Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   92 / 189
(#) DecebaL válasza proli007 hozzászólására (») Máj 23, 2012 /
 
Szia!

Nagyon szépen köszönöm. Gondolom kondi meg ellenálás cserével tudom változtatni az időzítést.
(#) proli007 válasza DecebaL hozzászólására (») Máj 24, 2012 /
 
Hello!
Pontosan, azért írtam oda. Természetesen ezen kívül még számtalan megoldás létezhet, követelménynek megfelelően. pld. egy nem-újraindítható és egy újraindítható monostabil formájában. pld. CD4528
üdv! proli007
(#) Lac364 hozzászólása Máj 25, 2012 /
 
Üdv m)
Egy kis segitséget szeretnék kérni hátha van valakinek valamilyen elfogatható ötlete a számomra.
A gond a következő.
Adott egy riasztó ami centrál zárat vezérel.
Zárás és a nyitás is egy egy vezetéken kimenő 0,5s-0,5s idejű 12v feszültséggel oldotta meg.
Két kimenet változtatható lehet pozitív és negatív is egyaránt.
Viszont nekem így nem felel meg sajna.
Nekem viszont az kellene hogy egy relé mondjuk nyitásra meg húz zárásra elengedne.Tehát a nyitási illetve a zárási ciklus nem 0,5s lenne hanem állandó.

Magyarán adott egy vezeték mint áramkör amit nyitni illetve zárni szeretnék egy relével.
Remélem talán lesz valakinek valamilyen ötlete.
(#) proli007 válasza Lac364 hozzászólására (») Máj 25, 2012 /
 
Hello!
Ha ez megfelelő, használhatsz bistabil relét. Pld. RALD-12WK ezt. Két tekercse van, ha egyikre egy impulzust ad átvált, ha a másikra visszavált.
üdv! proli007
(#) Lac364 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 25, 2012 /
 
Köszi azt hiszem ez megfelel.Nem tudtam ilyen relé is létezik.Én flip-flop-ot próbálgattam multisimben de ez
jobb megoldás ide.
Köszi Üdv lac
(#) solit hozzászólása Máj 26, 2012 /
 
Hello! Egy olyan kapcsolásra lenne szükségem, ami ha megkapja +12V-ot 5mp múlva meghúz 1 relét, és behúzva tartja amíg jelen van a fesz. Válaszokat előre is köszönöm!
(#) proli007 válasza solit hozzászólására (») Máj 27, 2012 /
 
Hello! Itt megtalálod. üdv! proli007
(#) solit válasza proli007 hozzászólására (») Máj 27, 2012 /
 
Nagyon szépen köszönöm a segítséget. Megpróbálom megépíteni.
(#) AthlonZ hozzászólása Máj 27, 2012 /
 
Sziasztok!

Kis help kellene nekem.
Erősítőt építek, amelynek a toroidját soft start áramkör indítaná. Továbbá lesz benne infrával távirányítható bemenetválasztó és hangerő szabályozás. A hangerőszabályozó panelja infrán keresztül bekapcsolható, viszont szeretnék megoldást arra, hogy a soft startert is ez a panel indítsa. Az indításhoz a soft starteren kell egy pillanatra két lábat rövidre zárnom. Ezt egy relével szeretném megoldani valahogy. Ismételt rövidzárra lekapcsol az áramkör.
A hangerő szabályozó mikrokontrolleres, vezérlő jelnek 4,8V áll rendelkezésre.
Olyan kis áramkör kellene nekem (UT 5-24V-ig mindegy) amely ha 4,8V ot kap vezérlő jelnek, meghúz egy relét egy pillanatra, majd ha megszűnik a vezérlő jel akkor ismét meghúzza a relét.

Lehet hogy nem ez a megfelelő topic, de én 555-ös ketyerére gondoltam első körben.
(#) proli007 válasza AthlonZ hozzászólására (») Máj 27, 2012 /
 
Hello!
Meg lehet oldani 555-el is, de legcélszerűbb egy XOR kapuval.
üdv! proli007
(#) blackjani hozzászólása Máj 27, 2012 /
 
Kedves Fórumtársak!
Célom asztali gépem vezetékes telefonhívásra való felébresztése kikapcsolt vagy alvó állapotból, hogy a faxmodem tudja fogadni a faxot akkor is amikor nem vagyok otthon és nincs bekapcsolva a pc-m.
Találtam is egy kapcsolást nehezen, magyarázat is van hozzá, de ha tudnátok tökéletesíteni nekem azt előre is megköszönném.
Itt a kapcsolás
A magyarázat:A bemenetére érkező alacsony jelszint hatására a kimenetén egy
impulzus keletkezik.
A DIS és TH lábakon levő ellenállás értéke 47kohm, a kondenzátoré
22µF legyen az 1mp-es impulzushoz. (A rajzon a szimuláció miatt vannak
kisebb értékek.) A tranzisztorra kötött kapcsoló helyére az gép
normál (tehát nem a standby) 5V-ja kell, az ellenállás 47kohm legyen,
ez gondoskodik arról, hogy ha elindult a gép, akkor ne kapjon újabb
impulzust, mert az leállítaná.

A bemenetére a nyomógomb helyett elvileg közvetlenül mehet a telefon
TxD-je, ekkor az ott levő 47kohm-os ellenállás sem kell. Ha ez a
megoldás nem működik a TxD 3.3V-ja miatt, akkor kell egy szintillesztő
(valamilyen schmitt trigger).

A kimenetére egy ellenállás, egy tranzisztor és egy relé kell
(relével párhuzamosan egy záróirányban bekötött 1N4148-as dióda).
Aztán, hogy a relékontaktot a power gombbal kötöd párhuzamosan vagy
egy csengetőáramkörre kötöd, már részletkérdés.
(#) jocka0012 hozzászólása Máj 29, 2012 /
 
Üdv!Mennyire lehetséges 36Khz-es frekvenciát előállítani 555-ös ic-vel astabil módban?
(#) proli007 válasza jocka0012 hozzászólására (») Máj 29, 2012 /
 
Hello! Simán, felső határ kb. 100kHz. üdv! proli007
(#) jocka0012 hozzászólása Máj 29, 2012 /
 
értem , köszi a gyors választ! Még csupán annyi lenne a kérdésem , hogy kiszámoltam a kalkulátorban , hogy úgy kéne beállítani , hogy 2kohm , 1kohm , 10nF , de az mennyire lehetséges , hogy a kalkulátorban levő kondi helyére nem elektrolit kondit rakok , hanem simát?
(#) luluzulu válasza jocka0012 hozzászólására (») Máj 29, 2012 /
 
az nem játszik szerepet, az elektrolit csak időzőtőként való működése közben szükséges.
(#) proli007 válasza luluzulu hozzászólására (») Máj 29, 2012 /
 
Hello!
Ez nem így van! Azért kell néha elkó, mert az "időzítés" (asatbil is az) amit meg szeretnénk oldani hosszú idejű. Az számított idő hozzávetőlegesen T=R*C. Ha a C kondi kicsi és a szükséges T idő nagy, akkor extrém nagy R ellenállások jönnének ki. De egy fólia kondi mindig jobb, kicsi a szivárgási árama, pontosabb a kapacitás értéke.. Csak éppen néhol bazi nagy és drága lenne.
Legyetek oly kedvesek, a mondatokat nagybetűvel kezdeni!
üdv! proli007
(#) jocka0012 hozzászólása Máj 29, 2012 /
 
Rendben , értem köszi.Még annyi lenne a kérdésem , hogy az lehetséges , hogy előállítok egy 36kHZ-es jelet 555-el és ezt a jelet egy monostabil (szintén 555-el) kapcsolás bemenetére kötöm(tirgger jel) és akkor elvileg a frekvenciát átalakítja nekem feszültség értékre.Ha lehetséges , hogy lehet kiszámolni a kimenő feszültség értéknek a nagyságát?
(#) jocka0012 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 29, 2012 /
 
Úgy írtam be csak a fizikai megvalósításra voltam kiváncsi , de azért köszi.
(#) proli007 válasza jocka0012 hozzászólására (») Máj 29, 2012 /
 
Hello!
Elárulhattad volna mit készítesz. De ha frekvencia/feszültség (f/U) konverterre gondolsz, akkor lehetséges.
Működni úgy fog, hogy 36kHz-es jel minden lefutó éle, indítja majd a monostabilt. A monostabil által képzett impulzus ideje állandó. Így képződik egy olyan impulzus sorozat, aminek a periódus ideje a bemeneti frekivel megegyező, de impulzus ideje állandó. Ennek a jelnek a területe arányos a bejövő frekivel. Vagy is azt a jelet még integrálni kell, hogy az képezze a "területét", vagy is a jel átlagértékét.
Tehát a monostabil impulzus ideje nem lehet hosszabb, mint a legnagyobb bemeneti frekvencia periódus ideje (mert akkor "egymásra csúsznak"). Az integráló tag időállandója jó, ha többszöröse a legkisebb bejövő frekvencia periódusidejénél, mert különben az egyenfeszültség szűretlen lesz.

Hátránya a dolognak, hogy ha az integráló tag ideje nagy, akkor az f/U válaszideje is lassulni fog. Vagy is lassan követi a feszültség a bemeneti freki változásait. Mivel a jel területéhez a feszültsége is hozzá tartozik, a monostabil kimeneti jelének amplitúdóját is stabilizálni kellene. Továbbá, hogy mivel ez a módszer nem egy "precíziós" eljárás, igazából nagy frekvencia változásokhoz érdemes csak használni. Pld. analóg fordulatszám mérésnél használjuk.
Remélem érthető, hogy miről beszélek.
üdv! proli007
(#) jocka0012 hozzászólása Máj 29, 2012 /
 
Igen , értem ezt akartam tudni köszi
(#) AthlonZ válasza proli007 hozzászólására (») Máj 29, 2012 /
 
Köszi a gyors választ!

Közben összeraktam az általad javasolt kopcsolást, és csak részben működik. Ahogy megkapja a 4,8V-ot a kimenet Hi-ba megy, viszont ha megszűnik a bemeneten a vez. jel nem történik semmi.
A használt XOR kapu mindkét bemenetén azonos ütemben csökken a feszültség, így nem jön létre a két bemeneten eltérő logikai szint.
(#) proli007 válasza AthlonZ hozzászólására (») Máj 30, 2012 /
 
Hello!
- Először is, ha megkapja a 4,8V bementi feszültséget és a kimenet magas szintű lesz, akkor bizony van a bementek között differencia. Mert akkor nem lenne XOR az XOR.
- De meg kellene várni az időzítés leteltét is.
- Másik gyanúm, hogy nem tettél egy lehúzó ellenállást a vezérelt bemenetre, mert ha elveszed a bementi jelet, ott alacsony logikai szintnek kellene lenni. Vagy is logikai szintnek kellene vezérelni, Te meg csak egy dróttal odavezetted a lógó bemenetre a jelt..
üdv! proli007
(#) AthlonZ válasza proli007 hozzászólására (») Máj 30, 2012 /
 
Totálisan igazad van...
Nem raktam lehúzó ellenállást. Lehúzó ellenállás helyett viszont raktam egy led-et az 1-es bemenet és a föld közé, illetve elkó helyett fólia kondit raktam, igy teljesen stabilan működik. Viszont műszer szerint ebben a felállásban 100mA folyik a vezérlő szálon.(nekem nagyon soknak tűnik) Ennyit nem merek rálógatni a pic i/o lábára. Asszem datasheet szerint 20mA a max. load.
Mekkora értékű lehúzóellenállást lehet alkalmazni?

Válaszodat előre is köszönöm!
(#) proli007 válasza AthlonZ hozzászólására (») Máj 30, 2012 /
 
Hello!
Most meg előtét ellenállás nélkül tetted az Led-et a bemenetre? Nem kapott hasmenést? Vajon mit lehet még elkövetni egy ilyen egyszerű kapcsolásban?
De led ide, vagy oda, akkor is kel lehúzó ellenállás, maximum egy 100kohm, mert a Led nyitófeszültsége alatt, "szakadásként viselkedik". (Nem igaz, de erre nem lehet alapozni egy korrekt kapcsolást.)
üdv! proli007
(#) Laca13 hozzászólása Máj 31, 2012 /
 
Sziasztok!

Egy olyan 555-ös időzítő kapcsolás kellene nekem, ami a tápfeszültség bekapcsolásával indul, és addig van jel a kimenetén, amíg le nem telik a beállított idő.

Ha valakinek van ilyenje, megköszönném.
(#) Lac364 válasza Laca13 hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Csak 555-össel kel ilyen kapcsolás?
(#) Laca13 válasza Lac364 hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Per pillanat az van itthon.
Közben bepróbálkoztam egy kenyérpirító időzítőjével, mert az elvileg pont azt csinálná ami nekem kell, de sajnos halott, valamiért állandóan bekapcsolt állapotban van ha tápot kap. Nem tudom mi szált el benne abból a három tranyóból.
(#) proli007 válasza Laca13 hozzászólására (») Máj 31, 2012 / 1
 
Hello! Ez nem megfelelő? üdv! proli007
(#) Laca13 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
Üdv!

De igen! Köszönöm a segítségedet.
(#) blackjani hozzászólása Jún 1, 2012 /
 
Sziasztok!
Megkérdezném újra, hogy EZ! kapcsolás működik-e ebben a formában? Ha valaki ért hozzá legyen szíves segítsen.
Előre is köszönöm.
A magyarázat:A bemenetére érkező alacsony jelszint hatására a kimenetén egy
impulzus keletkezik.
A DIS és TH lábakon levő ellenállás értéke 47kohm, a kondenzátoré
22ľF legyen az 1mp-es impulzushoz. (A rajzon a szimuláció miatt vannak
kisebb értékek.) A tranzisztorra kötött kapcsoló helyére az gép
normál (tehát nem a standby) 5V-ja kell, az ellenállás 47kohm legyen,
ez gondoskodik arról, hogy ha elindult a gép, akkor ne kapjon újabb
impulzust, mert az leállítaná.
Következő: »»   92 / 189
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem