Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1727 / 3960
(#) proli007 válasza atiotezer hozzászólására (») Júl 13, 2012 /
 
Hello!
Hogy ki ne repüljenek a kondik!
Egyébként szerintem az nem vezeték, hanem az áram figyelő Shunt ellenállás, csak így lett kivitelezve..
üdv! proli007
(#) mate_x válasza proli007 hozzászólására (») Júl 13, 2012 /
 
Nagyon köszi a választ, bíztam benned Ezt: Bővebben: Link a jelenséget nem tudod mi okozza? Mert itt védőföld nélkül nem villan fel a LED, így védőföld nélkül még zavar védettebb is lehet, ha így nem kap ilyen feszültségtüskéket.
(#) kokozo válasza mate_x hozzászólására (») Júl 13, 2012 /
 
Lehet hogy a kapcsoló lekapcsolásakor keletkezett nagyfeszültségű impulzus a rendszert meglövi ami feszültséget indukál a védőföldön, ami egy közösítő sínen össze van kötve a nullával, és amikor elindul az impulzus végigszalad a nulla vezetőn majd a védőföldön egészen a ledig ami addig nullán volt most meg kap egy lökés szerű impulzust és mivel a kondi mind a 2 vége eddig föld potenciálon volt most meg az egyiken feszültség van így a leded tud világítani.
De lehet hogy rosszul gondolom.
(#) mate_x válasza kokozo hozzászólására (») Júl 13, 2012 /
 
Kipróbáltam kondi nélkül is, most is csinálja. Sőt észrevettem, hogy az S1 zárásakor is felvillan, csak akkor halványabban.
(#) proli007 válasza mate_x hozzászólására (») Júl 13, 2012 /
 
H- ello!
- Abból kell kiindulni, amit látsz. Vagy is, ha földelt a GND, akkor villan a Led. Vagy is tranziens áram folyik a Led-en keresztül a föld felé.
- A trafón keresztül a 230V primer oldalon nem érkezhet a zavarjel, mert akkor földelés nélkül is villanna a Led.
- Tehát, csak a Led anódjába bújhat be az érkező tranziens. Ugyan is ha a szekunderre, vagy az egyenirányított feszültségre ülne rá, akkor a kondi lenyelné ezt a löketet.
- Vagy is a tranziens, a Led anódjához érkezik. Vélhetően ez kapacitív úton (a vezeték kapacitásokon keresztül) jön és megy a földelés felé. (A földelt GND miatt.)
- Valószínűleg együtt futnak a hálózati vezetékek, a dióda anódjához menő vezetékekkel. Valamint úgy gondolom, hogy a Led egy nagy fényerejű (kisáramú) típusú, ami akár 50uA áramra is világít.
- Ha csak a Led felvillanása zavar, tegyél a Led-el párhuzamosan egy 1..2kohm-os ellenállást. De leginkább nézd meg a készüléked, hogyan jut el a 230V feszültség a Led anódjára. Vagy is hol mi módon futnak együtt a vezetékek. (nincs-e árnyákolt kábel a kettő között,, aminek kapacitása sokkal nagyobb, mint sima vezetékek között. A 230V-os jelek vezetékei tekertek-e. (kb. 1..2cm/1 tekerés)
üdv! proli007
(#) nicsakegy hozzászólása Júl 13, 2012 /
 
Kedves emberek,

Egy(!) logikai magas jellel (+5V) egyszerre kellene kinyitnom egy NPN (0..-35V) és egy PNP (0..+35V) tranzisztort. Először optóval próbálkoztam, de a PNP-s opto nem létezik. Véleményetek szerint mi lenne a legegyszerűbb megoldás?
Üdv: Nicsakegy
(#) mate_x válasza proli007 hozzászólására (») Júl 13, 2012 /
 
Igazad van mindenben, most már értem Ennyi elég ahhoz, hogy felvillanjon a LED. Tehát az történik, hogy a fázis és a LED anódja között van egy kapacitás. A 230 V kevés ahhoz, hogy a LED-et működtesse. Ha zárom vagy nyitom a kapcsolót, akkor indukálódik nagyobb feszültség, és ez már elég ahhoz, hogy a LED felvillanjon.
Már csak azt nem tudom, hogy akkor miért szokták alkalmazni a GND védőföldre kötését? Ezek miatt a kialakult kapacitások miatt a helyzet inkább romlik, mint javulna szerintem, ha bekapcsolnak valahol egy induktív fogyasztót, akkor megzavarhatja a készüléket.

kapcs.GIF
    
(#) kokozo válasza mate_x hozzászólására (») Júl 14, 2012 /
 
Ha belegondolsz a trafó is egy kondi ebben a kapcsolásban, a primer az egyik elektróda a szekunder a másik a köztük pedig szigetelés van. Kapacitás mérővel lehet hogy meg is lehetne mérni mekkora.
(#) vicsys válasza nicsakegy hozzászólására (») Júl 14, 2012 /
 
Csatoltam. A vezérléshez kell egy kisjelü NPN és egy PNP tranya.

npnpnp.PDF
    
(#) Meddyn hozzászólása Júl 14, 2012 /
 
Heló!
Valaki megtudná-e mondani mi látható az alábbi oszcilloszkópon?
(#) kendre256 válasza Meddyn hozzászólására (») Júl 14, 2012 / 1
 
Egy sornyi kompozit videójel.
(#) kendre256 válasza nicsakegy hozzászólására (») Júl 14, 2012 / 1
 
Nem kell PNP optocsatoló ahhoz, hogy 0... -35V-os cuccot vezérelj. Csatoltam egy képet, így jó lesz neked? (az ellenállások értékeit természetesen számolni kell, a kollektorköri ellenállások helyén pedig különböző terhelés lehet). Az NPN tranzisztor nyitását opto nélkül is meg lehet csinálni, csak a szimmetria miatt csináltam ilyenre.

NPNPNP.jpg
    
(#) vicsys válasza kendre256 hozzászólására (») Júl 14, 2012 /
 
Ja! Ezt a -35V-ot benéztem. Most, hogy felraktad a rajzot vettem észre.
(#) 06smici hozzászólása Júl 14, 2012 /
 
Sziasztok. Egy igencsak amatőr kérdés: Tl081 és tl082 között van valami külömbség azon kívül hogy a 82 tokjában két erősítő van? Csak mert van itthon egy kiló tl081, ha lehet azokat használnám el
(#) kokozo válasza 06smici hozzászólására (») Júl 14, 2012 /
 
Szia! TL 081 ben 1 db műveleti erősítő TL 082 ben 2 TL084 -ben pedig 4 db egyforma van. De nem láb kompatibilisek!
(#) proli007 válasza mate_x hozzászólására (») Júl 14, 2012 / 1
 
Hello!
Akkor kell alkalmazni a GND földelést, mikor az áramkörnek szüksége van rá. A GND földelése, nem biztos, hogy rontja a helyzetet. Mert kiterjedt hálózatoknál, legalább lehet tudni, hogy földelve van, nem valami átvezetésen-zárlaton keresztül.
Zavarni akkor zavar, ha nincs ellene téve semmi. Zavarszűrés védőárnyékolás..
Ha jön egy zavarjel, akkor az a GND-n keresztül a földre tud távozni. Ha nincs földelve, és jön a zavar, akkor a GND potenciálját rángatja fel. A Led nem fog villanni, de nem biztos, hogy mást nem zavar. Nem csak olyan áramkörök vannak, amik "magukban beszélnek", vagy is a jelek jöhetnek máshonnan távolról.. és pont a jeladót fogja zavarni a GND feszültség ugrása. Hiszen egy jeladónak is lehet kapacitása a föld felé. Ráadásul ez legtöbb estben pont a legérzékenyebb pontján a bemeneten van.

De a zavarérzéktelenítés, külön téma. Két oldalról szoktak védekezni. Csökkenteni a kibocsátást, és védekezni a bejutás ellen. Pld. zavarszűrés a készülék bemenetén, és zavarszűrő kondi a kapcsolókon.
A helyzet meglehetősen analóg a földhurok esetével.
üdv! proli007
(#) zoltan0801 hozzászólása Júl 14, 2012 /
 
Helo
Olyan kérdésem lenne, hogy RTC vagy DCF77 órát érdemes-e építeni? Ezalatt nem a bonyolultságra, hanem a minőségre gondolok.
(#) mate_x válasza proli007 hozzászólására (») Júl 14, 2012 /
 
Köszi szépen a választ, így már világos.
(#) vicsys válasza zoltan0801 hozzászólására (») Júl 14, 2012 /
 
Nekem a 2 kombinációja jött be. Ahol nincs vétel és kevés a pénzed, ott mindenképpen érdemes RTC-t használni. Ha valamilyen uC-rel készíted akkor érdemes belerakni DCF vételt és majd kiegészíted. Indítani tudod az RTC-vel is.
(#) Csupasz válasza zoltan0801 hozzászólására (») Júl 14, 2012 /
 
Helló
A DCF az azt jelenti, hogy a Frankfurt melletti toronyról rádiófrekvencián kapod a pontos időt ( dátum, stb...)
Az RTC pedig biztosítja, hogy áramkimaradás esetén se nullázzon le a PIC.
Tehát ahogy vicsys is írta, érdemes ötvözni a kettőt.
Üdv:
Csupasz
(#) Lennon válasza klimás56 hozzászólására (») Júl 14, 2012 /
 
Köszönöm, hogy a "magyar mentalitást" itt is van ki képviselje .
Nem vagyok dilletáns! Kikérem magamnak! Én is írhatnék szép jelzőket rólad, de nem teszem.

A segítséged megint elmaradt, csak a kritizálás maradt. Ha jól tudom a honlap címe: hobbielektronika.hu.
A te felfogásod szerint pedig -hívj szerelőt mindenért mert hülye vagy hozzá.hu lenne.

Ha valaki veszi a fáradságot és leírja, akkor azt illik megköszönni. Én megköszöntem Gettobike-nek a leírását, te meg rátámadtál az emberre, hogy "téged idézlek: idióta, dilletáns vagyok".

De én még ezt is megköszönöm, mert tudod vannak még normális, tanult emberek. Nekem még gyerekkoromba megtanították a szüleim, hogy -okos enged, szamár szenved....-

Majd ha egy jogi fórumban véletlenül összefutnák, majd én is így segítek neked. (véletlenül az a szakterületem).
Köszönöm.
(#) nicsakegy válasza kendre256 hozzászólására (») Júl 14, 2012 /
 
Köszönöm, egyszerű és logikus. Így már megoldhatónak tűnik.
(#) klimás56 válasza Lennon hozzászólására (») Júl 14, 2012 /
 
Légyoly szíves azt a mondatomat ide másolni amiben idiótának tituláltalak!
Amúgy a kritikám nem Neked szólt , ha nem inged ne vedd magadra, hanem Gettobike sok évvel ezelőtti szösszenetének!
Bocsáss meg nekem, de azt nem tudom szaktanácsnak értékelni.
A jogi tanácsaidra , köszönettel de nincs szükségem, van akiben talán meg lehet bíznom......

Te sem néznéd jószemmel ha itt valaki, pl. én, el kezdenék a paragrafusokról tanácsokat oszotgatni, főleg ha azok szembe mennek a szakmaisággal....
Megkérlek ennek tükrében értelmezd a hoszzászólásaimat. Köszönöm én is.
(#) knight77 hozzászólása Júl 14, 2012 /
 
Szevasztok!

Akarok csinálni egy "knight rider" villogót.
Csak érdeklődnék h valaki itt már megépítette-e már ezt a kapcsolást? Bővebben: Link

vagy mi a véleményetek róla?? ( hogy mégis érdemes-e belekezdenem??)
(#) proli007 válasza knight77 hozzászólására (») Júl 14, 2012 /
 
Hello!
Csak éppen senki nem tudja mit építenél, mert rajz vagy link nincs..
üdv! proli007
(#) rarobika hozzászólása Júl 14, 2012 /
 
Sziasztok,

meg tudná esetleg vki mondani, hogy mi a különbség a sima fólia kondenzátor és az MKP fólia kondenzátor között.
Sima helyett használhatok MKP-t ha csak az van?

Előre is köszi a választ.
(#) peter1995 hozzászólása Júl 14, 2012 /
 
Sziasztok. Van egy adott 6V-os feszültség(akku).. Van egy GPS ami 12V-os szivargyujtóval rendelkezik és a kimenő töltő feszültség a cimke szerint 5V és 1A. Melyik egyszerűbb? A 6V-ból 5V-ot csinálni vagy egy sima fesz kétszerezővel 12V-ot előállítani.
(#) proli007 válasza peter1995 hozzászólására (») Júl 14, 2012 /
 
Hello!
A 6-ból 5. LowDrop stabi. LF50CDT
üdv! proli007
(#) peter1995 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 14, 2012 /
 
Értem. Esetleg ehhez egy rajzzal tudnál szolgálni?
(#) proli007 válasza peter1995 hozzászólására (») Júl 14, 2012 /
 
Viccelsz? Adatlap!
Következő: »»   1727 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem