Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   848 / 1386
(#) pici válasza pluto hozzászólására (») Nov 16, 2012 /
 
"Ez így azért egy nagyon félreérthető kijelentés volt (most nagyon finoman fogalmaztam. Az állítás csak félig igaz."
Nem félig, teljesen.
A PDF nem vektorgrafikus file-formátum. Hanem többféle formátum, lehet benne vektoros pixeles is és text...
Ez azért fontos, hogy ha kapnak a "laikusok" egy PDF formátumot, az nem garancia arra, hogy nagyítva nem pixelesedik.
Ha letölt netről egy nyákrajzot, amiről nem tudja, hogy pixeles formátumu, és az ráadásul nem túl jó felbontású (pl 72DPI), akkor hiába nagyítgat, szenved vele (mert ugye azt mondták neki a PDF vektoros és lehet nagyítgatni), nem lesz jó eredménye.
Másik a mérethelyesség. Az hogy PDF a formátum, nem garncia a nyomtatáskori méretpontosságra.
Mivel a nyomtatók DPI felbontásban is eltérhetnek, ezért kell a nyomtató felbontását (saját driver) az eredeti rajz kíván méretével szinkronizálni.
Persze senki nem garantálja, hogy a letöltött, mástól kapott PDF mérethelyesen van beállítva. (Több ilyet olvasni a fórumban)
És ha nem, akkor is kis ügyességgel meg lehet "gyógyítani"
Sőt, ha a nyomtató hossz és kereszt méretei nyomtatás után nem arányosak (1x1) akkor azon is lehet változtatni.
(évekig dolgoztam PDF encode/decode szoftvereken, recognitázó rendszereken)
Ha a kérdés az, hogy miben küldjük az EAGLE pcb rajzokat, akkor azt mondanám EAGLE de ha nem akar valaki forrást kiadni, akkor jó a PDF és a TIFF is. PDF-et nem magyarázom, TIFF pedig veszteségmentes méretarányos formátum. 600 vagy 1200 DPI TIFF rajz is tökéletes formátum, pedig raszteres.
A hozzászólás módosítva: Nov 16, 2012
(#) pluto válasza pici hozzászólására (») Nov 16, 2012 /
 
Úgy tűnik, hogy elbeszéltünk egy kicsit egymás mellett. Azzal egyetértek, hogy egy PDF fájl még nem garancia semmire. Viszont, ha csak vektor-grafikus elemeket tartalmaz, akkor nagyon megbízható. Én sem arra gondoltam, amikor egy PDF fájlt "tele szemetelnek" és szerencsétlen felhasználó meg szív. Amiről beszéltem, az a korrekt módon előállított PDF vagy Postscipt.

Üdv, Pluto
(#) _vl_ válasza pici hozzászólására (») Nov 17, 2012 /
 
Idézet:
„de ha nem akar valaki forrást kiadni, akkor jó a PDF és a TIFF is.”

Nem akarnék senkinek a lelkében törést okozni, de sem a PDF, sem a TIFF nem a helyes formátum erre a célra.
Létezik ugyanis egy meglehetősen szabványosnak tekinthető formátum, ami több szempontból is előnyösebb az említett formátumokkal szemben: a Gerber.
Az sem véletlen, hogy gyakorlatilag az összes profi NYÁK-gyártó ezt a formátumot használja elsődlegesen, és az összes valamirevaló NYÁK tervező programnak van ilyen kimenete.

Személy szerint hasznosnak tartanám, hogy ha valaki közzéteszi a NYÁK-tervét utánépítésre, akkor nem csak TIFF, meg JPG, meg PDF formában adná közre, hanem az erre a célra legjobb formátumban.
(#) pici válasza _vl_ hozzászólására (») Nov 17, 2012 / 1
 
Nem okozol lelki törést Szerintem a "nem a helyes" megfogalmazás nem a helyes megfogalmazás
Főleg, hogy itt házi készítésű nyákokról volt szó.
Vasalható/laminálható/fotózható megoldásoknak tökéletes a PDF / TIFF ...
Amikhez elsősorban lézernyomtató készíti a mintát.
Mindenki meg tudja nézni, TIFF-be bele tud javítani és könnyen ki tudja nyomtatni.
Nem kell külön gerber program hozzá. Amik vagy nagyon gagyik, vagy fizetősek.
Én irtam egy saját gerber megjelenítőt, mert nem találtam megfelelőt. Nem profi program, de nyákleadás előtt néha átnézem vele a beküldendőt.

GERBER
Aki pedig "profi NYÁK-gyártó"-hoz megy, (ugye az már komoly költség és drabszám lehet) az tanuljon meg NYÁKot tervezni. Nem nehéz. És akkor nincs szüksége más által készített PDF/TIFF/GERBER anyagra.
A saját tervezésnek a legfontosabb előnye, hogy saját beszerezhető alkatrészekkel dolgozik az ember.
(#) gordonfreemN válasza hotib hozzászólására (») Nov 17, 2012 /
 
Köszönöm a tippet, végül ez vezetett a legjobb megoldáshoz.
Így a fóliával is tudok takarékoskodni, mert ráillesztek többet a képből.
(#) _vl_ válasza pici hozzászólására (») Nov 17, 2012 /
 
Idézet:
„Nem kell külön gerber program hozzá. Amik vagy nagyon gagyik, vagy fizetősek.”

Akkor Neked most valami újat mutatok: gerbv
(#) gordonfreemN hozzászólása Nov 17, 2012 /
 
Hú, elhúzódott az éjszaka kicsit.
Na de fél méter próbálkozás után sikeresen kész az első dry-os nyákom.
Sajnos azért bakiztam el 2szer mert túl meleg volt a víz, nagyon rátapadt és kosz ment alá (de hogy honnan ) Visszaszedtem, de annyi is lett a fóliának, már nem ragadt.
Tényleg, ti hogyan csináljátok, hogy az a nyamvadt felpöndörített fólia az első védőréteg lehúzása után ne tapadjon össze? Nekem cirkuszi mutatványokkal sikerült
(#) sastas01 válasza gordonfreemN hozzászólására (») Nov 17, 2012 /
 
A "pöndörítés" irányára merőlegesen, húzd le a védőfóliát, akkor egy kicsit megtörik a polimer (nem szakad, vagy tapad össze) és így nem tekeri össze saját magát.
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2012
(#) gordonfreemN válasza sastas01 hozzászólására (») Nov 17, 2012 /
 
Igen, ezzel próbálkoztam, de ha nem vagy óvatos a sarkai így is beugorhatnak.
Néhány kép a hajnali buliról:
(#) sastas01 válasza gordonfreemN hozzászólására (») Nov 17, 2012 /
 
Ez így van, mondjuk én laminálok, így felragasztom a szélét és beleküldöm a laminálóba hidegen 2-3x és utána bemelegítem és megint 2-3x átküldöm, már kicsit hólyagosodik a polimer, de még lehet használni.
(#) pluto válasza sastas01 hozzászólására (») Nov 17, 2012 / 1
 
Én is laminálok és kezdetben úgy csináltam ahogy Te. Nálam most úgy működik, hogy a fólia felhelyezése előtt átküldöm a nyákot, hogy meleg legyen. Nem forró, mert akkor kezelhetetlen, legalábbis nekem. A henger hőmérsékletét úgy állítottam be, hogy pont ne legyen "narancsbőrös". Az én mérőmmel 120-125°C között már narancsbőrös. Ezért 115-118°C-ra fűtöm fel és csak egyszer küldöm át. Ha a nyák megfelelően lett zsírtalanítva, akkor tökéletes. Ha kétoldalas a nyák, akkor hagyom kihűlni és utána jön a második oldal. Nekem ez jött be. Hajdanában nálam is előfordult a hólyagosodás, ami aztán esetenként hibát is okozott. Amióta így csinálom hibátlan a művelet és legfőképp, mindig ugyanaz a végeredmény.

Üdv, Pluto
(#) pici válasza _vl_ hozzászólására (») Nov 17, 2012 /
 
De érted már miért PDF és TIFF-ről írtunk.

Köszi a linket, bár én sajátot használok, de biztos hasznos lesz azoknak, akik gyártóknak adják majd le a terveket.
(#) eyess hozzászólása Nov 17, 2012 /
 
Én úgy gondolom ezen morfondírozást végig olvasva , ha megfelelő a forrás amiből készül a rajz , aztán PDF, TIFF, JPG , PNG formátumokba mentve , és még lehetne sorolni. A későbbi feldolgozás során nem vehető észre minőség romlás , akkor elfogadhatóak ezek az alternatívák, bármilyen fájl formátumból is legyen nyomtatva .Ha ez nem sikerül természetesen a legjobb eredmény miatt a legmegfelelőbbet kell választani.Én 10000 Dpi alatt nem is csinálok ilyen formátumokba való mentést.Persze ennek örül a nyomda is , ha minél jobb a leadott minőség , ha meg otthon lenne kinyomtatva , akkor észrevehető a különbség szintén ami , ha otthoni körülmények között van készítve a nyák, szintén messze jobb minőségű lesz a végeredmény.

10000 Dpi.PNG
    
(#) pici válasza eyess hozzászólására (») Nov 17, 2012 /
 
A JPG-t nem javaslom. Veszteségesen tömörít.
Visszanézve maszatos
Ha 100%-os minőséggel tárolod, akkor meg nagy mérete lesz, nagyobb mint egy monokróm TIFF, ami veszteségmentes.
A PNG meg nem tárol méretarányt.
(#) pjg válasza eyess hozzászólására (») Nov 17, 2012 /
 
Ne mond már, hogy egy NYÁK gyártásához 10000dpi felbontás szükséges. Ha nem elég a 600 dpi az már nem is NYÁK. Az már IC. Túlzásnak tartom. Régen szitázással csinálták a NYÁKot. Az is tökéletes minőségű volt.
(#) eyess válasza pjg hozzászólására (») Nov 17, 2012 /
 
Nem is mondom , de én így szoktam , és hát azért van különbség főleg a végeredménynél látszott sokszor meg . Azóta nem megyek ennél lejjebb pedig nyomdába sem járok.
Pici:
A képformátumokat csak, azért soroltam fel , mert kinek , hogy , és valamikor , csak ilyesmi valamilyen formátumba lehet megszerezni egy talán fontosnak ítélt nyák rajzot.
És ha már ezeket nézzük , csak beállítás kérdése a méret helyesség , persze a tömörítést nem nézve most jelen pillanatban.Volt rá precedens , hogy egy JPG formátumú rajzolatból kellett varázsolni elfogadható minőséget meg még lehet , hogy lesz is ki tudja.
(#) niedziela válasza pjg hozzászólására (») Nov 17, 2012 /
 
Igy van, a 10000dpi egy felesleges vacakolás pont úgy mint egy rozoga képet addig monyázni míg valami lesz belőle de mégsem.
(#) pjg válasza eyess hozzászólására (») Nov 17, 2012 / 1
 
Ha rossz minőségű képről kell nyákot csinálni, akkor behúzom a Sprintbe háttérnek és pikk-pakk megrajzolom. Ezután olyan alkatrészt illesztek bele amilyen van. Nem kell keresgélni a tervező által beleálmodott beszerezhetetlen kuriózumot.
(#) Szpisti válasza pjg hozzászólására (») Nov 17, 2012 /
 
Hűdenagyon igaz! Így kell ezt csinálni, és akkor nincs mit szöszölni konvertálással meg egyebekkel!
Szinte minden nyákomat így csináltam, és soha nem volt gond!
Csak nem kell lustának lenni sajátot kreálni.
(#) niedziela válasza Szpisti hozzászólására (») Nov 17, 2012 /
 
Ez nem lustaság, ez a legegyszerűbb, leggyorsabb, legjobb megoldás.
De ez már pár lappal ezelőtt kiderült. Itt is
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2012
(#) Szpisti válasza niedziela hozzászólására (») Nov 17, 2012 /
 
Igen, elsősorban a gyakorlati forraszthatóság és veszélyes távolságok(közelségek) helyrehozatala, illetve a sokak által hajszálvékonyra rajzolt vezetősávok korrigálása az egyik legfontosabb szempont az újrarajzoláskor. És ez a SPL-ban tényleg secperc alatt megoldható.
(#) gulasoft válasza _vl_ hozzászólására (») Nov 18, 2012 /
 
Igen, és utána a gerberbőr meg pdf-et gyártok, mert a nyomda nem tud mit kezdeni a gerberrel! A nyákgyáraknak saját levilágítójuk van, drága is a flim, mint a fene!
Vizont tényleg gerber az első lépés és abból pdf, mert ott nincs ilyen olyan virtuális nyomtató driver, és a gerbert lehet invertálni, és utána menteni pdf-be.
(#) gulasoft válasza eyess hozzászólására (») Nov 18, 2012 /
 
Eleve hidegen laminálok, nincs hő amit el kéne vezetni.
Most mondjuk levettem a nyomóerőt az mintha segített volna, bár a mostani nyákokat már nem fúrtam át 3-assal, csak 1mm mélyen.
(#) gulasoft válasza gordonfreemN hozzászólására (») Nov 18, 2012 /
 
Ha vizesen laminálod, akkor lehet hogy jó a merőleges lehúzás, de laminálásnál csak párhuzamosan a pöndörödéssel szabad lehúzni.
Most csináltam 50 nyákot VicSys-nek meg még 4-et Alkotónak, most hogy fellazítottam a szorítást sokkal jobb lett az eredmény. (Úgy látszik a hideg valamit csinált a hengerekkel, talán megkeményedtek)
(#) sastas01 válasza gulasoft hozzászólására (») Nov 18, 2012 /
 
Szerintem, csak ahol a lyuk van ott a nyomás miatt ellapult(a nyomás hőt termel), és ezért ott kinyúlt a fólia, plussz valamennyire a henger is "kilágyul" ugyanettől a hőtől, ahol kis lyuk van vagy tisztán réz ott nem veszed észre viszont a nagyobb lyukba "belemászik" a henger. ( 5-10 fokra kell gondolni, ami mire kijön a laminálóból nem is érzed.) És innentől a fólia kicsit megtekeredik, ettől pedig felgyűrődik.
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2012
(#) kaqkk válasza gulasoft hozzászólására (») Nov 18, 2012 /
 
Én még nem próbáltam de mi lenne ha először laminálnád és azután fúrnád ? A fúró felszaggatná a polimert ?
(#) sastas01 válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 18, 2012 /
 
Nemhiszem, viszont a fény tuti beleszólna...
(#) kaqkk válasza sastas01 hozzászólására (») Nov 18, 2012 /
 
Egy normál izzó mellet lehet vele dolgozni !
Én nyugodtan dolgozgatok a fénymásolóból kitermelt 180w os halogéncső mellett a DRY al
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2012
(#) sastas01 válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 18, 2012 /
 
Sose próbáltam, inkább félhomályba dolgozok vele. De majd kipróbálom a napokban, úgyis kell pár panelt csinálnom.
(#) kaqkk válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 18, 2012 /
 
Már csak kiváncsiságból kipróbáltam : életlen 1,5 fúróval megfurkáltam egy darab
dry al laminált még levilágítatlan panelt . Sehol nem szaggatta-vette fel a fúró a fóliát !
Következő: »»   848 / 1386
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem