Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elméleti elektronika (kérdések)
Lapozás: OK   11 / 20
(#) Peter65 válasza jena2 hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Szia! Talán egy képelemzésen alapuló sebesség mérő jó lehetne. Ilyen elven működik az optikai egér is. Úgy képzelem, hogy a készülék alaphelyzetben a zsebedbe van. Ha sebességet mérsz, mondjuk mindig a külső kerületen mérnéd. Ha megmérted, zsebrevágod, nincs további koszolódás, sérülés.
A képelemzők kamerái elég nagy felbontásúak, szerintem 5-10 másodperc alatt elfogadható pontossággal mérne.
(#) frici.hu válasza Peter65 hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Szerintem ez nem lenne neki megfelelő, mert erősen felületfüggő a képelemzése, ezért függ az optika pontos távolságától is, ezért nem azt javasoltam, hanem inkább a mechanikusat. Tized milliméter pontossággal kellene a felületet kövesse és ráadásul nem csak a vertikális, hanem a horizontális pozíció is beszólna a dologba, míg egy mezei egérnek elég az egyik tengelyét kihasználni erre a célra.
Mindenképpen a rugós-görgős megoldás a legjobb a követés szempontjából.
Üdv: Frici
(#) Peter65 válasza frici.hu hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Ami ilyen megoldást láttam, beleértve a mezei optikai egeretket, egyáltalán nem voltak érzékenyek. A mechanikus megoldásokhoz képest sokkal stabilabban képesek a pozició megállapítására. Természetesen egy homogén csillogó felületen nem működnek megbízhatóan, de itt nem ilyenről van szó.
(#) frici.hu válasza Peter65 hozzászólására (») Jún 9, 2012 /
 
Nos, csak emeld fel az optikai egered egy kicsit....
(#) artiny hozzászólása Jún 10, 2012 /
 
Sziasztok

holnap Matlabol kaphatok olyan feladatot hogy egy grafikonrol lekell majd olvasni,/szabad szemmel gondolom,es konnyen számolhato értékekkel,beosztással/ a frekvenciat,fáziselotolodast,erositest.
Valaki tudna egy ilyen peldat mutatni es megoldast vagy egy peldakent egy grafon megmutatni....mert nekem nincs ilyenem :S
(#) Atielektro válasza artiny hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
Hello!

Miről lenne szó pontosabban? Mi az, ami adott a feladat elején?
Amúgy otthonra használj Scilab-ot. Kicsit másabb a szintaktikája, mint a Matlabé, de hasonló a kettő.
(#) artiny válasza Atielektro hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
sajnos semilyen példám nincs ilyen fajta feladatra...

nem is csináltunk,csak mondta a tanár hogy ilyen lessz majd. valmi sin gorbe lehet ...azt mondta egyszeru szabad szemmel szamithato lessz
(#) jena2 hozzászólása Jún 12, 2012 /
 
A hall jeladó milyen távolságból érzékel?
Mert ha az ötöződobot ami ugye acél, telepakolnám pici mágnessel akkor egy hall jeladóval már lenne is egy sűrű jelem, amit aztán már csak valahogy láthatóvá kell tenni mérni vagy ilyesmi, és elmenne elemről is, mert csak addig kell még beállítom
(#) Peter65 válasza jena2 hozzászólására (») Jún 12, 2012 /
 
Az ipari ilyen elven működő forgásérzékelőknél a légrés kb. 0,5-1mm. Szerintem nagyon drága lenne nagy kerületen a sok kicsi mágnes. Léteznek viszont olyan mágnes szaladok, amik ilyen célra lettek kitalálva, azokkal talán kedvezőbb lenne a helyzet.
Egy másik ötlet. Ha sikerülne induktív vagy ultrahangos érzékelővel a külső kerületen az elhaladó fogak távolságát érzékelni (a fényképen látszik valamilyen fogaskoszorú), akkor ez alapján is lehetne mérni.
(#) ivit hozzászólása Jún 12, 2012 /
 
Sziasztok, mellekeltem harom pdf dokumentumot, feladatok vannak benne, azt szeretnem, ha valakinek ma este vagy holnap akad ideje es kedve az segitsen ki azzal, hogy megoldja a karikazos feladatokat beloluk, legalabb az egyikbol, elore is nagyon szepen koszonom.
(#) Massawa válasza jena2 hozzászólására (») Jún 12, 2012 /
 
Teljesen tévuton jársz. A dob sebessége nem lineáris - üres dob gyorsabben forog mint a tele. Ebböl te semmit nem tudsz leolvasni, mert nem tudod, hogy változik az átmérö.
A viz nyomását sem ismered, igy a meghajto vizmotor is ugy megy ahogy akar.
Valoban a kolléga ötlete a legjobb. veszel néhány olcso (nem okvetlenül tescos) PWR (walkie-talkie adovevö) adot, mindegyik küldhet egy jelet akár több kilométeres távolságra is, és mutatja, mikor tekerte fel a dob a csövet. Mindegyik párt (vagy ha többet veszel)t veszel, akár 5 ado is dolgozhat egy vevöre. Egyesek még hangra és kodra is progamozhatok és látod, melyik küldte a jelet, és máris tudod mi a helyzet. Felesleges ezen rágodni meg mindenféle elektronikát bütykölni.
(#) El_Pinyo válasza ivit hozzászólására (») Jún 12, 2012 / 1
 
Szia!
A 06.15 vizsgát néztem meg, most ennyire futotta. Az általam helyesnek gondolt megoldások:
1)d
2)a
3)c
4)b
5)d (Ha a nem elektromos eredetű, beiktatott térerősséget jelölitek Ei-vel)
6)a (nem biztos)
7)b
8)b
9)c
(#) Massawa válasza Massawa hozzászólására (») Jún 12, 2012 /
 
Utoljára még valamit, mert keményfejüen a megoldhatatlan feladatot forszirozod a helyes helyett. Neked nem a dobbal kéne foglalkoznod, hanem a csö mozgásával. Azt lehet mérni, kiértékelni és behangolni. A csö mozgása függ a viznyomástol, de a mérés független!
Valojában semmi mást nem kellene tenned, mint a csövet átvezetni két rugos tárcsán, csörlön, (biciklikereket javasoltam), de lehet bármi más. Ennek a tárcsának a mozgását mérheted - rengeteg robusztos megoldása van - a hozzáerösitett fogaskerék fogszámaitól kezdve az autobontoban beszerzett elektronikus tachométeren át a saját gyártmányu mikroprocesszoros kütyüig.
S mint irtam a végkijelzés mehet egy walkie talkien direkt a hálloszobádba, behangolni meg a helybeli lineáris méréssel sokkal könnyebb (mutatja LINEÁRISAN, hogy mennyit moccan a csö másodpercenként a többi meg a táblázatban van). Ennyi lenne az egész. Még a viznyomástol is teljesen független! Hiszen ha kisebb a nyomás, lassabban megy a csö, de ezt látja a méráramkör.


oszt jo napot.
(#) ivit válasza El_Pinyo hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Koszonom El_Pinyo, esetleg ha meg van idod, vess pillantast a masik kettore is, nagyon szepen koszonom megegyszer
(#) El_Pinyo válasza ivit hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Esetleg holnap még rá tudok nézni, ma sajnos nincs rá időm. Az már késő lenne?
(#) ivit válasza El_Pinyo hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
sajnos keso lesz akkor mar, reggel 9re atkellett volna nezzem, tudok en is beloluk joparat, csak nem teljesen mind es jo lett volna azokat is megtanuljam
(#) El_Pinyo válasza ivit hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Egy kevés időt azért még tudtam szánni rá:
06.07 vizsga megoldásai:
1)b
2)a
3)c
4)b
5)c
6)b (nem biztos)
7)c
8)b
9)a
10)a

Sok szerencsét a vizsgához!
(#) jena2 válasza Massawa hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Igen ennek már tavaly nekifutottam, volt egy olyan elképzelésem hogy ne nekem adjon jelet hanem a szivattyú mágneskapcsolójának, és így magától leállna, de mivel rendszeresen két különböző hosszúságot locsolok egyszerre így nem egyformán érnek be, az egyik 8óra alatt a másik 12.
A dob sebessége csak attól függ hogy hogy változik az átmérő, mert van egy rugós fék rajta, és mivel a cső egymásra tekeredik így ugye változik a sebessége, de ez nekem mindegy lenne ha pl. nagy felbontásban valamilyen formában megjelenítve látnám a sebességet.
Mert pl. ha km órán látnám hogy egy közepes beállítás mondjuk 100km/h-át mutat, akkor lemérem ezzel a beállítással hány óra alatt ér be egy adott földön, és legközelebb már pontosan be tudom állítani a dob sebességét 100k/h-ra és akkor már tudom hogy mennyi lesz az idő ami alatt beér, ezt megcsinálom még 3féle sebességgel mind lemérem, és már tudni is fogom pontosan legközelebb, de igazat adok mert sokkal egyszerűbb lenne egy PMR rádió, ha tudná a 2km-t minden körülmények közt, mert saccra be tudom állítani, és a pontosat meg jelezné a rádió. Sokat agyaltam már mi lenne a megfelelő, most ugye a fogaskoszorún ugráló laposvashoz tudok tartani, ami 5másodpercenként kattan egyet, csak itt nagy a szórás így sokszor egy órát is tévedek.
(#) ivit válasza El_Pinyo hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Koszontem szepen
(#) artiny hozzászólása Jún 20, 2012 /
 
Jól számolom a fáziseltolodast,frekvenciát,stb igy kell?

(a felso amplituda 1 lessz nem ketto csak mar keson vetem esszre)

http://imageshack.us/f/37/20120620172132.jpg/

ez alapjan:

http://imageshack.us/f/268/47166281.png/

http://www.sgo.fomi.hu/InSAR/images/faq_22_sin_waves.gif

de az a selytésem hogy ezeket az amplidudákkal kell még majd valmit alakitani radiánba vagy hasonlo.
(#) kissi válasza artiny hozzászólására (») Jún 20, 2012 /
 
Szia!

Van egy alapvető probléma: fázisszöget azonos frekvenciájú jelek között tudunk csak értelmezni, a Te ábrádon nem egyforma a periódusidő !!

Steve
(#) artiny válasza kissi hozzászólására (») Jún 20, 2012 /
 
vegul talaltam egy tablazatot,ahol fel vannak tuntetve az ertekek:

frekvencia 5 Hz
A 1
A´ 1,5
erosites 1,5
fazis.eltolodas 252

a 252 hogyan jott ki? mert az en kepletem szerint nem jo

frekvencia * 360 * fazis kulombseg

nalam valami a radian es secundum mal lessy gond.nem alakiom at,a kerdes tehat hogy mit kell atalakitani es hogyan

Untitled.png
    
(#) kissi válasza artiny hozzászólására (») Jún 20, 2012 /
 
Szia!

Az adatok alapján kijön, de a leolvasás szerintem nem jó, mert f=5 Hz-nél a periódusidő 0,2 s , azaz 1 kocka vízszintesen 0,1 s és így leolvasva a dt nem 0,14 s !
Az adatok szerint:
a fázisszög= dt/T*360 fok = 0,14s/0,2s *360 fok = 252 fok (az f=1/T !) !


Steve
(#) artiny válasza kissi hozzászólására (») Jún 20, 2012 /
 
Szia

1)
A dt magyarul micsoda?

2)
a 0,14 nem jo? az ugy szamolom hogy az első csúcsok közözötti külömbség az x tengelyen (x tengely szerinti mérce alapján)

3)
amit felirtam keplet ,szoval hibás ilyen nincs
f*360*dt
(#) kissi válasza artiny hozzászólására (») Jún 20, 2012 /
 
Szia!

Idézet:
„A dt magyarul micsoda?”

A fáziseltérés időben ( az ábrádról ezt tudod leolvasni! ) !

Idézet:
„a 0,14 nem jo?”

Az előbb leírtam, hogy szerintem miért nem jó, olvasd el mégegyszer !

Erre értettem: Bővebben: Link

Idézet:
„amit felirtam keplet ,szoval hibás ilyen nincs f*360*dt”

Ez a képlet is jó, hiszen f=1/T, mint írtam az előbb!
fázisszög= 5 Hz * 360 fok * 0,14 s = 252 fokra jön ki !!!

Steve
(#) szili83 hozzászólása Jún 24, 2012 /
 
Sziasztok!
Két kérdésre várnám a válaszokat:
1: hogyan lehet növelni egy lakatfogó érzékenységét, és milyen hatással van az érzékenység növelése a mérés pontosságára:

2: milyen indítási móddal lehet egy tranziens jelet megmérni oszcilloszkópon?

Köszönöm szépen!!!!
(#) pucuka válasza szili83 hozzászólására (») Jún 24, 2012 /
 
ad1. A lakatfogóban van egy szenzor, AC -nál áramváltó, DC -nél Hall szenzor. Mindkettőnél az átalakítás linearitása csak egy adott tartományon belül érvénes. Ehhez adódik még az érzékenység növelő erősítő hibája offset, drift.
ad2. Oszcilloszkóppal tranzienst egyszeri lefutás indításával lehet nézni, ehhez olyan szkóp kell amiben van ilyen lehetőség, és a képcsöve hosszú után világítású, illetve tárolós szkóp használatával.
(#) ekkold válasza szili83 hozzászólására (») Jún 25, 2012 /
 
Ha a mérendő áram vezetékét egy szakaszon behurkolod (feltekered) és úgy mérsz, hogy többször menjen át a lakatfogóvan bezárt területen, akkor többszörös lesz az érzékenység szinte hátrányok nélkül.
(#) vkrisz81 hozzászólása Júl 11, 2012 /
 
Hell!
van egy 400Vos 160A-es gép. mennyi a teljesítménye ha cos(f)=.89?
illetve, mennyire változik ha az I 130A-ra változik?
mit jelent az hogy 130kw-os a gép és maxamper=230A?
Ez az egész azért kell mert egy frekvenciaváltót visszavettem 100rol 83ra, igy a 17%os változásnak elvileg 45%teljesitménycsökkenést kellene elérnie az affinitás törvények alapján, viszoint az amper 20%ot csökkent csak, és ha jol sejtem akkro a fogyasztás is.. hol a hiba??
(#) Stewe válasza vkrisz81 hozzászólására (») Júl 11, 2012 /
 
Honnan veszed a fázisszöget? És milyen frekvencián? mert a fordulatszámmal sok minden borul.
Még a jelforma sem biztosan színusz...
100 miről 83 mire vetted vissza a hajtást? Az áramkorlátot?
A valós áramot?
Részletezd!
Következő: »»   11 / 20
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem