Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanypásztor
 
Témaindító: bernardo, idő: Feb 5, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   130 / 291
(#) deak francis válasza atesz_95 hozzászólására (») Máj 26, 2012 /
 
Hát a nyáktervet én terveztem,és még kér átfundálást.Holnap majd pakolok fótót a szikraközzel is
(#) deak francis válasza erdgab hozzászólására (») Máj 26, 2012 /
 
helo.A trafo lehet síma 220v /9v(sima csengő)trafo is?A trafo forditva van kötve?Tudsz tenni fotot rola?Köszi.
(#) erdgab válasza deak francis hozzászólására (») Máj 26, 2012 /
 
A trafó fordítva van bekötve,csengőreduktorral még nem próbáltam,de elvileg azzal is mennie kell.
(#) Swedhart válasza atesz_95 hozzászólására (») Máj 26, 2012 /
 
Szia ha gondolod én megoldom a problémát amit én fejlesztettem ki az elég komolyat tud húzni még trabi trafóval is.
(#) atesz_95 válasza Swedhart hozzászólására (») Máj 27, 2012 /
 
Swedhart mi az a problema amit megoldottal a villanypasztornal?
(#) orifab válasza vicsys hozzászólására (») Máj 27, 2012 /
 
Helló! A kutyapásztort készülök megépíteni, a panel kész és már az alkatrészeket is szedem össze. A kérdés hogy az alkatrészekhez hasonlókat találtam:
BC182 helyett BC337
BFY34 helyett BC337 vagy BD241
Bu326 helyett BU 508 (a tokozás mindegy)

Jók lesznek?
(#) deak francis válasza erdgab hozzászólására (») Máj 27, 2012 /
 
Van beültetési és nyákrajzod is?
(#) erdgab válasza deak francis hozzászólására (») Máj 27, 2012 /
 
Küldtem választ.
(#) deak francis válasza erdgab hozzászólására (») Máj 27, 2012 /
 
Hol találom meg?
(#) erdgab válasza deak francis hozzászólására (») Máj 27, 2012 /
 
Bocs,elnéztem az előbb ,de ment most a email címedre.
(#) deak francis válasza erdgab hozzászólására (») Máj 27, 2012 /
 
Kösz ,de nem tudom megnyitni a lay fájlokat
(#) deak francis válasza deak francis hozzászólására (») Máj 27, 2012 /
 
Üdv. megoldottam köszi
(#) deak francis válasza atesz_95 hozzászólására (») Máj 27, 2012 /
 
Ezt tajkoltam össze.

DSCN0750.JPG
    
(#) erdgab válasza deak francis hozzászólására (») Máj 27, 2012 /
 
Bocsi,de ez működik is?
(#) Swedhart válasza atesz_95 hozzászólására (») Máj 27, 2012 /
 
Szia ugy értem hogy ez tuti jól müködik ez 16u kondival ad akkora szikrát mint amit irtál hogy kellene.
Az inverteres lessz csak jo mert sima 12v rákapcsolgatással soha nem lessz megfelelö a hatásfoka,
de ezt már többen leirták.
Az én panelom akár utánna építed * és ez tuti jó.
A tekercs menetszámok : p 22 menet s 500 menet pormagon.
(#) orifab hozzászólása Máj 28, 2012 /
 
Sziasztok!

Ugyan már kész a panel és elkezdtem összerakni Vicsys féle pásztort Bővebben: Link , elgondolkozok rajta hogy inverteressé alakítom majd ha nincs teljesítménye. Kérdéseim:
- Van valakinek pontos rajza? eddig csak "firkákat" találtam pontos részletek nélkül.
- A Vicsys féle elektronika kapcsolható a 12/230 trafó bemenetére?
(#) dizi válasza orifab hozzászólására (») Máj 28, 2012 /
 
Helló.
Ha a firkákon nem tudsz eligazodni,akkor elégedj meg a Oldman féle pásztorral,amit Vicsys is megépített.
Itt nem fog senki milliméter pontos leírást közölni mert minek, ezek zömében olyan rajzok amin az elektronikához kicsit is értő emberke, leírás nélkül is megépít.
(#) orifab válasza dizi hozzászólására (») Máj 28, 2012 /
 
Szia! Félreértesz... van kis hozzáértésem, bár biztos közel nem annyi mint némelyikőtöknek... azért is keresem a fórumot.
Az itt található képek között van aki ide tesz diódát, oda meg mást, ráadásul a képek mellett lévő szöveget ki sem tudom olvasni... ezért kérdem, van-e valakinek olyan rajz, amin minden jól kivehető.
A másik fontos kérdés, hogyha Vicsys féle panelhez mondjuk ha a gyujtótrafó helyére illesztem tovább a kapcsolást, működhet-e ??? (BU508AF-et találtam a végére tranyónak)

István
(#) Cavalier válasza orifab hozzászólására (») Máj 28, 2012 /
 
Itt az eredeti rajz, egy rádiótechnikában megjelent elektromos gyújtás rajzát alakítottam át hozzá. Itt olvashatóak a szövegek is.
A tirisztorhoz viszont egy védődiódát még be lehet rakni, biztos ami biztos. (nekem nem nyírta ki a tirisztort anélkül se, de volt akinek igen)
(#) blackdog válasza Cavalier hozzászólására (») Máj 28, 2012 /
 
Szia!

A külön földelés az gyakorlatilag egy a talajba leszúrt acélrúd?

Amúgy hogyan ellenőrzitek a kész művet, hogy működik-e? Gondolom nem magatokon.
(#) blackdog válasza blackdog hozzászólására (») Máj 28, 2012 /
 
Mivel abszolút járatlan vagyok-e témába kicsit átnéztem a topic-ok és a kapcsolásokat, de nem világos számomra, hogy hogyan is kell működnie a villanypásztornak annélkül, hogy megölne valakit/valamit.

Azt látom, hogy 555IC segítségével csináltok 12V invertert majd ezt trafóra kötitek és lesz belőle kb: 230VAC amit aztán egyenirányítva lesz így jön kb. 325V egyenfeszültség. Ezt, ha jól látom megszaggatjátok és kapcsoljátok a gyújtótrafót. Ezt jól gondolom?
Feltételezem az 555 inverter és trafó is biztonságot szolgál, hogy ne közvetlenül a villamos hálózatról üzemeljen a szerkezet.
Használtok pl.: 8-10 kV gyújtót. Ez azt jelenti, hogy aki megfogja a vezetéket az 0,5-1 másodpercenkét kap ebből a "kis" feszültségből? Nem veszélyes ez? Mi van, ha valamelyik alkatrész meghibásodik vagy rossz a földelés és mindig ott a vezetéken a feszültség?
Világosítsatok fel a témában. Köszönöm!
(#) frob válasza blackdog hozzászólására (») Máj 28, 2012 /
 
Az épített készülékek csak impulzus üzemben adnak feszültséget, jó nagyot, 5KV lenne a szabvány által tartandó, persze a homemade kategóriák ennél jóval többet tudnak teljesen feleslegesen , hiszen a drót felfogatáshoz szükséges szigetelőn is áthúz. No de, a lényeg az hogy az elektronika nem képes folyamatos 5kV előállítására ezt csak 1-2 másodpercenként képes előállítani, ha a földelés megszakad akkor nem tud záródni a kör még kevésbé csíp, mert azért némi kapacitív csatolás azért létrejöhet.

Veszélyes e, igen ha pacemakered van, akkor nagyon, egyébként meg csak kellemetlen, mert bár a feszültség nagy, a kapcsolás kialakítás miatt az áramerősség nagyon csekély pár uA az adott időre, de a lefutási ideje is szabott, talán pár us , nem tudom most pontosan ezt az értéket.
Lényeg a lényeg: megfelelő villanypásztor bár nem veszélytelen mezei emberre nem halálos, sőt max kellemetlen érzést tud kelteni csak.

Amolyan jelző cucc, ha valaki elvétené hol a helye
(#) blackdog válasza frob hozzászólására (») Máj 28, 2012 /
 
Akkor miért nem szaggatunk csak 3-400 volt feszültséget. Az is tud ütni nagyot. Az emberi bőr/test ellenállása 1 ohm alatt van, ha jól tudom. Nem értem akkor miért nem alakul ki nagy áram 10 kV-nál míg a hálózati 230 V~ meg ibolya alá tehet. (nem a szőke bombázóra gondolok )
(#) Cavalier válasza blackdog hozzászólására (») Máj 28, 2012 /
 
Igen, nekem egy kb. 1 méteres betonvas darab van leütve a földbe, száraz, homokos talajban lehet, hogy hosszabb kell, hogy a nedves részre érjen.

Ellenőrzésre lehet építeni ellenálláslétrás glimmlámpás tesztert, van a topikban rajz róla.
De én csináltam olyat is, hogy egy piezo hangszóróval sorbakötöttem pár ellenállást, az egyik felére dróton egy szöget, a másikra egy drótkampót. Leszúrom a szöget a földbe, a másikat a kerítéshez érintem, és szépen kattog, ha működik a pásztor. Ha jól emlékszem olyan 100k-nyi ellenállást használtam, 4-5 sorbakötöttből kialakítva hogy ne húzzon át, meg kinyomtam az egészet sziloplaszttal.
(#) Cavalier válasza blackdog hozzászólására (») Máj 28, 2012 /
 
3-400 volt kevés az állatoknak, mivel villanypásztort CSAK állatok őrzésére szabad telepíteni.
2kV kell minimum, birkáknak, vadállatoknak több. A kerítés, és a készülék belső ellenállása miatt nem tud kialakulni nagy áram, illetve azért nincs közvetlen kontaktus sem, van cipő az emberen, stb. Az emberi test ellenállása 500 ohm körüli, a bőr alól számolva. Viszont a bőrnek van egy átütési szilárdsága, bőrön kívül 10-100kohm nagyságrendű az ellenállás. Az energia jó része már akkor elveszik, amikor átüti a bőrt.
(#) frob válasza blackdog hozzászólására (») Máj 28, 2012 /
 
Ahogy már leírták átütési szilárdság is mérvadó, no meg ha a hálózati 230-at szaggatnánk meg az igen csak nem lenne egészséges, mivel ott van a trafó ami transzformálja a több kV ból a 230V -ra a delejt az egy elég "merev" hálózatot ad ahhoz hogy keresztültekerje rajtad azt a pár 10000A amire képes, és mind ezt tartósan akár a nap 24órájában ha éppen közben nem unja meg a kismegszakító aminek a megszólalási ideje is elég nagy ahhoz hogy határeset legyen, ezért is van még FI relé (remélem) a legtöbb háztartásban, mert az a megengedett 20-30mA nél már lekapcsol, és túléled.

Villanypásztor trafója ehhez képest nagyon kis energiával játszik, tőle halálos áramütést elszenvedni nem lehet, persze jöhetnek össze olyan szerencsétlen együttállások hogy megtörténhet, de ennek kb annyi az esélye mint hogy fejedre essen egy meteor....
(#) Jax hozzászólása Jún 6, 2012 /
 
Sziasztok!
Kaptam egy kis megbízást, hogy építsek egy villanypásztort!
Áramkörre már nincs is szükségem, mert az első oldalon ott van, egy tökéletes kapcsolás, NE555-el.
Viszont pár kérdésem lenne, mielőtt belefogok!

Az első, hogy muszáj 8-10W-osnak lennie a 230/12V-os hálózati állatkának, vagy lehet kisebb is? Ha igen, mekkora lehet, a minimum?

A másik, hogy a gyújtótrafónak, bár olvastam, hogy egy sima trafó jó, de szerintem nem mind 1, hogy mekkora terültre.
Egy Trabant gyújtótrafót kaptam, de az képes lenne megfelelően működni, ha 1200 - 2000m vezetéket kötök rá?

A válaszokat előre is köszönöm!

Üdv.: Jax
(#) Cavalier válasza Jax hozzászólására (») Jún 6, 2012 /
 
Ekkora vezetékhosszra invertereset kéne már csinálni.
(#) Jax válasza Cavalier hozzászólására (») Jún 6, 2012 /
 
Híjjajj
Az illetőnek, akinek kell, birkái vannak, és azokat szeretné körbekeríteni. 1 karó, 3 vezeték, darabonként körülbelül 400m, ezért írtam 1200-at.
Bár, ha párhuzamosan köti a 3 vezetéket, akkor az csak 400m marad nem?

Úgy is kicsi a gyújtótrafós megoldás? Üdv.: Jax
(#) asdasd. válasza Jax hozzászólására (») Jún 6, 2012 /
 
Az inverteres se bonyolultabb, vagy ha tudsz szerezni, vagy van 230/230as leválasztótrafó (két szembekapcsolt akármilyen trafó is jó lehet) akkor még egyszerűbb is. Már ha nem kell akksiról üzemelnie.
Következő: »»   130 / 291
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem