Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC - Miértek, hogyanok haladóknak
Lapozás: OK   91 / 1319
(#) watt válasza edgaar hozzászólására (») Okt 31, 2007 /
 
A PNP tranyókat cseréld le NPN-re. A kollektort kösd a +5V-ta és nem kell bázisellenállás sem. H szintre lesz aktív egy szegmens.

Van még két szabad láb, miért nem arra teszed a gombokat?

A gombok a PAD1-4-ig terjedő bigyók jelképezik?
Ha igen, akkor így meg ne nyomd, mert nyekk!

A 270ohm-okat cseréld le 100 ohm-ra.

A 32,767KHz kristály nem erre való, azt a Timer1 külső oszcijára lehetne tenni.
Az órajel legyen 4MHz. Pontosítást lehet tenni az itt korábban tárgyalt módokon(olvass vissza), valamint egy az OSC1 re kötött 5-40pF-es kondival.

(#) edgaar válasza watt hozzászólására (») Okt 31, 2007 /
 
Hali !

tehát NPN-nel akkor: PIC port -> bázis, kollektor -> 5V, emitter -> Anod. BC337 jó ? annak asszem 500mA az Ice -je, szal izmosabb kijelző is mehet.

tranyokat nem tudom meguszni sehogy? valami line driver ic v valamivel? uln v ilyesmire gondolok..

Amugy h számolom az előtétet a szegmensek elé ilyen esetben ? ugy mintha sima táp+1ellenállás+1led ? mennyi a tranyón a veszteség ? elhanyagolható ?

100ohm ? én 150 ohmot számoltam úgy hogy 5V a táp, 2V essen a leden, és 20mA. nem tudok számolni ? Nem akarom 20mA-nél jobban kihajtani a kijelzőt nem tudom mit bír nem találtam datasheetet, de 1 ellenállattal 5Vról szép fénye volt.

Amúgy hogy is van most végül ? közös anódos az én kijelzőm. ez v a közös katódos az aminél bárhány szegmens ég egyszerre, a fényerő ugyanaz nem világosabb ha kevés illetve sötétebb ha több.

Tudom, van 2 szabad láb a gomboknak ok. Csak láttam már több rajzon is neten ezt az ilyesmi megoldást hogy led v lcd kimenetre kapcsolo is volt rakva, érdekelne a müküdése. gondolom valami olyan lehet hogy ide oda kapcsolgatja a port irányát v valami. mind1, igazad van mig van szabad láb jobb nem variálni.



OK, 4 MHz, értem. A pontosítás az most még nagyon másodlagos, csak működjön 1 tök alap.
(#) watt válasza edgaar hozzászólására (») Okt 31, 2007 /
 
A gombot valóban úgy kezelik, ahogy írtad. Az van még, hogy a gombbal sorban van még egy ellenállás, hogy nehogy test, vagy 5V kerüljön direktbe egy kimeneti lábra, mivel a gomb lenyomásakor nem tudhatod, hogy a láb éppen ki, vagy bemenet!

A tranyó kérdést jól érted, és bármilyen tranyó jó ami NPN-es. Nekem SMD tranyók viszik 100mA-esek.

A 100ohm tapasztalati érték. Nem fénylik úgy, mintha simán rákötnéd, mert ez multiplexelt meghajtás. Eloszik 4 felé a fényerő.

Teljesen mindegy, hogy közös K, vagy A. Mindekettő azonos elven működik, azonos körülmények között azonos fényerővel.
(#) edgaar válasza watt hozzászólására (») Okt 31, 2007 /
 
ja ja értem, láttam valamit amin valami dióda is volt a gombon. de akkor nem eröltetem ezt egyelőre..

ja oké értelek. egyik ismerősöm emlegetett valami smd cuccost, nem tudom mi az sima tranzisztor vagy mi lehet, amivel 3A-t lehet kapcsolni, és még olcsó is lomexben állítólag. nem rémlik mi az ? csak kíváncsiságból, most furatszerelten csinálok mindent.

huha igazad van, megfeledkeztem a multiplex miatti fényerő veszteségről ! akkor tényleg valószínűleg a 100Ohm az kb jó lehet

csinálok akkor egy új rajzot, aztán belinkelem majd. köszi a sok hasznos tanácsot !
(#) edgaar hozzászólása Nov 1, 2007 /
 
Átrajzoltam !

tranyók ellenállatok cserélve, jól kötöttem ?

megköszönném ha belékőtnétek ismét, kivi vok mi nem stimm még
(#) gulasoft hozzászólása Nov 1, 2007 /
 
Pic16F84A -nál a datasheeten megtaláltam a mlrc, vdd, vss lábat, de a pgd,pgc az nincs meg. Melyik az a két láb, mert a pic16f877-nél fel van tüntetve, de a 84A-nál nincs.
(#) gulasoft hozzászólása Nov 1, 2007 /
 
Létezik, hogy a 13-as a pgd és a12-es a pgc?
(#) Norberto válasza gulasoft hozzászólására (») Nov 1, 2007 /
 
A megfejtések bekarikázva!


16F84_pgd.jpg
    
(#) gulasoft válasza Norberto hozzászólására (») Nov 1, 2007 /
 
Ja hacsak ugye ottnem.
Köszi, ezek szerint jól mértem a régi iróval, csak az icd2 nem ismerte fel az áramkört, de programozni programozta.
Köszönöm az infót, most már tudom hol keressem legközelebb, és meg is néztem az általam letöltött doksiban.
(#) gulasoft hozzászólása Nov 1, 2007 /
 
Ja a tetris is megy, és nagyon állat, jobb mint a pong, mindenkinek csak ajánlani tudom, hogy építse meg, és böngészni fogom a forrást 1000-el.
(#) MPi-c válasza gulasoft hozzászólására (») Nov 1, 2007 /
 
Amikor kiválasztod az MPLAB-ben a PIC típusát ( Configure->Select Device) piros pöttyel jelzi, ha azt az ICD2 nem támogatja.
(#) watt válasza gulasoft hozzászólására (») Nov 1, 2007 /
 
Ugye ezzel nem azt akarod mondani, hogy eddig nem volt letöltve!?
Hogy lehet úgy nekiállni valaminek, hogy semmi infót nem gyűjtesz be?
(#) watt válasza edgaar hozzászólására (») Nov 1, 2007 /
 
Írtam korábban, hogy olvass vissza! Be volt linkelve több komplett rajz.

Egyébként a tranyók jól vannak, de a gombokat nem így szokták bekötni, hanem fordítva. Az ellenállások felhúzók legyenek, a gombok pedig testet kapcsoljanak.
(#) ledesgyerek hozzászólása Nov 1, 2007 /
 
Hali
Most kezdek PIC-ekkel foglalkozni és az MPLAB programmal lenne kérdésem.
Ahol a PIC-es cikkben ez van írva (PIC16F877-re, MPASM fordítóval, a C:\pic\ könyvtárba (a könyvtárban már ott a main.asm).) nos ott nekem nincs meg ez a main.asm nevezetű fájl. Ráadásul azt se értem hogy az MPASM fordítóval mit kell lefordítanom. Előre is köszi a segítséget.
(#) gulasoft válasza watt hozzászólására (») Nov 1, 2007 /
 
Miért lett volna letöltve? A 16F84-el eddig csak kész nyákokat csináltam adott hex-ekkel, és amíg nem volt kész az icd2-es égetőm addig egy soros jdm-el égettem, ahol a foglalat adott volt. Most viszont ha kell a próbapanelen beégetem a cuccot 5 dróttal összerakva, mert az icd2-höz már csináltam olyan csatlakozót amin a 6 pólusú rj az egyik fele, a másik meg egy egy soros anya, így tök egyszerű próbapanelre rádugni egy 5-ös tüskesorra. Eddig a 877-essel játszogattam, annak le volt töltve az adatlapja, azt már ismertem, azt hittem mindenhol feltüntetik a lábkiosztási ábrán a rövid jelölést, azért nem találtam, hogy hol kell nézni,mert ha megnézed a 877-esnél már ott fel van tüntetve, a 84-esnél meg csak a részletes leírásnál.
(#) Tomi111 hozzászólása Nov 1, 2007 /
 
Üdv!

Látom az ünnep ellenére vagytok a gép előtt. Én abszolút kezdő vagyok PIC téren, de érdekel a dolog, szeretném megtanulni. Néztem a netem egy akkutöltőt, 16F876A-val van megépítve. Van hozzá progi is. Az milyen programozóval tudnám megcsinálni? Milyen progi kell hozzá? Tudtok segíteni? Mondjuk kezdésnek próbálnék csinálni pl. LED-villogtatót vagy pl végálláskapcsolókkal vezérelni egy gépsort, időzítést, de programozási ismereteim sincsenek. Ill régen még a Commodoros időkben Basic-ben szoktam egyszerűbb programokat írni( for, next, goto, gosub, peek, poke, restore, if-then). Ezekte itt tudom használni?

Előre is köszi a segítséget!

Sziasztok! Tomi
(#) szabi_o válasza watt hozzászólására (») Nov 1, 2007 /
 
Gombokat én is így használom, logikusabb. (meg pl C-ben átláthatóbb is, "if (gomb_x) {...}")
1=lenyomva
0=felengedve
(#) kocici17 válasza ledesgyerek hozzászólására (») Nov 1, 2007 /
 
Nem semmi fába vágtad a fejszédet ha tényleg meg akarod tanulni.
Néha igy :csodalk: fogog magad érezni mire valamennyire megtanulsz pic programokat irni.
Én már 20 éve foglalkozom automatizállással és rendszervezérléssel, és igen sok pic progit irtam már, de még sokszor engem is meg tud lepni egyik- másik kontroller.
Node eszem ágában sincs elvenni a kedved és tudom becsülni a kitartást. Napersze azért azt feltételezem,hogy alapokkal /nem pik/ hanem programozási alapokkal és némi nyelvtudással /ami a számitástechnikában elöfordul/ va némi pici jártassagod.

Igyhát ajánlanám neked a chipcad honlapját ahol profi szak tankönyveket lehet beszerezni, és oktatások is vannak.

Hogyha még mindig nem tudtam elvenni a kedved akkor itt 1 kis segitség a Kónya cd-röl ami kivállo tananyag.

Jó és eredményes tanulást.

MPLABLEU.PDF
    
(#) kocici17 válasza Tomi111 hozzászólására (») Nov 1, 2007 /
 
Konkrétan milyen feladatot akarsz és milyen környezetben megoldani, mert gondolom a "gépsor"enyhe tulzás.
Ha megvan a konkrét feladat amit a pic-nek végre kell hajtani akkor lehet elkezdeni azon gondolkodni, hogy melyik pic kell, és asembler vagy c++ legyen a programnyelv.


Ui: én itthon 1 picstart+-t használlok, és ha megvan a forrásprogram akkor szivesen beégetem neked.
(#) kocici17 válasza Tomi111 hozzászólására (») Nov 1, 2007 /
 
Egyszerübb programokat meg lehet picbasic-ben is irni és onnan beforditani. én speciel az Mplab7.41-et használlom, és vagy asm-ben vagy c ben irkállom a dolgokat.
A basic irásához neked is a chipcah honlapját ajánlom de ha jol körülnézek itthon akkor valahol megvan még a jo öreg pic basicom, és ha megtalállom közzéteszem.
(#) Tomi111 hozzászólása Nov 1, 2007 /
 
Üdv!

Nem bonyolult gépsor. Csak 3-4 villanymotor. Egy sertésvágóhíd egy része. A meghatározó a forrázókád meghajtása, itt adott az idő. Az előző motort tiltsa addig, mig nem ürül a kád, az utána lévő meg csak akkor induljon, ha ténylegesen kerül ki sertés a kádból. Na meg lehessen kézi üzemmódra kapcsolni. Esetleg állítani az időt. Hát hogy egy kijelző mutassa a épp végzett folyamatot, a beállított időt, a kád hőmérsékletét, arról még csak álmodni merek, de épp ezért szeretném megtanulni. Nem sürgős a dolog. Most Mágneskapcsolókkal, időrelékkel van megoldva, de így nagyon bonyolult.
(#) Tomi111 hozzászólása Nov 1, 2007 /
 
Nagyon megköszönném!

Úgy gondolom ez nem lenne olyan bonyolult progi. Legalábbis így basic-ben lenne elképzelésem. Igaz ilyen PIC programozást még sosem csináltam tényleg.
(#) kocici17 válasza Tomi111 hozzászólására (») Nov 1, 2007 /
 
Kedves tomi111.

Hú ha ez igen. Na ha itt vagy akkor elmélkedjünk 1 kicsit.

Máris irom tovább, de kicsit hosszu lesz.
(#) kocici17 válasza Tomi111 hozzászólására (») Nov 1, 2007 /
 
Csak bizom abban, hogy nem koppint az orromra a moderátor, igy hát akkor fussunk neki , persze a lehetöségek szerint csak távirati stilusba a telyesség igénye nélkül.
(#) Koncsar hozzászólása Nov 1, 2007 /
 
Sziasztok, Szép estét mindenkinek!

Hatalmas nagy kérdésem lenne, 1 Gb memoria pendriveom valami miatt azt írja ki, hogy írásvédett. Hiába kapcsolgatom a lakatot, nem csinál semmit. Olvasni ki tudok mindent belőle. Formázni nem tudom. Ha valaki adna egy jó ötletet mielött kukába tenném megköszönöm neki nagyon. Üdv: Gyuri
(#) kocici17 válasza Tomi111 hozzászólására (») Nov 1, 2007 /
 
Nem semmi a feladat.

1. elsösorban gondoskodni kell a megfelelő hardveres illesztésröl: pl motor eröátviteli kapcsolok müködtetése, vizszint minimum&maximum érzékekő szondák jelforrásai és most nem is akarom végig irni a mit levázoltál, hogy mennyi eszköz csatolásáról a ttl szinthez./darlington tranyok, optocsatolok stb.re gondolok.
(#) kocici17 válasza Koncsar hozzászólására (») Nov 1, 2007 /
 
Ha hardveres irásvédelme van akkor csak az a nyüves kapcsolo vagy áramkore bolondult med, szedd szét és nézd meg közelebről, Roszab a helyzet ha a vezérlö kontroller bolondult + akkor én meg szoktam taposni bár még nem fordult ilyen elő.
(#) Moderátor hozzászólása kocici17 hozzászólására (») Nov 1, 2007
 
Miért is??

A hozzászólás hossza korlátlan... tessék csak írni

Üdv
(#) kocici17 válasza Tomi111 hozzászólására (») Nov 1, 2007 /
 
2. Ha ezeken a nehézségeken tul vagy, akkor számold ki, hogy hány ki- és hány be portot használsz majd.
Be= lp: vizszint jelado
ki= pl szivattyú motor kapcsoloja

Ezután lehet piket keresni a feladathoz.
(#) kocici17 válasza (») Nov 1, 2007 /
 
Köszönöm az együtérzést szabi :eljen:
Következő: »»   91 / 1319
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem