Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1670 / 3965
(#) vilmosd válasza peter1995 hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
Igen jo lehet, sot erre gondoltam. Viszont at kellene alakitani egy taposra, ha neked csak 12 V tapod van.
(#) peter1995 válasza vilmosd hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
Elvileg van +-12V-om. Egy DVD táp van a kaszniba a +12ről mennek a ventik de ha minden igaz van -12V is.
(#) kadarist válasza forma3 hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
Szia!
Nem tudtam megállni és beírtam a keresőbe. Egyik találat.
(#) wtc hozzászólása Máj 14, 2012 /
 
Szisztok!
Valaki jártas a Négypólus paraméterek témában?
Nem értem a feladatokat, amiket mellékeltem world-be, hogy tudnám ezeket megoldani? hogylehet egy ellenállás hálózatnek egyátalán impedanciája?
köszi előre is!
(#) peter1995 válasza vilmosd hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
Na megnéztem van a DVD tápon +- feszültség. Igaz nem 12 hanem 10,5 ami 12V-nak van nevezve. Most a régebben linkelt kapcsolás erről megy és elhallgatott a zaja...
A ventiket meg átkötöttem a trafó segédtápjára.
(#) Rainbow15 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
Szia
Egyenként párhuzamosan rákötöttem a kondikra másik kondit, de semmi változás. Mind az 5-re (4x100uF, és 1x1000uF). Van még esetleg valamilyen tipped? Köszi!

És a bal oldali TBA810A bordája jóval melegebb mint a jobb oldali.
(#) proli007 válasza Rainbow15 hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
Hello!
Nem sok.
- A mély hang hiánya, általában kondi hibára utal. Kivétel, ha csak úgy érzed. De ezt csak maximumra hangerőn lehetne eldönteni, ha ortofónikus a szabályozás, mert a poti letekerésével a szabályzó emeli a mély hangokat. Ha ez nem egy forma mértékű, akkor a poti körül van gond. Maximális állásban egyformának kellene lenni, mert ott nincs emelés. (Ezeket egyébként egy generátorral, és méréssel lehet korrekten eldönteni.)
- Ha melegszik az IC, akkor vagy rossz, vagy gerjed, vagy túl van terhelve. De a hőtermelése hangerő függvénye is, hiszen hatásfoka kb. 75%. (Ezt a tápárammérésével, szkóppal lehet eldönteni.)
- De gondolom műszereid nincsenek. Multimétered azért lehet. Meg lehet próbálkozni egy 50Hz-es méréssel is. Pár voltos kis trafóról beviszel 50Hz-et a bemenetre, és összehasonlítod a váltófeszültségeket, az erősítőben. Ahol eltérés van, ott, vagy előtte van a gond. (50Hz még éppen beletartozik az átvitelébe, és mély hangnak számít. A hangszóróval sorba köss egy 22..47ohm-os ellenállást, nehogy megsértődjön a stabil jeltől, meg ne kapj halláskárosodást.)

Ez a TBA810 ma már a "szóra sem érdemes szerkezetek" közé tartozik.. Sokkal értelmesebb volna legalább egy TDA2004-et beleapplikálni.
üdv! proli007
(#) Rainbow15 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
Csak az elektrolit kondikat néztem, a többit nem, vagy azok nem utalhatnak ilyen hibára? Most max. hangerőn megnéztem (poti max, viszont számítógépen levettem a hangerőt, így már nem jó?).

Költeni nem akarok rá, annyit nem ér, inkább szerzek egy másikat, vagy csinálok 1-et, egy egyszerűbbet még meg tudnék csinálni.
(#) vilmosd válasza peter1995 hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
Arrol elvileg menni kell a muveleti erositonek. Annyit azert meg, hogy kellene ele egy koveto erosito a OPA masik felevel. Akkor akar tokeletes is lehet. Amugy az ilyen-olyan DVD, PC egyeb kapcsolo uzemu tapok jelentos forrasai a zajnak. Hangfrekis cuccokat illik sima trafos taprol jaratni.
(#) kendre256 válasza wtc hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
"hogylehet egy ellenállás hálózatnek egyátalán impedanciája?"
Az impedancia egy komplex mennyiség, van valós és képzetes része. Az ellenállás az impedancia speciális esete, olyan impedancia, aminek csak valós része van, a képzetes része nulla.
Olvasd el ezt, szerintem sok dolog meg fog világosodni utána.
Egy példa a te első feladatodból:
z11=u1/i1, miközben a kimeneti áram nulla, vagyis szakadással van lezárva a kimenet. Ez pontosan a bemeneti impedancia (jelen esetben bemeneti ellenállás) nyitott kimenet esetén (ezzel kiesik a z12). A bemeneti ellenállást eredő ellenállás számítással is meg lehet határozni. Ez z11 (Rbe)=R1 X (R2+R3)=1k X 3,7k=787 Ohm.
Ez a legegyszerűbb, a transzfer impedanciákat és egyéb paramétereket az adott paramétert tartalmazó egyenletből átrendezéssel és hurok-, Kirchoff és Ohm törvényekkel lehet kiszámítani, ezeket meghagyom neked...
(#) peter1995 válasza vilmosd hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
Hát igen sajnos zajosak. először egy DVD-é vel próbáltam elég komoly cuccnak néz ki de zajos volt. Hát mondom a 700W-os jódrága PC táp csak jó. De az is zajos volt. A másik DVD ami a ventiket hajtotta úgy néz ki jó.

Ez a OPA másik fele hogy is van?
(#) proli007 válasza Rainbow15 hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
Hello!
De jó a módszer.
Gerjedésért felehet C509-C510-C512-R513
Mély hang átvitelért C453-C467-C502-C506-C508-C511-C515 (C483 kis hangerőnél)
Erősítés nagyságáért R462-R505-R514-R488 és balanszpoti.
üdv! proli007
(#) vilmosd válasza peter1995 hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
Attol fugg milyet hasznalsz. Pl. LM358 adatlapja. Kettos muveleti erosito (OPA), ahol az egyik lehet koveto, a masik a hangszinszabalyzo.
(#) silent15 hozzászólása Máj 14, 2012 /
 
Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy van egy ehhez nagyban hasonlító előtétem: Bővebben: Link
De az enyémen nincs bekötés, nincs rajta hogy melyik bemenet és melyik a kimenet.
Nincs erre valami szabvány?

Köszi!
(#) Signal válasza Massawa hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
Majd ennek még utána nézhetnél, baluntrafónak soha nem volt leválasztó szerepe. A galvanikus leválasztást kondenzátorokkal szokták megoldani.

Nincs olyan szó sem, hogy "chassi". Angolban "chassis" van, de ez teljesen mellékes, miután magyar emberek vagyunk és ez itt egy magyar fórum.

Sasszinak nevezik a magyar műszaki életben az alvázat, ilyen egyszerű. Nem értem, hogy a magyar fórumokon miért nem képes szinte senki normálisan leírni ezt az egyszerű szót.
(#) Massawa válasza Signal hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
Köszönöm a nyelvi kioktatást, de itt nem erröl van szo, hanem arrol, hogy nem lehet egy ilyen tuner bemenetére csak ugy rákötni a koaxiális kábelt, ahogy te itt nagyvonaluan leirtad......

Szoval inkább arra kellett volna koncentrálnod, mint a chassis helyesirására. (mert az teljesen lényegtelen)
(#) Signal válasza Massawa hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
Idézet:
„...nem lehet egy ilyen tuner bemenetére csak ugy rákötni a koaxiális kábelt, ahogy te itt nagyvonaluan leirtad.....”


Mit is írtam én le, ne találj ki olyat, amit nem írtam le...
(#) tamas 88 hozzászólása Máj 14, 2012 /
 
Sziasztok!
Van itthon egy marék hangolható tekercsem,ilyen tokozású
Olyanok vannak ráírva mint pl: 601 alatta meg 009
Az lenne a kérdésem, hogy a ráírt kód alapján hogyan tudom meg az induktivitását, van-e valami táblázat rá, vagy számolás mint a kerámia kondinál. Erről sehol se találtam leírást, olyan műszerem meg nincs amivel ki tudnám mérni.
Előre is kösz!
(#) pjg válasza Rainbow15 hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
Hihi! Anno néztem szkóppal a TBA810-et. 50Hz-en legalább 40% a torzítása.
(#) pucuka válasza pjg hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
Mégis hogy mérted a torzítást szkópon, elárulnád a mérési módszeredet? Nem könnyű ám szkóppal torzítást mérni.
(#) Massawa válasza Signal hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
Mi van már dolgozik az Altzheimer:

ezt irta az lac08 olvtársunk


A TV-ben a balunt szépen kiveszi és direktben rámegy a tunerre, még akkor is jobban jár.




Tovább már nem folytatom, mert semmi értelme, egy ilyen ösi TV-n nem a balun trafo a legnagyobb baj, amivel foglalkozni kellene.
Amugy földfelszini digitális TV problémákról van itt szo, ahhoz meg ezeknek az öreg tunereknek semmi köze.
(#) pjg válasza pucuka hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
No ezt nem volt nehéz. A sinus görbe fele ki volt harapva.
Egyébként anno úgy tanultam, ha a szkópon látható a jel torzulása, az már legalább 10%.
(#) Stefan válasza silent15 hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
Teljesen mindegy, hogy kötöd be. Nincs külön be és kimenete.
(#) pjg válasza Stefan hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
Nem a teteje, az oldala hiányzott. Mindjárt lerajzolom.
(#) pjg válasza pjg hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
Így:

810.gif
    
(#) Kovabe hozzászólása Máj 14, 2012 /
 
Sziasztok kis segitség kellene. Mi a különbség a MOC3020 és a K3020 optocsatolok között mert a MOC jol müködik mint kapcsolás a K pedig egyszer behúz és ugymarad amig áram folyik rajta.
(#) pjg válasza Kovabe hozzászólására (») Máj 14, 2012 /
 
Elvileg semmi.
(#) proli007 válasza Kovabe hozzászólására (») Máj 15, 2012 /
 
Hello!
Nem ismerem az említett K3020-at, de a MOC-nak is úgy kell viselkednie, ha egyenárammal vizsgálod. (Mert egyébként pont ez a dolga.) Legfeljebb a tartóáram között lehet különbség és pont abban a szakaszban vizsgáltad. Próbáld meg a MOC-ot nagyobb terheléssel.
üdv! proli007
(#) gyengus hozzászólása Máj 15, 2012 /
 
Sziasztok!

Vettem egy LED szalagot. Ebből szeretnék világítást készíteni az akváriumok fölé.
A szalag elő van készítve 12V-ra, fehér LEDek és 3 LEDenként 131 Ohmos ellenállások vannak rajta.
Olvastam, hogy áramgenerátorról hajtva a LEDeket, megnő az élettartamuk.
Érdemes lenne a szalagot arról járatni?
Van ez a kalkulátor: Bővebben: Link, eszerint 17,1 Ohmos ellenállás kell az LM317T-hez.
73 mA-re lőtem be a LEDeknek a áramát, ez 80%-a a jelenleginek.
(#) qvasz2 válasza gyengus hozzászólására (») Máj 15, 2012 /
 
Nagyon rosszul számolsz valamit. Először is , ha egy ellenállatra az van írva, hogy 1 3 1 , akkor az nem 131 ohm, hanem 13 * 10^1 = 130 ohm. Másodszor a mezei LEDek 20mA-t szeretnek maximum, (amit leírtál, 12V 3db LED, 130 ohm, az olyan 11-12 mA lehet), neked is e körül kéne beállítanod az áramot. De nincs is értelme áttervezni, jó így, ahogy kitalálták. Áramgenerátorra inkább a powerLED-eknél van szükség.
Következő: »»   1670 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem