Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelem alkalmazása a lakás energia ellátásában
Lapozás: OK   57 / 241
(#) girhes válasza kameleon2 hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
Szia!

Köszönöm, de találtam jó árban. Az egyik hirdetési oldalon volt kiírva, 80e Ft bruttóért 230 Poli napelem. Az EHE 3kw-os invertert meg 370.000Ft -ba fáj náluk, szintén bruttó.
Ha valakit érdekli, itt a blogjuk.
tursolar.blogspot.com
(#) girhes hozzászólása Jan 22, 2012 /
 
Olvastam a mikro inverterekről, szerintetek van értelme?

Szerintem még drága, de egyszer ha olcsóbb lesz, akkor alternatívája lehet a hagyományos invertereknek.
(#) Barret válasza greenpower hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
Eddig ez a legjobb panel,ami összejött
De a többi is tud "nyitva"3A-t.
Készre szerelve leesik 2,6A-re az üveg miatt!
Ez többet fog tudni ,szerintem meglesz majdnem a 3A.
(#) kameleon2 válasza girhes hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
Akkor csak 100E Ft-ot buktál az inverteren - tényleg jó ár.
(#) laklaci2 hozzászólása Jan 23, 2012 /
 
Esetleg van barátibb beszerzési forrásod?
(#) girhes válasza kameleon2 hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
Szia!

Úgy vettem észre, hogy a sértett önérzet beszél belőled, az pedig a legnagyobb hatalom a világon, az atomon kívül, hegyeket lehet elmozdítani vele.

Azt mondtad , hogy csak 100E Ft-ot buktam rajta, még nem vettem meg.

Amennyiben kapok egy számot beszélhetünk, csak azt nem értem mért kell flegmázni.
(#) kameleon2 válasza girhes hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
Abszolút nem a sértettség. Inkább megadás a sorsnak :bummafejbe: Nem szerettem volna flegmázni, bocsánatot kérek ha így jött le. Ha valóban a piacon tisztességes, legjobb árak érdekelnek : Bővebben: Link
(#) Gorangapapa hozzászólása Jan 24, 2012 /
 
Sziasztok!
Vettem egy félig használt rendszert (az akkuk használtak).
Akkupakk: 800 Ah 24V
Napelem: 2db 230W-os Poli
Inverter: 2,5kW (kínai TGreen)
Fogyasztás infrafűtés (átlagos): 650W infra fűtés, 50% átlag (beállított hőmérséklettől függ).
Csak szigetüzem jöhet szóba jelenleg.
1. Vajon hogyan oldhatom meg, hogy amikor többlet kapacitásom van, akkor nagy fogyasztót rákössek (2kW - 2-3 órán át) úgy, hogy azzal ne veszélyeztessem az invertert?
2. Ha lemerültek az akkuk, az inverter kikapcsol és jelez, de később nem kapcsol vissza magától, csak manuális ki-be kapcsolással. Ez normális?
(#) oldman válasza hzoli2 hozzászólására (») Jan 24, 2012 /
 
Egy ismerősöm felszereltetett egy 2 kW-os rendszert.
Az áramszolgáltatóval és a vállalkozással fél évig hadakozott, mire sikerült üzembehelyezni a rendszert.

A legnagyobb meglepetés akkor érte amikor közölték hogy az eladott áram utáni bevétel SZJA köteles!

Pillanatnyilag úgy néz ki hogy a jelenlegi szerződéses feltételekkel és változatlan árakon számolva a megtérülési idő mintegy 30 év, ha nem kell költeni rá. Ez pillanatnyilag csak becsült adat mivel csak május óta temel, és még elszámoló számla sincs erről az időszakról.

Hab a tortán hogy a szerződés szerint, ha a szolgáltató változtat a műszaki feltételeken azt teljesítenie kell saját költségén.
(#) jacsu válasza oldman hozzászólására (») Jan 24, 2012 /
 
Ha ez igaz,marad a sziget üzem.Pedig én is most kezdek gondolkodni valami ilyesmin.Önkéntes nyugdíj lovém,ugy gondoltam ebben jobban biztonságban van.
(#) kameleon2 válasza jacsu hozzászólására (») Jan 24, 2012 /
 
Ha nem termelsz többet mint amit elfogyasztasz - akkor nyilván adózni sem kell, mert az egyenleg 0.....
(#) jacsu válasza kameleon2 hozzászólására (») Jan 24, 2012 /
 
Oké,utolag én is erre gondoltam.
(#) K_Dani hozzászólása Jan 26, 2012 /
 
ehhez a megoldáshoz mit szóltok?
Bővebben: Link
bennem az merült fel, hogy ez mennyire bírná a tartós terhelést, mert elvileg nem erre méretezték.
vagy valakinek bármi olcsóbb megoldás mint a drága inverterek?
(#) kameleon2 válasza K_Dani hozzászólására (») Jan 27, 2012 /
 
SZia! Én szünetmentesekkel is foglalkoztam. Van még 30-40db, de kevés a full színuszos, ráadásul nem mindegy milyen üzemmódokat támogat! Sziget üzemre jó lehet, hálózatra visszatáplálni nem jó. Az biztos, hogy herélni kell általában, mert 230V nélkül el sem indulnak. Nemrég adtam el egy 20kVA-es AEG-t. Trafós változat. 10% veszteséggel. Azaz 2kW-ot csak fűtött A tartós terheléssel van a kisebb baj, a nagyobb az áramlökésekkel, mivel van bennük jellemzően automata bypass, ami túlterheléskor a hálózatra kapcsolja direktbe a fogyasztót - már ha van éppen hálózat. Ha nincs - no akkor vagy meglőve.
(#) Proci_85 válasza kameleon2 hozzászólására (») Jan 27, 2012 /
 
Igen és azt érdemes még megemlíteni, hogy a cikk által is említett kisebb szünetmentesek szépek-jók, de nem izmos terhelésre vannak kitalálva.
Persze amit te írtál kameleon, 20kW-tal már komoly kategória, de sokan kis APC stb szünetmentesekkel próbálkoznak, amik jellemzően pár perces, max fél órás áthidalásokra lettek kitalálva. Nem arra, hogy kamion akkut rákötve egész nap onnan menjen a kraft
Nekem is több APC bemondta már az unalmast 1-1 specifikáción túli felhasználástól.
(#) kameleon2 válasza Proci_85 hozzászólására (») Jan 27, 2012 /
 
Szakemberként ez fel sem merült bennem, hiszen a szünetmentesek töltőköre nyilván a hozzájuk kitalált akksikhoz van méretezve. Maga az inverter mehet 24 órában, hiszen például az Online gépeknél ez elvárás. Egyébként szinoid inverterek is jók lehetnek. Én szivattyút hajtok egy ilyen kvázi-színuszos gépről és fél éve gond nélkül megy. Megkockáztatom, hogy jobban is szereti a motor De lehet négyszöget is használni - ha olyan a terhelés - például PC, notebook....
(#) szsrobert válasza kameleon2 hozzászólására (») Jan 27, 2012 /
 
Nagyobb teljesítménynél jobb lenne DC. Elmaradna a szünetmentes vesztesége, ára.
(#) Proci_85 válasza szsrobert hozzászólására (») Jan 27, 2012 /
 
Egyik ismerős ezt a megoldást alkalmazta. DC 24V-os rendszerre állt rá és 24V-os fűtőelemeket pakolt a radiátorokba, boylerbe. Közel minden naponta használatos elektromos készüléket kis feszre alakított át.
Rég találkoztam vele, érdekes kérdés lenne a vezetékben szaladgáló áramerősség értéke. Sajnos alacsony feszültségnél a rajta eső feszültség szép veszteséget tud okozni
(#) K_Dani hozzászólása Jan 27, 2012 /
 
Akkor milyen megoldást javasolnátok arra ha a külön áramkörön lévő 230V-os világításomat akarnám ellátni és a bojlert? négyszög inverter vagy jó a ups is?
(#) szsrobert válasza Proci_85 hozzászólására (») Jan 27, 2012 /
 
48V, és fellette. 12 akku már elég lehet. 18 akku a 230V-hoz(18x12,7V=228,6V).
230V-ot egyenirányítva 324V(23-24db akku). De mit üzemeltetünk 324V-ról elektromos járműveken kívül? Bár felezve a telepet 162V már jól felhasználható.
(#) szsrobert válasza K_Dani hozzászólására (») Jan 27, 2012 /
 
Izzó, fűtőbetét, kapcsolóüzemű táp egyenáramról is működik.
(#) Gorangapapa válasza szsrobert hozzászólására (») Jan 27, 2012 /
 
Igen, de mi történik a kapcsolóiddal? Váltóáramot könnyen megszakítanak, de egyenáramnál ívet húznak, hamar beégnek.
(#) Steven84278 válasza kaszu hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
Heló! Köszi a választ. A napelemnél eddig max. 25V 3,3A-t mértem, viszont van rajta egy "10A step down" konverter.
(Amely 12,5V kb. 6,6A állít elő?) Ezt azért kérdezem, mert még nem sikerült letesztelnem, de sokan mondták, hogy ez így van. Ha ez igaz, akkor legalább egy 66Ah-s akku kellene. Tegyük fel, hogy I=2A és Q=66Ah ez esetben a teljes feltöltéshez szükséges idő t=33h. Napi 5h napsütéssel számolva 6 nap 14,4h. A zselés akksiknak mennyire árt ha nem tölt fel teljesen? Üdv
(#) K_Dani válasza szsrobert hozzászólására (») Jan 28, 2012 /
 
oksi, de ha váltakozóáramról akarom hajtani, mivel energia takarékos és Led-es lámpák vannak már mindenhol a lakásban. meg nyáron pl jó lenne ha a hűtő vagy valami még tudna róla működni. mi az amit egy egyszerűbb és olcsóbb inverterrel lehet működtetni? pl 4 szög inverter jó lenne?
(#) Proci_85 hozzászólása Jan 29, 2012 /
 
Sziasztok
Valaki próbáld már ilyen auto up/down DC-DC konvertert?
Nem egy MPP-t tudom jól, de hasonló szerepet tölthet be ha jól értem. Hiszen ha alacsony a bejövő feszültség akkor feltornázza, ha magas akkor pedig le. Stabilan tartva így a beállított kimeneti feszültséget.
4-8 ezer között találni ez ebayen 80-100W-os kivitelben. Ha csak 1-2 A-re kell, akkor 1-2 ezer Ft-ért is akad.
Ha már nem létezne a link, így keressetek rá: dc-dc auto down up
(#) greenpower válasza Proci_85 hozzászólására (») Jan 29, 2012 /
 
Hello

Kicsit drágálom, én Step-up és step-down-t használok :
LM2577 DC-DC Step-Up Module 3~34V to 4~35V module 25W

DC-DC 10-32V Boost 12-35V Adjustable Power Supply 150W

A 3A-osból már egy éve megy 2 darab kaszkádban 8V->14.5->24V , ahol egy 8V 50Wp-s panel tölt egy autóaksit és arról megy egy 24V/1A-os szivattyú.
A 150W-os még csak 3 hete jött meg, de leteszteltem és passzív hűtéssel bírja 8A-t, ha több kellene akkor beleteszem egy olajjal megtöltött flakonba, vagy ventilátort rá, de szerintem egyszerűbb az olajba merítés.
(#) Proci_85 válasza greenpower hozzászólására (») Jan 29, 2012 /
 
Hello
A step-up és step-down használatát hogy oldod meg?
1-1 DC-DC áramkör diódával leválasztva és hol az egyik hol a másik lép működősbe a közös kapcsokon?
Külön 1-1 áramkörrel én is filóztam, de pont ott voltam gondban, hogy igazából mindkettőre szükség van. Délben a feszültségen csökkenteni, napnyugtakor meg fentebb tornázni
Ha jól emlékszem épp a te oldaladon olvastam, hogy a sokszor van 10V környékén a napelemet ezért a régi invertered ott már nem tudott működni.

A második linken lévő egy auto up-down áramkör?
(#) greenpower válasza Proci_85 hozzászólására (») Jan 29, 2012 /
 
Hali

Így egyszerre ahogyan írod nem használom őket, igyekszem mindig olyan körülményeket létrehozni hogy csak az egyiket kelljen használni. Pl. a merő áramköröknek 5V kell amit 3-35V Step-down-al állítok elő egyenesen a panelekről, így ha a panel 6,5-7V-nál kevesebbet ad el sem indul a Step-down és a merőáramkör le van kapcsolva.
A Step-Up-okat kizárólag az akkuból vett energia átalakítására használom, pl. 12V->19V ha a notebookot akarom használni, vagy 12V->24V ha a kerti szivattyút, vagy a 8V-os panelemet alakítom 14,5V-ra hogy töltse az akkut. Ezt a mostani 150W-osat is azért vettem mert tavasszal bővítem az öntözőrendszert 3 szivattyúra + LED kerti világításra és így olcsóbb mintha lenne 3 darab 3A kicsi Step-up.
Ha a napelemeim 10V alatt teljesítenek abból már nem sok energiát tudok kisajtolni 36V-os rendszernél, max. 50-100mA-t ami alig viszi el a merőáramkört.

A második linken 10V-ról indul a cucc, nevezheted autó Step-up-nak is mert 10V-alá nem megy a bemenete és ezáltal nem követ el harakirit a 12V-os akkun. De ezzel még kísérletezgetek majd.
(#) Steven84278 hozzászólása Jan 30, 2012 /
 
Heló fórumozók!

Meg tudnátok mondani, hogy napelemes rendszerhez megfelelő lenne-e ez az akku?

Bővebben: Link

Várom a válaszokat!

Üdv.: Stev.
(#) pucuka válasza Steven84278 hozzászólására (») Jan 30, 2012 /
 
Jó lehet, de 10 dB kéne belőle.
Következő: »»   57 / 241
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem