Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fordulatszámmérő
 
Témaindító: source2, idő: Júl 7, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   24 / 39
(#) zandriis5 hozzászólása Júl 18, 2012 /
 
Valakinek valami ötlete a fordulatszám jel duplázására? ( Azt a jelet kéne megduplázni, ami a gyújtástrafóba megy)
(#) dodge94 hozzászólása Aug 2, 2012 /
 
Helló!
Az a problémám, hogy a 3 hengeres autómhoz van egy fordulatszámmérős óracsoportom ami négyhengereshez van kalibrálva ezért össze vissza ugrál. Kérdésem, hogy mit lehet vele csinálni, hogy rendesen mérje a 3 hengeres motor fordulatszámát.
a válaszokat előre is köszönöm
(#) mate_x hozzászólása Aug 13, 2012 /
 
Sziasztok!

Van egy olyan fordulatszámmérőm, aminek a jelet a megszakító adja. Építettem egy megszakító vezérelt megnyújtott töltésű tranzisztoros gyújtást, és nem tudom, hogy hova érdemes most a fordulatszámmérőt kötni. A megszakítóhoz vagy a gyújtótrafóhoz? A gyújtótrafónál a jel periódus ideje ugyanolyan maradt mint eddig, csak a kitöltési tényezője változott meg, ez zavarhatja a fordulatszámmérőt?
A választ előre is köszönöm.

Üdv, mate_x
(#) zolika60 válasza mate_x hozzászólására (») Aug 13, 2012 /
 
Szerintem működik a trafó 1-es kivezetéséről.
(#) mate_x válasza zolika60 hozzászólására (») Aug 13, 2012 /
 
Köszi, akkor így lesz bekötve :yes: Sejtettem, hogy a fordulatszámmérők csak a periódusidőt mérik.
(#) mate_x válasza zolika60 hozzászólására (») Aug 13, 2012 /
 
Kipróbáltam mindkét lehetőséget, ha a megszakítóra kötöttem, akkor nem is működött, viszont ha a gyújtótrafóra, akkor működik. Nagyon jó ez az új gyújtás, érezni hogy jobb lett tőle a motor
(#) prst14 hozzászólása Aug 24, 2012 /
 
Sziasztok.

Megépítésre került az alábbi mérő. Első próbán működött ahogy kell ,majd második próbára behalt. Fogalmam sincs hogy mi lehet a baja.
Mikor tápot kap kigyullad pár led ,de el is alszik ,jelre kötve nem reagál semmit sem. Valaki tudna ötletet adni?

Simson fordmérő
(#) Medve válasza prst14 hozzászólására (») Aug 24, 2012 /
 
Szia, ellenőrizd a fokozatok működését. Vagyis kezdd a tápfesszel pl. Van 5V?. Ha igen, kis feszültséget (1-2V-ot) juttatva a LED meghajtó leválasztott bemenetére mutatja azt a LED soron? Végül a bemeneti monoflop: vannak impulzusok a kimenetén?, ha nincsenek, IC vagy tranzisztorcsere. De inkább vidd vissza annak, aki csinálta. Én úgy vélem nagyfeszültségű impulzusok miatt mehetett tönkre. Talán jobb lenne először nem a motorra kötve nyúzni kicsit...
(#) mhatalyak hozzászólása Aug 27, 2012 /
 
Üdv mindenkinek!

Nekem nem igazán fordulatszámmérő kellene, de van hozzá köze. Egy olyan kapcsolást keresek, amely egy beállított fordulatszám felett egy LED-et kapcsol. Váltó lámpa lenne belőle.

Előre is köszönöm a válaszokat!
mhatalyak
(#) proli007 válasza mhatalyak hozzászólására (») Aug 27, 2012 /
 
Hello!
Valamelyik fordulatszámmérő első részét megépíted, (ha a fordulatmérés nem kell csak az integráló kondiig), és az így képződött analóg jelet összehasonlítod egy komparátorral egy referencia feszültséggel. Már kész is vagy. Ha gondolod válassz egy rajzot, és berajzolom a komparátort hozzá.
üdv! proli007
(#) prst14 válasza Medve hozzászólására (») Aug 27, 2012 /
 
Szia.
Így tettem.
5 V megvan ,esetleges szakadásokat néztem,LED meghajtó működik ,tranzisztort cseréltem ,555 beszerzése folyamatban ,sajnos az nincs itthon csak bontott ,az meg lehet ugyan olyan "rossz" mint amit kivettem belőle.
Barátom csinálta ,mikor tesztelte labortápról akkor nem kis trafóra kötötte a kalibráláshoz hanem a 220-ra a jelet.Akkor gondolom ez jelentheti a probléma forrását.
Leírásban benne is van hogy kis teljesítményű 6V trafón kell kalibrálni.
Úgy is filléres cuccok a 555 s társai.
Szerintem az egész adó részen kicserélek mindent.
Így hogy a kijelző rész működik ,legalább az LM3914et nem kell cserélni.
(#) proli007 válasza prst14 hozzászólására (») Aug 27, 2012 /
 
Hello!
Elvileg, ha helyesen kötötte a 230V-ra, akkor nem mehetett volna tönkre. Ugyan is a bementi 100kohm és a zéner, megvédi ettől az áramkört. Kivétel, ha a táp negatív oldalán valahonnan valahová földáramok folytak a 230V-ból. A gyújtáson kb. 400V-os impulzusok vannak, ami sokkal jobban igénybe veszi a bementi ellenállást és esetleg a panelt, ha ott kicsik a sávok közötti hézag. Az 50Hz szinusz, nem oly "kemény dolog", még ha a csúcsfeszültsége közel azonos a gyújtással, akkor sem.
De tehetsz egy Led-et ellenállással az 555 kimenetére (3), akkor látnod kell, van-e jel ott a bemenetről.
üdv! proli007
(#) prst14 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 27, 2012 /
 
Szia.

Pontosan ezért nem értettem miért is van a leírásban ott hogy 6V kisfeszültségű trafóról.
A simsonon jóval nagyobb fesz indikálódik a trafóban.
A LED-dolog nem jutott volna eszembe köszönöm!
Máris megnézem!
(#) proli007 válasza prst14 hozzászólására (») Aug 27, 2012 /
 
Hello!
Mert senki nem biztatja a kezdőt, hogy dugdossa a konnektorba az áramkörét. Az más kérdés, hogy nem biztos, hogy fog működni 6V-ról, pont a 100kohm és a szinusz miatt. (Lehet hogy a 84uA áramot a zéner úgy megeszi, mint ha ott sem lenne. De lehet nem..)
üdv! proli007
(#) mhatalyak válasza proli007 hozzászólására (») Aug 27, 2012 /
 
Üdv!

Már egy meglévő 555-ös jelformáló után szeretném kötni!
ERRŐL lenne szó, nagyon meg köszönném a rajzot!

mhatalyak
(#) proli007 válasza mhatalyak hozzászólására (») Aug 27, 2012 / 3
 
Hello!
Megrajzoltam az egészet, hogy érthetőbb legyen.
üdv! proli007
(#) reloop válasza proli007 hozzászólására (») Aug 27, 2012 /
 
Üdv! Volna egy régóta megválaszolatlan kérdésem. Ádám-Éva óta szerepel a kapcsolásban a D2. Miért?
Eddig mindig elhagytam.
(#) proli007 válasza reloop hozzászólására (») Aug 27, 2012 /
 
Hello!
Nincs rá szükség, csak ha a 47nF-ot valami váltóról táplálnánk. Csak belerajzoltam mert benne volt..
üdv! proli007
(#) reloop válasza proli007 hozzászólására (») Aug 27, 2012 /
 
Köszönöm! Még senki nem reagált kívüled. Aggódtam, hogy benéztem valamit.
(#) mhatalyak válasza proli007 hozzászólására (») Aug 28, 2012 /
 
Üdv!

Köszönöm szépen!

mhatalyak
(#) mhatalyak válasza mhatalyak hozzászólására (») Szept 4, 2012 /
 
Hát ez olyan szinten nem jött most nekem össze, hogy még az 555 2-es lábát sem húzza testre, de nem is baj, mert mint utólag ki derült azt kellene meg valósítani, hogy 5500as fordulattól villogjon egy LED, majd 6000fordulat után ugyan az a LED világítson. Ezt valahogy nem lehetne össze kombinálni http://www.hobbielektronika.hu/cikkek/files/78/kivnagy.jpg ezzel és az 555-ös jelformálóval, meg egy villogó LED-del? A lényeg, hogy minél egyszerűbb legyen, de ha van PIC-es megoldás az még jobb!

Előre is köszönöm.
mhatalyak
(#) peter1995 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 5, 2012 /
 
Szaisztok. Megépítettem de nem működik. Nem csinál semmit sem. Próbáltam 50-200Hz közötti jellel 1V-ois jellel de semmi.
http://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=177089
12mA vesz fel 12V táppal
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2012
(#) pimi9 válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 5, 2012 /
 
Hova kötötted a hangkártya kimenetét?
(#) peter1995 válasza pimi9 hozzászólására (») Szept 5, 2012 /
 
A rajz jel pontjára. Kevés lenne az 1V? Ásak elő egy 1K ellenállást és közvetlen a tranyó B-ra?
(#) pimi9 válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 5, 2012 /
 
A tranzisztor bázisára kösd külső 1k ellenálláson keresztül, ne a bemenetre, és ne is a zénerre.
Igen, így túl kicsi a jel a fesz. osztó után.

ui: Vagy kikötöd a zéner egyik lábát, és mehet arra az ellenállásra.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2012
(#) peter1995 válasza pimi9 hozzászólására (») Szept 5, 2012 /
 
Oké. A bázisra közvetlen menjen máshoz ne csatlakozoonon vagy nem baj ha máshoz csatlakozik csak 1K-n át legyen közvetlen a bázison.
MAgyarul kihúzzam a tranyó lábát a nyákból vagy maradhat.
(#) reloop válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 5, 2012 /
 
A vezérlő jelnek pozitív irányban meredek felfutásúnak kell lennie. Négyszöggel hajtod?
(#) peter1995 válasza reloop hozzászólására (») Szept 5, 2012 /
 
Színusz... Hullám... Mindjárt letöltöm az általad mutatott programot azzal elvileg lehet négyszöget is.

No beállítottam 120Hz négyszögre.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2012
(#) reloop válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 5, 2012 /
 
Kis amplitúdójú szinusz jellel a C1 feltöltődik, nem tudja az 555 trigger bemenetét 1/3 táp alá vinni. Az pedig a jelbevitel kritériuma.
Kísérleteim szerint 12V 50Hz-nek már volt kellő meredeksége a nullátmenet közelében. Befolyásoló tényező a tranzisztor bétája is.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2012
(#) peter1995 válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 5, 2012 /
 
Működik A bázisra tettem 1K-t és a ellenállásra tettem a jelet és jó
120nál még csak alig 125nél erősen világít a led
A motoron a trafóra menő drótra kössem?
Következő: »»   24 / 39
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem