Fórum témák
» Több friss téma |
Szia! Szerintem már létezik annál az áramkörnél egyszerűbb is a MOC3041-es optikai leválasztású triak meghajtóval. Ebben a típusban van nullátmenet vezérlés is, így tökéletesen kiváltja a tirisztoros ( mára talán kicsit elavult ) kapcsolást. S nem utolsó sorban a MOC3041-es, a vezérlő áramkört elszigeteli a hálózattól... Azt eredetileg LED-sorra készült áramkörön nem kell semmit átalakítani. Változtatás nélkül meg lehet vele hajtani a MOC3041-et. Természetesen a MOC-LED-je elé kell egy megfelelő értékű szoros áramkorlátozó ellenállás. Üdv: _jani_
A hozzászólás módosítva: Nov 9, 2012
Hello!
- Itt valami tévedés van! A tranyós kapcsolás amit rajzoltam, csak a kondit védené, ha a Led-sor megszakad. Vagy is egy feszültség fölött a diódák helyett söntöli az áramkört. Ezek szerint nem ez volt az eredeti célod. De mi? - No, ezt a "párhuzamosan komplikáltabb"-at nem igazán értem. Ha sorba vannak, akkor egy vezeték jön, egy meg megy. Ha párhuzamosan, akkor kettő fut végig, de valahol akkor is vissza kell jöjjön. Nem? Én sok difit nem látok ebben. üdv! proli007 A hozzászólás módosítva: Nov 10, 2012
Nem, csak így utólag ránézve megzavart, hogy beraktad azt az Ampermérőt...
Átgondolom ezt a párhuzamos dolgot. Viszont mostmár "csakazértis" érzésből megpróbálom rendesen megrajzolni a kapcsolást. A legújabb átgondolás szerint ez jött ki. Ez mostmár közelít a jóhoz?
Hello!
Igen ez már jó lehet, csak a 63V-os kondi, még mindig ott mosolyog, mikor ott 120..130V lesz. üdv! proli007
Okés, értem. Azt átmosolyogtatom 160V-osra és akkor rendben leszek, remélem.
Még annyi kérdésem lenne, a zener 40V-osnak jó? Tranyónak pedig milyen legyen? A hozzászólás módosítva: Nov 10, 2012
Hello!
Jó a 40V-os zéner is, csak akkor át kell méretezni az osztót. Tranyóból olyan kell, ami kibírja a 130V-ot, és az 1..2W-ot. üdv! proli007 A hozzászólás módosítva: Nov 10, 2012
Két (vagy több) csoportra kel ossztani a ledeket, és akkor nincs feszültség megszaladás ha egy led megszakad - és nem muszály bonyolult elektronikával sem védeni. Faterom vett nemrég ilyen 90 ledes gyári lámpákat, 45 led sorba majd mégegyszer ugyanez, vele párhuzamban. Csak a szűrőelkót spórolták ki, és feltűnt, hogy 100Hz-el vibrál a fénye. Tettem bele 47µF/160V elkót szűrésnek, azóta szuper.
Hello mindenki!
Egy olyan kérdésem lenne h az alábbi kapcsolási rajz jó-e 4 led hez vagy ha nem akkor mit kellene rajta módosítani? A ledekről annyit tudok hogy nagyon nagy fényüek úgy kaptam egyik ismerösőmtől! A képen látszik hogy mibe fog majd belekerülni! A hozzászólás módosítva: Nov 23, 2012
A LED-ek paramétereinek ismerete nélkül nem nagyon lehet méretezni. Hűtés kell ezeknek vagy elvannak anélkül is?
ha minden igaz akkor ilyen ledről van szó pontosan:
http://www.grando.hu/led-80-lm-1-w-125-feher-p4-z-power-seoul-semic...577468 Fényáram (fí): 80 lm I(F): 350 mA Kivitel: LED Méret: (? x Ma) 8 mm x 5.08 mm RoHS konform: igen Sugárzási szög: 125 ° Szín: Tiszta fehér Színhőmérséklet: 6500 K persze nekem úgy is jó ha nem megy maxon elég ha kb annyira világít majd mint kb 1 60-80w-os égő A hozzászólás módosítva: Nov 23, 2012
A rajz önmagában üzemképes, de 350mA-hez kb 5µF-os kondi kell(ene), ami bírja a váltakozóáramú tartós terhelést (pl: X2-es típus) Ennek mérete jóval nagyobb,mint egy kis kapcsolóüzemű tápegységé... (nem fog a kompakt f-cső fejbe beférni.)
Nekem az is megfelelne ha csak 100-150mA-rel mennének a ledek mert akkor még nem kell hűtés az 1K 1W-os ellenállásra szükség van vagy elhanyagolható? esetleg ha tönkremegy 1led a kapcsolásban akkor sem lesz gond? Bocs h ennyit kérdezek de nem akarok megrázó élményben részesülni
Szia! Ez a 100-150mA terheli a hálózati feszültséget, tehát a "takarékos" világításod fogyasztása 30W körül fog alakulni.
Az 1k ellenállás csillapító szerepet tölt be, korlátozza a kondik töltőáramát, nem hagyható el. A LED szakadása esetén az egyenirányító utáni kondenzátor a hálózati feszültség csúcsára töltődik. Vagy 400V-osat használsz, vagy készítesz egy feszültség korlátozó áramkört.
Akkor mit kellene modósítaní a rajzon h nekem jó legyen és nem kell feszültségkorlátozó persze ha nem sok alkatrész kell hozzá akkor lehet h rakok bele azt is
esetleg 1 rajzot dobhatnál róla vagy modósitsd az enyémet van egy 2.2µF-os 400V-os kondim az jó hozzá?
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2012
A 100mA LED áram előállításához 1500nF-nyi soros kondenzátort kalkuláltam. Az 1k ellenállást a jelentős melegedés miatt 22-47 ohm környékére csökkenteném, abból is 2W-os kéne. A simító kondenzátornak meglátod marad-e hely egyáltalán.
Ezt így ki kéne próbálni, fényerőben, térfogatban mennyire fele meg az igényidnek. A hálózati feszültség érintése életveszélyes, ne feledd!
Elkó nem lehet a soros kondi! Írtam, hogy X2-es (fémezett papír) tűri a váltót.
22-47 Ω helyett nem használhatnék 1k 5W-ost vagy 220 Ω-osat mert csakilyenem van itthol sajna ezek az alkatrészek megfelelnek az elvárásoknak, vagy hogy kellene modósítaní h jók legyenek hozzá!
A 220 Ω-os nem tudom h hány wattos de az még szükösen belefér a foglalatba, de ha lehet akkor azt nem akarom használni mert sok helyet foglal!
Az első képen a kondenzátor csak 100 V-ot bír.
Az ellenálláson fejlődő hő a szokásos P=I2*R képlettel számolható ki. A 100mA-t behelyettesítve az 1k 10W-ot a 220 ohm 2,2W fog disszipálni. A kérdés, hová fog ez a hő távozni?
ha az smd-re gondolsz az 630V-ot bír az tuti már használtam máshová ahol nagyfeszültség volt és még a mai napig müködik
bocsi h megkérdezem de jól számoltál mert nekem nem ennyi jött ki! Ha jól értelmeztem amit irtál akkor:
P=0,01A x 0,01A x 220Ω = 0,022W Vagy a másik esetben P=0,01A x 0,01A x 1000Ω = 0,1W Javíts kí ha vmit rosszul értelmeztem hobbi szinten csinálom csak az elektronikát nem vagyok profi 1 kicsit sem
A 100 mA = 0,1 A
üdv: hp
Szia! A 100mA átváltva 0,1A. Így próbáld!
Igaz én számoltam el bocsi,és a 2,2W az sok ha annyit kellene elfütenie?
A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2012
Szia! "A kérdés, hová fog ez a hő távozni? " A válasz az, hogy a környezetbe. Vagyis fűti a körülötte levő levegőt. S addig nincs is baj ameddig a termelt hő kisebb mint az ellenállás névleges teljesítménye. Ideális esetben a kondenzátoros előtétnél nincsenek melegedő alkatrészek! ( Kondis tápnál nem éri meg növelni az ellenállás értékét mert nagyobb feszültség esik rajta. A nagyobb feszültség miatt több veszteségi teljesítményt kell elfűtenie... Szóval a nagyobb nem biztos, hogy jobb. )
Szia! A kérdező, ha jól értem ebben a burában szeretné az 1W felett disszipáló LED-del együtt elhelyezni. Csillapító ellenállásnak 22-47 ohm-ot ajánlottam.
Leragadtam a kérdésnél. S szerintem is a 22-47 ohm jobb lesz.
ezek közül valaki esetleg meg tudná mondani h melyik hány wattot bír? ezeket találtam itthol 1 rossz tápban és a 0,05ΩK azt ha jól tudom akkor 50Ω az még sztem beleférne a számításainkba vagy ha nem akkor javítsatok ki! A graetz híd után mekkora és hány µF-os kondit használjak?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |