Fórum témák
» Több friss téma |
Nyári gyakorlaton vagyok, és egy biztonsági kapcsolót kéne csinálnom.
Hasonló mint ami a forgácsoló gépeknél van , ha a tokmánynál felhajtom a burkolatot akkor egy érzékelő kapcsol és nem engedi indítani a gépet. Induktív érzékelőt szeretnék, ami bontó kontaktusként működne, gondolom a start gomb elé kéne bekötni a vezérlésben, nincs PLC benne, ez egy "oszlopos" hegesztőgép. Multiméterrel megpróbálom kimérni a vezérlésben milyen és mekkora feszültség esik, az alapján venni érzékelőt, és az a problem hogy mi alapján kötöm be. Valami segítséget ha tud valaki
Zűros dolgok ezek a biztonsági dolgok. Pláne az ilyen burkolatreteszek. Komolyabb gépeken biztonsági relé van felszerelve. Persze ez nem azt jelenti hogy nem lehet nélküle is megoldani, de ezeket nagyon sztárolják( pl.: PILZ, AB Guard Master, Telemecanique Minotaur stb)
Esetedben az induktív érzékelőt meg kell relézned, mert feszültség kimenete van általában, és a relé potenciál mentes kontaktusát tudod majd használni a már meglévő vezérlésbe. Általába egy induktív érzékelőn a következő vezetékeket találod: Barna:+24VDC Kék:0V Fekete: kimenet( ha fémet lát magas) Fehér:kimenet( ha fémet lát alacsony)
A start gombal "ÉS" kapcsolatba azaz sorba kell kötnöd a kapcsolót. Szerintem legegyszerűbb egy végállás kapcsolót beiktatni. Meg kell nézni a start gomb milyen feszültségszintel dolgozik. Lehet hogy csak egy mágneskapcsolót működtet, akkor szerencséd van mert csak egy kisebb kapcsoló is elég. Nem hiszem, hogy érdemes jobban bonyolítani, csak felesleges hibalehetőséget viszel a rendszerbe.
Szerintem gondold át még egyszer! Mi van akkor, ha valamiért megszakad az érzékelő vezetéke, aztán kéne neki bontani. A bontó kontaktus miatt zárva marad a rendszer.
Szia!
Egyet értek , nekünk is melóba csak egy végállás kapcsoló van a gépen és már ezer éve működik . Különben mindig a legegyszerűbb legpuritánabb dolgok a tartósak és persze minimális a hibalehetőség.
Mindenképp a biztonsági kapcsolót ajánlom.
Ebből is a mechanikus reteszelő nyelvvel rendelkező verziót. Azt is elárulom miért: Mert bolondbiztos. Az induktiv érzékelő átverhető, a végálláskapcsoló szintén, de a "safety switch" az nem. Ha biztonságről,életvédelemről van szó, nem szabad spórolni.Egyébként nem egetverően drágák. Bővebben: Link
Ezek a reteszkulcsos EUCHNEREK valóban jók. Még olyat is meg lehet velük oldani, hogy miután pl. elindítod a berendezést a reteszkulcsra rá zár egy mechanika, így nem tudod kinyitni míg üzemel a gép. Előtte mindenképp STOP-ot kell nyomni.
Persze kell egy kicsit drótozni is A kontaktusa meg persze 2 körös ahogy a biztonsági cuccoknak lennie kell.
Szia!
Szerintem bármikor felnyitva STOP-ot kell, hogy eredményezzen ( üzem közben is!), tehát nem a START, hanem a STOP gomb áramkörét kellene nézegetned! Steve
Ahogy mondod.
Nem a semmiért vannak úgy kitalálva ahogy. Természetesen egyszerűbb, és bonyolultabb tipusok is kaphatók, az alkalmazásokhoz mérten. A katalógusadatok alapján mindenki ki tudja választani a neki megfelelőt. Szerintem ez a megoldás a legegyszerűbb,és a legbiztonságosabb.
segítsen valaki, magyarázza el a gáztűzhelynél a hőérzékelő hogyan működik
a hőérzékelőtől két szál rézvezeték vezet a csapnál-lévő szelephez ahol egy rúgós-szelel nyitja a csapot, hol és mitől keletkezik elektromos áram ? köszönöm: véső
Egyszerű iniciátoroknak és végálláskapcsolóknak biztonságtechnikában semmi helyük! Ahogy hozzáértő kollégák itt már írták erre valók safety relék és a hozzá való biztonsági kapcsolók. Sok gyártó milliónyi formában és bonyolultságban gyártja őket, a feladatra mindig ki lehet választani a megfelelőt.
Tudom, hogy ifjonti hévvel az ember szeret olcsón és gyorsan bizonyítani, hogy majd ő megoldja a dolgot, de ha ne adj isten történik valamikor a géppel egy baleset, még nem is ez okból, nagyon gyorsan eltűnik a feladatot kiadó vezető és csak a munkát elvégző marad a felelősségre vonásra.
Nekem sok ötletem lenne persze át lehet őket verni, ezt lehet nyomógombot berakni bár az eléggé primitív megoldás. HAL ic-vel is meg lehetne oldani, az mágneses érzékelő mit a read relé, akkor valahova kis mágnest kell rakni. Vagy ha az még jó akkor foto tranzisztor és amikor fény éri megszakít.
De ha hegesztesz rá fület és raksz rá lakatot akkor tuti nem fogják nyitogatni
_vl_
Köszönöm szépen, így már értem ! Üdv:véső
Régebben vásároltam egy biztonsági kacsolót, ami felgyújtotta a kihelyezett lámpát, majd bizonyos idő után kialudt. SAJNOS elromlott. a hátuljára ES34T van írva. a másik baj az volt, hogy sötétben nem érzékelte a bejövőt. Most állandóan világít az izzó. a kis " gömböcöt " szétszedtem, annyit megállapítottam, hogy a benne levő relé jó. Az integrált áramkör hibája lehet?
A gyújtani és a kapcsolni azért nem ugyanaz, jobb a békesség!
Te most egy infraérzékelős halogénlámpáról beszélsz? Ha igen, akkor ott általában a gond a trafó nélküli áteresztős táppal szokott lenni. Van egy kondi és egy ellenállás sorban a 230V-al, ebből valószínűleg a kondi elvesztette a kapacitását, esetleg az ellenállás szakadt meg. Túlnyomórészt 24V-ot állít elő, ha a relé ilyen, akkor ez is stimmel. Üresen még lehet, hogy meg van egy bizonyos feszültség, de amikor behúz a relé (ha betud), akkor annyira leesik, hogy az áramkör többi része nem tud működni. Ha érzékeny a relé, akkor az viszont maradhat behúzva, tehát világít a lámpa. Egyszer jártam úgy is, hogy a relé érintkezőjére párhuzamosan kötött szűrőkondi vezetett át, hiába bontott a relé, az izzó a kondin keresztül áram alatt maradt... Mivel a hálózati feszültség veszélyes, óvatosan járj el, vagy bízd inkább szakemberre!
Mivel jártál itt a válaszom óta, elvárnék egy kisebb vakkantást, a további irományaimhoz való kedvemet segítendő...
|
Bejelentkezés
Hirdetés |