Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napkollektor házilag
 
Témaindító: Bazsi, idő: Feb 19, 2007
Lapozás: OK   21 / 30
(#) gulyi88 válasza snigebagoly hozzászólására (») Márc 23, 2012 /
 
Ugyanolyan jó a feketére festett 1"-os vascső is (a réz drága és ebben az esetben nem jobb).
És nem mérgező, nem töik, hegeszthető (rögzítés).
Mivel fogod a vályút a nap után forgatni?
(#) INOX 4 EVER válasza snigebagoly hozzászólására (») Márc 23, 2012 /
 
A fénycső belsejében leginkább a gáz veszélyes,és nem a fehér fénypor az üveg belső felületén (ami egyébként lemosható erőlködés nélkül lásd első kép)A porbevonat azért van,hogy láthatóvá tegye a benne levő kisülő gázok fényét ami ha jól tudom higanygőz.
Készítettem régebben néhány vákuumcsövet hogy a belsejében feketére festett rézcsőben vizet melegítsek.
A 40 és 36W-os fénycsövek egyforma hosszúak,de az átmérőjük különbözik,így a két cső elfér egymásban.
a közepén meg 15-ös rézcső fog futni (lásd 2-es kép remélem látszik a 3 cső egymásban),de még nincs kész a mutatvány.Talán nyáron befejezem és beszámolok róla
Lehet ad egy ötletet neked is.
(#) Szebence válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Márc 23, 2012 /
 
Én is próbálkoztam hasonlóval, viszont nagyon törékenyek. Hogyan oldod meg a vákumot? Hogy zárod le a cső végeit töéletesen, amellett, hogy vákumot hozol létre?
(#) zsoltee0001 válasza esztergomi hozzászólására (») Márc 24, 2012 /
 
Félre értesz, a dőlés fix 60 fok(google skech up alapján ez a legideálisabb szög).
A motor a fordulást biztosítja.
(#) esztergomi válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Márc 24, 2012 /
 
Nem értelek félre. Nézd meg, nyersz-e valamit forgatással, azon kívül, hogy jóval drágább lesz.
(#) esztergomi válasza snigebagoly hozzászólására (») Márc 24, 2012 /
 
A tükör csak direkt sugárzás hasznosítására alkalmas. Magyarországon ez az éves teljes sugárzásnak csak a fele kb.
(#) zsoltee0001 válasza esztergomi hozzászólására (») Márc 24, 2012 /
 
Ha azt vesszük alapul, hogy lesz 2 kollektorom ami de és du is dolgozik rendesen, megérheti.
Szinte minden meg van hozzá, csak a cső idomok forgathatósága még kérdéses, szóval inkább a ráfordított munkaórák miatt drágítja meg.
(#) zsoltee0001 hozzászólása Márc 24, 2012 /
 
Terv koli
A narancssárga csík az észak.

ház.JPG
    
(#) snigebagoly válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Márc 24, 2012 /
 
Zsírul néz ki,csak így tovább!
(#) snigebagoly válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Márc 24, 2012 /
 
INOX 4 EVER:
Az üvegcsöveket hogy vágod?Üveg vágóval,vagy veszed valahonnan a még be nem tokozott üvegcsöveket?
(#) zsoltee0001 válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Márc 24, 2012 /
 
Valami ilyesmire gondoltam

Sörkoli.PNG
    
(#) INOX 4 EVER válasza Szebence hozzászólására (») Márc 24, 2012 /
 
A cső végeit szélvédőragasztóval zártam le,a vákuumot pedig páramentesító sóval oldottam meg.Ezekkel a gyöngyökkel töltik fel a hőszigetelt üvegek közötti alu perforált távtartókat.A képen láthatod,hogy a flakont is összeszívja mint az állat.Segít még az is,hogy kb 40 fokon van egy fűtőtest tetején amíg megköt a ragasztó,és az -20-ban eleve vákuumot kelt még a gyöngyök nélkül is.
A gyöngyöt üvegező szakboltban vettem.Egy 2l-es flakonnal volt kb 400Ft.
(#) kendre256 válasza snigebagoly hozzászólására (») Márc 24, 2012 /
 
Én az üvegcsőre körbetekert, felizzított fűtőszállal vágnám. Ha az izzításkor nem pattan el, akkor egy kis hideg víz rálocsolásakor biztosan.
(#) INOX 4 EVER válasza snigebagoly hozzászólására (») Márc 24, 2012 / 1
 
A csövek vágása:
Rossz hajszárítóból kibányásztam egy vékony fajta fűtőszál huzalt,rátekertem egy kört a fénycsőre,és rákapcsoltam az akkutöltőmet.Pár másodpercig hagyom izzani,és az ujjam hegyéről rácseppentek egy kis vizet,és magától leesik a cső vége.Kis gyakorlást igényel,de 3-4.-ik próbálkozásra már érzed azt az időpontot amikor cseppenteni kell.Ha túl korán cseppented le akkor semmi nem történik,de ha túl későn,akkor túlmelegszik a cső messzebb a fűtőszáltól is és akkor hosszanti repedés is megindulhat.
Nem kell félni tőle tényleg egy rossz csövön csinálsz 3-4 gyakorló vágást és utána megy mint a karikacsapás.
Ha akarod akkor levideózom neked a jövő héten.
A csőben vákuum uralkodik,tehát előfordul,hogy elpattan,de nem esik le a vége,viszont amikor már a túlsó végét vágod ott már magától leesik amit levágtál.
Nekem 10 cső kellett,és csak egyet rontottam el,a többi 2mm-es tűréssel egyformára sikerült.
(#) INOX 4 EVER válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Márc 24, 2012 /
 
2 észrevételem lenne.
A kis rugós visszacsapóra szerintem semmi szükség mert a becsatlakozás a nagy visszacsapó után van,tehát ott már nem baj ha egy a légtér a kollektorral.
A másik,hogy én belógatnék oda egy pipát a légáramlás irányába,hogy az injektor hatás érvényesüljön erősebben (mint az akváriumi vízszivattyúknál vagy a hegesztőpisztolyban).
Egyébkén az ötlet szerintem briliáns,és működőképes
(#) zsoltee0001 válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Márc 24, 2012 /
 
De van szükség, mivel miután nyit a nagy visszcsapó, megszűnne a vákum.
A nagy visszacsapót ráadásul elektromosan kell vezérelni, csak akkor nyisson amikor már rendesen kiszívta a levegőt a koliházból.
Szóval csak elméletbe egyszerű, ráadásul a koli házat + lexant is több helyen alá kell támasztani, mert még ez a minimális vákum is be tudja rogyasztani akkora felületen.
Az elv kicsit hasonlítana a gk. fékrásegítőjére.
(#) INOX 4 EVER válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Márc 24, 2012 /
 
Akkor félreértettem egy kicsit,hogy mi is a célod ezzel.
Én azt hittem,hogy üzem közben szeretnél vákuumot kelteni a kollektorházban,hogy annak a szellőztetése megoldott legyen.Tévedtem.
Ezek szerint neked az lenne az elképzelésed,hogy a kollektorházban uralkodó vákuum megmaradjon üzemen kívül is mindaddig amíg újra nem indul a kollektorod.
Hogy ezzel mit nyernél azt még nem igazán értem,de egy biztos,hogy tökéletes szigeteltséget igényel,és jól záró visszacsapót.
De mi is ennek a rendeltetése?
(#) INOX 4 EVER válasza snigebagoly hozzászólására (») Márc 24, 2012 /
 
Akartam még neked mondani,hogy a hosszában félbevágott cső nem parabola forma,leginkább gömbtükörhöz hasonló.Ha jó fénybegyűjtést szeretnél ami több beesési szögből is képes egy pontra gyűjteni a fényt arra a mai tudásom szerint a legjobb a CPC tükör.Keress rá a neten.Jobb mint a parabola.Gyakorlatilag olyan mint ha 2 parabolának a 2/3-ad részét levágnád és egymáshoz ragasztanád.

CPC.jpg
    
(#) zsoltee0001 válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Márc 26, 2012 /
 
A légritka tér mint hőszigetelés, nagy hidegbe jól jöhet.
Persze ez csak elmélet, ezért is vetettem föl ezt a kérdést, hogy mi a véleményetek róla.
Mindenesetre teljesen légmentesre csinálom, a lexan több helyen alátámasztva lesz, aztán még ráérek ezzel később is foglalkozni.
Addig is pár kép, a hétvégi munkáról (2db 2m2 készül)
(#) Szebence válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Márc 26, 2012 /
 
Ekkora vákum hogy nem töri össze a csövet? Ezeke a fénycsövek iszonyatosan vékony falúak és nagyon könnyen törnek. Ha a kólás flakont úgy összeszívta, akkor a fénycsőt simán szétkellene törnie.
(#) INOX 4 EVER válasza Szebence hozzászólására (») Márc 26, 2012 /
 
Gyárilag is vákuum van a fénycsőben,és azt is kibírja.
Néhány ilyen csövem össze van rakva 2 éve és még semmi baja.
Amúgy érdekességképpen egy szimpla ablaküveget egy gesztenye nagyságú kaviccsal megdobsz,és be lehet repeszteni vele,ellenben ugyanakkora erővel eldobva ugyan az a kavics egy hőszigetelt üvegől lepattan.Ez azért van mert a vákuum előfeszíti az üveget ami jótékony hatással van az ütőszilárdságára.Biztos jártál már úgy,hogy egy fénycső kicsúszott a kezedből és pattan kettőt a földön és nem tört el,de amikor már a fénycsőben nincs vákuum mert már az egyik végét levágtad akkor kisebb magasságból leejtve is szilánkra törik.A vákuum jó
(#) INOX 4 EVER válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Márc 26, 2012 /
 
Értem már az elméleted.Igazából üzem közben jó ez a hőszigetelés,mert üzemen kívül ott a visszacsapó.
Már csak az a kérdés,hogy tudsz-e akkora vákuumot kelteni amivel jelentős szigetelés nyerhető.
(#) Szebence válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Márc 26, 2012 /
 
Jó ez a dolog, ki kellene próbálni.... Hány csöved van? Nem emlékszem, mit írtál, vagy írtad-e a rézcső átmérője mekkora? Úgy csináltad, hogy van pl 6 oszlopod és akkor oda vissza (180 fokban) van meghajlítva a rézcső és az egyenes részén meg akkor a dupla üveg. Az egyik fénycsövet a másikba szintén azzal a ragasztóval rögzíted, amit előző hozzászólásodban írtál?
Illetve a réznek súy van, hogy rögzíted a rezet illetve az üvegcsőket valamihez? Mert ugye kell neki egy tábla, amire rálehet szerelni. Másik kérdésem, hogy akkor ez így kerül "bedobozolásra"? Arra gondolok, hogy a csövek elé teszel-e valamit azok megóvása érdekében?
(#) zsoltee0001 válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
A próba nagyon egyszerű lesz:
Két teljesen egyforma koli, egyforma szögben...stb.
Az egyikből kiszívom és mérek.
Majd beszámolok mire jutottam, de az nem mostanába lesz.
(#) INOX 4 EVER válasza Szebence hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
A rézcső 15mm-es,és hárfa elrendezésű,a kivezetések átlósan vannak.Összesen 10db 120cm hosszú cső ,18db TEE vagyis T-idom,és 2db könyök.A hárfa alját és tetejét 10db hollanderes kötéssel szét tudom szedni és úgy húzom rá a csöveket.Majd lefotózom neked ha gondolod.
Még nem volt időm összerakni,de a nyáron sor kerül rá.
Szeretnék mögé tenni CPC tükröket amihez már megvan a tükörfóliám de az is jó időigényes meló.A fedés célszerű lenne ahogy te is mondtad,nem csak a sérülések miatt,de még a folyamatos tisztítástól is megkímélném magam,mert ugye mennyivel egyszerűbb egy üveglapot lemosni mint csöveket meg alakzatos tükröket mosni egyesével.
Kaptam olyan tanácsot,hogy valamivel meg kellene lapítani a csöveket amennyire engedi a belső férőhely,ami azért lenne jó mert a keresztmetszete csökken,ráadásul nagyobb felületet érne a fény.Lehet még ezt is megjátszom,csak az eljárást még nem agyaltam ki,hogy mivel lehetne teljes hosszában egyenletesen összenyomni.
A ragasztóanyag az a fent említett szélvédőragasztó és a rézcsőre is ezzel kerül majd rögzítésre.
(#) Szebence válasza INOX 4 EVER hozzászólására (») Márc 29, 2012 /
 
Köszi a választ! Ha majd csinálsz pár képet és megosztod velünk, aztm egköszöném! Kíváncsi vagyok, hogy jelenleg, mi hol tart nálad, meg hátha látnék rajta 1-2 jó ötletet a megvalósítás szempontjából is.
Majd ez a rendszer független a hálózati melegvizes rendszertől?
Arra gondoltam, hogy ebben megmelegedne a víz és ahol kijönne a meleg víz, azt kellene a bojlerre kötni, ahol a hideg víz megy bele. Itt már meleg víz menne a bojlerbe, elő lenne fűtve, így a bojlernek sokkal kevesebbet kellene fűtenie.
(#) INOX 4 EVER válasza Szebence hozzászólására (») Márc 29, 2012 / 1
 
Ennyire nem tud fürgén melegíteni egy vizes kollektor.
Kezdjük azzal,hogy este mennek el legtöbben zuhanyozni amikor már a nap nem olyan erős,és nem olyan szögben éri a kollektort.A kollektor előremenő,és visszatérő ága között kb 5-10 Celsius fok a delta T.Ezért van az,hogy egész nap keringetik a bojlerhőcserélő,és a kollektor között a vizet,mert szép lassan 2 fokonként melegíti fel a vizet estére.Ha megnézed még egy fűtőszálnak is kell 8 óra mire felfűti a kívánt hőmérsékletre a hálózati vizet ami 10-17 fokos.
Amire neked szükséged lenne az egy okos találmány amit úgy hívnak "Hővisszanyerő".Zuhanytálcák alatt helyezik el (de éppen fürdőkád alatt is lehet),és a zuhanyzáskor lefolyó meleg víz a zuhanytálca alatt egy vaskos 70mm átmérőjű részcsőben folyik le .Ez egy 1,5m hosszú csőszakasz amire rézcső van feltekerve,és kívül egy frankó szigetelő héj van rajta..Ez a szerkezet megpróbálja újrahasznosítani,vagy ha úgy tetszik visszanyerni azt a hatalmas mennyiségű hőenergiát amit mi jótékonyan leeresztünk a lefolyón.A leadott hő visszatér a bojler betáplálásába,és a szennyvízcsatornába hűtött vizet továbbít.Ez a szerkezet ha jól meg van építve képes 25-27 fokosra felmelegíteni a bojler bemenő vizét,és ha azt tételezzük fel,hogy mondjuk 40 fokos vízben zuhanyzol akkor látható,hogy a bojler fűtőszáljának kevesebb dolga lesz ezzel az eljárással,és a megtakarítás pénzben látható.Hihetetlenül sokat lehet vele spórolni.
Vannak jó megoldások még a hővisszanyerés témájában.Ilyen például az 5 literes mosogató bojler és a hűtőszekrény kapcsolata.Volt olyan muki aki a hűtőszekrény hátulján levő hőleadó rácsra készített hőcserélőt...A hűtőnek is jobb a hatásfoka tőle,és a mosogatásra szánt meleg víz is szinte ingyen van...
Rengeteget lehet agyalni azon,hogy a háztartásban hány olyan készülék van ami csak a környezetébe pazarolja a hőt,és nyáron izzadunk tőle,pedig a szolgálatunkba állíthatnának,és ezalatt mennyi pénzért megtermelt hőenergiát dobunk ki az ablakon,vagy öntünk le a lefolyón.Ahogy majd éleződik a gazdasági helyzet,és ahogy merülnek ki a föld fosszilis energiaforrásai,úgy fog majd minket szépen rávezetni arra,hogy abbahagyjuk a pazarlást
(#) INOX 4 EVER hozzászólása Márc 29, 2012 /
 
Közben szeretnék pontosítani...
Ha valakit érdekel az idei sörkollektor találkozó végleges időpontja 2012.Július 21.-én lesz Tatán a várudvarban...
A programok még nem teljesen véglegesek.Nyílt találkozó lesz.Valószínű lesz közös kollektor építés,és néhány poénos vetélkedő is ezzel kapcsolatban.A további programokról tájékoztatlak titeket amikor kiforrt.
(#) PER hozzászólása Ápr 1, 2012 /
 
Hali,

Budapesten lakom és engem is nagyon érdekelnek ezek a napenergiás dolgok.
Most állok családi ház vásárlás előtt és szeretném a fűtési és egyéb költségeket majdan csökkenteni.
A mostani felállásom az lenne, hogy kell egy folyadékos napkollektor, amit esetleg még egy parabolatányéros fénygyűjtő is bevilágít, növelve pl. télen a hatékonyságát a kollektornak.
Mivel nem vagyok szakértő, még nem csináltam ilyet, így nézzétek el, ha hülyeséget beszélek
Szeretnék ilyen (vagy más, általatok hatékonynak tartott) rendszert készíteni, de nincsen meg a kellő szakmai tapasztalataim hozzá.Amit leírtam azt érdemes lenne megcsinálni?
Néztem még sörkollektort is.
Vagy mit kellene kialakítani inkább?
Mivel a házat majd úgyis teljesen fel kell újítani, így a csövezés teljesen mind1, hogy hogy jut be a házba
A célom az lenne, hogy maximalizáljam a természetes energiafelhasználást és minimalizáljam, vagy éppenséggel kiváltsam a közszolgáltatók termékeit.
Hely bőven lesz tetőtérbe, így akár 400-500l-es tartály is elfér.
Kert is lesz hozzá, így akár még oszlopot is tudok felállítani.
(#) kameleon2 válasza PER hozzászólására (») Ápr 1, 2012 /
 
Szia! Ha tapasztalatszerzés céljából kell és van sok időd - hajrá! Ha nem keress meg és mutatok akár élőben is pár megoldást: hőszivattyú, napkollektor, napelem.... Én is innen indultam, hogy csinálok síkkollektort, vagy sörkollektort - mert egyszerű.. Azután számolgattam és rájöttem - többe kerül a kísérletezgetés, mint a gyári. Most üvegcsöves kollektorom van fent 5m2 körül 30 csőből, a nagyobb hatásfokúból. Ez az év java részében - télen is - előállítja a szükséges melegvizet. Ha nagyon szürke az ég vagy köd van, akkor kapcsol csak be a villamos fűtőszál. Nyáron a 200l-es tartály vizet+ a 300l puffervizet 86 fok fölé fűtötte róla a nap. Csúcshőfok a kollektoron 211,6 fok..... Ezt síkkollektorral soha nem éred el. Ott a nap iránya lesz problémás - vákumcsőnél szinte majdnem mindegy a napsütés iránya a kerek felületek miatt. A sörkollektor még jó megoldás lehet házi kivitelezésben. Szerintem napelemet viszont egyszerűen badarság házilag építeni, amikor tömegben gyártott napelem táblákat lehet nagyon olcsón venni....
Következő: »»   21 / 30
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem