Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1605 / 3962
(#) kendre256 válasza store92 hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Remélhetőleg nem ebben a sorrendben mértél!
Először mindig a legnagyobb méréshatárban kezdjük a mérést, és a mutatott értéktől függően megyünk lejjebb, ha szükséges, különben tönkre mehet a műszer!
Az árammérő belső ellenállása nem egyforma a különböző méréshatárokban. Kisebb méréshatárban nagyobb az ellenállása, emiatt különböző mértékben a mért áramot is megváltoztatja (meghamisítja). Reméljük, hogy ez a magyarázata a különböző méréshatárokban mutatott értékeknek, és nem az, hogy kinyírtad a műszeredet...
(#) neocska válasza djdavid hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Zugva? A bekötés ugyanaz mind 2x30V esetén? a szürés(puffer) birja ezt a feszültséget? Netán egy huzal jáccadozna? Valameik kondi nem üt át azon a feszültségen?
(#) bensepeter hozzászólása Feb 26, 2012 /
 
Sziasztok! Nagyon amatőr kérdés lesz, de sajnos eddig még nem mélyültem bele az elektronikába, viszont alkatrész listákat nézegetem egy egy kinézet cuccnál és olyanokat találtam amiket nem tudok beazonosítani.
Ilyenekre gondolok pl: Ellenállás: 2k7, 2k2, 4k7 és sorolhatnám. Most az úgy lenne hogy, 2,7k, 2,2k, 4,7k
vagy ennek semmi értelme?
Remélem olyan segítséget kapok, vagy linket amin elindulhatok és kamatoztathatom a tudásom.
(#) granpa válasza store92 hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Szia! Maradj a 20A-es csatlakozás, ~A mérésnél, mert a primer áram 0.5A-nál nagyobb lesz (elérheti a 2A-t), ha terheled a szekundert. Sorba kötötted a műszert a primerrel, úgy-e? Számolj utána: sec. terhelés,-- pr. áram. Megkapod a várható (helyes) mennyiséget. De menjünk vissza a trafós topicba!
(#) mindenes válasza bensepeter hozzászólására (») Feb 26, 2012 / 1
 
Heló. Pontosan, mert a -k- a tizedes vesszőt jelenti tehát 2k2= 2,2k. Ugyan ez a jelölésrendszer ritkábban de előfordul kondiknál is.
(#) MolnarG válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Ez már működő megoldás csak a kódkapcsolónak nem váltóérintkezői vannak.
(#) Hp41C válasza bensepeter hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Szia!
Régebbi alkatrészjelölési szabvány volt. Az ok talán az, hogy a "," lekokásának nagy volt az esélye a kis felülete miatt és a felirat is rövidebb, illetve azonos volt a hossza. A régi szép időben rá volt írva az alkatrészre az étéke...
pl. 1M8 - 1.8Mohm, 9k1 - 9.1kohm, 0R2 - 0,2 ohm, 2n2 - 2.2nF, 4u7 - 4.7uF, 6p8 - 6.8pF....

A mai SMD kondenzátorokon nincs is felirat. Ha többfélét veszel, vegyél eltérő darabszámút vagy ott helyben írd rá az értéket.
(#) janikukac válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Normális helyeken az boltos ráírja Neked a hátuljára filccel. Nekem mindig így tettek..
(#) nyakas00 hozzászólása Feb 26, 2012 /
 
Egy kérdésem lenne:
Számítógéppel történő hőmérséklet szabályozást szeretnék megvalósítani egy előre beállított hőprofil alapján. Ezt hogy/mivel tudnám megoldani legegyszerűbben?
köszönöm segítséget előre is.
(#) wilson hozzászólása Feb 26, 2012 /
 
Sziasztok!

Ezen cikk alapján kérdem: létezik olyan, hogy szabványos 16x2-es kijelző?? Ha jól sejtem, ezt inkább kvázi-szabványnak kell értenem, nem?

A HeStore-ban eszerint mindegyik 16x2-es szabványos vagy nem? (Honnan látom, hogyha szabványos?)
Nekem amúgy az lenne fontos, hogy ne kelljen hozzá negatív táp, és elérhető legyen hozzá netről kész vezérlés C kódban (időzítések, parancsok, ilyesmi). Tudnátok ajánlani?


Ill. ha mindezt 20x2-essel szeretném, az sokban bonyolítaná az életemet a 16-oshoz képest?
(#) bensepeter válasza mindenes hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Nagyon szépen köszönöm a válaszod! Sokat segítettél.
(#) Angyalpor hozzászólása Feb 26, 2012 /
 
Sziasztok!

Szükségem lenne egy gsm kapcsolóra, már ha így hívják a dolgot. Most szólok, hogy nem értek a dologhoz.
A tervem: egy pendrive méretű valami,benne egy sim kártya, pár gombelem, és ha megcsörren, akkor amíg csörgetik, jelet ad egy kimeneten. Se több, se kevesebb, minden bonyolítás nélkül. Ami hasonlót láttam eladót, az vagy nagyon nagy, vagy nagyon drága amiatt, mert millió funkciót tudnak, amik nekem nem kellenének.
Tudtok helyet, ahol ilyet esetleg kaphatok, esetleg elképzelhető építeni ilyet?
És igen, egy szétszedett telefon hangszórójára vagy rezgőmotorjára lenne a legegyszerűbb rákötni, de kisebb, elegánsabb felépítés kellene...
Köszi előre is!
(#) Moderátor hozzászólása Angyalpor hozzászólására (») Feb 26, 2012
 
Egy kérdést a fórumban csak egy helyre teszünk fel, még akkor is, ha "sürgősen" akarunk választ kapni rá!
Ezért ezt most töröltem.
(#) Hp41C válasza wilson hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Szia!

Az LCD modulokba beépített vezérlő típusokból a legelterjedtebb a HD44780. Sok gyártó gyárt kontrollert, általában az említett típussal kompatibiliseket: pl. Samsung KS0066 stb. A 4x20 illetve a 4x40 karaktereseknél kétféle megoldást találsz: 2 db illesztő kezeli a modult, illetve egy kibővített vezérlő (KS0074) kezeli a teljes modult.

- A display karakterek belső memóriában történő elhenyezésében lehetnek eltérések, az adott modul adatlapjában ellenőrizni kell.
- A karakterkészletben is lehetnek eltérések. A 0x80..0xFF közötti karakterek képe a változatok tozott eltérhetnek.
- Egyes típusok lehetnek lassabbak a HD44780 -nál, mások gyorsabbak, eltérés lehet még a megengedett tápfeszültség tartományban. Vannak csak 3.3V -on működtethető típusok is.
- Egyes típusoknak negatív feszültség is kellhet a kontraszt bemeneten.

- A 2x20 karakter kezelése nem jelent gondot a 2x16 helyett. Ha a címzés normális, akkor a 2x20 -ason ugyan úgy jelenik meg a 2x16 -osra készített program.
(#) wilson válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
"Szerencsére" 2x20 lesz a max, és a konkrét eszközre fogom majd már írni a programot.

Akkor egy megbízható HD44780-ast tudnátok ajánlani?
(Farnell-től is lehet akár, csak elérhető legyen. Vagy olyat is mondhatnátok, amit ti megelégedéssel használtok.)
És gondolom ehhez akkor létezik valami olyan nyilvánosan elérhető kód is, amit már csak hozzá kell igazítani az adott modellhez. Egy ilyen linket is elfogadnék :worship:
(#) PH-User hozzászólása Feb 26, 2012 /
 
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy egy Canon Smart Base MP700 Photo multifunkciós készüléket át lehet-e alakítani úgy, hogy csak a scanner része működjön?
Sajnos fejhibás és; a, sok helyet foglal hibásan, b, (de) remekül scannel, ezért megtartanám. Csak a fizikai méretét kellene valahogy csökkentenem, mert nem fér.

Az ötleteket/segítséget szívesen fogadom.

Üdv.
(#) Zsolt36 hozzászólása Feb 26, 2012 /
 
Egy ilyen modulnak mennyi lehet a hatótávja és milyen antenna kell rá?
(#) zolika60 válasza Zsolt36 hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Milyen modulnak?
(#) Zsolt36 válasza zolika60 hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
(#) zolika60 válasza Zsolt36 hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Sajnos én sem tudom, de kérdezd meg itt:Bővebben: Link
(#) pucuka válasza Zsolt36 hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
A linken is látszik, hogy van adatlapja. A "hatótáv" mint olyan igen sok összetevőtől függ, ebből az adóteljesítmény csak egy. De ha a megfelelő topikokat elolvasnád, több információhoz jutnál. (úgy 6 - 7 topik van e témában)
(#) Zsolt36 válasza pucuka hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Tudnék rá építeni egy erősítőt? Én arra gnodoltam hogy egy tranyó bázisát közvetlen kötöm az antenna helyére és azzal hajtom meg az antennát. Csak nagyon ritkán kéne kapcsolnia.
(#) Zsolt36 hozzászólása Feb 26, 2012 /
 
Arra gondoltam hogy meg lehetne oldani úgy egy 4 csatornás távjelzőt hogy ennek http://www.hestore.hu/prod_10024801.html
a modulnak a bemenetére menne egy tetszőleges jel egy 555-ös astabilból és ebből lenne négy mindegyik más astabil jellel. A vevő http://www.hestore.hu/prod_10024717.html
meg be lenne programozva a négy csatornára és ez dekódolná a jelet.
Az lenne a kérdésem hogy ez a két modul kompatibilis e egymással mármint a moduláció meg minden.
(#) keresztesijanos hozzászólása Feb 27, 2012 /
 
Sziasztok!
Budapesten nem tudtok Flux toll beszerzési helyet?

Üdv,
János
(#) zaza99 hozzászólása Feb 27, 2012 /
 
Sziasztok!
Egy Pic16F690 hez szeretnék égetőt építeni, de nem tudom, hogy az Lvp melyik lábra megy. A többit is ellenőrizhetnétek.
Köszönöm.
(#) Hp41C válasza zaza99 hozzászólására (») Feb 27, 2012 / 1
 
Szia!

A 16F690 -nek nincs PGM lába.
(#) BárányD hozzászólása Feb 27, 2012 /
 
Sziasztok!
A következő kapcsolást : Bővebben: Link
lehetne táplálni 12 Voltos autó aksiról? Nem autóban lenne, hanem hordozható lenne. Szerintetek elég lenne neki ? Kb. meddig tudna üzemelni egy töltéssel ?
Köszönöm
(#) granpa válasza BárányD hozzászólására (») Feb 27, 2012 /
 
Szia! Oda van írva: "8-24V-ig", ebbe benne van a 12V? Akkutól függ; egy 65Aó-s, 2 napot is kibírna, jól kihajtva is. De ezt Te is ki tudod számolni.
(#) BárányD válasza granpa hozzászólására (») Feb 27, 2012 /
 
Szia. Köszönöm válaszod. A 12V az rendben volt, csak nem tudtam hogy egy ilyen aksi milyen áramerősségre képes.
(#) djdavid hozzászólása Feb 27, 2012 /
 
hello átnáztem mindindnet most BD 244c és bd 243 c van benne és áligtatam a munkaponti elenálását és most a bd 244c és a 243 c vel ugy ahogy szol lehet az a baj hogy a BD 139 140 ha benne van a panelba a munka ponti elenálást össze kel hangolni!
mert mikor a 244c meg a 243 c volt bene nagyob hangerönél az torzan szolt amint álitgatam azzt a kis potit a panelon jobblet a hangja!
Következő: »»   1605 / 3962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem