Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanypásztor
 
Témaindító: bernardo, idő: Feb 5, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   143 / 289
(#) k_h válasza exorcist hozzászólására (») Nov 2, 2012 /
 
Lehet adót sem kell keresni, hanem csak hallgatni a kattogást.
(#) kadarist válasza k_h hozzászólására (») Nov 2, 2012 /
 
Ez nem kettogás lesz. Nézd meg a kapcsolásodat.
(#) k_h válasza k_h hozzászólására (») Nov 2, 2012 /
 
A szikraközt kéne még valahogy megoldani. Arra gondoltam, hogy üvegbiztiből csinálnám.
Beledugok rézdrótot valami vastagabbat és gázlámpával ráolvasztom az üveget a drótokra. Nemtudom lehet, hogy nagy baromság, meg nem vagyok benne biztos, hogy magas hőmérséklet miatt majdhogynem vákuum lesz benne. De ha ez nem jönne össze akkor sziloplasztal leragasztom a végeit. Vagy nem jó zártra csinálni? Lehet idővel a benne levő levegő "elhasználódik" és megváltozik az átütési szilársága?
(#) k_h válasza kadarist hozzászólására (») Nov 2, 2012 /
 

Idézet:
„Ez nem kettogás lesz. Nézd meg a kapcsolásodat.”

Miértis?
(#) exorcist válasza k_h hozzászólására (») Nov 2, 2012 /
 
Egyik fórumtársunk pl. ilyen zárt szikraközt alkotott. Nekem is hasonló van a pásztorban.
(#) k_h válasza exorcist hozzászólására (») Nov 2, 2012 /
 
Ez tökéletesen megfelelne "biztonsági szikraköznek" de nemtudom, hogy folyamatos használatra mennyire jó. Mert állítólag a keletkező ózon hamar megtámadja az elektronikát. (oxidációt okoz) Tehát vagy tökéletesen zártra kell csinálni, vagy valahogy külön szeparálni az elektronikától és szellőzést biztosítani neki.
(#) kadarist válasza k_h hozzászólására (») Nov 2, 2012 /
 
Ha jól látom, akkor a 2 kHz-es FET-vezérlőfeszültség van megszakítva fél másodpercenként. Ez nem kattogás lesz. Ez ilyen van sistergés-nincs sistergés jellegű zavart okoz.
(#) exorcist válasza k_h hozzászólására (») Nov 2, 2012 /
 
Ahogy érzed, nálam az "üzemi szikraköz" a telepített kerítés impedanciája, nem használok soros szikraközt.
(#) k_h válasza kadarist hozzászólására (») Nov 2, 2012 /
 
De mi okozna sistergést? Nem igazán értelek. Ezt mondd el pontosabban mi az ahol kialakulna sistergés. A szikraközre gondolsz? Hogy ott valamiféle gyenge szemmel nem is látható kisülések alakulnának ki amik nagyfrekis zavart okoznak?
(#) kadarist válasza k_h hozzászólására (») Nov 2, 2012 /
 
A végtelen frekvenciaspektrumú nagyfeszültséged miatt lesz zavarás. De próbáld ki. Lesz egy jó kis szikratávíród vagy Tesla-adód.
(#) k_h válasza kadarist hozzászólására (») Nov 2, 2012 /
 
Azalatt mit értesz, hogy végtelen frekvenciaspektrum? Esetleg a 2khz-es impulzusokkal lenne gond?
(#) kadarist válasza k_h hozzászólására (») Nov 2, 2012 /
 
A négyszögfeszültségnek a felharmonikusai nagyon nagy frekvencián is észlelhetőek. Ha ezt a zajfeszültséget rákötöd egy jó hosszú antennára, akkor készen is van a széles sávú zajadód.
(#) k_h válasza kadarist hozzászólására (») Nov 2, 2012 /
 
De itt nincsen sehol semmi rákötve semmilyen antennára. A kerítés és a nagyfesz között nincsen semmilyen kapcsolat. Csak akkor keletkezik amikor átugrik a szikra. Ráadásul a nagyfeszültség is csak fokozatosan épül fel ahogy elkezd töltődni a nagyfeszültségü kondi, ami egyben ki is szűri az esetleges zavarokat.
(#) Wegg hozzászólása Nov 2, 2012 / 2
 
Szervusztok !Valamikor én is csináltam egy két pásztort próbaképpen és jól elidőztem ezzel a szerkezettel.Többféle típust próbáltam ki .Nekem is volt olyan hogy mindent zavart amit csak lehetett.De miért is ?Azért mert minden szikra alkalommal működött a szikraköz.Így egy szikratávíróként működött ami mindenféle frekvencia összetevővel rendelkezett. Ez hogyan lehetséges ? Úgy hogy az épített pásztor teljesítményéhez képest nem ideálisak a körülmények beállítások.
Én úgy hangoltam össze a pásztort ,a szikraközt a kerítést,hogy semmi zavaró jel nincs azóta .(Ez nem érzékelhető különféle rádió sávokban és a tv sávokban kattogás ,csíkozás )

1. A pásztor kerítés az adott hossz ez adott.
2. A szikra közt be kell állítani itt a fórumon belinkelt táblázat alapján. Ez fix érték
aminél nem lehet nagyobb semmiféle képen. (Szabvány )
3. Kezdésképpen kisebb értékű kondenzátorral kezdjük a hangolást.Ezt lefogja terhelni a
kerítés .Így nem bír felépülni akkorára a feszültség hogy át ugorjon a szikraközön.
Tovább növelve a kondenzátor értékét egyszer csak elérjük azt hogy átugrik a szikra.
Ez az a max amit még elvisel az adott szerkezet anélkül hogy a környezetét zavarná.
4.Én kutyapásztornak használom ami kb 60méter .Így az előbbi 3-as pontban
meghatározott
max kondenzátorokból lényegesen vissza vettem .

Az így beállított pásztor nem zavarja a környezetét, szomszédokat .
Azért írtam értékek nélkül mert sokféle kialakítás fesz értékű készülékeket építettek már
De alapjaiban ez a beállítás is használható. Vagy szabályozható fesz kialakítása de az már más rendszer mint amit általában itt használnak a fórum társak .
Remélem tudtam segíteni .

(#) k_h válasza Wegg hozzászólására (») Nov 2, 2012 /
 
Igen igen, a hagyományos villanypásztorok estében nem túl jó ha áthúz a szikra a szikraközön. Annál is inkább, mert egyben le is vezeti a feszt és nem lesz ereje.
De az én esetemben soros szikraköz van és ez a "lelke" az egésznek.
(#) Jociapi válasza Wegg hozzászólására (») Nov 2, 2012 /
 
Üdv : Wegg
A szikra köz beállitásánál valóban igazad van , és töltö kondenzátok cseréjében is de én a szikraköz beállitásával kedtem élezteni a cuccot , kezdtem a legkissebbel ( kb 2mm -töl ) és végül a leg megfelelöbb számomra a 5,5-6 mm .Itt nem vettem észre semmiféle zavaró jeleket pedig a rádió elég közel szólt az asztalon mellette mind a közép -ill URH - sem . Jelenleg is mükszik kint a teraszon és a tv- sem zavarja pedig csupán 2,5 m a távolság közte igaz egy 60cm - fal választja el .
Szintén kutya távolság tartására szolgál immár közel majd egy éve.
Ugy hogy mindenkinek ajánlom hajrá!!
(#) Wegg válasza Jociapi hozzászólására (») Nov 2, 2012 / 1
 
A szikraköz az egy fix érték természetesen kisebb is lehet amit az MSZ enged .De nagyobb az nem !A táblázat az tartalmazta különféle szikra közök csúcs ill gömb végződésűek esetében más és más. A nagy spektrum szélesség abból adódik hogy széles sávon lehet zavaró jel hogy nagyfrekvenciás összetevőket is tartalmaz így szinte minden sávon jelen van . De a rádiós Tv -s ellenőrzést használtam én is .Ha ott nincs akkor nagy valószínűségben máshol sincs .
A rádióhullám nem ismer határokat át megy a falon is .
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2012
(#) kadarist válasza k_h hozzászólására (») Nov 3, 2012 /
 
Mekkora a kapacitása a kimenetre kötött tárolókondenzátornak?
(#) k_h válasza kadarist hozzászólására (») Nov 3, 2012 /
 
korábban már írtam 460 pf. De ezt csak próba céljából tettem bele. De majd ha kész lesz hozzá a nyák meg minden akkor kipróbálom kint a szabadba mit mutat. Valószínűleg nagyobbat kell bele szereznem. Lehet csinálok, mert nagyfeszültségü kondit nem tudom hol lehet kapni.
Majd lehet valami tesla tekercses fórumba érdeklődök, hogyan csinálnak nagyfesz kondit, mert ott használnak ilyet.
A hozzászólás módosítva: Nov 3, 2012
(#) Jax hozzászólása Nov 4, 2012 /
 
Sziasztok!
Ugye megépítettem a glim lámpás villany parasztot. Az volt a gondom, hogy túl lassú volt.
A tippetekre, kicseréltem az R1 ellenállást 47K-ról 22K-ra, de fojtótekercsem nincs hozzá.
Azt az ellenállást kicserélni így nem életveszélyes?
Bár elég szapora lett a freki, és jelentősen megemelkedett a szikra, kb 18KV-ra (kb 15-18mm-es a szikra). Megfogni, nem igazán szeretném, gondolom ezt mindenki megérti
Tehát a kérdésem, hogy az alábbi adatok módosításával életveszélyes a pásztor? vagy vissza merjem adni a gazdájának?

R1: 22K
Tekercs nincs
R3: 100K+5Mohm Poti
R4: 4,7K
C2: 220nF
C3: 4,7uF
A többi eredeti, a rajzon található alkatrész!

A válaszokat előre is köszönöm!
Üdv.: Jax
(#) Jax hozzászólása Nov 4, 2012 /
 
Itt a rajza is az áramkörnek, bocsi!

Glim lámpás villany pásztor
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2012
(#) Jax hozzászólása Nov 4, 2012 / 1
 
Sziasztok! Megint én!
R1 47K-s ellenállást ugye kicseréltem 22K-ra! Van vele egy kis baj!
Nem értem a dolgot, működött, csattogott rendesen, de egyszer csak meghalt valami a pásztorban. Kiméregettem a feszültségeket és meg is találtam a hibát, R1 22K elszállt! Mitől lehet ez? :\

Üdv.: Jax
(#) exorcist válasza Jax hozzászólására (») Nov 5, 2012 / 1
 
Hello!
Idézet:
„Tehát a kérdésem, hogy az alábbi adatok módosításával életveszélyes a pásztor? vagy vissza merjem adni a gazdájának?”

Akkor életveszélyes, ha a Tr1 trafó nem megfelelő leválasztótrafó vagy teljesen elhagytad és direktben a hálózatról üzemel a készülék, akkor viszont halálos is!

Az R1-en folyik át a pásztor teljes árama. Mivel R1-et eleve felére csökkentetted és fojtód sincsen, valószínűleg az áramimpulzusok vágták haza az ellenállást. A fojtótekercsen, mint induktivitáson nem tud megugrani az áram ezért alkalmas az áramtüskék kiszűrésére.
(#) Jax válasza exorcist hozzászólására (») Nov 5, 2012 /
 
Szia!

Ja értem, azt hittem előtét ellenállás lenne és életvédelmi szempontból fontos.
A leválasztó trafóra eddig mindenki azt mondta, hogy alkalmas, bár ezzel kapcsolatban még vannak kétségeim, mégis csak 60W-os 1:1-es áttételű hálózati trafóról beszélünk.

És azt meg tudod mondani, hogy mitől lehet az, hogy C1 értékét megnöveltem (ahogy még a teljesítmény tuningolására írta ezt valaki), de nem csinált semmit az egész. R5 ellenállás is csak 10K-ohm-os 220 helyett, azt is ajánlották, hogy csökkentsem.

Lassan kifogyok az ötletekből, mert közben én is agyalok, és nézegetem az áramkört, hogy mit kéne változtatni, hogy erősebb legyen.. Egy dolog maradt, R4 ellenállásán tovább növelni. Bár így is a duplája, az előírtnak.
Egyébként 33K-ra csökkentettem R1-et végül, de még nagyon gyenge, ahhoz képest, ami volt mielőtt kikötöttem a másik két 4,7µF-os kondit kimenetről.

Kérlek segítsetek, mert belebolondulok már ebbe!

Üdv.: Jax
(#) k_h válasza Jax hozzászólására (») Nov 5, 2012 /
 
C1 az csak zavarszűrésnek van benne szerintem. Ha teljesítményt akarsz növelni akkor c3-at kell nagyobbra cserélni. Ja és ha c3at növeled akkor az r5-öt arányosan csökkenteni kell.
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2012
(#) Jax válasza k_h hozzászólására (») Nov 5, 2012 /
 
Azzal nő a szikra ideje is
Ez a bajom ezzel, hogy nem tudom betájolni. Vagy erős, de lassú, vagy gyors, de gyenge.
Akkor maradjon a diac-os vezérlésre átépítés és 15µF a kimeneten? Szerintetek gyorsabb lehet akkor? (Elvégre a diac feleakkora feszültségen már begyújtja a tirisztort, mint a glim)

Üdv.: Jax
(#) k_h válasza Jax hozzászólására (») Nov 5, 2012 /
 
Azért kell csökkenteni az R5-öt, hogy ne nőljön a szikrák ideje.
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2012
(#) Jax válasza k_h hozzászólására (») Nov 5, 2012 /
 
De hát már 220K-ról 10K-ra csökkentettem. : -(
Meddig lehet csökkenteni?
(#) k_h válasza k_h hozzászólására (») Nov 5, 2012 /
 
Az R1-et meg hagyd meg 47k-ohmnak, ha lehetséges, mert korlátozza a kimenő áramot. Ha valamilyen oknál fogva kijutna a 230V akkor ez még nem lesz olyan erős, hogy életveszélyes legyen.
(#) Jax válasza k_h hozzászólására (») Nov 5, 2012 1 /
 
Rendben! Na és R5?
Következő: »»   143 / 289
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem