Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1721 / 3959
(#) gyulank válasza voodoo hozzászólására (») Júl 9, 2012 /
 
Szerintem, ha elektrolit, akkor vonallal jelzik a negatív pólust, vagy jelzik mindkettőt. Ha nincs rajta semmi, lehet, hogy nem elektrolit, és nem számít hogy kötöd.
Ha mégis elkó, akkor hasonlítsd össze egy elkóval!
Pl. én az előbb ellenállást mértem rajta polaritáshelyesen(~6M ohm), aztán fordítva. Polaritáshelyesen beállt 1 szám, fordítva minuszból kezdett, aztán emelkedett, majd felment addig, hogy már nem tudta mérni. Mindez 5-10 másodperc alatt. Kipróbálod 2 különbözővel, és ugyanazt csinálja, akkor össze tudod hasonlítani a jelölés nélkülivel.
(#) gyulank válasza MarQs hozzászólására (») Júl 9, 2012 /
 
Persze, ha van 5 USB portod, és mindre rákötöd egyszerre, semmi gond.
(#) voodoo válasza voodoo hozzászólására (») Júl 9, 2012 /
 
SMD kondikkal bajom lenne.... Nem tudom a polaritásukat. Ötlet? Köszi.
(#) MarQs válasza gyulank hozzászólására (») Júl 9, 2012 /
 
Kicsit kőkorszaki... de végül is nem a végeredmény a lényeg?
(#) Zsora válasza voodoo hozzászólására (») Júl 9, 2012 /
 
Alumínium-elektrolit kondinál a vonal a negatív pólust jelöli, míg tantál-elektrolit kondinál a pozitív pólust. A kettő típust könnyű megkülönböztetni egymástól, mert az alu kondi mélyhúzott hengeres alumínium tokban van, a tantál meg csepp, vagy tégla (tömb) alakú, és többnyire sárga v. fekete színű.
(#) zoltan0801 hozzászólása Júl 9, 2012 /
 
Heló!
Ismét szeretném a segítségeteket kérni, egy kisebb problémával kapcsolatban. Egy komparátor kellene, ami 12V-nál kapcsol be, és 11,6-nél pedig ki. Nem nagy probléma, legalábbis ezt gondoltam, valahogy mégsem jövök rá, hogy kellene megoldani...:S
(#) Zsora válasza zoltan0801 hozzászólására (») Júl 9, 2012 /
 
A titok nyitja az, hogy a műveleti erősítő visszacsatolt, és a megváltozott kimeneti állapot módosítja a küszöbszintet. Ez lenne az un. Schmitt trigger.
(#) zoltan0801 válasza Zsora hozzászólására (») Júl 9, 2012 /
 
Igen én is ezzel próbálkoztam, csak az a baj, hogy a szimulátorom nem igazán igazolja azt, amit tanultam...:S
(#) Zsora válasza zoltan0801 hozzászólására (») Júl 9, 2012 /
 
(#) zoltan0801 válasza Zsora hozzászólására (») Júl 9, 2012 /
 
Köszi!
(#) szucsip válasza Zsora hozzászólására (») Júl 9, 2012 /
 
Bocsánat, de Dr. Turmezei szavaival élve: a szóban forgó kapcsolás nem scmitt trigger, mert a scmitt trigger az konkrétan egy tranzisztoros kapcsolás neve. Hogy jól emlékszem-e vagy nem, arra már garanciát nem vállalok.
Szerintem korrektebb a hiszterézises komparátor elnevezés
(#) proli007 válasza szucsip hozzászólására (») Júl 9, 2012 /
 
Hello!
Kezdetben vala a tranzisztor majd..
üdv! proli007
(#) tanulo99 hozzászólása Júl 9, 2012 /
 
Leírnátok nekem hogy Debrecenben hol vannak elektrós boltok és melyik miért jó avgy rossz? Eddig mindig a hestoréból rendeltem de most egy 555-ért nem fogok.
(#) gyulank válasza MarQs hozzászólására (») Júl 10, 2012 /
 
Azért még mindig egyszerűbb a táp 12V-os ágát kivezetni.
(#) MarQs válasza gyulank hozzászólására (») Júl 10, 2012 /
 
Azt még nem írtam, hogy egy notebookról lenne szó. Erre is lenne valami tipped?
Valójában egy egyedi noti hűtőt készítenék...
(#) gyulank válasza MarQs hozzászólására (») Júl 10, 2012 /
 
Akkor a táp, vagy tápcsatlakozó...
(#) zsola1998 hozzászólása Júl 10, 2012 /
 
halika nem tudom gogy kell és ezért kérdeném meg mi kelllen ahoz hogy tudjak csinálni egy erősítőt valami jó erőset szeretnék segítenél szóval hogy leírd hogy miből mi kelll mennyi és milyen fajta hány vattos vagy woltos
(#) mps válasza zsola1998 hozzászólására (») Júl 10, 2012 /
 
Szervusz!
Ez egy elég egyszerű kapcsolás:Bővebben: Link, esetleg TDA2003 (keress rá) ez ugyan meglehetősen kis teljesítményű, de olvasni sem a Háború és Békével kezdünk. Könnyen megépíthetők, lesz sikerélményed, utána jöhet egy nagyobb.
Valamint olvasgass sokat, van itt sok erősítős topok, cikk. Kezdőknek való, az alap dolgokat is kitárgyaló írások is vannak a cikkek és kapcsolások között. Kereső is van az oldalon, nem árt használni
A helyesírásra figyelj légy szíves, tudod: írásjelek, nagybetűk a mondat elején, a wolt az Volt, a vatt az Watt, stb.
(#) zoltan0801 válasza zsola1998 hozzászólására (») Júl 10, 2012 /
 
Szia! Elsőre én is csak a TDA-t tudom ajánlani, igaz én a 2030-at csináltam hídba kötve, de nagyon könnyű feladat volt, mondjuk itt meg is álltam, mert nem kellett több, de kezdésnek tökéletes, és viszonylag olcsó is...
(#) tanulo99 hozzászólása Júl 10, 2012 /
 
Sziasztok!
Az 555-ös ic-nél nagyon fontos a kondival a testre kötni a control voltage lábat? Nem vettem olyan kondit. Milyen érték mehet még oda? Ha nem fontos hagyjam szabadon vagy kössem közvetlen a gnd-re. Az egyik kapcsolási rajz 0,01 µF-t ír a másik semmilyent . A válasz előre is köszönöm remélem nem kell felmennem megint a városba mert az előbb jöttem haza a boltból.
(#) tanulo99 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 10, 2012 /
 
Oké usb re ugye szűrésnek nem kell annyira a 100 nano? Avr meg 555 megy róla.
(#) tanulo99 hozzászólása Júl 10, 2012 /
 
Na kész van az avr defibrillátorom rákötöttem az avr-re már csak a gépre kell....
Az baj ha multival nem tudok mérni az 555 kimeneten váltóáramot, hanem csak egyenáram van? Az egyenáram hajszál pontosan 5 volt. Az 555 értékei:
r1:8.2 K?
r2: 68 K?
c: 0.00001 ľF
és ez így:
1000693.4813 Hz.
52.8 % kitöltés.
Ez így jó vagy valamit elrontottam?
A számítás itt van a weblap: http://totusterra.com/555timercalc.html
csak beírtam az egymillió Herzet és ez volt a legjobb.
(#) pucuka válasza tanulo99 hozzászólására (») Júl 10, 2012 /
 
Minden digitális eszköz táplábára minél közelebb kell a 100 nF szűrésnek, függetlenül a táplálás módjától. Az 555 -nek nem kellene, de ha van, az nem árt, az AVR -nek meg szükséges.
(#) tanulo99 válasza tanulo99 hozzászólására (») Júl 10, 2012 /
 
Már rájöttem hogy nem egyenáram mert a ledet nem látom hogy égne pedig jól van odakötve. Biztos ég csak 1 megán...
(#) rollack hozzászólása Júl 10, 2012 /
 
Sziasztok! Olyan gondom lenne, hogy a simomon gyári megszakítós gyújtás van! Pöcc röff be is indul vele de ahogy le rakom 1esbe és engedem ki a kuplungot elmegy belölle az erő nagyon melegszik is........... és ha elbírom érni vele a 60km/h-át az fölé nem akar menni! Karburátor pedig tiszta! Szép szikrát is ad! Nem tuom mi lehet vele......... Segítségeteket kérném! Ebben! Előre is köszönöm!
(#) zolika60 válasza rollack hozzászólására (») Júl 10, 2012 /
 
Használd a keresőt. Bővebben: Link Ez egyébként egy elektronikai fórum. A Simson nagyon határeset. Egyébként nem kicsi az előgyújtás?
(#) proli007 válasza tanulo99 hozzászólására (») Júl 10, 2012 /
 
Hello!
- Az 555 maximum 100kHz-en tud rezegni.
- A 0,00001uF, az csak 10pF. Ez eleve kicsi, hiszen a szórt kapacitások is ebben a tartományban vannak. (sok nulla helyett, meg kel tanulni a prefixumokat..)
- Ha 1Mhz-et szeretnél előállítani, más oszcillátor áramkör kell. De legcélszerűbb a kvarcoszcillátor használata.
- Az 555-ben három 5kohm-os ellenálás állítja elő a komparátorok referencia feszültségét. Ebből a control lábon a felső osztáspont van kivezetve, vagy is ennek feszültsége a táp 2/3-ad része. Kondi azért kell rá, hogy "hidegítve" legyen. Vagy is a tápfeszültségre kerülő zavarjel ne módosítsa a referencia feszültséget. Mert ehhez hasonlítja hozzá az IC az időzítő kondenzátor feszültségét. Ha a referencián zavar van, akkor az módosítja a feszültséget, és az időzítés megváltozik.
üdv! proli007
(#) Sick-Bastard válasza Zsora hozzászólására (») Júl 10, 2012 /
 
Köszi szépen a sok segítséget!

Én vagyok a hibás, mert nem vettem észre, hogy a programban lévő JK FF Set Reset bemenete nem is olyan mint a 597-es adatlapján.
A programban: Preset: When 1, pin state to 1 asynchronously Clear: When 1, pin state to 1 asynchronously
Tehát nem /S és /R lábakkal dolgoztam. Így egy picit módosítottam a rajzon és most működik. A NOR kaput lecseréltem OR kapura aminek a NANDról érkező bemenetét invertáltam és a másik NANDból érkező jelet ami a Presetbe megy szintén invertáltam.
Közben megnéztem egy másik megoldást is:
A NAND kapukat ANDre és a NOR egy ORra cserélem és kész is....

THX még 1x. SB
(#) tanulo99 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 10, 2012 /
 
Akkor a contorol lábról nem hiányozhat a kondi? Itt valaki azt mondta nekem hogy 555 jó hozzá mert neki is ez van. Ezt pontosan az avr miértek hogyanok fórumban nézd meg. De az 555 valamit csak csinál mert multivalm mérve 5 volt egyen van egy led meg nem világít rajta szóval csak a bóvli multi mér egyent mert olyan nagy a feki. A led meg biztos ég csak én nem látom.
(#) kiskata hozzászólása Júl 10, 2012 /
 
Kedves Hozzáértők...
Ráakaszthatom a PIC PWM kimenetére egy kondenzátorral az LCD led megvilágítását? Vagy mindenféleképpen LM358-ra lesz szükségem egy állítható háttérvilágítás elkészítéséhez?
Következő: »»   1721 / 3959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem