a személyeskedö hsz-t meg hagytad. Egyetlen szoval sem irtunk itt digitális vezérlésröl, ugy hogy nem egészem tudom miröl beszélsz most.
(#) David.zsombor válasza Battila hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
Akkor nemhiszem hogy a pufferelés a gond. Külön kéne leterhelni a trafót És ha tényleg annak van ilyen hangja akkor megjavítani vagy lecserélni.
(#) granpa válasza David.zsombor hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
Helló! 1.5+3.5=5; NEM 6!
(#) nyakas00 hozzászólása Jan 8, 2012 /
 
Segítségetek kérném.
Van egy szabályzóm (PID) 220v,3A-es relékimenettel de nekem 7A körüli kellene. Hogy tudnám ezt legegyszerűbben megoldani. Sajnos nincs SSR kimenet rajta.....
(#) granpa válasza Duky hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
Hy! Remélem jól számoltál! R=U/I=2.5/0.3=8.33 Ohm; P=I2xR=0.32x8.33=0.75W!
(#) David.zsombor válasza granpa hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
Hol írtam 6 ot? Neki meg előtét ellenállás kell...
(#) pucuka válasza David.zsombor hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
Az igaz, de 6 V -ból akarta. Az előtét ellenálláshoz pedig a kivonás 6 V - 3,5 V = 2,5 V, és nem 1,5 V. Ilyenformán az ohm törvénybe 2, 5 V -ot kell helyettesíteni.
(#) proli007 válasza nyakas00 hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
Hello!
A relé kimenet kontaktusával kapcsolhatod az SSR-t, csak ahhoz még valamilyen plusz tápfeszültség kell általában 3..24V között. Ugyan is a relé kimenet csak egy váltókontaktus szokott lenni.
üdv! proli007
(#) David.zsombor válasza pucuka hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
Ja igen... Csak én gondolkozom mindig 5V ban
(#) nyakas00 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
ac-dc adapter témát ajánlották mások is. Ezen kívül más ajánlat?
(#) yoman917 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
3 sorba kötött AAA méretű NiMh energizer akkumulátor, elemek egyenként 1000mAh.
(#) peter1995 hozzászólása Jan 8, 2012 /
 
Hello. Transzformátornál a legnagyobb kivehető áram 3,5A 1mm2-re?
(#) zaza99 hozzászólása Jan 8, 2012 /
 
Sziasztok!
Valaki meg tudná mondani, hogy a képen látható ellenállás milyen teljesítmény értékű?
Azt todom róla, hogy 150ohmos 8mm hosszú és 3mm átmérőjű, de nem tudom hogy fémrétegű vagy szénrétegű.

Köszönöm.

ellnallas.png
    
(#) sastas01 válasza zaza99 hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
Az ilyenek, ismereteim szerint 0,4-0,6 W-osak. A rétegtípust szerintem nem lehet megmondani, talán csak akkor ha ezt a gyártó valahol feltüntette(amit kétlek).
Meg lehet kövezni ha tévedek :hide: .
(#) zaza99 válasza sastas01 hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
A kék alapszín nem mond valamit?
(#) erdgab válasza peter1995 hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
Az általánosan elfogadott,hűtés nélkül,folyamatosan az 2,5A/1mm2,kissé "szellősebb " tekercselésnél,esetleg,kis ventilátoros hűtéssel el lehet menni 2,5-5A/1mm2-ig,hegesztő készülékeknél és ventilátoros hűtéssel 10A/1mm2 is megengedhető rövidebb ideig,de minden a kialakítástól,környezettől és még sok más dologtól függ.
(#) zaza99 válasza erdgab hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
Köszönöm szépen.
(#) Kovabe hozzászólása Jan 8, 2012 /
 
Sziasztok egy kis segitségre lenne szükségem. Egy olyan problémába futottam bele hogy kéne egy valami egyszerü kapcsolás amivel meg tudom csinálni azt hogy az adott változo ellenálás egy adott értéknél mondjuk behuzzon egy relét, a változo ellenállás 100kohmtol 20Mohmig mozog és nekem 4Mohom és alatta kéne gy kapcsolás. Esetleg gondolkodtam még optocsatolon de nem tudom hogy kivitelezhetö hogy pl egy MOC 3020-t meghajcsak. Ha valkinek van ötlete vagy elképzelése az jelezze legyyenszives. Ja a változo ellenállás egy harmatpont érzékelő ha ez esetleg fontos.
Következő: »»   1545 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem