Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   184 / 968
(#) karaszbandi válasza Remci hozzászólására (») Jan 29, 2012 /
 
Mivel egy fázis van akkor mi a fenének az öt eres drót szerinted?

Egyébként a 3x4 MT vagy MBCu elég neki.
De arra fel kell készülni, hogy elég nagy a teljesítmény felvétel, úgyhogy sok kompromisszumot kell kötni a többi nagyfogyasztóval!

Ilyen állatot legjobb 3fázisra kötni.
(#) Remci válasza karaszbandi hozzászólására (») Jan 29, 2012 /
 
Tudom hogy 3 fázis jobb lenne,de nincs. Az 5 eres vezetéket meg arra gondoltam hogy 2 a sütő, 2 meg a főzőlap, 1 a föld. Ezért kérdeztem hogy egy kábelon megoldhatom-e a kettőt, vagy vigyek külön mind a kettőnek?
(#) elektroton válasza Remci hozzászólására (») Jan 29, 2012 /
 
Öteres kábellal is megoldható. Így ha netán mégis egyszer három fázis betápot kapna akkor csak az ereket kéll máskép bekötni. DE! Egy ilyen tűzhely kombináció akár 10kW is lehet. A sütőrész általában 2kW, esetleg néhol 3kW, azaz 230V-on max13A. Ehhez a részhez elég volna a 2,5mm2 vezeték.
A felső rész teljesítménye tetemes lehet, 7-8kW. Ha egyidejüleg bekapcsolhat minden főzőlap akkor akár 35A is lehet egyfázison az áramfelvétel, ez már 10mm2 vezetéket igényelne. 4mm2 vezeték szerintem felejtős a főzőlapnál. Ajánlatos mindenféleképpen 3fázison használni.
(#) Saggitarius válasza elektroton hozzászólására (») Jan 29, 2012 /
 
Raadasul a betapja "csak" 32A

Biztos, hogy az ora - kivet hely kozott csak 10 meter a tavolsag?
(#) Remci válasza Saggitarius hozzászólására (») Jan 29, 2012 /
 
Igazad van,elírtam bocs.Nem az órától,hanem az elosztódoboztól 10m. A doboztól az óra kb másik 10. Az a helyzet hogy ez egy panel lakás ahol az utólagos vezetékezés nem igazán megoldható. A Démász szerint. Mert akkor az órától a dobozig kicserélték volna a vezetéket rézre az alumínium helyett. Viszont szerintük elég vastag,különben nem cserélték volna le az óra alatt a kismegszakítót.
(#) tomikapc hozzászólása Jan 30, 2012 /
 
Üdv. Megrázott az áram, a bal kezemmel érintettem a fázist (230V), de hamar el tudtam kapni. Bizsergést éreztem, zsibbadást nem különösebben. Külső nyomot nem látok a kezemen (az ujjamnál se, ahol hozzáért). Kb 1 másodpercig ért az áram ülő pozícióban. Szerintetek érdemes bemenni a kórházba vagy ne törődjek vele? Testalkatom 100 kg 186 cm, ha számít.
(#) kadarist válasza tomikapc hozzászólására (») Jan 30, 2012 /
 
Szia!
Mennyi ideje történt az eset?
(#) tomikapc válasza kadarist hozzászólására (») Jan 30, 2012 /
 
Olyan 20-25 perce.
(#) kadarist válasza tomikapc hozzászólására (») Jan 30, 2012 /
 
Ha nem érzel semmi különöset, akkor megmaradsz.
(#) tomikapc válasza kadarist hozzászólására (») Jan 30, 2012 /
 
Köszönöm a gyors választ! Korábban is rázott már meg az áram (lehet ettől lettem ilyen? :O ), csak akkor még fel sem fogtam, olyan fiatal voltam.

Egyébként a radiátorhoz is hozzáértem, bár ruhán keresztül, utólag megnéztem, be van kötve az EPH-ba, lehetséges, hogy arra talált magának utat az áram?

Bár én is pólóban voltam és az is le van fújva festékkel.
(#) kadarist válasza tomikapc hozzászólására (») Jan 30, 2012 /
 
Igen, az áram is a legkisebb ellenállás felé szeret folyni
(#) tomikapc válasza kadarist hozzászólására (») Jan 30, 2012 /
 
Köszi, akkor még beadom a jelentkezésem az egyetemre

Egyébként milyen problémákat szokott okozni a szívverés megzavarásán kívül?
(#) karaszbandi válasza tomikapc hozzászólására (») Jan 30, 2012 /
 
Mondjuk, hogy elpatkolsz.
(#) zoli_varga válasza tomikapc hozzászólására (») Jan 30, 2012 /
 
Hát ha elég sokáig tart kiveri.....
(#) karaszbandi válasza Remci hozzászólására (») Jan 30, 2012 /
 
Panellakásba egyfázisra ne nagyon akarj ilyet rátenni a hálózat részletes átvizsgálása nélkül, mert háztűznéző lehet!
(#) proba válasza kadarist hozzászólására (») Jan 30, 2012 /
 
Igazából valaha azt olvastam/hallottam,hogy ilyenkor valami vérrög képződhet,és talán az is lehet halálos.Ezért én legalábbis ha véletlen megráz ,utána jó sok folyadékot iszom .(szerencsére elég ritkán fordul elő)
(#) zolika60 válasza proba hozzászólására (») Jan 30, 2012 /
 
Ha mindig meghaltam volna, amikor áramütés ért, már elhasználtam volna egy pár életet. Szerintem veszélyes mértékű áramütéshez durva nagy hiba kell. Egy véletlen fázis érintés legfeljebb kellemetlen. Természetesen ezzel nem azt akarom mondani, hogy nem kell odafigyelni erre, de pánikolni sem kell tőle.
(#) zoli_varga válasza tomikapc hozzászólására (») Jan 31, 2012 /
 
Az áramütés sok tényezőtől függ:
-érintési feszültség
-érintési idő
-a testen áthaladó áram
-a ki és belépési pontja az áramnak
-a tested kémiai és fizikai állapotától stb. stb.
Amiről viszont nem beszéltünk miért rázott meg az áram??? Csak nem felelőtlenül szerelsz?
(#) tomikapc válasza zoli_varga hozzászólására (») Feb 1, 2012 /
 
De, felelőtlen voltam. 3 konnektor volt a helyiségben, abból kettőt egy kismegszakító kapcsolt, ezeket ellenőriztem is szerelés előtt fáziskeresővel és multiméterrel, viszont a harmadikat már nem. Az másik kismegszakítón volt.
Egyébként tegnap előtt: ügyelet -> sürgősségi -> vérvétel -> ekg -> szív monitorozás reggelig -> hazaengedés.

Legalább van egy jó vérképem
Innentől meg fázisceruzával a zsebemben járkálok és minden fém test érintése előtt ellenőzöm.
(#) lui144 válasza tomikapc hozzászólására (») Feb 1, 2012 /
 
Legközelebb figyelj oda és legközelebb ne szereljél egyedül, mert nagyobb baj is történhet. Főleg, ha rossz útvonalon halad keresztül a testeden vagy az áram már olyan erős, hogy nem tudod elengedni.
Engem 400V váltófeszültség is rázott már meg úgy, hogy majdnem ottmaradtam. Azóta én is jobban vigyázok.
(#) tomikapc válasza lui144 hozzászólására (») Feb 1, 2012 /
 
Úgy lesz. Egyébként komolyan elgondolkodtam egy FI relén, mert így körülnézve a lakásban rengeteg veszély fenyeget mindenkit. Akár egy kilazult vagy eltörött kábel is pl.
(#) zolika60 válasza tomikapc hozzászólására (») Feb 1, 2012 /
 
Ha áramtalanítasz is, akkor is úgy célszerű szerelni, mintha áram alatt volna a szerelvény. Egy kivétel van, ha új dolgot építesz és még nem lehet áram alá helyezni. Antenna szerelő koromban egy tízemeletes ház pincéjében javítottam az erősítő szekrény tápját. Előtte áramtalanítottam a kapcsoló szekrényben. Majd egy negyed óra múlva megrázó élményem volt, mert a gondnok elfelejtette, hogy én kértem el a kulcsot az áramtalanításhoz és amikor arra járt visszanyomta a kismegszakítót a szekrényt bezárta és elment a kocsmába. Szerencsére nagy baj nem lett belőle csak egy kellemetlen meglepetés.
(#) jmartin válasza lui144 hozzászólására (») Feb 1, 2012 /
 
400 váltó nem rossz.
De a frekiváltókegyenfeszültsége (~560VDC) nagyobbat üt. Volt hozzá szerencsém.
(#) zolika60 válasza jmartin hozzászólására (») Feb 1, 2012 /
 
Mivel hogy eltudod mesélni nem is kicsi. Az egyenáram gonoszabb dolog.
(#) karaszbandi válasza zolika60 hozzászólására (») Feb 1, 2012 / 1
 
Na szóval itt jönnek elő a kikapcsolás szabályai! Vagyis az illetéktelen visszakapcsolás megakadályozása! Attól, hogy lekapcsolsz valamit az még NEM feszmentes! A kikapcsolás és a feszmentesítés két külön dolog!
(#) ötfelezős válasza zolika60 hozzászólására (») Feb 1, 2012 /
 
ha új dolgot építesz és még nem lehet áram alá helyezniHol tud ennek a határa lenni? Eltűnt villanyszerelő után komplettíroztam a mérőszekrényt egy új háznál. Az éjszakai mérő feletti elosztótáblát kötöttem be, előbb a védővezetőt, elmenőt és bejövőt, majd a nullát, először az elmenőt - akartam, de jól megcsapott, mivel a védőhöz is értem egyszerre.
Az eltűnt mester közös dobozon át vezette az éjszakait, és az előszobavilágításnál azt használta véletlenül nullának. Bevallom, eszembe nem jutott feszültséget nézni, de az elején még nem is mutatott volna, mert már a létrán állva, csavarozgatva instruáltam a tulajt, hogy kapcsoljon fel minden világítást, hadd lássuk, mi nem működik.
(#) ötfelezős válasza karaszbandi hozzászólására (») Feb 1, 2012 /
 
Nem, de majdnem. Épületvillamosságnál.
(#) proba válasza karaszbandi hozzászólására (») Feb 1, 2012 /
 
Volt hogy két brigád dolgozott ugyanazon vonalon.Lekapcsolták a hálózatot.Az egyik befejezte a munkát ,visszakapcsolt, a másik meg leesett az oszlopról.(lehet rajta vitázni a 25kW ártott e meg neki, vagy a 15m-ről a fejre esés) Ez után szerintem jó páran megtanulták a kikapcsolás szabályait.
(#) ekkold válasza proba hozzászólására (») Feb 1, 2012 /
 
Mindkét brigád durvát hibázott...
Nagyfeszültségű hálózaton:
- lekapocsolunk,
- kiszakaszolunk
- ha több helyről is kaphat feszültséget akkor minden lehetséges helyen végigmegy a protokoll, és egyeztetni kell a többi üzemeltetővel is!
- figyelmeztető táblákat helyezünk ki (Bekapcsolni Tilos, A berendezésen dolgoznak!)
- ellenörízzük, hogy feszültségmentes-e
- rögzítjük a kapcsolót / szakaszolót (akár le is lakatoljuk)
- leföldeljük, és egymással is rövidre zárjuk a vezetőket, nagy áramvezetőképességű összekötéssel.
- csak akkor lehet megkezdeni a munkát, ha a feszültségmentesítést végző/vezető személy is jóváhagyta.

Ha csak az egyik is szabályosan járt volna el , akkor nincs baleset....
(#) bodgabo válasza karaszbandi hozzászólására (») Feb 1, 2012 /
 
Nekem gyengeáramú végzettségem van, de ott is belénk verték a betartandó 5 pontot, amit (ha épp nem feszültség alatti csöves rádiót mérek ahol rendszeresen ráfogok az anódfeszre) következetesen be is tartok.
1-feszültségmentesítés
2-visszakapcsolás elleni védelem (figyelmeztető tábla, lakat...)
3-feszültségmentesség megállapítása (nem fázisceruzával!)
4-rövidre zárás, földelés
5-környező, feszültség alatt lévő berendezések elszigetelése.

Ezek után nekiláthatunk a munkához, lehetőleg nem egyedül.
Következő: »»   184 / 968
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem