Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangváltók (készítése)
 
Témaindító: crom3x, idő: Okt 30, 2005
A mértékegységeket a mérőszámtól szóköz választja el. A személynevekből képzett mértékegységek (Volt, Ohm, Amper, stb.) nagybetűvel írandók!
Lapozás: OK   76 / 132
(#) dudassandor1 válasza erikabanhidi hozzászólására (») Jún 8, 2012 /
 
Igen! Ez jó lehet, bár én nem ismerem még! (már ha erre gondoltál: Free Lossless Audio Codec)
(#) dudassandor1 válasza peter1995 hozzászólására (») Jún 8, 2012 /
 
Fentebb írtam, hogy nem te vezérled túl a jelet (zenét), hanem már magában a hanganyagban van a hiba. Rengeteg mp3-nál találkoztam már ilyennel!
(#) TheSgtSajby hozzászólása Jún 13, 2012 /
 
Üdv minden "hifipákásznak" !
Ha valaki épp hangváltót építget, annak lehet, hogy segít egy bizonyos John L Murphy nevezetű fizikus/hangmérnök leírása, aki szinte úgy írja le a hangváltók készítését mintha a világ legegyszerűbb dolga lenne, mintha csak egy rántottát dobnánk össze a konyhában! A cikke közzé van téve a neten, bárki által használható, hiszen ezért írta, hogy segítsen a kezdőknek. http://www.trueaudio.com/st_xov_1.htm
Remélem hasznát veszi mindenki akinek szüksége van rá, és még azok a szakik is, akik ragaszkodnak a saját csökönyös elgondolásukhoz!
Üdv még 1x mindenkinek!
(#) erikabanhidi válasza dudassandor1 hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Szia!
Igen erre gondoltam.
(#) Horv hozzászólása Jún 16, 2012 /
 
Üdv mindenkinek!

Barátommal szeretnénk egy 2-utas hangváltót építeni, és arról szeretnék érdeklődni, hogy fojtótekercs megfelel-e bele vagy a tekercset nekünk kell megcsinálni?

Köszönöm előre a válaszokat!
(#) erikabanhidi válasza Horv hozzászólására (») Jún 16, 2012 /
 
Az utóbbira voksolok! Fojtótekercs nem jó oda!
(#) dudassandor1 válasza erikabanhidi hozzászólására (») Jún 16, 2012 /
 
Osztom a véleményed!
(#) Maymax hozzászólása Jún 18, 2012 /
 
Sziasztok! Egy Videoton Al-120 hangfal párhoz keresek eredeti hangváltó rajzot. Sajnos hozzám már egy somogyis eldobható hangváltóval kerültek ami jelentős mértékben lehúzza a hangminőséget. Az eredeti váltó újra tervezésére nem vállalkoznék, de mindenképp szeretném helyreállítani a hangfalakat. Ha valakinek meg van a rajz, vagy esetleg van ilyen hangfala és megmérné nekem az értékeket, annak nagyon hálás lennék érte!

Előre is köszönöm!
(#) ptesza válasza Maymax hozzászólására (») Jún 18, 2012 /
 
Szia.

Kérdezz rá a H2000-nél valakire. Lehet ,hogy van is nekik hozzávaló.Bővebben: Link
(#) Baxi hozzászólása Jún 18, 2012 /
 
Hi Mesterek!

Sok-sok éve (~10) már hogy szeretnék csinálni a sztereó erősítőmhez méltó 1 pár hangfalat.
Végre sikerült találni "olcsón" hangszórókat amiért már érdemes neki kezdeni. Elképzelésem 1 db 20cm -es mély és 2 db 18cm-es mély közép és egy magas ezt kaptam
Na szóval ezekhez a szépségekhez szeretnék csinálni egy dobozt és egy hangváltót.
A dobozt természetesen csakis asztalos Mesterrel csináltatom (cimborám) a hangváltót pedig jómagam szeretném meg komponálni. Az induktivitás mérő már készül, hála az itt közzé tett kapcsolásnak!
Szóval azt tudom hogy rengeteget kell olvasnom/tanulnom hogy egyáltalán neki kezdjek a váltó megépítésének. Ahogy olvastam itt először dobozt kell csinálni utána hsz-eket mérni és átunna neki kezdeni a freki darabolásoknak.
Ez idáig ok?
A másik kérdésem hogy szűrök LC tagokból állnak, miért kell hozzájuk ellenállás? A magasaknál látom mindig.
Sajnos mivel a hangszórók csak pótlásnak adta ki a gyártó ezért semmilyen adatlapot nem találtam róluk, csak maga a kész hangfalról amiben ezek a hangszórók vannak
Na kisebb fajta regény lett 2 kérdés miatt.
Válaszokat előre köszönöm.
(#) dudassandor1 válasza Baxi hozzászólására (») Jún 18, 2012 /
 
Szia!
Jobb esetben a hangszóróhoz készítünk dobozt. Ehhez persze ismerni kell a beépítendő hangszóró paramétereit. (elvben ehhez készítesz valamit eszközt, de van amit a gyártó ad meg és fontos adat!!)
Ha a mérés után megvannak a szükséges adatok, akkor ezek alapján készül a doboz.
A hangváltót szintén a hangszórók adatai alapján kellene megtervezni amik nagyon fontosak lennének (frekvencia tartományok, impedancia, érzékenység, keresztezési frekvencia stb.)

A magas hangszórónál a hangváltóban levő ellenállások például a többi hangszóróhoz való érzékenység illesztését hivatottak ellátni.Igen, olvass sokat erről!
(#) Baxi válasza dudassandor1 hozzászólására (») Jún 18, 2012 /
 
Itthon fapados módszerrel azaz nem stúdió/labor mérésekre gondolok. Miket tudnék lemérni?
Gondolom egy spektrum analizátorral(PC/ SB audigy hangkari) nagyjából e freki menetet meglehet határozni.
Esetleg valami mást lehetne mérni még a hangszórókon, vagy mennyek a gyári dobozok után?
(#) dudassandor1 válasza Baxi hozzászólására (») Jún 18, 2012 /
 
Mérésre van egy nagyon jó eszköz, melyhez ajánlom ptesza kolléga blogját . Olvasd el végig rendesen, nagyon sok hasznos dolgot találsz benne! Bár szerintem, ha van a hangszórókhoz gyári doboz ajánlás akkor az a biztos verzió! (remélhetőleg)
(#) Baxi válasza dudassandor1 hozzászólására (») Jún 21, 2012 /
 
Hi, köszi. Nagyon jó és sok hasznos dolog van az oldalon.
És vanak kérdéseim is de az már nem ide tertozik hanem a hangszoró paraméterei topikba. Köszönöm!
(#) dudassandor1 válasza Baxi hozzászólására (») Jún 21, 2012 /
 
Örülök, hogy segíthettem!
(#) r4pt0r hozzászólása Jún 25, 2012 /
 
Lenne egy talán hülye kérdésem.

Linkeltem 2 képet, egy aktív hangváltóról, és szeretnék beiktatni pár kapcsolót.

A kérdés meg az hogy ha a képeken lévő kapcsolókat a 2. állásba teszem, akkor a kékkel bejelölt rész beleszól e bármilyen szinten a kimenetbe. Vagyis pl az első képen pontosan azt fogom kapni a kimeneten mint a bemeneten?
(#) reloop válasza r4pt0r hozzászólására (») Jún 25, 2012 /
 
1k vagy annál kisebb meghajtó impedanciával elhanyagolható a hatás. 27k-nál 3dB.
(#) r4pt0r válasza reloop hozzászólására (») Jún 25, 2012 /
 
Ha jól olvastam a vonal szintű eszközökön a kimenetek 100-600Ohm között vannak, szóval akkor elvileg jó lehet.

Köszi.
(#) buksi86 hozzászólása Jún 28, 2012 /
 
Hali!
Nekem olyan gondom van hogy sorban nyomja szét az erősítőm a magas hangszórókat!
Mivel tudnám megoldani hogy magas hang az megmaradjon,de az erősítő sem nyomja szét nekem a tekercset a hangszóróban???
Nekem a váltón gyárilag valami kis kondi van elé kötve.
Ötletek???
Köszi előre is...
(#) szamóca válasza buksi86 hozzászólására (») Jún 28, 2012 /
 
A valami kis kondi a hangszóróddal egy 6dB-es felüláteresztő szűrőtagot alkot. 1/2piRC frekvencián.
(#) buksi86 válasza szamóca hozzászólására (») Jún 28, 2012 /
 
Ez okés de akkor mit csínáljak vele???
Mert nem állok úgy anyagilag hogy állandóan vegyek egy meg két pár magasat!
(#) reloop válasza buksi86 hozzászólására (») Jún 28, 2012 /
 
Szia! Kéne pár adat, ha azt szeretnéd, hogy valaki behelyettesítsen Szami képletébe. A hangszóró típusa, adatlapja, erősítő teljesítménye, a meglévő kondenzátor értéke?
(#) szamóca válasza buksi86 hozzászólására (») Jún 28, 2012 /
 
Ha elég a hangszórótekercs, az egyértelműen azért van, mert a megengedettnél jobban terheled. Ez leginkább adódhat a határadatok figyelembevételének hiányáról.
A túlterhelés, a frekvenciaátvitel túl alacsonyan van, illetve nem elég meredek a szűrés, vagy esetleg az erősítő akár gerjedhet is, stb.
(#) ptesza válasza szamóca hozzászólására (») Jún 29, 2012 /
 
Vagy esetleg egy soros ellenállással az érzékenységét lehetne hozzáigazítani a mélyközepekhez.

Ha nyilvánvalóan nagy értékű a kondi akkor az a baj egyébként az érzékenység lesz.
(#) Cannon hozzászólása Júl 1, 2012 /
 
Sziasztok! Valaki meg tudná mondani, miből készítsek egy ilyen piezó hangsugárzóhoz szűrőt, ami kb. 2.000 - 20.000 Hz -ig szűr?

https://www.sal.hu/termeklap.aspx?term_id=2362
(#) erikabanhidi válasza Cannon hozzászólására (») Júl 11, 2012 / 1
 
2000Hz-ig leengedni egy piezót? Reménytelen vállalkozás, mert jó esetben 4kHz-től csilingel elfogadható minőségben!
(#) dudassandor1 válasza Cannon hozzászólására (») Júl 11, 2012 / 1
 
Próbáld meg az alábbi rajz szerint! A kondi értékét változtathatod az ráírt értékek között. De a füled majd elárulja mi a jó neked! Az R3 legyen 10 Watt legalább!
(#) codcka hozzászólása Júl 13, 2012 /
 
Egyik ismerősöm rajzolt nekem egy hangváltó kapcsolást! Eszméletlen jó szerintem, olcsó hangszórókból hihetetlen jó dobozt csinál és ezt a kapcsolást használja Ő is! Gondoltam meg osztom veletek, aztán lehet vele próbálkozni!
Első rajzom amit gépen csináltam, szóval kérlek titeket legyetek elnézők!
R1-R2 1-3.3 Ohm-ig el lehet vele menni.
R3 Csipogót szabályozza. ezt mindenki magának próbálgassa, 4.7-6.8 Ohm körül szerintem jó bár tényleg ember és csipogó függő!
R4 4.7-8.2 Ohm
C1-2 3.3uF
C3 6.8uF
T1 1.2 mH lehetőleg légmagos.
T2 0.6mH ez is légmagos.
(#) morzsa15 hozzászólása Júl 16, 2012 /
 
Üdv!
Szeretnék egy egyszerű hangváltót mély ládába amihez nem kell sok alkat rész tudtok segíteni?
(#) erikabanhidi válasza morzsa15 hozzászólására (») Júl 16, 2012 /
 
Üdv! Valahogy egy 12dB/okt. subwoofer váltó így nézne ki, egy (tekercs sorban, kondi párhuzamosan):
Következő: »»   76 / 132
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem