Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   268 / 982
(#) Gafly válasza rockersrac hozzászólására (») Feb 26, 2013 /
 
Ugye pákából van sokféle, például esőcsatornát szigorúan védőföldeléses pákával szoktunk forrasztani.
Ugyanakkor kettős szigetelésű 24V-os páka esetében ESD miatt szerintem belefér néhány MOhm...
(#) hobbytka válasza rockersrac hozzászólására (») Márc 2, 2013 /
 
Szia!
Szükségmegoldásból használunk közvetlen földelést is mindenféle pákánál ESD védelemre.
Nyugodtan kösd be arra a pontra ami csatlakozik a páka fejéhez de a legjobb egy normális (Weller 80-100W) forrasztóállomás!
(#) hobbytka válasza ötfelezős hozzászólására (») Márc 2, 2013 /
 
Szia!
Bocsáss meg de sok mindenben nem értek egyet!
0.:
Idézet:
„Elkezdtem írni a választ, de rájöttem, a "teljes" szócskából, hogy szakember vagy... De mindegy, meghagyom a magyarázat jelleget. Legfeljebb megorrolsz.”


Akinek írtál az tudja,hogy a szerelés miatt is kell mert nem lehet mindent FAM alatt végezni!

1.:Ismét csatlakozok az előttem szólókhoz "Akkor kell megbontani, ha földelési ellenállást kell mérni. " de le kell kapcsolni a fogyasztókat is ha csak próbálkozol !

2.:A Fogyasztásmérő cserénél (1Fázisú) Nyugodtan felcserélhetik a fázi-Nulla elmenőt mivel köztudottan minden szabványosan van szerelve a házon belül!!! Vagy nem???

3.:
Idézet:
„Sokan gondolják úgy, hogy ma is hozzátartozik a nullavezető megszakítása is a leválasztáshoz, de a szabvány szerint nem kell akkor, ha a nullavezető megbízhatóan földpotenciálon levőnek tekinthető.”

Tegyük fel,hogy leszakad a nullavezető a hálózaton! Mi tartja ilyenkor nullpotenciálon a hálózat nullavezetőjét ami ugyebár le van földelve(Trafó csillagpont) !? Ilyenkor jönnek rá a rázkódó emberek,hogy nincsen földelésük? Amúgy egy kontakthiba is elég a problémához...
Ajánlom az MSZ 1600-at és a társait olvasásra!
Tisztelettel: Hobbytka

ui.:Bocs a hibákért de hirtelen felindulásból írtam!
(#) proba válasza hobbytka hozzászólására (») Márc 3, 2013 /
 
Szerintem ezt benézted.Eddigi hozzászólásai alapján több szabványt ismer mint amennyit a forumon legtöbben láttunk valaha is..
A szabványos szereléshez hozzá tartozik az izzók közepe a fázis ,és ezt kell kapcsolni.
ettől kezdve bukott a fázis nulla cserés elméleted .
Idézet:
„A Fogyasztásmérő cserénél (1Fázisú) Nyugodtan felcserélhetik a fázi-Nulla elmenőt mivel köztudottan minden szabványosan van szerelve a házon belül!!! Vagy nem???”
(#) balzsi válasza hobbytka hozzászólására (») Márc 3, 2013 /
 
Idézet:
„2.:A Fogyasztásmérő cserénél (1Fázisú) Nyugodtan felcserélhetik a fázi-Nulla elmenőt mivel köztudottan minden szabványosan van szerelve a házon belül!!! Vagy nem???”

Mi ez a hülyeség?
(#) kadarist válasza hobbytka hozzászólására (») Márc 3, 2013 /
 
Nem érdemes a fázist összecserélni a nullával, mert így a földelésre rákerül a fázis, ami nem túl egészséges megoldás.
(#) hobbytka hozzászólása Márc 3, 2013 /
 
Az NEFH és az EPH a mérő előtt van ezt ne felejtsük el !
Ha utána van azt rejtett nullázásnak hívjuk ami szabálytalan :S
A mérőóra elmenőjét azonban felcserélhetik a gyakorlatban...
Még mindig a nullbontó szerepéről beszélünk amúgy?
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2013
(#) balzsi válasza hobbytka hozzászólására (») Márc 3, 2013 1 / 1
 
Az PEN bontás amennyiben az óra után az elosztószekrényben történik, az még nem rejtett nullázás. Akkor lesz rejtett nullázás, ha ezt követően is valahol össze lesz kötve az N és PE.
(#) hobbytka válasza balzsi hozzászólására (») Márc 3, 2013 1 /
 
Ez hamar ki is derül ha felcserélik az elmenő nullát és a fázist De a gyakorlatban sajnos sokszor elosztószekrény sincsen
(#) kameleon2 válasza kadarist hozzászólására (») Márc 3, 2013 / 1
 
Sziasztok! Miről beszéltek???
Idézet:
„A Fogyasztásmérő cserénél (1Fázisú) Nyugodtan felcserélhetik a fázi-Nulla elmenőt mivel köztudottan minden szabványosan van szerelve a házon belül!!! Vagy nem???”
Ha valaki felcseréli a nullát a fázissal óracserénél, az egy izmos rövidzárat eredményez a védővezetőn. Ilyet szakember nem ír és nem kezd rajta vitatkozni, de még gondolkodni sem, mert egzakt a válasz. Éppen ezért kötelező a szabvány betartása, hogy ha HIBA van, az emberéletet ne követelhessen. Amit írtok az pedig hiba, nem üzemszerű állapot.
(#) zolika60 válasza kameleon2 hozzászólására (») Márc 3, 2013 2 /
 
Szerintem csere esetén a mérő visszafelé megy.
(#) kameleon2 válasza zolika60 hozzászólására (») Márc 3, 2013 /
 
Miről beszélsz? Nem házilag cseréled ki a mérőt, hanem a szolgáltató emberei. Én sok hülyeséget láttam már, de olyat, hogy a nulla és a fázis fel lenne cserélve - nem. Olyat igen, hogy gyatrán húzták meg a nullát és eltolódott a nullapont valamelyik fogyasztón keresztül. Ha felcserélnék a nullát a fázissal - egy nagy bumm lenne. Mivel a nulla és a védőföld össze van kötve! Azaz cserénél a földre kötnéd a fázist!
(#) hobbytka válasza zolika60 hozzászólására (») Márc 3, 2013 /
 
Az a mérőóra bemenő része amire gondolsz de ne tedd mert sokba lesz!
(#) zolika60 válasza hobbytka hozzászólására (») Márc 3, 2013 /
 
Nem tenném, de ettől még így van.
(#) proba válasza zolika60 hozzászólására (») Márc 3, 2013 / 1
 
Gondolnám ,az EPH utáni nulla-fázis cserének látható következménye nincs (az óra ilyen szempontból mellékes.hol ide hol oda rakták az órához képest) .Ami hibaként jelentkezik -egyébként szabályos szerelésnél - minden utána lévő kismegszakító,kapcsoló a nullát szakítja ,nem a fázist (szerelők veszélyben) ,valamint az összes izzó oldalfala lesz a fázis ,ami esetleg megrázó élményt nyújthat izzócserénél .
Az ilyen hálózaton végzett szerelésre valóban jó lenne a nullbontó ,de ha ez bele van szerelve egy burkolattal ellátott dobozba ,a legjobb szándékú laikus sem fogja bontani az egyébként otthon tartott szigeteletlen szerszámával egy izzócsere miatt.
Egy villanyszerelőnél meg szerintem alap, hogy lekapcsolás után ismét ellenőrizze a fázismentességet.Talán ha kicsit rendesebb ,hiba esetén még vissza is cseréli a betáplálást.(bár akkor már inkább a teljes felülvizsgálat,mert ezután ki tudja ki kötött be valamit mégis a módosult feltételek szerint "szabályosan")
Csere esetén miért menne vissza a mérő? Nem a bemenő meg az elmenő fázist cseréli fel . (bár ha a nulla /fázist felcseréli ,minden galádság kitelik tőle...)
(#) hobbytka válasza kameleon2 hozzászólására (») Márc 3, 2013 /
 
Sajnos van ilyen mert a mérés után nincsen(sok helyen pl: pincék) mindenhol a mai elvárásoknak megfelelő szerelés(a mérés után nincsen lekötve nullpotenciálra egy vezeték sem). Ezt próbáltam vázolni de mindenki csak egy mondatot ragadott ki. Nem lényeg mert a nullbontó szerepéről indult ki a téma .
(#) balzsi hozzászólása Márc 3, 2013 /
 
Kicsi a valószínűsége annak, hogy a szolgáltató embere fordítva köti be az új órát, ha viszont igen, akkor nem biztos, hogy nagy bumm lesz. Ugyanis egy családi háznál egy fázis estén tételezzük fel a bemenő kismegszakító 32A-es, a földelések ellenállás értéke viszont általában nem túl fényes, így a nagy bumm elmaradna. Én földelésem 7 méter (2x2 és 3 méter összekötve), miután rákötöttem a fázist, 15A-t tudott elvezetni és sokk helyen még ilyen földelés sincs. Az egy más kérdés, hogy ez milyen iszonyatos veszélyt jelentene az ott lakók részére.
(#) TheBartucz válasza proba hozzászólására (») Márc 3, 2013 /
 
Egyébként ha már témánál vagyunk, a óra visszafelé forgását megakadályozó mechanika nincs beleépítve alapból az órába? A képen a piros LED felett látható kis fogaskerekes ábra hivatott jelölni vagy tévedek?
(#) hobbytka válasza TheBartucz hozzászólására (») Márc 3, 2013 /
 
Akkor világít az a led ha hiányzik egy fázis.Amennyiben 3 hiányzik akkor nem világít Nem azt jelzi és ezt biztosra mondom !
(#) _vl_ válasza hobbytka hozzászólására (») Márc 3, 2013 /
 
a piros LED felett látható kis fogaskerekes ábra
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2013
(#) hobbytka válasza TheBartucz hozzászólására (») Márc 3, 2013 /
 
Ne haragudj!
Az IKON ami egy nyíl és megakad a fogaskeréken az egy utalás arra,hogy vissza nem forog a kerék...
(#) Gabó válasza TheBartucz hozzászólására (») Márc 4, 2013 /
 
Az a kis szöges kerék a kampóval a visszaforgás gátló. Az nem alapfelszereltség az órákban.
(#) kameleon2 válasza proba hozzászólására (») Márc 4, 2013 /
 
Szabványnak nem felel meg semmilyen szinten. Azaz életveszélyes. Fel kell újítani. No komment.
(#) kameleon2 válasza hobbytka hozzászólására (») Márc 4, 2013 /
 
Idézet:
„Sajnos van ilyen”
- Szerintem nincs és vitatkozhatnánk végeláthatatlanul, hogy igen-nem-igen-nem.... De ez a felvetés kb. olyan, mintha azt állítanád, hogy lehet öngyújtóval világítani a gázcsőben. Ha a pincében valaki ilyet tett az akkor nem lehet hitelesített, plombált szolgáltatói mérő, maximum almérő. De a szabványbak akkor sem felel meg - tehát kontármunka. Ha lehet, ne a kontárságot vegyük már alapul! Ha valami rossz, helytelen, először helyre kell hozni. Miért vagyok indulatos kicsit? Mert volt egy villanyszerelőm, akivel egy ABC-n dolgoztunk. Én szerelvényeztem - ő úgy gondolta leköti az FKA táblát. Én határozottan elmondtam neki, hogy NE kösse le, mert dolgozunk a vezetékek végein. Ő ennek ellenére nekiállt, hogy a föl, meg a nulla úgysem ráz. Én meg a pincében eldobtam a dugaljat, mert a fázist kék vezetőn hozta be egy hasonló kontár az épületbe. Csak a szerencsén múlt a dolog. Talán megértesz végre. Ha csak egyetlen helyen is eltérsz a szabványos szereléstől, valakinek az életét veszélyezteted. Ha ilyet találsz - meg kell szüntetni.
(#) ötfelezős válasza hobbytka hozzászólására (») Márc 6, 2013 /
 
Szia! Bár a megkülönböztetés inkább csak elméleti, de szeretném mégis tudni, hogy akkor szerinted én mondok rosszat, vagy a jelenleg érvényes szabványok?
(#) plepi hozzászólása Márc 8, 2013 /
 
Sziasztok! Segítségeteket kérném adott egy vezérelt és egy nappali mérő. Úgy tudom hogy a vezéreltre fix bekötésű fogyasztókat lehet használni éppen ezért fixen szeretném bekötni a fogyasztót a vezéreltre de úgy szeretném megcsinálni ha nincs vezérelt áram akkor nappali áramról is működjön,milyen megoldások vannak erre konkrétan és milyen relé vagy mágneskapcsoló kell hozzá stb válaszokat előre is köszönöm!
(#) fordkapcs válasza plepi hozzászólására (») Márc 8, 2013 /
 
(#) plepi hozzászólása Márc 8, 2013 /
 
Köszi szépen nekem egy fázison van a vezérelt és a nappali is és arra lennék kiváncsi hogy milyen mágneskapcsolót érdemes venni hogy kifogástalanul működjön a rendszer
(#) fordkapcs válasza plepi hozzászólására (») Márc 8, 2013 /
 
R25-22 vagy VS425-22
6000Ft körül lehet kapni...
A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2013
(#) tomikapc válasza plepi hozzászólására (») Márc 8, 2013 /
 
Azt viszont tudnod kell, hogy ez valószínűleg ellentétes a szolgáltatóval kötött szerződéseddel. A szolgáltató irányelveivel biztosan.
Következő: »»   268 / 982
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem