Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fázisjavító kondenzátor
Lapozás: OK   1 / 2
(#) elektrorudi hozzászólása Máj 13, 2008 /
 
Tisztelt kollégák !
Fázisjavító berendezésben kellene a kondenzátorok állapotát felmérnem.
Kérdés :
- Hogyan, mivel és mit lehet mérni pl. egy 4kVAr-os kondenzátoron ?
- Hogyan mérhető ki, hogy hibás ? ... vagy rövid időn belül hibás lesz ?
(természetesen az evidenciákra ne térjetek ki :
- púpos, szakadt a biztonsági szál benne, totál zárlatos, stb.) Erre kár lenne a szót vesztegetni...
- Ki ismer olyan konkrét műszert, amivel ez mérhető ?
Előre is köszönöm.
(#) szamóca válasza elektrorudi hozzászólására (») Máj 13, 2008 /
 
Lakatfogó?
(#) Isti válasza elektrorudi hozzászólására (») Máj 13, 2008 /
 
Bár még középsulis vagyok, de egy jó kapacitásmérővel kisütés után mérhetnél kapacitást. Ha megközelíti a valódi értékét, akkor jó.

Amúgy a magasfeszültségi kapacitás jelentősen eltérhet az alacsonyitól.
(#) potyo válasza elektrorudi hozzászólására (») Máj 13, 2008 /
 
A kapacitását kapacitásmérővel lehet lemérni. Ennek hiányában jó az átfolyó áramerősség mérése is, és abból vissza lehet számolni.

A szigetelés állapotát talán a szivárgóáram mérésével lehetne mérni a névleges feszültségen. De hogy mi utalhat arra, hogy rövid időn belül hibás lesz, azt nem tudom.
(#) Mate78 válasza elektrorudi hozzászólására (») Máj 13, 2008 /
 
Annak idején mi egyszerű lakatfogóval mértük a háromfázisú fázisjavító kondenzátor töltőáramát.
Ha jól emlékszem 50kvar-os kondenzátornál 40A körül volt fázisonként,és néhány Amper volt csak az eltérés az egyes fázisáramok között.

Látom páran megelőztek
(#) Atis57 válasza elektrorudi hozzászólására (») Máj 13, 2008 /
 
Szia!
természetesen a beépitett digit vezérlővel behatárolható melyik kondi a rossz ,,, kiirja kóddal is -- visszakeresni nehéz. De gyorsan 1Xűen lakatfogóvl áramot mérsz, s összehasonlitod a jókkal ../kb 8A várahtó fázisonként ha jó /
(#) szamóca válasza Mate78 hozzászólására (») Máj 13, 2008 /
 
Én úgy tudom ahány kVAr annyi amper, és ebből lehet visszaszámolni százalékosan a kondi állaptát.
(#) Mate78 válasza szamóca hozzászólására (») Máj 13, 2008 /
 
Akkor a 50kvar/40A majdnem stimmel is,igaz kb 5 éve volt hogy ott dolgoztam.
Vagy már a mi kondenzátoraink is kezdték megadni magukat
(#) szamóca válasza Mate78 hozzászólására (») Máj 13, 2008 /
 
A kondikások szerint a mai csökkentett méretű (Élettartamú ) kondik elég keveset bírnak. A dielektrumuk hamar "elszáll" Ami meg jó állitólag nagyon drága.
(#) perlaci hozzászólása Máj 13, 2008 /
 
Töltsd fel a kondit egyenárammal, és nézd meg mekkora az önkisülésük egy jóhoz (új ) képest. Nem kell csak kisebb feszültség a vizsgálathoz. Ha van katalógusadatod a kondikról, leellenőrizheted a szigetelési ellenállását is, persze ha van műszered. Azt azért had kérdezzem meg mit takar a kvar mértékegység mert régi motoros vagyok de még nem találkoztam vele.
(#) potyo válasza perlaci hozzászólására (») Máj 13, 2008 /
 
Nem kvar, hanem kVAr, vagyis kilo-volt-amper-reaktív. A kondenzátortelep által termelt meddőteljesítmény, amennyiben a feszültség megegyezik a telep névleges feszültségével.
(#) elektrorudi válasza potyo hozzászólására (») Máj 14, 2008 /
 
Nagyon köszönöm az eddigi válaszokat.
A lakatfogóval történő mérés kondenzátoronként és fázisonként durván 28 és 33 Amper közé esett. Fgyelembe véve a kondenzátorok +/- 5%-os tűrését, ez lehet jó is, rossz is. Sajnálatos módon sok kondenzátorhoz nem lehetett hozzáférni lakatfogóval...
A legtöbben az árammérést adták a legjobb megoldásnak, de csak egy "emlék kép" volt a 1kVAr~1Amper arány... Meg tudná ezt valaki erősíteni ?
Szóba került a szivárgási áram mérése is...
Még várnék 1-2 jó ötletre... hátha jön egy abszolut tutti tipp is.
A pontokat szívem szerint megosztva adnám. Nem tudom van-e erre lehetőség ?
(#) potyo válasza elektrorudi hozzászólására (») Máj 14, 2008 / 4
 
Nekem az, hogy 1A az 1kVAr-nak felel meg, ez elég saccolásnak hangzik. Ki lehet ezt számolni: Q=Uvonali*Ivonali*gyök(3), tehát 1kVAr megfelel 1,45A-nak, ha a kondenzátortelep háromfázisú.
(#) proli007 válasza elektrorudi hozzászólására (») Máj 14, 2008 /
 
Hello!

Kondenzátorok veszteségi tényrzőjét a TangensDelta mérésével szokták megállapítani. Ez megmutatja, hogy a kondenzátor feszültsége és áram közötti fáziseltolás, a veszteség hatására, mennyire tér el az ideálistól 90fok-tól. Ideális esetben TgD=0

Amit Ti mértek, az csak az eredő áram értéke, amit még vektorosan értelmezni kellene, hogy a kondi jósági tényezőjéhez jussatok.

Én csak kisfeszültségű kondikkal foglalkoztam, de ott volt egy HP műszer, ami közvetlenül mért TgD-t.

De nézd meg ezt !

üdv! proli007
(#) Isti válasza Isti hozzászólására (») Máj 14, 2008 /
 
"Amúgy a magasfeszültségi kapacitás jelentősen eltérhet az alacsonyitól." Helyesbítek, mert Ferci mondta, a fázisjavító kondiknál nem tér(het) el.
(#) elektrorudi válasza Isti hozzászólására (») Máj 15, 2008 /
 
Nagyon köszönöm mindenkinek az értékes hozzászólását.
A pontot végülis potyo-nak adtam, de szívem szerint szétosztottam volna szamóca, Mate78, proli007 és Atis57 között.
Külön köszi az oldal linkelését proli007-nek. Sajnos a kondik laborszintű mérésére jelen körülmények között nincs mód. Ez a mérési módszer jó lett volna, ha egy műszer típusa is társult volna a leíráshaz...
Úgy döntöttem, lakatfogó+összehasonlítás lesz a dolog vége.
Sajnos a berendezés nem olyan új, hogy magától kijelezze a problémát, viszont egy "tudományosabb" megközelítést szerettem volna, mint a lakatfogó.
De ha lúd nincs...

Azért kérem a moderátorokat, hogy a témát ne fagyasszák, mert lehet, hogy a későbbiekben lesz valakinek egy nagyon ütős hozzászólása.
A fázisjavító kondi mérése, pedig nem veszít aktualitásából.
(#) koszinusz válasza elektrorudi hozzászólására (») Jún 3, 2008 / 1
 
Üdvözlet!
Fázisjavító kondenzátor kapacitásának mérését hideg állapotban ,egy fákométer nevű műszerrel tudod elvégezni.Ez igazából egy kapacitásmérő.Működő kondit pedig lakatfogóval tudsz ellenőrizni.5 kvar-os kondi áramfelvétele 7.2 A....Egyébként nekem van pár eladó vadiúj kondim és vezérlő automatikám.Ha érdekel,írj.
(#) elektrorudi válasza koszinusz hozzászólására (») Jún 4, 2008 /
 
Hi !
Köszönöm a segítséged.
Időközeben ezt a pojektet befejeztük.
Az ellenőrzést lakatfogóval végeztük, és kb. az általad megadott értékeket mértük ( kVAr x gyök2 = [A] ) (persze csak számszakilag...

Viszont a jövőben szükségünk lenne erre a fákóméterre (ha egy milla alatt van...), de a neten még csak hasonlót sem találtam.
Nincs ennek valami más neve is ?
Vagy konkrét beszerzési forrás ? A Tiéd nem eladó ?

Kondi csak akkor vennék, ha a típusa pontosan megegyezik a cserélendővel. Lakatfogós mérés alapján most a 40 egységből egyben sem kellett cserélni...
Viszont a magyas hő hatására a sok kábel, vezeték újrafejelése szükséges.
Vezérlő elektronikát szinte biztos, hogy nem veszünk, mert, ha cserélni kell, akkor csakis vadi új, gyári (Schneider-es) jöhet szóba. Köszi.

De ez a fákómáter...... ? nagyon érdekelne.
Köszi.
(#) koszinusz válasza elektrorudi hozzászólására (») Jún 5, 2008 / 1
 
Szia!
Nekem van egy fákométerem eladó.
Használt ugyan,de nagyon jól működik.
Kb. 20000 lenne az ára.
Ha érdekel,megpróbálok képet küldeni róla.
Üdv!
(#) elektrorudi válasza koszinusz hozzászólására (») Jún 5, 2008 / 1
 
Szia,
Igen, érdekelne.
Előre is köszönöm.
(#) koszinusz válasza elektrorudi hozzászólására (») Jún 7, 2008 /
 
Hello!
Elküldtem a képeket az e-mail címedre!
Üdv
(#) uffka hozzászólása Nov 30, 2008 /
 
Helló mindenki!
Tudna nekem segíteni valaki, hogy hogyan lehet kiszámolni a mellékelt kapcsrajzon a motorhoz a kondikat, hogy működjön is mert nekem van egy képletem ami azt irja hogy a kondik értéke kVAr ban 1/10 -e a generátor P-nek-
másképpen 80---120 ľF /kW felfelé cökkenő.... ha lehetne kérném a választ emilben mert nem mindig látogatom a fórumot és szükségem lennne rá!!
Köszi előre is
(#) proli007 válasza uffka hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Hello!

Hát ez egy gyakorlati képlet. De honnan vetted, hogy csökkenő teljesítményhez csökkenő kondi tartozik?

Mert ez a "másképpen" tényleg másképpen van fogalmazva, csak éppen rosszul! A 80..120µF/kW nem azt jelenti, hogy a kondit el kell osztani a teljesítménnyel, hanem azt, hogy kilowattonként kell 80..120µF-os kondi.

(A rajzodon, meg van minden, ami szem száj ingere, csak köze nem sok a kérdéshez. Motor-Generátor, 12Vdc ...)

üdv! proli007
(#) steve25 hozzászólása Aug 17, 2011 /
 
Sziasztok segitséget szeretnék kérni , mégpedig van egy fázisjavitó kondenzátorom, nincs rajta jelölés de valaki azt mondta hogy 4Kvar os Fázisjavitó kondenzátor, az lenne a kérdésem hogy fojamatosan is lehet áram alatt hagyni? A mühelyemben elég gyenge az áram és hegesztésnél sok hasznát veszem. csak nem akarom mindig leválasztani és kisűtni elég sok energiát tárol,
Hogy tudom megmérni a teljesitményét ?
(#) Jazzman válasza Jazzman hozzászólására (») Aug 25, 2011 /
 
Tisztelt Moderátorok!
Lenne lehetőség e kérdésemet átrakni a villanyszerelés témába? Ott talán többen olvasnák. Ha igen köszönöm szépen, ha nem akkor egyszerűen másoljam át?
Előre is köszönöm!
Jazzman
(#) Jazzman válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 25, 2011 /
 
Köszönöm szépen!
(#) Inhouse hozzászólása Nov 28, 2012 /
 
Bontanak a cégnél egy kapcsolószekrényes helységet. Kikerült több darab nagy fázisjavító kondenzátor, 33kvar körüliek, 3 fázisúak, 1984-es gyártásúak és 25kg darabja. Van ezeknek még értékük? Működőképesek lehetnek még? Van esély arra, hogy valakinek szüksége lenne rájuk?

Üdv
Inhouse
(#) granpa válasza Inhouse hozzászólására (») Nov 28, 2012 /
 
Ha nem kell azonnal kukázni (mer' rendnek köll lenni!), mérj rajtuk veszteséget, kapacitást. Még áramellátós(Posta, MATÁV) koromban hallottam: ha nem extrém körülmények közt dolgozott, szinte végtelen az élettartama (főleg a régieknek). Ezek annak tűnnek. Milyen gyártmány?
(#) Inhouse válasza granpa hozzászólására (») Nov 28, 2012 /
 
Csináltam képeket, holnap felrakom őket. Akkori magyar gyártmány, adatlappal.
Nincs még kvar mérőm, de nem is tervezem, hogy lesz...

Üdv
Inhouse
(#) granpa válasza Inhouse hozzászólására (») Nov 28, 2012 /
 
Nem kell ehhez (k)VAr mérő; lásd az előző h.sz.-okat.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem