Fórum témák
» Több friss téma |
Igen igazad van. Már léptem is az ügyben, felvettem a kapcsolatot Nagy Vilmossal (Terény magnómúzeum), és másol nekem egy bemérő szalagot a készülék sávleosztásához. Kérdés, előmágnesezést milyen műszerekkel, és hogyan szoktatok állítani? Gondolom ennek is van valami bevált trükkje.
Az elömágnesezés beállitása aránylag egyszerü, még méröszalag sem nagyon kell hozzá (csak általában egyforma minöségü szalagok - mert csak egy fajtával fog hibátlanul müködni).
Ha a magno be van állitva (szintezve), akkor tegyél fel egy uj szalagot és adj a bementre 10kHz -20 dB-es jelet (ennyit mutasson a magno VU müszere). Ha 3 fejes, akkor kapcsold TAPE allásba és köss egy érzékeny audio voltmétert a kimenetre. Ha csak 2 fejes a magnó, akkor egymás után vegyél fel 10-10 mp-es szakaszokat a BIAS poti más más allásánál, majd visszajátszva keresd meg a megfelelö állást. A BIAS potit tekered a minimumra majd kapcsold a magnot felvételre (REC). Növeld a BIAS-t és keresd meg a maximumot (a külsö voltméteren), majd tovább növelve az optimális elömágnesezés kb -3 dB-en lesz (a maximumhoz viszonyitva). Azaz a helyes elömágnesezési szint a maximum után van. Ez elég szalagfüggö, és inkább a 38 cm/s vonatkozik. A lassubb sebességeknél még nagyobb elömágnesezést kell alkalmazni. (A -3 dB elöágnesezési érték szalagtól függöen akár +/-2dB-el is eltérhet, lassubb sebességnél kb 2-3 dB-l több elömágnesezés kell).
Köszi mihelyst újra munkaasztalhoz jutok elvégzem. Illetve előbb építek egy szignálgenerátort mert annak sajnos híján vagyok.
Minek?
Se szeri, se száma a PC-s hangfrekis generátoroknak, sőt mérőprogramoknak. Minthogy a beállítást általában max. 10kHz-ig szokták elvégezni, ahhoz a hangkártyák és a progik elegendőek. 10-20kHz között esetleg frekvencia menetet lehet mérni, de ahhoz is elég a progi. Még torzítást és zajt is tudsz mérni. Ezen mérésekhez szerintem nem is tudnál műszereket építeni... Ha 20kHz fölé mész, na akkor kell a generátor. De az már egy másik topik...
Igaz le is szedtem egy programot, de mivel lassan állok neki a rádióim restaurálásának muszály lesz beszerezni egy normális szignált. Hétvégén Puskás börze, hátha ott találok elfogadható áron.
Melyik progit szedted le ? Nekem a Visual Analyzer (vagy valami ilyesmi) eléggé bevált.
Ugye hogy ugye a bias...
Sziasztok!
Most mértem a magnómon frekvencia átvitelt, és nagyot néztem mérés közben. A képen látható dolgot mértem. Egy 25 éves POLIMER szalagra vettem fel, és ez lett az eredmény. Ezt okozhatja csupán a szalag? Vagy komolyabb a baj? Végig 0dB-es jelszinttel vettem fel. Üdv! Balázs A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2012
Itt tényleg nagy a baj... :
1. Számomra nem látszik, hogy melyik frekiérték, melyik vonalkához tartozik. 2. Mérsz, de nem tudod mit. A frekvenciamentet, -20dB kivezérlésnél kell mérni. Ez azért ad reális értéket, mert egy átlagos zeneszám esetén, ha az 1kHz körüli jelek 0dB szintűek, akkor a 15kHz körüli jelek kb. -20dB szintűek. Ez így már-már zagyvaságnak tűnik, sőt bele is lehet kötni a pongyola fogalmazásba, de ha nem érted miről beszélek, akkor javaslom, hogy nézd meg egy pár zeneszám spektrumát!
Szia!
Értem, hogy miről beszélsz, akkor megmérem úgy, ahogy mondtad. Úgy mértem, hogy a Soundcard scope nevű programmal állatottam elő a különböző frekvenciájú jeleket, és ezt vezettem a magnóba. A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2012
Szia! Ha még nem tanácsolták, keresni kell egy olyan céget ahol palástköszörülnek, mert azzal lehet csak elérni pontos, szép felületet. Egyébként a görgő külleme kísértetiesen hasonlít a TESLA B-4....B 444 ig tartó sorozat sebváltó közlőgörgőjére. Körül lehet még nézni videomagnó berkekben is, mert nekem pl. a SIEMENS cassiveremhez egy videomagnó görgő gumigyűrűjét sikerült kapni a Sini Kft. valamikori elődjénél a HQ NEDIS-nél. Volt már olyan esetem is, amikor egy SONY-hoz gumigyűrűt kellett nyers gumiból sütni. Szóval soha nem szabad feladni.
Jut eszembe, a ZK Unitra magnóknak is hasonló a gyors csévélés bolygókereke!
Ez rendben van, csak nem 0 dB szinten kellett vona mérni.
Aha *, elegge hasonlok. Köszi, megnézem majd ezt is.
Amúgy nálam Visual Analyzer 2011 van fenn. A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2012
Ha valakit érdekel. Nem az enyém.
Bővebben: Link
Szép darab. Az enyém is ilyen volt húsz éve. Vagy is annak a plexije épp volt.
A hozzászólás módosítva: Nov 11, 2012
Az enyém is ilyen. A plexi is megvan. Viszonylag későn vettem, így csak 5 db AGFA szalagom volt hozzá. Ezért keveset volt használva. Szinte új a masina.
Szerintem ez meg a DS4000 a leggyakoribb máig működő szalagos gép az országban. Ez minden Keravill-ban kapható volt és nem volt veszett drága. Persze drágább volt mit a szocialista termékek, de annyival használhatóbb technika is volt. Tizenöt évig nyúztam, aztán egy barátom elkunyerálta.
Sziasztok!
Nekem van egy GX4000D-m. Az a problémám, hogy ahogy egyre közeledünk a szalag végéhez, nyikorogni kezd, és egyre jobban nyávog, majd egészen egyszerûen leáll a motor egy egy fordulatnál, mintha nem bírná a szalag súlyát. A szalag legelején minimális a nyávogás, egész konzisztensen szól. Más: Milyen fajta olajat szerezzek be a motorhoz, és hol lehet kapni? Ugyan ez a kérdés a fejtisztításra. Izopropyl alkoholt olvasok mindenhol, de ilyet hol lehet beszerezni? Köszi!
Magnóba ne nagyon használj olajat. Általában szinter csapágyakat használnak, ezt pedig nem szabad olajozni, a másik ok pedig az, hogy az olajat szétszórja a forgó tengely.
Kenésre vazelint (patikából) és fejtisztításra tiszta alkoholt (bár drága, de nem kell sok), vagy spirituszt.
A spirituszt nem ajánlom a metil-etil-keton miatt. (Ezzel is denaturálják).
Az alkohol elpárolgása után vékony filmként ottmaradhat a fejen. A tiszta gyógyszertári alkohol, vagy az izopropil-alkohol sokkal jobb (mégha egy kicsit drágább is).
Püff. A gugli szerint a tiszta alkohol, meg a spiritusz ugyanaz. Ezt sem tudtam
Biztosan a motor áll le? Nekem a nyomógörgő siklócsapágya állt meg először azon egy csepp műszerolaj segített. A nyikorgást pedig nekem a szalagpályára feltapadt szalagmaradékok csinálták kb egy órán át kerestem mi a fene nyikorog a gépben mire rájöttem hogy maga a szalagpálya. Izopropil alkoholt használj tisztításra de fontos hogy tiszta IPA legyen ne IPA70 mint sok helyen ezt árulnak. Mert az IPA70 30% vizet tartalmaz, és ez visszamarad az IPA elpárolgása után.
Sajnos nagyon amatôr vagyok, azt sem tudom melyik a nyomogörgô. Angolul talán jobban megy.
Nemtudom, hogy a motor áll-e meg, de az biztos, hogy fizikailag leáll a forgás egy negyed másodpercre is akár, de ez csak mikor már 80%-án túl vagyok az egész szalagnak. Mondom, tényleg olyan, mintha küszködne a súlyával. Az elején kibírható a nyávogás, és nem is rendszerûen jön, hanem véletlenszerûnek tûnik a ritmusa. De ahogy haladunk a szalag vége felé, egyre nagyobbakat húz. Mindegy egyenlôre fejtisztítással kezdem, miután beszereztem a rendes anyagokat. A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2012
Szia!
Szerintem az is lehet, hogy a felcsévélő orsózótárcsán túl erős a kuplung. Így, amikor egyre több szalag lesz a felcsévélő orsón, és lassabban kell forognia, lefogja a motort is. Az enyémen éppen az volt a baj, hogy gyenge volt, és lassan forgatta az orsót, amikor már tele volt szalaggal. Üdv! Balázs A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2012
Szia!
Szerintem a leeresztő orsó kuplungja szorul, szalag végén már erőteljesebb a hatása. Kézzel is ellenőrizheted, érezhető ha nagyon fog.
Köszi a válaszokat!
Le tudod írni ezt hogyan kell? Vagy benne van a manualban?
Lejátszás közben, kézzel finoman forgasd meg lejátszás irányába, szalag nélkül. Érezni lehet ha szorul, esetleg még nyikorog is.
Kipróbáltam, nem nyikorog, viszont igen erôsen kellett nyomnom, hogy tudjam forgatni, de egyenletesen volt nehéz tekerni.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |