Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Teljesítmény -LED, powerLED (pl. Cree, Luxeon) vezérlése
Lapozás: OK   28 / 141
(#) nedudgi válasza hzoli2 hozzászólására (») Jan 8, 2013 /
 
A fontos az, hogy ne a megadott maximumon működtesd a LED-et, hanem 80-90%-on. Ha a maximum alatt maradsz, akkor megközelítheti az elméleti átlagélettartamot, egyébként drasztikus öregedésre lehet számítani.
(#) kyrk válasza hzoli2 hozzászólására (») Jan 10, 2013 /
 
300W? Nem inkabb 90W? Kb 2,7 a szorzo.
(#) hzoli2 válasza kyrk hozzászólására (») Jan 11, 2013 /
 
Én úgy tudom, hogy a ledeknél 10x a szorzó és a energia takarékos fénycsöveknél 5x.
A 2.7x nem tudom mire van.
De ha nem jól tudom, majd úgy is valaki kijavít.
(#) bbalazs_ válasza hzoli2 hozzászólására (») Jan 11, 2013 /
 
Szerintem a fenycso meg igaz is lehet, de a LED esetleg HELYILEG ad 10x akkora fenyt, mint egy regi izzo. Ha mondjuk egy szobaban akarsz fenyt csinalni, akkor a 20W-os, gyari aramertekkel hajtott led valahol a regi 60-as es 100-as korte korul lehet, szerintem a legjobban a 75-osre hasonlit fenyaramban. Legalabbis szubjektiven.
(#) hzoli2 hozzászólása Jan 11, 2013 /
 
Sziasztok, van még kérdésem a power led meghajtással kapcsolatban.
Ezt a dc buck konvertert néztem ki magamnak az ebay-en LM2596 -os ic van benne .
40V -ot is rá lehet kötni a bemenetére, de én csak kb.32V -ot tennék rá, a kimeneten 30V körüli értéket gondoltam a power lednek beállítani.

A ledem 30V-36V és 30W
és IF=780mA

Az a kérdésem, hogy ez az LM2596 -os ic bírja kezelni a ledemet?
Gondoltam jó nagy hűtőbordát teszek az ic-re.
De mielőtt vásárolnák ilyen cuccot , érdekelne a véleményetek.
Ha esetleg túl nagy lenne ez a terhelés ennek az ic nek , milyen típusút keressek?
Esetleg kicserélhető ez az LM2596 ic egy úgyan ilyen bekötésűre , csak nagyobb teljesítményűre?


(#) laszlokunstar válasza hzoli2 hozzászólására (») Jan 11, 2013 /
 
Nagyjából igazad van. Sok mindentől függ pl, színhőmérséklettől is. Ha csak az energia hatékonyságot nézzük, hagyományos izzó kb. 10-13 lm/W, LED 70-100 lm/W. Én 7x-es szorzónál többel nem számolnék. A 30W-os led 2700lm vagyis 2 db 100W-os izzónak felel meg a fényereje kb.
A hozzászólás módosítva: Jan 11, 2013
(#) Ge Lee válasza hzoli2 hozzászólására (») Jan 11, 2013 /
 
Valami kapcsolást is linkelj mert az IC önmagában feszültséget szabályoz, a LED-nek pedig az áramát kell konstans értéken tartani. Az IC egyébként bírná, csak áram és nem pedig feszültséggenerátort kell csinálnod.
(#) laszlokunstar válasza hzoli2 hozzászólására (») Jan 11, 2013 /
 
Gondolom valami ilyesmire gondolsz. Ennél áram állítási lehetőség is van.
(#) hzoli2 válasza laszlokunstar hozzászólására (») Jan 12, 2013 /
 
Igen, de az amit én láttam azon csak a feszültséget lehet beállítani, egy van abból az állítható kék akármiből.
Gondolom az áramerősség is csökken, ahogy a feszültséget leveszem.
Szóval ez a led driver meghajthatja a 30W-os ledemet?
Valahogy hűtőt teszek arra az ic-re.
Vagy lehet, hogy hűtve sem bírja a 30V-on 30W-ot?
(#) hzoli2 válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 12, 2013 /
 
Itt vannak kapcsolások is, igaz kisebb feszre, de ha az ic többet is bír, akkor jó lehet.
(#) hzoli2 hozzászólása Jan 12, 2013 /
 
Nézem ezeket a kapcsolásokat, amiket feltettem, de nem látom rajta az állítható kondikat vagy ellenállásokat, de inkább kondinak néz az ki.
Ezeken a kapcsolásokon nincs állíthatóság.
Biztos ki kell egészíteni kicsit a kapcsolást és használható lehet több led feszültséghez is, vagy a bemenő feszültséget kell , azt hiszem 2V -al nagyobbra tenni mint a kimenő feszt és jó lehet.
(#) bbalazs_ válasza hzoli2 hozzászólására (») Jan 12, 2013 /
 
Zoli, kerlek, ertsd mar meg, hogy LEDet arammal kell hajtani.
Ha feszt adsz neki, ket eset lehetseges:
Vagy joval kevesebbet adsz neki, akkor nem hasznalod ki a teljesitmenyet
Vagy "nevleges" feszt adsz neki, akkor megfozi magat, ahogy az ellenallasa csokken.

Ha mindenkeppen ragaszkodsz a feszultseghez, akkor az elso esetet javaslom.
Ha van arammerod, azt kosd be a korbe (10A mereshatar, at kell dugni) es nezd, hogy par ora mulva hogy alakul az aram. Ha nem haladja meg a 0.7A-t, akkor jo lesz az a fesz.

Kezdetnek allits be 0.5A-t, aztan nezd, hogy hogyan emekedik az aram es ha tul gyorsan megy, akkor vegyel vissza a feszbol. Ha nincs a 0.7 kozeleben, akkor emelheted a feszt.
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2013
(#) hzoli2 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jan 12, 2013 /
 
Igen , értem, hogy kell áram is a ledhez, de fesz nélkül nincs áram sem.
A fentebb lévő képen , ahol egy dc buck konverter linkje van, ott azért említettem a fesz állítást, mert az egyik ilyen dc buck konverter leírásában az szerepelt 1. lépésként, hogy azon az egy állítható kék akármin, ami a panelen van , a feszültséget kell beállítani a megfelelő értékre a ledhez és utána lehet rátenni a ledet.
Biztos jobb az a dc buck, amelyen az áramot is be lehet állítani, valószínűnek tartom, hogy azon , amelyiken csak a feszt lehet állítani , arra olyan teljesítményű dc feszt adnak , ami nem haladja meg a led 0,7A-es terhelhetőségét.
(Elnézést kérek, hogy ilyen birka vagyok az elektronikában)
(#) Saggitarius válasza hzoli2 hozzászólására (») Jan 12, 2013 /
 
Azert nem lattal allitasi lehetoseget, mert az LM2596 4 fele kivitelben letezik: fix 3.3; 5; 12 es allithato. http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm2596.pdf (a 12. 0ldalon a szabalyozhato kivitel meretezese)
(#) Saggitarius válasza hzoli2 hozzászólására (») Jan 12, 2013 /
 
"Igen , értem, hogy kell áram is a ledhez, de fesz nélkül nincs áram sem."

Ledeknel ez kicsit maskepp alakul, mivel aramgeneratorrol kell oket hajtani. A feszultseg az atfolyo aram fuggvenyeben alakul, ezt pedig a led adatlapjarol visszakeresheted.
(#) hzoli2 hozzászólása Jan 12, 2013 /
 
Itt a linkje, amit vennék ehhez a 30V 30W-os ledhez.
Mehet vele a led?

Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2013
(#) Saggitarius válasza hzoli2 hozzászólására (») Jan 12, 2013 /
 
Ez egy szimpla kapcsolouzemu tap modul, nem egy a ledekhez keszult aramgenerator. A kulonbseg oriasi. Mig azon amit megjeloltel, mint megvasarolando a kimeneti FESZULTSEGET tudod allitani, addig a ledekhez valonal a kimeneti ARAMOT tudod ALLANDORA beallitani.
(#) Saggitarius válasza hzoli2 hozzászólására (») Jan 12, 2013 /
 
Volna valami linked, hogy milyen ledet szeretnel meghajtani? (lehet nem is szimpla ledrol, hanem led lancolatrol kellene beszelnunk?) Elnezest, ha neha nem a megfelelo szot hasznalom, en nem magyarorszagon lakom es csak az angol megfelelojet ismerem a munkambol kifolyolag.
(#) hzoli2 válasza Saggitarius hozzászólására (») Jan 12, 2013 /
 
Igen , nagyon egyformák ezek a panelek.

Akkor van egy másik , ez 230V-ról megy , kicsit nagyobb a kimenő áram, nem tudom, hogy van -e rajta állíthatóság, mert ha nincs , akkor nem jó.

Bővebben: Link
(#) Saggitarius válasza hzoli2 hozzászólására (») Jan 12, 2013 /
 
"Elvileg" pont hozza valo (30watt led driver), bar en meg mindig inkabb a ledre lennek kivancsi amit hasznalnal, mivel nagyban fugg a hozzaillo szabalyozo tipusa. Szamomra egy buck konverter 85% hatasfokkal igencsak gyengecske, de szamodra ez nem igazan relevans.
Mindenaron megeri china-bol importalnod? Szerintem EU-s ebay oldalon is talalsz, ha nem tudnal megepiteni.
(#) hzoli2 hozzászólása Jan 12, 2013 /
 
Azt hiszem megtaláltam a ledemhez megfelelő drivert, tovább már nem keresgélek.
A ledem 30V 30W és IF=780mA

Ezt néztem most ki: Bővebben: Link


Az ára is jó és a teljesítménye sem fogja a ledemet tönkre tenni, és nem kell matatnom a szerelgetésekkel.
(Azért, aki ért hozzá egy pillantást vethetne rá , nem szeretném, ha 1 nap után kipurcanna a ledem.) Köszönöm.
(#) hzoli2 válasza Saggitarius hozzászólására (») Jan 12, 2013 /
 
Kína ócsó, EU drága, lehetnek kivételek, de én még nem találkoztam vele.
(#) Ge Lee válasza hzoli2 hozzászólására (») Jan 12, 2013 /
 
Ez jó lesz hozzá, ráadásul minden benne van, nem kell még trafót biggyesztened elé stb. Egyik vége a hálózatba, a másik a LED-re és világít. Hogy meddig az meg majd kiderül.
(#) bbalazs_ válasza hzoli2 hozzászólására (») Jan 12, 2013 /
 
Ahogy latod, ez max 600mA-t tud kiadni. A tied majdnem 800-at ker.
Ez azt jelenti, hogy kb 75%-os fenyaramod lesz.
(#) _vl_ válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jan 12, 2013 /
 
Szerintem jó lesz az a LED 76%-on üzemeltetve. Legalább sose megy tönkre.
(#) hzoli2 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jan 12, 2013 /
 
Hát igen kevesebb fényt adna ki ezzel, az előbbi linken lévőhöz pedig 880-1000mA -ig van írva, az meg lehet, hogy túl sok?
Szabályzót nem láttam rajta, vagy azt még bele kellene építeni?
(#) hzoli2 hozzászólása Jan 12, 2013 /
 
Bocs mindenkitől a led , amit vettem 750-900mA van az adatlapján.
Nem tudom hol olvastam azt a 780mA-ert .
A folyamatos működtetéshez kicsit kicsinek tartom.
(#) noris hozzászólása Jan 22, 2013 /
 
Kedves Fórumtársak!
RGB modlight lámpát építek 9W RGB power ledből.
Az RGB-ből két led meghajtása megoldott (A kék és a zöld)
A következő problémába futottam.
Szeretném meghajtani változó fényerővel a piros 3w ledet (2,4-2,6 V )
5 Voltot kapna előtét ellenállással.
Szeretném legalább 600 mA hajtani.
A fényerő változását egy előre programozott pic végzi.
A vezérlő fesz azonban csak 0 és 1,2 V között változik.
(Sajna nem tudom átírni a programot)
Sima tranyóval nem megy 160mA fölé.
Milyen kapcsolással tudnám elérni a fentieket?[b][/b]
(#) nedudgi válasza noris hozzászólására (») Jan 22, 2013 /
 
Árulj el további részleteket a projektről! Nekem elsőre az magas, hogy a kék és zöld LED meghajtása megoldott, de az alacsonyabb nyitófeszültségű pirosé nem. Milyen kapcsolás alapján építed?
(#) bbalazs_ válasza noris hozzászólására (») Jan 22, 2013 /
 
Probald meg FET-tel. Az a 'vezerofeszultseg' nem veletlenul egy PWM jel?
Egyebkent egy kb 4 Ohmos ellenallas kell sorban vele. De legyen legalabb 3W-os terhelhetosegu.
Következő: »»   28 / 141
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem