Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Advantech USB-4718 C++ hőmérsékletmérés
Lapozás: OK   1 / 1
(#) roleez hozzászólása Okt 27, 2007 /
 
Sziasztok!

Csináltam egy egyszerű programot C++ Builder-ben, amely csak annyit tesz, hogy az Advantech USB-4718 eszközről beolvas hőmérsékletet - T (Cu-Ko) hőelemről.
Be is olvassa, de valahogy nem sok köze van a valós hőmérséklethez. Pl. a szobában 25 fokC van, a mért érték pedig 48,23 fokC. Természetesen a hidegpont 0 fokC-os yíz-jég keverékben.
Van egy CJC offset is, de nem igazán tudom mit kezdjek vele... Ráadásul le sem tudom olvasni C hívásokkal
Foglalkozott valaki ilyennel? A CJC értékét vonjam ki a mért értékből? (akkor kb. megfelelő hőm. kapok)

Üdv és köszi,
Roland
(#) ferci válasza roleez hozzászólására (») Okt 27, 2007 /
 
Ha a hidegpont oké és lineárisan "csal", akkor osszad le a hőelem feszültségét annak arányában.
(#) Sebi válasza ferci hozzászólására (») Okt 27, 2007 /
 
Sztem kellene hozzá a forró víz is, majd a két érték közti tartományt felosztani 100 részre, ahogyan öreg Celsius csinálta...
(#) roleez válasza ferci hozzászólására (») Okt 28, 2007 /
 
Én is erre gondoltam, de a pontos hőmérsékletet honnan vegyem, ami a valós? És azt se tudni, hogy lineárisan csal.
Mondjuk nem értem, mert az adatgyűjtőhöz adtak programot és az is false értéket ír ki.
Megnéztem hogy 23-24 fokon mennyi feszültséget ad ki a Cu-Ko hőelem (kb. 0.965 mV) és az adatgyűjtő analogra konfigolva fel pontosan ezt méri. Tehát vmi számítási dolog lehet borulva a kártyához adott dll-ben, ill. én nem tudom jól paraméterezve meghívni...
Már arra is gondoltam, hogy a hőelem nemlineáris egyenletébe helyettesítem a mért feszültséget és számolom a hőmérsékletet. De akkor minek van direk C hívható rutinja, ami a hőfokot adja(adná) vissza??

R.
(#) roleez válasza Sebi hozzászólására (») Okt 28, 2007 /
 
Ezt nem gondolom, hogy elég pontos lenne, mert a hőelem nemlineáris és az őt leíró egyenlet egy n-ed fokú polinom.
(#) fongab válasza roleez hozzászólására (») Okt 28, 2007 /
 
Ha a hőelem bemenetét rövidre zárod a kijelzett hőmérsékletnek a környezeti kell mutatni.
Ha nem ezt mutatja, akkor nem a hőelem rossz, a csatlakozási pont hőmérője, nem mutat, jó értéket.
A höelem csak a két vége közti hő különbséget adja ki mV –ba. A kötésnél kell mérni a hőmérsékletet mert ott is lesz egy feszültség. Ha rövid a vezeték, csak saját anyagával, toldhatod meg.
Nem tudom honnan nézted de 23°C -> 0,911mV feszültség 24°C -> 0,951mV kell mérni a T típusúnál, ami Réz – konstantán ami -260°C-> -6,232mV és 400°C -> 20,872mV feszültséget add ki.
Ha közvetlen kötötted be és réz sorkapocsba akkor a réz nél nincs gond. De a konstantán réz sorkapocsba újabb hőelem ezt neked a csatlakózási pont hőmérsékletével korrigálnod kell.
(#) roleez válasza fongab hozzászólására (») Okt 28, 2007 /
 
Ha rövidrezárom az adatgyűjtő hőelem bemenetét, azaz ott 0 mV lesz, amiből a dT is nulla - a hőelemnek azonos hőmérsékletű a hideg és meleg pontja - felel meg . Tehát nulla eredményt kell kapnom, nem környezeti hőmérsékletet!
A 23-24 fokban igazad van, az általad leírt feszültségek a jók.
A megtoldás akárhogy is szabad, mivel ha ezeknek egyforma a hőmérséklete nem befolyásolja az eredményt. A dT-k nullák, mert a feszültségek is nullák a kötéspontok között. Nem jól gondolom?

Igazából nem értem, ha a hőelem egyik pontja nulla fokon van, a másik szobahőmérsékleten (kb. 23 fok), akkor a program által kiolvasott érték 48,2x és nem 23! Ez mitől lehet?
A hőelem két szára a két "maradék" rézhuzal ami direkten van becsatlakozva az adatgyűjtőbe.

R.
(#) fongab válasza roleez hozzászólására (») Okt 28, 2007 /
 
A hőelem csak a hő különbséget jelzi ki. Tehát ha mind a két vége azonos hőmérsékleten van, 0mV lesz a feszültség különbség.
Ha korrigálták a környezeti hőmérséklettel akkor a környezeti hőt kell látnod, ha a hőelem mind két vége azonos hőmérsékleten van.
Most is használnak termoszt. Ezt úgy képzeld el hogy be vezetik a hőelem két vezetékét, és ott kapcsolják össze réz dróttal, amivel márt tovább viszik a vezetéket. A termoszba állandó 50°C tartanak. Előnye hogy nem kell a drága hőelem vezetéket több száz méterre kiépíteni. Hátrány hogy csak 50°C felett mér. Tehát 0°C nem képes lemérni. Ha a egységed ilyen termosz jelét fogadja akkor nem lesz képes a 0°C lemérni, de 50°C –tól 400°C –ig pontosan mér. És akkor a 48,2 elfogadható.
(#) roleez válasza fongab hozzászólására (») Okt 28, 2007 /
 
Az a baj, hogy nem igazán értem ezt a CJC offset kompenzációt. (www.advantech.hu - az USB-4718 datasheetje). Ezt az értéket ki lehet olvasni az adatgyűjtőből, ami kb. 25-26-os érték. Előfordulhat hogy alapból ettől mérne? A CJC+ és CJC- pont közé egy AD 590 JH eszköz van kapcsolva, ami úgy néz ki, mint egy BC 107 tranzisztor...
Nálam a hőelem egyik vége termoszban, 0oC-on van, a másik pedig egy kis réztömbön szobahőmérsékleten.
(#) fongab válasza roleez hozzászólására (») Okt 28, 2007 /
 
Az AD590JH egy hőmérő 1uA/°C tehát a bemenet hő kompenzált. Tehát ha CJC+ és a CJC- össze zárod a környezeti hőmérsékletet tudod le olvasni.
Nem értem a bekötésed
Idézet:
„Nálam a hőelem egyik vége termoszban, 0oC-on van, a másik pedig egy kis réztömbön szobahőmérsékleten”

Ezt miért csináltad?
A hőelemet közvetlen kösd a CJC+ és a CJC- pontra.
ha ellenőrizni akarod, kell egy ceruza ellem, vagy valamilyen 1,5V –os. Műszer amivel mV tudsz mérni, 2K ellenállás és egy 100ohmos heli potméter es mérjél.
A B típusú hőelem 500°C -> 1,242mV
A E típusú hőelem 500°C -> 37,005mV
A J típusú hőelem 500°C -> 27,393mV
A K típusú hőelem 500°C -> 20,644mV
A N típusú hőelem 500°C -> 16,748mV
A R típusú hőelem 500°C -> 4,471mV
A S típusú hőelem 500°C -> 4,233mV
A T típusú hőelem csak 400°C -> 20,872mV
Ha a beadott mV –nál kiadja a szerkezet a várt eredményt, akkor azt a típust kell használni. Ha lehet nézd végig Ha a kompenzációt nem teszed bele, akkor a környezeti hőt, le kell vonni 500-23= 477°C lesz a kijelzett érték.
(#) fongab válasza fongab hozzászólására (») Okt 29, 2007 /
 
Elnézésedet kérem, előzőbe rosszul írtam:
Idézet:
„környezeti hőt, le kell vonni 500-23= 477°C lesz a kijelzett érték.”

Igen lekell vonni, de a 0°C kijelzett érték: 23°C. És a 500°C kijelzett érték: 523°C Tehát a 500°C –ra beadott mV érték, kijelezhet 523°C akkor levonod a 23 kijön a 500.
Mint írod a 23 kitudod olvasni, lehet hogy neked a programba kell a két értéket összeadni.
Én itt, nem találtam meg, ezt:
Idézet:
„www.advantech.hu - az USB-4718 datasheetje”

Esetleg közvetlen link, vagy melyikbe keressem.
(#) roleez válasza fongab hozzászólására (») Okt 29, 2007 /
 
A CJC+ és CJC- bemeneti pontokra a gyártó építette be az AD590 hőmérőt. Így remélem ezt a kötést megérted és eddig nem vettem le, ill. még nem győződtem meg, hogy vegyem le.
Ez az adatgyűjtő 8 csatornás, plussz a CJC. Tehát egy szabad bemenetre kötöttem a T típusú hőelemet. Mivel a hőelemnek egyik pontjának hidegebb hőmérsékleten kell lennie - 0oC-os vízbe került - míg a másiknak a mérendő hőmérsékletre. Mi ezzel a baj?
Az adatgyűjtő:
http://www.advantech.com.tw/products/8%2Dch%2DThermocouple%2DInput%...5.aspx

Üdv,
R.
(#) fongab válasza roleez hozzászólására (») Okt 29, 2007 /
 
Bővebben: Link
Ezt nézted itt. A 17 oldalon van beállítás a hőmérőnek.

Félre értésekbe, ne essünk. AD590 hőmérő IC én nem mondtam, hogy vedd le.
Sőt jó hogy ott van.

Hideg pont ezt nem kell hűteni. Azért van ott AD590 IC az korrigál , a hőelemet közvetlen tedd a bemenetre, azt most nem tudom, hogy a réz a meleg pontra, vagy a hideg pontra kerül. De ha melegíted meg látod, vagy nő a kijelzett érték, vagy csökken. Ebbe a esetbe meg kell fordítani.

Hogy 0°C tetted a hideg pontot, csináltál még egy hőmérőt. közvetlen a egységbe kösd be a hőmérőt. Ne told meg a vezetéket csak saját anyagával. Ha nem ezt teszed, minden csatlakózási pontnál újabb hőmérőt készítesz.
(#) fongab válasza roleez hozzászólására (») Okt 29, 2007 /
 
Még nézegettem a leírást neked a hőelem vezetékét a AI0+ és a AI0- -ra kell csatlakoztatni. Nem a CJC –re.
(#) roleez válasza fongab hozzászólására (») Okt 29, 2007 /
 
Persze, persze. Ott volt és van is természetesen a hőelem!
(#) roleez válasza fongab hozzászólására (») Okt 29, 2007 /
 
A 17. oldalon olvastam, de számomra nem derült ki, hogy a CJC minek kell.
Szóval simán csak egy réz és egy konstantán huzalt egyik végükön forrasszak össze a másik végüket be az AI0+ és AI- csatlakozóba? Így érted?
És így olvassam ki a hőfokértéket? (persze T típusúnak beállítva az sw-ben)
(#) fongab válasza roleez hozzászólására (») Okt 29, 2007 / 4
 
A forrasztás nem jó, össze kell olvasztani ( hegesztés ) a két vezetéket két három menetel csavard össze és úgy hegeszd össze. Pálcát nem használhatsz, csak saját anyag lehet. Ha van hegesztő trafód két szénrúddal ívet fogsz, és ebbe teszed a összecsavart véget.
Idézet:
„másik végüket be az AI0+ és AI- csatlakozóba? Így érted?
És így olvassam ki a hőfokértéket? (persze T típusúnak beállítva az sw-ben)”

Igen így értem
(#) roleez válasza fongab hozzászólására (») Okt 30, 2007 /
 
Ezt kipróbálom délután, de így akkor hogy alakul ki a hőelem hideg pontja? A hideg pont benne lenne az adatgyűjtőben?
(#) fongab válasza roleez hozzászólására (») Okt 30, 2007 /
 
Tulajdon képen igen. AD590 IC korrigál, ha bekapcsolod.
(#) roleez válasza fongab hozzászólására (») Okt 30, 2007 /
 
Köszönöm! Simán összekötve a Cu és Ko szálat, majd bekötve az adatgyűjtő AI bemenetéte (réz a +), teljesen jó hőmérsékletet mutat! Nem kell semmit se korrigálni a programban!
Viszon a CJC IC és a hőelem által mért hőmérséklet között van kb. fél fok, de kikorrigálni nem tudom. Foglalkozzak ezzel..?
(#) roleez válasza fongab hozzászólására (») Okt 30, 2007 /
 
Alapból be van kapcsolva, programból nem is lehet kikapcsolni.
(#) fongab válasza roleez hozzászólására (») Okt 30, 2007 /
 
Nézd 399,5 vagy 400 ilyen hőmérsékletnél nem mindegy? Ha azt nézem 0-400 a kijelzés eltér 0,5 akkor a hiba 0,125% szerintem ez jó sőt nagyon jó, mert a teljes skálára -260 és 400 hiba 0,075%

Ha megnézel egy feszmérő műszert ott hiba 0,5% +1vagy2 digit és ez márt a jobbak közül való.

Örülök, hogy sikerült. Használd egészséggel.
üdv.
(#) roleez válasza fongab hozzászólására (») Okt 31, 2007 /
 
Igazad van teljesen mindegy!
Én csak 70-90 fok közötti hőmérsékleteket mérek. Elég ennyi.
(#) fongab válasza roleez hozzászólására (») Okt 31, 2007 / 1
 
Ha tizedeket is akarsz, LM35C hasonló mint ami a szerkezetbe van, de ez feszültséget ad ki -50/+150°C a mérés tartomány TO92 tok 1°C/10mV És szerintem ez is ráköthető mert 2,5V tud fogadni a egység.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem