Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   22 / 842
(#) levi18 hozzászólása Aug 14, 2007 /
 
Sziasztok! Nekem szükségem van egy 40-50 Voltos tápra.
Ezt megépítette már valaki?

Tap3.gif
    
(#) puby88 hozzászólása Aug 14, 2007 /
 
Hi!

Megépítettem PCB féle tápját, de valami nem működik.
Az előző hozzászólásokban találtam egyet, amiben leírták, hogy az IC egy lábain hány voltnak kéne lenni.
Nekem minden stimmel kivéve a 9. láb, mert ott 0,5-1,1V körüli a feszültség.
Ja a hibát elfelejtettem leírni
A feszültséget nem tudom rendesen szabályozni, vagy néha nem is tudom. A poti min állásában 2,2V max állásban pedig 25V van a kimeneten. De a potit óvatosan tekerem akkor elkezd ugrálni a feszültség, de nem áll be, hanem egy idő után 25V lesz a kimeneten a poti állásától függetlenül.
Azt szeretném kérdezni, hogy nem tudtok valami tippet adni, hogy mit kezdjek ezzel a hibával??

Üdv: puby
(#) Kera_Will válasza puby88 hozzászólására (») Aug 14, 2007 /
 
Talán a Potid kontakthibás kezd lenni .

Próbáld ki hogy kikötöd a potit és 2 db fix ellenállásból csinálsz 1 oszót azokat kötöd be a poti helyett.


Ekkor nem kéne mászni a fesznek mivel fix ellenállás osztó határozza meg a kimenőt.

Ennek ellenére is mászik a feszültség akkor nézelődjél a referencia fesz előállító áramkör környékén.
Valamiért mászhat a referenciád .. de ennyire nem kéne neki változnia több 10 voltot ...
(hőmérséklet változás elhúzhatja)

(#) puby88 válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 14, 2007 /
 
Hi!

Kicseréltem a mindkét poti, de így sem működik
De szerintem az eredetiek is jók voltak, mert az IC 10 lábán ahova referencia fesz érkezik ott rendesen működött, tehátt a potival 0,0-6,8V-ig tudtam szabályozni, és nem ingadozott egy cseppet sem.
Viszont a 9. lábon volt némi ingadozás 0,3-1,1.
Ez nem lehet baj?
(#) puby88 válasza puby88 hozzászólására (») Aug 14, 2007 /
 
Még az zavar, hogy a kimenő feszt nem tudom 2V alá csökkenteni, pedig az IC 8. lábán le tud menni 0-ra.
(#) levi18 hozzászólása Aug 14, 2007 /
 
Találtam egy másik kapcsirajzot, amit jobbnak látok, mert sokan dícsérik öregsége ellenére a 723-at.
Ez egy lebegőtápos megoldás ugye?
Szeretnék segítséget kérni valakitől a rajzzal kapcsolatban.
Annak a Zener diódának hány voltosnak kell lennie?
Mire való a rajzon az a reset gomb?
Megköszönném, ha valaki segítene.
Köszi
(#) puby88 válasza puby88 hozzászólására (») Aug 14, 2007 /
 
na méregettem még egy picit és arra jöttem rá, hogy a P4-es potival nem tudok semmit csinálni. Se a kimenő feszt nem tudom állítani sem pedig az IC 8. lábán lévő feszt.
(#) PCB válasza puby88 hozzászólására (») Aug 14, 2007 /
 
Szia !

Mindenből azt használod ami irva volt a rajzon ?
Csak azért kérdezem mert ebből már készült pár, és minden bogarászás nélkül ment mind.

Üdv!
(#) puby88 válasza PCB hozzászólására (») Aug 15, 2007 /
 
Hi!

Igen, minden ugyan az! csak a két zener diódát cseréltem ki nagyobb teljesítményűre, de az értéke ugyan az!!
Az IC 9. lábán nem baj hogy ugrál a fesz??
(#) PCB válasza puby88 hozzászólására (») Aug 15, 2007 /
 
Szia !

De, az baj.
(#) puby88 válasza PCB hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
Hi!

Hát én lehidalok! kicseréltem a zenert, ami a rajzon van és jó lett.
Még egyvalami zavar, hogy néha az IC B része nem akar működni, de aztán jó lesz, azt olvastam már ebben a témában, hogy egy 100pf kondit párhuzamosan kötök a 6,8V-os zener akkor az úgy jó lesz vagy valami más lehet az oka.

Még valami, az áramot úgy tudom mérni, hogy a kimenetre egy 1ohmos kötök és vele sorba az ampermérőt, ugy???

kösz a segítséget: puby
(#) miklosch válasza puby88 hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
Áramot úgy tudsz mérni, hogy a kimenettel sorba kötsz egy 1Ohmos ellenállást, és méred az ezen eső feszültséget, és a mutatott érték az áramerősséget mutatja!
(I=U/R, ha R=1Ohm, akkor I=U)
(#) PCB válasza miklosch hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
Szia !

Legyen az az 1 ohm inkább 0,1 vagy 0,22 ohm 10W

Üdv!
(#) Attila86 hozzászólása Aug 16, 2007 /
 
puby88!
Nem tudom melyik kapcsolást építetted meg, de ha már van benne áramfigyelő ellenállás (tuti hogy van) akkor én biztosan azt használnám árammérésre is. Egy új soros ellenállás nagyon lerontja a tápot, mivel az már a szabályzás utánra kerül. Emiatt megnő a táp belső ellenállása és terhelés hatására csökken a kimenetén a feszültség.
(#) PCB válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
Szia !

Pont ezért nem 1 ohm kell.

Üdv!
(#) Attila86 válasza PCB hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
Mindegy mekkora, az mindenféleképp ront a belső ellenálláson. Csak az a kérdés hogy ez milyen mértékben elfogadható. Egy labortápegységnél semennyire.

Meg persze az is lehet hogy az áramfigyelőről kapott feszültséget nem áll módunkban erősíteni (és a műszer méréshatárát sem tudjuk csökkenteni), ilyenkor nem lehet kisebb ellenállást betenni.

Üdv.!
(#) Dudus válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
Idézet:
„Egy új soros ellenállás nagyon lerontja a tápot, mivel az már a szabályzás utánra kerül.


Miért? Lehet elé is tenni. Tervezési kérdés.
(#) PCB válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
Szia !

Ez a táp amiről szó van, elbírja a 0,22 ohm -t (100%)
Ha rendesen beálltod, ez egy nagyon jó kis kapcsolás.

Pici analóg műszerek általában pont az ilyen mV -os tartományban működnek.

De mindentől függetlenűl ott van benne a 0.22 ohm
azt is lehet használni.

Üdv!
(#) Attila86 válasza Dudus hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
Én is erre céloztam a #114148-as hozzászólásomban, a megszólítás utáni első mondatban.
(#) puby88 válasza PCB hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
Ok köszi, akkor majd megpróbálom úgy.

És arra nem tudtok semmit mondani, hogy néha mért nem "indul" be a táp, amit előbb írtam (csak nem a B műverősítő, hanem az A-nál), mert amikor nem működik, akkor 5,6 és 7. lábakon 0 volt van, erre nincs semmi ötletetek, hogy mért van így???

És ha jól gondolkodom, akkor a 0,22ohmos ellenállással párhuzamossan kötve egy panelműszert méri a max áramot, de aztán lehet, hogy hülyeség...

Üdv: puby
(#) Attila86 válasza puby88 hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
Hopp, na most lebuktál barátom!
Te írsz a másik fórumba is! :yes:
Akartam oda is írni neked, de most hogy tudom hogy ugyan az az emberke vagy, elég egy helyre...
(#) PCB válasza puby88 hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
Szia !

Párhúzamossan kötve az aktuális áramfelvételt méri.
A műszerrel köss sorba egy potit, akkor be tudod állítani
pontosra az árammérést. Analog vagy digit műszered van ? Ha analog akkor tegyél egy 3-4 állású kapcsolót, hogy tudj méréshatárt váltani Pl: 500mA - 1.25A - 2.5A - 5A (skálától függ persze)

Üdv!
(#) PCB válasza PCB hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
Lemaradt...

Az hiba, annak nézz utána valamit vagy rosszul forrasztottál be vagy .....

(#) puby88 válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
Hát tényleg lebuktam, de szeretek biztosra menni.
Amúgy még a műszer csak tervbe van véve, de majd egy digit műszert akarok építeni (ICL7107-el), addig csak sima multiméterrrel próbálgatom

üdv: puby
(#) Attila86 válasza puby88 hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
Mekkora kimenő áramot tud a tápod? (Mennyit szeretnél maximum mérni?)

Mennyire pontosan szeretnéd mérni az áramot (esetleg feszültséget)?
(#) Dudus válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 16, 2007 /
 
Ok. Bocs . Felületesen olvastam
(#) Attila86 hozzászólása Aug 16, 2007 /
 
Egyébként hagy mutassam be az én tápomat.
(Az alapja az Urbános táp volt, ezért nem teljesen a saját kapcsolásom.)
(#) puby88 válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 17, 2007 /
 
A trafó 2A-es, ennyi pont elég lenne, a táp 5A-esnek van írva.
Nem akarom teljesen pontosan tudni, csak kb, hogy mennyi a max kimenő áram 0,1 pontosság bőven elég.

(#) Attila86 válasza puby88 hozzászólására (») Aug 17, 2007 /
 
Ha nem fontos a nagy pontosság akkor nem kell méréshatár-váltó kapcsoló, ha pedig 2A is elég, akkor meg aztán pláne nem. Az ICL7107 úgyis ez fölött (1999) mutat túlcsordulást. Én is pont ezért terveztem a tápomat két Amperre úgy ahogy.

Nézd meg a #114196-os hsz.-nál linkelt tápom rajzát, abból az ICL7107-es rész úgy ahogy van jó neked, ha érted a kapcsrajzról hogy hova kösd be a saját tápodba akkor hajrá, ha nem akkor szólj és berajzolom!
(#) mex válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 17, 2007 /
 
A másik fórumon is ezt irtam:

Attila! Nem tudom milyen fázisban van a labortápprojekted,de a helyedben ha még nem késő áttervezném a DVM tápellátását. Az analóg közös pontot, és a relative nagy áramot vivő DGND fóliasávot ily módon nem szabad kivitelezni,mert a kijelzők változó áramfelvétele feszültségesést hoz létre az adott fóliaszakaszon. Ennek következtében elmászik a referenciafeszültség is,össze-vissza ugráló kijelzés lesz az eredmény.Külön kell vezetni a kétfajta GND-t,"csillag"alakban elágazni a betáp ponttól. A másik alternativa pedig: stabil referenciafeszültséget létrehozni,de erre találsz példát az ICL adatlapjában.
A többiek lehet hogy nem értik miről van szó,mert most veszem észre a nyákrajzot nem publikáltad. Utólagosan is bocs.
Következő: »»   22 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem