Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangváltók (készítése)
 
Témaindító: crom3x, idő: Okt 30, 2005
A mértékegységeket a mérőszámtól szóköz választja el. A személynevekből képzett mértékegységek (Volt, Ohm, Amper, stb.) nagybetűvel írandók!
Lapozás: OK   75 / 132
(#) reloop válasza HA3GX hozzászólására (») Máj 12, 2012 /
 
Szia! Az ellenállásokat nem térképezted fel, a zöld alkatrészeket annak vélem.
Ezt a klisét találtam hozzá legközelebb állónak.
(#) erikabanhidi válasza pucuka hozzászólására (») Máj 12, 2012 /
 
Elnézést kérek a Tesózásért, nem akartam megbántani! Én amit tudtam segítettem és le is írtam, sajnos így képről, nem lehet teljesen 100%-ban megmondani mit hova kell kötni!
(#) Buck Miklos hozzászólása Máj 14, 2012 /
 
Sziasztok!
Még jó régen kérdeztem hangváltó készítéssel kapcsolatban.
Ez volt a kérdésem.
Akkor mondtátok, hogy impedancia mérés kell, így lehet eldönteni a keresztezési frekvenciát.
Nos azóta készítettem a mélyközépről és a magasról is.
Szeretném tehát a segítségeteket kérni, hogy milyen frekvencián lenne érdemes váltani ezek alapján?
A magasat 18 dB/oktáv meredekséggel a mélyközepet pedig 18 vagy 12 dB/oktávval szeretném váltani.
És hogyan tudom kiszámolni a szükséges alkatrészek értékeit?
Köszi előre is!
Miki
(#) Haliapu hozzászólása Máj 19, 2012 /
 
Sziasztok, lenne egy kérésem hozzátok, van nekem 4db MNC 33355,ös driverem és ezekhez kellene valami komolyabb tranzisztoros védelem sajnos, én nem vagyok még benne komolyabban a hangváltók gyártásában se programom nincs hozzá se gyakorlatom. Nagyon örülnék, neki ha pontos alkatrész listát és elméleti rajzot is tudnátok mellékelni, a nyák tervezést, majd én megoldom. Előre is köszönöm.
(#) erikabanhidi válasza Haliapu hozzászólására (») Máj 19, 2012 /
 
Valami ilyesmire gondolsz?

25024.jpg
    
(#) Haliapu válasza erikabanhidi hozzászólására (») Máj 20, 2012 /
 
Szia, igen csak kellene az alkatrészek pontos értéke és az elméleti rajz, hogy eltudjam a nyákot készíteni hozzá. És köszönöm a gyors választ. Nem kell, hogy szép legyen a rajz jó nekem füzet lapra is, a rajz olvasás nem okoz gondot.
(#) erikabanhidi válasza Haliapu hozzászólására (») Máj 20, 2012 /
 
Nem ilyen egyszerű ez a téma! Kérek egy MosFetes Váltó rajzot....Hisz mihez viszonyítva építed meg? Kell ahhoz tudni a hangszóróid paramétereit, és utána lehet tervezni! Ilyen a hátulja:

L1020828.jpg
    
(#) frissadam válasza erikabanhidi hozzászólására (») Máj 20, 2012 /
 
Ez a hangváltós téma engem is érdekelne. Milyen infók kellenek a tervezéshez? Mi lenne az alapkacsolás? Gondolom kell a szükséges freki meredekség és áramfelvétel plusz a feszültség!?
(#) Haliapu válasza erikabanhidi hozzászólására (») Máj 20, 2012 /
 
Szia, elnézésedet kérem de nem sok mindent találtam erről a driver, röl, csak ennyit 8Ohm 100/200Watt 100dB a mágnes meg 38 Oz,s. A hangfalamba meg hagyományos két utas passzív váltó van. De ha ez így, kevés akkor teszek bele izzós, védelmet mert már rá megy a gatyám a javító készletekre. És köszönöm a segítségedet kollegina.
(#) ptesza válasza Haliapu hozzászólására (») Máj 20, 2012 /
 
Ha rendesen megvan tervezve a váltója akkor nem lehet kiütni. Gondolj csak bele egy jobb minőségű magas akár 20 ezer is lehet, és az nem szabad ,hogy kiégjen. A védelem csak extém esetben léphet be, üzemszerűen nem. Egy izzólámpás védelem PTC-vel kombinálva már túlzás.
(#) erikabanhidi válasza ptesza hozzászólására (») Máj 20, 2012 /
 
Egy rendesen megtervezett váltó nélkül is hiba csúszhat a számításba!
1. túl van hajtva, szétveri magát.
2. a hangváltó keresztezési frekije lejjebb mászik, az ebből adódó mozgás miatt megint csak rongyosra veri magát.
3. aztán van még egy gond; gerjed a végfok!!! Néma gyilkos!
Vegyünk egy jól megépített 18dB/okt. -os Mosfetes védelemmel ellátott váltót (mondjuk nem h. váltó ez még jelen esetben), kb. ~5000,-Ft körül van az ára, de ha a driver elszáll, akkor annak a javítása jó esetben nem fogja befedni az 5000,-Ft. Akkor kérdem én: Felesleges a védelem?
Extrém esetre mit értesz? 100/200W-os 2" driver -ről van szó, aminek a vágási frekije nem 3kHz felett van.
Nem írta le mekkora a mély nagysága, de tippem szerint 15" és ez már bulira készült és nem otthoni halk zenehallgatásra, így feltételezem extrém esetek előfordulnak....
(#) Haliapu válasza erikabanhidi hozzászólására (») Máj 21, 2012 /
 
Sziasztok, bocsi, hogy zavarom a vitát, ezt mind értem, amit itt leirtatok, de attól én még nem haladok előre. A dobozomba 2db 15?,os 300W Reflex 8Ohmos van párhuzamosan kötve és az MNC 33355 driver magas ezek előtt pedig egy 2utas 12dB Reflex hang váltó van és védelem semmi. És ebből a dobozból van 4db, és 2-2 db hangfalat, szoktam sorba kötni így lesz 8Ohm és ezeket hajtom az én általam épített 2x500W os N-mos erősítővel. Van a hang láncba egy limiter is de valami miatt a magasak csak ki melegednek a mélyek azok gond nélkül bírják. Szóval ha jól értem az eszme cseréteket akkor újra kell építenem a kereszt váltót is és ebbe a technikába be ültetni a védelmet ? Ha ez így van akkor ebben kérem a segítségeteket. A 300,as reflex adatai 50-2500Hz / Fs=34,8Hz /Vas=226,94 liter / SPL=98,7dB/1W/1m /Qts=0,25 / Qms=5,34 / Qes=0,26 / Pe=300W / Re=5,92 / R=8Ohm az MNC33355 driverröl csak ennyit találtam 8Ohm, 100/200W, 1kHz-16kHz, 100dB, akkor ehhez a párosításhoz kellene keresztváltó és védelem.
(#) kemenygolya hozzászólása Máj 28, 2012 /
 
Sziasztok
keresnék hangváltót egy RH sound Sub ládához. Gyárilag nincs benne, viszont sokszor nem ártana ha lenne benne.
egy 600W-os hangszóró van benne amely 8 Ohm-os, bár álltalába 4 Ohm-ra fűzve van.
Hol találok esetleg hangváltót hozzá?
vagy hol lenne valami kapcsolási rajz hozzá?
(#) peter1995 hozzászólása Jún 2, 2012 /
 
Sziasztok. Van 2db TDA7294 bridge erősítőm. Ezek a jelet egy mély kiemelőn és egy 3as hangszínen át kapják.
Az egyik híd 2db hifi hangsugárzót hajt ami eredetileg 2 utas volt, de mivel ezeket csak mélynek használom a magasak ki lettek kötve. Ezzel nincs is gond
A másig erősítő 2db MNC 3utast hajt. A magasnak és a tölcsérnek van hangváltója, de valahogy mégis jut rá nagy hangerőn mély mert kezd sikítani vagy nem tudom mihez hasonlítani azt hangot, de nem egészséges hangot adni
Megvan a rajta az MNC-nek az lenne a kérdésem, hogy mit kéne változtatni,hogy mély még véletlenül se jusson a magasokra.

A 3as hangszínen tudnák adni magast rá, de az megjelenne a mély hangszórókon is, mivel azoknak kincs hangváltója közvetlen a kimenő jeleket kapják.
(#) Bányai Dávid hozzászólása Jún 7, 2012 /
 
Sziasztok!
Azt szeretném megkérdezni tőletek, hogy a monacor sp-12/200pa mélyközéphez és az MHD-172 tölcséres magashoz. Szerintetek az a hangváltó ami a linkben szerepel az jó lesz e hozzá? Bár az is igaz, hogy elég kuszán vannak meg az értékek benne tehát, még azt is ki kell találni hogy melyik érték melyik fajta váltóhoz tartozik. Vagy csak nekem nehéz megérteni. A magas még nincs meg tehát ha van javaslat másra ami jobban illik ehhez a mélyhez akkor ennek az árában gondolkozva változtatható még.
Bővebben: Link
A válaszokat előre is köszönöm.
(#) dudassandor1 válasza peter1995 hozzászólására (») Jún 7, 2012 /
 
:eek2: Biztosan jól rajzoltad le, mert így a magassal tényleg gond van!? Az a kígyóvonal tekercs lenne?
A fogalmazásod kicsit gondold át, mert nekem érthetetlen pár mondatod!
(#) dudassandor1 válasza dudassandor1 hozzászólására (») Jún 7, 2012 /
 
Elnéztem a vezetékezést, jó lehet! Az ELKO kondik milyenek? Bipolárisok? Én nem használnék ELKO-t magashoz. Szerintem az lesz a hiba! A tekercs adatait kén tudni, és akkor az ELKO-k lecserélésével lehetne készíteni egy 18dB/oktávos szűrőt.
A tölcsér az piezo magas akar lenni?
(#) peter1995 válasza dudassandor1 hozzászólására (») Jún 7, 2012 /
 
Szia. Így van piezó magas. Az ELKO természetesen hangváltóban használatos bipolár.
A kígyós cucc a tekercs amiről sajnos nemtudok semmit, nincs rajta felirat és nincs műszerem az induktivitása megállapítására...
Talán ilyen a piezó, de tuti hogy 8 ohm az rá van fetsve.
(#) ptesza válasza Bányai Dávid hozzászólására (») Jún 7, 2012 /
 
Ha utánépítesz akkor az utolsó csavarig mindent úgy építs. Főleg nem a hangszórók helyett más típust tenni bele.
(#) dudassandor1 válasza peter1995 hozzászólására (») Jún 7, 2012 /
 
Értelek! Nem vagyok a téma szakértője, csak próbálgatom a dolgot. Az kár, hogy a tekercset nem ismerjük. A magas az milyen típusú?
Ha piezo a piezo, akkor a 8 Ohm a hülyeség rajta (kondimagas).
(#) dudassandor1 válasza ptesza hozzászólására (») Jún 7, 2012 /
 
Így van! Ezt a konfigurációt ajánlja a dokumentáció is!
(#) peter1995 válasza dudassandor1 hozzászólására (») Jún 7, 2012 /
 
Elnézést a piezón tnyleg nincs semmi felirat a sima magason van.
A magasra is csak annyi van írva hogy 8 ohm... Hátulról a mágnes felöl teljesen zárt.
(#) dudassandor1 válasza peter1995 hozzászólására (») Jún 7, 2012 /
 
Értem. Nézd, a tekercs induktivitás értékének hiányában maximum próbálgatni lehet. Én (nagy bakot nem lőnél vele) azt tenném, hogy a két ELKO-t kiszedném. A 22µF-os helyére tennék egy 3,3µF 100V fólia (MKT vagy MKP) kondenzátort, a 3,3µF helyére pedig 10µF 100V fólia kondit. A piezo is rosszul szól? Mert az más tészta. Ha az is rosszul szól akkor egy segédletet mellékelek hozzá
(#) erikabanhidi válasza dudassandor1 hozzászólására (») Jún 7, 2012 /
 
...Ja és magassugárzóra + ágon sorban nem kötünk tekercset, mert én még nem láttam (Bár ez nem zárja ki létezését)
(#) dudassandor1 válasza erikabanhidi hozzászólására (») Jún 7, 2012 /
 
Az párhuzamban van a rajzon, nem? Ezt néztem el én is az előbb!
(#) peter1995 válasza dudassandor1 hozzászólására (») Jún 7, 2012 /
 
Mind a kettő. De most felfigyeltem rá hogy csak némelyik számnál csinűlja ezt. Van amelyiknél tök tisztán szól ha meghajtom akkor is és van amelyiknél már kis hangon is rossz...
(#) erikabanhidi válasza dudassandor1 hozzászólására (») Jún 7, 2012 /
 
Igen, valóban, benéztem!
(#) dudassandor1 válasza peter1995 hozzászólására (») Jún 7, 2012 /
 
Miről hallgatsz zenét? Mert ha pl. mp3, akkor van rá nagy esély, hogy a zene alapban torz lehet. Ráadásul a tömörítéskor is sokat romolhat a minőség. Nálam is megfigyelhető, hogy a túlvezérelt zenei alap miatt a driveren hallom a karcoló hangot. (nem az erősítő, keverő van túlvezérelve!!) Viszont nagyon jó viszonyítás, ha az ember beszerez egy EREDETI CD lemezt, akkor az mennyire szebben, tisztábban, dinamikusabban szól!
(#) erikabanhidi válasza dudassandor1 hozzászólására (») Jún 7, 2012 /
 
Esetleg még megoldás lehet: FLACK
(#) peter1995 válasza dudassandor1 hozzászólására (») Jún 7, 2012 /
 
Laptop 3,5ös füles csatijáról megy a jel. A gép nincs túlvezérelve. Sőt. Az erősítők fél hangra vannak állítva és a gép hangerejével szabályzom. Ígyx 10 és 30 % között működik agép.
Következő: »»   75 / 132
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem