Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1202 / 2505
(#) bencikusz hozzászólása Dec 29, 2012 /
 
Kedves kollégák!
Olyan problémával fordulok hozzátok, hogy van nekem egy Castone CPA 400-as végfokom, és a potik kezdenek egy kicsit elkopni benne.
Nos a benne lévő 10K B (logaritmikus) ezeket kéne lecserélni. Ezzel eddig nem is lenne gond, de mikor kezd el az ember ilyennel foglalkozni??? Természetesen ünnepek alatt amikor nincs nyitva semmi.... Nekem meg csak 50K-s potim van itthon. Szerintetek nagy gond lenne, ha 50 K-ra cserélném a potikat?

A válaszokat előre is köszönöm!
Minden jót!
Üdv.
B
(#) reloop válasza bencikusz hozzászólására (») Dec 29, 2012 /
 
Szia! A nagyobb ellenállás-értékű potenciométer kevésbé terheli a jelforrást - ez közömbös, mert akár 5k is lehetne a mai eszközök mellett.
A hátránya: a magasabb lezáró ellenállás miatt több kábelzajt lehet összeszedni.
(#) bencikusz válasza reloop hozzászólására (») Dec 29, 2012 /
 
Remek, köszönöm szépen.
A kábel zaj talán annyira nem vészes, mert csak 1m-es kábelt használok hozzá, az is monacor. Remélem nem lesz zajos.
Még egyszer köszönöm!
B
(#) hobbydcc hozzászólása Dec 29, 2012 /
 
Sziasztok!

Nagyon megszenvedek életem első erősítőjével (előe.+végfok).
Az előerősítő és a végfok "külön" működnek (gyári alapkapcsolásokat használtam), de amikor összerakom őket, a hangszórók hörögnek, a táp LED-je halványul, pattog, stb.

Mi lehet a baj? Mit rontottam el? Kell vmi még az elperősítő és a végfok közé?

Segítségeteket elpre is köszönöm: hobbyDCC
(#) reloop válasza hobbydcc hozzászólására (») Dec 29, 2012 /
 
Szia! Ezek közös panelen vannak, vagy különállók? A táp, vagy a test körében alakulhatott-e ki hurok, mely gerjedést okozat. Egy fotón bemutatnád?
(#) hobbydcc válasza reloop hozzászólására (») Dec 29, 2012 /
 
Köszi a gyors választ, Reloop!

Csináltam 2 képet, sajnos elég gagyik, de talán látszik a lényeg. Minden elem egy panelen van, közös a betápjuk (egy bontott szgép tápból csináltam egy szabályozható stabil tápot).

hdcc
(#) hobbydcc hozzászólása Dec 29, 2012 /
 
Beillesztettem a panel beépítési rajzát, ezen látszik a táp elvezetése is.

brd.png
    
(#) blasz válasza silent15 hozzászólására (») Dec 29, 2012 /
 
Szia nekem az összes kondit cserélnem kellett akkor jött rendbe a hang, fölég a pufferek,gondolom öregek már.Nem villog semmi az erősítőn amikor feltekered?Lámpák kijelzők valami
(#) hobbydcc válasza blasz hozzászólására (») Dec 29, 2012 /
 
Üdv Blasz.

Ez egy teljesen új egység, vadi újak a kondik. Az "erősítő" csak a panel, amit lefényképeztem.

Nem lehet az a baj, hogy a TDA 1524 kimenő feszültsége túl nagy AN17830A bemenőfeszültségnek?

hdcc
(#) blasz válasza hobbydcc hozzászólására (») Dec 29, 2012 /
 
A Te problémádhoz nem tudok szólni,a válaszom másnak szántam,bocsi
(#) Tetye válasza reloop hozzászólására (») Dec 29, 2012 /
 
Hát elvégeztem a kért méréseket, eredmény hogy az ic 2-es 3-as lábán 0v van, R6 R7előtt után mindenhol 0V. Akkor nem én vagyok hülye hanem tényleg egy érthetetlen dologgal állunk szemben ha már Te is ezt mondod.
(#) hobbydcc hozzászólása Dec 29, 2012 /
 
Nagyon érdekes. Rátettem egy mini CD lejátszót a bemenetre - ha letekerem a hangerőt, akkor szólnak a hangszórók, bár recseg néha, ha feljebb tekerem, akkor elhalványodik a táp LED-je, és erőteljesen melegszik az AN hútőbordája. Lehet, hogy gyenge a táp???

hdcc
(#) reloop válasza Tetye hozzászólására (») Dec 29, 2012 /
 
Biztosan van valami egyszerű megoldása a problémának, de innen az látszik, hogy a nem-invertáló bemenetre a visszacsatolásból jövő negatív feszültség nem tud eljutni. Ha eljutna, negatív irányba mozdulna el az IC kimenete és beállna az egyensúly.
(#) reloop válasza hobbydcc hozzászólására (») Dec 29, 2012 /
 
A melegedés nem jó jel. Tápfeszültséget, áramfelvételt tudsz mérni? Lehet, hogy gerjed.
(#) hobbydcc válasza reloop hozzászólására (») Dec 29, 2012 /
 
Sajnos áramot nem tudok a gagyi műszerrel (a 10A bemenetet nem tudom használni), de a feszültségmérés nagyon érdekes eredménnyel járt - induláskor 13,05V a tápfeszültség. Mikor bekapcsolom a CD-t, leesik a fesz 8-9 V-ra, majd feltornázza magát. Elindul a zene, hallom a hangszórókon (halkan), de a hűtőborda melegszik. Pár másodperc elteltével a tápfesz leesik 6 V-ra, a hangszórók pattognak, a táp LED vibrál, majd megint felmegy a fesz 13,05 V-ra.

Igen, úgy tűnik, gerjed az egység. DE MIÉRT???
(#) janikukac hozzászólása Dec 29, 2012 /
 
Sziasztok!
Egy kis fejhallgatóerősítő ami BD139 és BD140-re épül eltűri, ha rákapcsolok a 2 kimenetére 2db kb. 10W-os hangszórót? Csak a szobába kellene halk zenének, mert nagyon rossz a laptop hangszórója. Az nem baj, hogy kicsi a tranzisztorok bordája? Minden tranyón külön van 1mm vastag alulemez, melyek méretei kb. 1x3 cm.
(#) kowi válasza janikukac hozzászólására (») Dec 29, 2012 /
 
Szia! Ha fejhallgató erősítő gondolom nem 8 ohm-ra van tervezve?! egy rajz segítene.
(#) hobbydcc válasza reloop hozzászólására (») Dec 29, 2012 /
 
Az erősítő neminvertáló bemeneteire (elvileg) a saját referenciafeszülsége megy, bár ez elég furcsa, hogy az egyik m.e. előtt egy invertáló, a másik előtt meg egy nem invertáló meghajtó van?Ennek teljesen zavarmentesnek kellene lennie...

Csináltam egy "csak előerősítő" egységet (a mostani kapcsival), ha rákötöm a CD-t és a kimenetre fejhallgatót teszek, akkor kitűnően megy a hangerő, magas, mély, balansz állítása.

A végfokkal lehet valami!

HÚÚÚÚ! Az előerősítő kimenetén 6,8 V-ot mérek (??!?!?!)
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2012

an_kapcsi.png
    
(#) janikukac válasza kowi hozzászólására (») Dec 29, 2012 /
 
Ha a nyákot felteszem az jó? Reloop-tól kaptam még annak idején, és a kapcsolást nem találom.
A hangszóró kül. 8OHM-os, és átmérője kb. 5cm
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2012
(#) reloop válasza janikukac hozzászólására (») Dec 29, 2012 /
 
Szia! Íme a rajz. 8 ohm-os hangszóróval próbáld. Addig tekerheted, míg a kezed bírja a meleget.
(#) janikukac válasza reloop hozzászólására (») Dec 29, 2012 /
 
Köszi, holnap kipróbálom!
(#) accaboj hozzászólása Dec 30, 2012 /
 
Sziasztok! Jól számoltam?

bp.jpg
    
(#) McDeath hozzászólása Dec 30, 2012 /
 
Sziasztok!
Van egy erősítőm, amit újra építettem a gyári panelról, mert hogy a panelen több az átkötés, mint maga a panel. Az alkatrészek már vagy 2 éve el vannak téve panelestül, ámbár létezhet, hogy az egyik tranzisztor (T4) elhalálozott idő közben mechanikai sérülés folyamán. Kapcsolási rajzot mellékelek. Csak a végerősítőn belül van némi probléma és csak az egyik oldallal van az, hogy max hangerőn is csak sercegés hallható dobszó és magas hangok helyett. Jól tippelek, hogy a T4 tranyó beadta a kulcsot, és cserére szorul? Másik oldal Pedig kereszt torzításban szenved, de nem tudom feljebb vinni a tápfeszültséget, mert nem volt itthon csak 22k-s trimmer potim (R69). Létezhet, hogy kevés neki az ellenállás és ezért nem hajlandó feljebb menni 17.5V-nál? Vagy bezárlatosodott a T4 és emiatt 'tilt' visszább a tápegység? Elkezdem felfelé tekerni a potit felmegy 17.5V-ra (kb itt középállásban van a poti), utána továbbtekerve elkezd esni a feszültség.
Ha a másik oldal és táp rendben lesz akkor a kereszt torzítás is gondolom eltűnik. A nyugalmi áramot az R67-es pozíciószámú 47k-s trimmerrel állítom, a visszacsatolást pedig az R68 poz. számú 680ohm-os trimmerel állítom.
A segítséget előre is köszönöm.
Üdv McDeath és BUÉK!
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2012
(#) reloop válasza hobbydcc hozzászólására (») Dec 30, 2012 /
 
A végfok önmagában, külső jelről hajlandó működni? Ha igen akkor az előerősítővel tápon keresztül zavarják egymást. Az előerősítő táplábaira közvetlenül kötött pár száz nF szűrés segíthet. A test vezetőt is megvastagítanám azon a NYÁK-on.

Az előerősítő kimenetén a féltáp a legtermészetesebb dolog, azért van a leválasztó kondenzátor. Remélhetőleg az nem zárlatos, illetve helyes polaritással van beültetve.
(#) reloop válasza McDeath hozzászólására (») Dec 30, 2012 /
 
Szia! Ennél az őslénynél bármi lehet, a passzív alkatrészek felett is eljárhatott az idő, különös tekintettel az elektrolit kondenzátorokra.
A C29 pufferen meg van a feszültség?
R69 helyén jó a 22k is.
R67 a kimeneten a féltápot állítja be.
A végfokot fesszabályzóstól leváltanám TDA2030-ra
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2012
(#) marone hozzászólása Dec 30, 2012 /
 
Sziasztok !
Fele akkora bemenő vezérlő feszültséget szeretnék a végfokba, akkor azt hogyan érdemes megcsinálni ?
Feszültségosztóval, és akkor marad a szabályozó potméter ugyanakkora? És mekkora értékű ellenállásokkal kell megoldani ?
Vagy a szabályozó potméter értékét csökkentem/ növelem ?
Kösz !
(#) szamóca válasza marone hozzászólására (») Dec 30, 2012 /
 
Köss be egy trimert, és állíthatóvá is válik.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2012

pot.jpg
    
(#) janikukac hozzászólása Dec 30, 2012 /
 
Szia Reloop és a többiek!
A tegnapi fejhallgatós izét kipróbáltam, de egyelőre nem jártam sikerrel, mert akár a laptopra akár a mobilomra kötöm a fejhallgató erősítőt egyszerűen olyan gyenge jelet kap, hogy maxra csumázva is alig van valami a fülesbe, nem beszélve a két hangszóróról, amelyek meg sem szólalnak. Mi a teendő?
(#) blasz hozzászólása Dec 30, 2012 /
 
Sziasztok tudtok tanácsot adni?A lakásban bárhol,fel-le kapcsolnak villanyt,bekapcsol egy készülék,mindig pattan egyet a hangszóró.bárhol csinálnak elektromosan valamit egyből pattan.
Ez végerősitő amiről irok
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2012
(#) marone válasza blasz hozzászólására (») Dec 30, 2012 /
 
Szikrát húz a kapcsoló, azt hiszem azért.
Szerintem az erősítő tápjára a primer oldalon raksz egy 470nF-1µF -os zavarszűrő kondenzátort, az megoldja.
Következő: »»   1202 / 2505
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem