Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1619 / 3960
(#) HeZ válasza lidi hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Az értetlenkedésed a hozzá-nem-értésedből, tájékozatlanságodból, esetleg rosszindulatodból fakad. Amihez nem értesz eléggé, annak nézz utána mielőtt kritizálnád. Ezek a mikrovezérlők (is) milliónyi alkatrészből állnak és bonyolult a gyártásuk. Nézz meg egy számítógép alaplapot közelről. Avagy a szoftverek tökéletesek? Amit ember készített, el is fog romlani, maga az ember is
Számolj utána: ennyi regisztert, portot, funkciót végig tesztelni hónapokig tartana. A sorozatgyártás minőség ellenőrzése, a mintavételezés technikája külön tudomány és szakma. Az autógyártás sem tökéletes, hiába a nagyszámú sorozatgyártás évtizedek óta...
Amikor írsz, minden helyesírási hibádat felfedezed? Amikor számolsz minden hibádat felfedezed? Pedig az mennyivel egyszerűbb... Vagy te nem dolgozol semmit, ezért nem hibázol soha?
(#) fecooo8778 hozzászólása Márc 10, 2012 /
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem hogyha egy feszültség stabilizátor ic-n a bemenő feszültség kisebb mint a kimenő akkor megjelenik a kimenetén valamekkora feszültség?
Köszi előre is
(#) zolika60 válasza fecooo8778 hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Igen, de kisebb mint a bemenő.
(#) fecooo8778 válasza zolika60 hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Rendben, köszi!
(#) kaqkk válasza galzotya hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Akkor sajnos a gépből jön a sustorgás ...
(#) Izeg. hozzászólása Márc 10, 2012 /
 
Sziasztok.
Mi lehet a baja....
HA: 1, az alábbi(flyback stand-by) tápegységet egy számítógép táp alapján terveztem.
2, A tápegység alkatrészei teljes mértékben a még működő tápegységből lettek bontva
3, a tápegység nyákterve szinte teljesen ugyanaz mint az eredeti részegységé...
4, a kimeneti 5V helyett 3,5V lett, a táp hallható sistergést produkált , a kimeneten lévő dióda masszívan fűtött( a 12v-os részé) TERHELETLENÜL IS, ja és konnektorból való kihúzás után is ezt csinálta, gondolom a kondiban maradt töltés még táplálta.

( a nyák rajzon a bemeneti egyenirányítás és pufferelés nincs rajta)
(#) lidi válasza HeZ hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Már megbocsáss de ha én ilyen munkát adnék ki a kezem alól, akkor eléggé szégyellném magam. Az hogy üzletileg nekik ez így jó, az nem jelenti azt hogy ez így normális. Persze a panaszkodáson kívül sok mindent nem tehetünk, de azért ne védd már őket. Van ott épp elég szaki, igenis hibátlan munkát kéne végezniük. Gyakorlatilag nem tudnak úgy kiadni új pic típust hogy ne lenne benne valami hiba. Érdekes módon az 16F84A erratája majdnem üres, pár adatlap pontosítás van csak benne. Jah, és az sem etikus, hogy nem tudod milyen reviziót veszel, csak mikor kiolvasod belőle. Még a Chipcad se tudja megmondani milyen revizió van épp raktáron adott tipusból, mondjuk bolond is lenne, mert ki venné meg az hibás vackokat egyébként.
(#) vilmosd válasza blackdog hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
En is ezt mondtam csak az antiparalel diodat kivulrol teszed rea.

OPTO_AC.JPG
    
(#) blackdog válasza vilmosd hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Az opto katódját és emitterét miért kötötted össze?
Én nem szereném összekötni a földeket. Teljesen független feszültséforrások.
(#) qvasz2 válasza blackdog hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Szerintem csak a Tina miatt . . .
(#) galzotya válasza kaqkk hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Igen onnan jött, mert utána rákötöttük egy géptől független tápra és tökéletes lett, akárhova volt bedugva.
De hogyha a gépre volt dugva akkor miért sistergett?
(#) vilmosd válasza blackdog hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
A Tinaban keszitettem a rajzot es a szimulacionak a referenciaja a GND. Ezert van osszekotve a a bemenet es a kimenet GND-je. Termeszetesen a valosagban lehet kulon is a vezerlofesz.
(#) Davidd hozzászólása Márc 11, 2012 /
 
Udv mindenkinek! 4060 as icevel lehet-e futofenyt vagy valami villogot csinalni?
(#) melcher hozzászólása Márc 11, 2012 /
 
Üdv mindenkinek!

Egy nagyáramú tápegység építésével kapcsolatos kérdésem lenne. Ezt a kapcsolást szeretném megépíteni 30 A-re, 6 db 2n3055-tel, de a 15V-os trafó helyett, én csak 17V-ost tudnék beletenni. Kérdésem, hogy a kapcsolás kibírja-e ezt a 2V AC-val (kb. 3V DC-vel) több feszültséget, vagy van olyan alkatrész, amit át kell méretezni a megfelelő működéshez.

A segítséget előre is köszönöm!
(#) kendre256 válasza melcher hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Az a 3V 30A-nél 90W-tal nagyobb disszipációt jelent! Az azt jelenti, hogy 180W helyett 270W-ot kellene elfűtened teljes terhelésnél.
A hűtőbordát mindenképpen nagyobbra kell méretezni, de lehet, hogy még az áteresztő tranzisztorok számának növelésén is el kellene gondolkodni. A 2N3055 ugyan maximum 115W-ot tud eldisszipálni, de ekkora teljesítménynél lehet, hogy jobban szét kellene osztani a hőteljesítményt a bordán, és célszerűbb volna ezt több tokkal megcsinálni.
Nem lehet letekerni a trafóból azt a 2V-nyi menetet?
(#) melcher válasza kendre256 hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Köszönöm a gyors választ!
Igazából a trafót nem szívesen bontanám meg, még szép, gyári, csillogós. Ígyhát, akkor maradok a nagyobb bordánál. A maximális terhelése a tápnak kb. 22A lesz, de csak ritkán, és akkor is csak viszonylag rövid periódusokban. Bízom benne, hogy elég lesz a 6 db 2n3055.
Mégegyszer köszönöm a segítséget!
(#) blackdog válasza vilmosd hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Kipróbáltam, hogy AC feszültséggel vezérlem az optot. Működik, de egy dolog nem tetszik. Mellékeltem a jelalakot a DC oldalon. Jó ez?
Most LED-et kapcsolok tranyón keresztül. Később ezt szeretném H vagy L szintnek felhasználni egy AND kapunál.

DSCF4904.JPG
    
(#) Hp41C válasza blackdog hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Szia!
Van AC bemenetre készült optocsatoló is: TLP180.
(#) vilmosd válasza blackdog hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Persze hogy jo. A digitalis kapuk bemeneti jellemzoi ugy vannak megszerkesztve, hogy a "H" es a "L" szint kozott jelentos kulonbseg (margin) van, ami ugye a felhasznalt csaladtol fugg. A TTL elemeknel jellemzoen 2 V es 0,8 V mig a CMOS elemeknel 3.5 V es 1.5 V. Amennyiben ezeken az ertekeken kivul esik a szint ("H"-nal felette, "L"-nel alatta) akkor a szint megfelelo. Egyeduli problemat jelent a TTL bemeneti arama. Lehet meg schmidt-triggert is alkalmazni, aholis meg biztosabb az atkapcsolas a hiszterezis miatt. Jellemzo pl a CD40106 6x sch inverter.
(#) blackdog válasza vilmosd hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Azt tudom, hogy CMOS kapu hogyan kezeli a H és L szintet csak zavar ez az 50 Hz jelalak. Kicseréltem az elkót 220 µF így már egész tűrhető.
(#) kameleon2 válasza nagy hoho hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Apró kérdés: Ha én rontom a hitelét egy elemgyártó cégnek, akkor a rossz minőségű elemeik nekem kárt okoznak? - Mert akkor éppen egálban van a két dolog. Ahogyan bárkit megbüntetnek ha nincs autópálya matricája, de ha 10 napból csak 1-et használ fel, akkor a 9-et sem téríti vissza senki. Nekem személy szerint a 12V-os Varta távirányító elemekkel csak rossz tapasztalatom volt eddig. Érdekes módon más gyártmányokkal ugyanaz a távirányító jól megy. Ezt a tapasztalatot osztottam meg. Ez kb 5 db különböző időpontban és helyen vásárolt elem volt. Remélem ettől még nem én leszek az elsőszámú közellenség. Vagy a Whiskis mintájára én leszek a Vartás ?
(#) blackdog válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Tudom, de az is csak annyival több, hogy van benne +1 dióda. Nekem meg van itthon egy marék TLP621.
(#) vilmosd válasza blackdog hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Ne csereld ki, mert nagyon megno a L-> H atmenet ideje. Ez egy eleg elterjedt megoldas es mukodik sokfele. Digitalis jeleknel nem erdekes az a kis hullam, ha a minimalis DC szint a megadott kapcsolasi szint felett van.
(#) blackdog válasza vilmosd hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Ok. Meglátom. A kondival viszont kellett párhutamosan egy 10k ellenállás.
(#) gordonfreemN válasza blackdog hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Sziasztok!

Mi a legegyszerűbb módja, egy négszögjel előállításának?
Konkrétan autóakkumulátorról szeretne ismerős powerLEd-et kapcsolgatni, kb 100-400Hz-el
(200 ideális lehet szerintem), a nagyon erős melegedés miatt (50%-os kitöltés). Hűtőborda nem fér el sajnos.
Összeraktam egy bistabil kapcsolást, ahol is a két bázis illetve kondenzátor ellenállása egy-egy 47kOhm-os poti. sajnos a jellegéből adódóan, elég érzékeny is...
Viszont sikerült vele 670Hz-et is beállítanom kb 50% kitöltési tényezővel (szkóppal figyelve).
Elképzelhető, hogy rossz kiindulási alap, és valami TL494-el kéne inkább próbálkozni?
Köszi!
És bocs, nem válasz akart lenni!
(#) bbalazs_ válasza gordonfreemN hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Powerledet aramgeneratorral hajtunk. Annak az ARAMAT lehet majd szabalyozni, ha meg ez is sok.
(#) gordonfreemN válasza bbalazs_ hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Alapvetően a kapcsolgatásra gondoltam, hogy jó-e, aztán átalakítom neki úgy, hogy a tápot kapcsolgassa. Az áramgenerátor megvan.
(#) reloop válasza gordonfreemN hozzászólására (») Márc 11, 2012 /
 
Szia! A legegyszerűbben 555-tel tudsz négyszögjelet előállítani. A témája.
(#) vilmosd válasza blackdog hozzászólására (») Márc 12, 2012 /
 
Oszt mert meris?
(#) blackdog válasza vilmosd hozzászólására (») Márc 12, 2012 /
 
Azért mert én a melléklet szerint használnám.

termojel.JPG
    
Következő: »»   1619 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem