Fórum témák
» Több friss téma |
Hello!
Na szoval, ez után már több helyen utána érdeklődtem de még nem született végleges megoldás, bár talaltam egy cél ic-t ami elvileg tudja, de meg nem rendeltem meg és elég drága. Szóval, az kellene, hogy van egy fénycső és úgy bekapcsolni, hogy a lehető legkissebb fényerővel induljon el, majd egy potival lehessen feljebb tekerni, majd ugyan ez vissza felé. (Akvariumhoz kell a fenycsovekhez napfelkeltet naplementet szimulalni a halaknak) HyGy
Kíváncsian várom én is az eredményeket, ugyanis én is agyalok ilyenen.
Én arra gondoltam, hogy a szemet kellene becsapni. Nem 50Hz-en kellene járatni, hanem mittomén 10000Hz-en. Egy vezétlőáramkörrel az áram négyszögjelét úgy kellene változtatni, hogy egy perióduson belül a bekapcsolt idő hosszát szabályozni. Van egy 12V-ról fénycső kapcsolás, ahol a 12V-ot egy szcillátor vezérelte tranzisztor kapcsolja egy 12/230V-os trafóra. Ide lehet, hogy még trafó sem kellene, hanem simán egy tirisztor kapcsolná az egyenirányított 230-at, csak a vezérlő oszcillátor jelalakját kellene változtatni. Vélemény?
Olyan fenyero szabalyzo kapcsolasom van, ami 12V-rol egy potival szabalyozza a fenyerot. Viszont mivel itt egy iranyba vandorolnak a toltes hordozok ezert az egyik fele elkezd feketedni tole.
A masik az egy gyari aramkor, ami jonak tunik viszont annyira meg nem neztem utana, de a gyartotol kaptam egy progit ami az adott parameterek alapjan megtervezi az aramkort ezzel a cel IC-vel.
Keresgéltem, de én sem találtam.
Én mondok egy alternatív megoldást. Talán a halaid nem haragszanak meg miatta. Tegyél bele 3-4 egyre nagyobb teljesítményű neont...Ugyan így nem fokozatmentes, de talán elviselik a halacskák... Pl nekem tök jól élnek ilyen szimuláció nélkül is. Van egy digitális kapcsolóóra, ami 2 órával a valóditól eltolva kapcsolja a világítást. Így 9-10 kor kelnek és este 10-kor "fexenek". És tök boldogak tőle
Topi, az én 5letemhez mit szólsz?
Vagy halott? Egy másik 5let: időzítők halma, működés pedig: Legyen a lámpában 2 izzó, bekapcsoláskor felfédeli egy ák., amikor vége a fédelésnek, akkor begyújtja a neont, majd 10 másodperc múlva lefédeli az izzókat. Kikapcsolás fordítva: felfédel, neon lekapcs, lefédel.
Nekem tetszik mind2 megoldásod, de nem nekem kell hogy tetszen!
Persze, lehet igy is. Sot kirakhatnam az ablak ele hogy a kelo nappal ok is keljenek.
De tudom, hogy lehet fenycso fenyerot szabalyozni 2 aramkort tudok ra. Az egyik kicsit rongaja a csovet. A masiknak ha lesz idom utana nezek, ahhoz cel IC-t kell rendelni.
Sziasztok.
Akvaristáktól hallottam, hogy bizonyos trópusi halak igen érzékenyek a napszakok változásaira... Ha gondolom 230 Voltra kell akkor a fényerö szabályozást hagyományos izzóval, fázishasításos vezérléssel lehetne megoldali. A fénycsövet csak az izzó-k teljes fényerejénél kapcsolni rá. Órával programozott Be - Ki kapcsolás, állítható éledési - leállási időintervallum, tartalék világitás bekapcsolása lámpahiba esetén és hibajelzés. Valahogy igy oldanám meg... Jó kis PIC-es projekt lehetne belőle.:yes:. Sziasztok _jani_
Esetleg nézd meg a
Idézet: számát a 438. oldalon. „Rádiótechnika 92 / 9.”
Lehet, hogy Te is ezt az IC-t ismered, ha nem akkor egy hasznos tipp:
Klikk ide
A problémával én is foglalkoztam 1 évig..
Nem tudtam megoldani,begyújtáshoz kb 800V (60cm-es cső),üzem 60V körül, ez még ment.. amivel nem számoltam a katódmelegedés (az áramkör NEM füti azt),emiat a fényerőemelkedésben hirtelen ugrás követkerett be,csökkenteni jól lehetett ha gyorsan kellet(3-5másodperc alatt). Próbáltam áramszabályzással, ez sem segített. Maradna a fényerő figyelése és aszerint szab ., de ezt nem próbáltam... Úgyhogy a végső +oldás engem is érdekelne...
Dobd fel légyszi azr a 12V-os potis kapcsolást hátha kitalálunk rá vmit...
Nézd meg itt:
http://ec.irf.com/v6/en/US/adirect/ir?cmd=LeadFreeSampleRequest hátha adják mintaként, ingyen is!
En egy RT evkonyv alapjan lattam neki a problemanak anno eleg regen...
A ket katodot elofutottem 6-8 V-al egy fuggetlen kis trafo ket lebego szekundererol, a fenycso pedig egy sima fojtoval + egy fazishasito ujt-tirisztor-graetz hid kapcsolassal volt sorba kotve. Gyujto nem volt, ez az un. Rapid start kapcsolas a fazishasito nelkul. Felig/meddig mukodott, ha nagyon levettem a fenyerot, akkor pislogni kezdett, es begyujtani sem tudott hideg allapotaban ennyire lecsavart teljesitmennyel. Azt olvastam errol, hogy minel jobban leveszi az ember a cso teljesitmenyet, annal jobban kene futeni a ket katodot. No ere nem volt cernam kiserletezni. Az nem menne, hogy ugy hasznaljuk a csovet, mint a sima neoncsoveket? 2-4KV, par mA, es nincs izzokatod... ekkor aramszabalyozassal gondolom jol le lehetne szabalyozni a teljesitmenyt. (Nagyfesz aramgenerator?)
Gyerekek, lehet, hogy hülyeség amit mondok, de úgy nem lehet megközelíteni, mint a kapcsolóüzemű tápoknál?
Nem 50Hz-el hajtanánk, hanem mondjuk 10kHz-es négyszöggel trafón keresztül, és a kitöltési idővel variálnánk.
Mendenkinek igaza van, csak félig!
Kapcsolóüzemű nagyfrekis táp,naná mert könnyú szabályozni!Ráadásul szimetrikus hogy ne legyen 1oldali elfeketedés. De ami nem + oldható az a gáz melegentartása. Uganis a melegedő gáz(vagy katód) durva nonlinearitást eredményez a fényerőben.Magyarul:áramgenerátoros +hajtásnál (ahol az áram fix) ahogy a gáz(cső) melegszik hirtelen megugrik a cső fényereje. Tehát a megoldás: előfűtés, ráadásul szabályzott, bonyolult de valószínűleg nem ússzuk meg nélküle! Egyszerűbb a hidegkatódos csöveket szabályozni, nincs katódmelegedés,nincs gázmelegedésdől adódó fényerőugrás mert kicsi a átmérője,ezért egyből teljes keresztmetszetben világít. Tehát kisérletezzünk lehetőleg vékony csővel! A 18 W-os már vastag!
Aha, de ha már nem ússzuk meg előfűtés nélkül, akkor mindegy a cső átmérője - nem?
És a 18W-os egég kommersz ahhoz, hogy olcsó sz_rral kísérletezzünk.
Valamit javít a helyzeten az előfűtés de sztem nem oldja meg a GÁZ melegedéséből adódó problémát....
a gyors fényerőváltozásnál ez nem gond mert nincs a gáznak ideje kihülni(persze elsőnek be kell melegíteni...) Egyébbkén egy 18w (60cm) cső olyan 55-60-voltról világít de a begyújtásához legalább 500 volt kell(fűtés nélkül). 100mA-rel már teljes fénnyel világít.
Találtam rajzot,a:
professzionalis kapcsolastechnika 2.djvu-ban. 12v-ról fénycső hajtás, fényerő szabályozással. Mellékelem.
Hello!
Remélem nem gond, hogy új témát nyitok, de nagyon érdekelne, hogy elvileg megoldható-e a neon csövek fényerőszabályzása? Ha igen akkor ugyanúgy mint egy sima wolframizzó fényerőszabályzása triakkal? Gondoltam arra hogy nem csak a sima folytó és gyújtós kapcsolsát építem meg, hanem valami bonyolultabbat akár, mint a kompakt csöveknél. Valaki tud segíteni?
Szia,.. Bővebben: Link
Szevasz. A CFL lámpák előtét elektronikája azért van hogy a lámpa begyújtson (többfajta wattitású értelemszerűen a különböző lámpakonstrukciókhoz). Két állapota van a kompakt lámpáknak:0 vagy 1. tehát vagy be van kapcsolva vagy ki. A neon úgyszintén. Bevallom én még nem láttam ilyet. A hagyományos GLS lámpában a spirál izzása ami fényt ad. Ha csökkented a feszültséget csökken a fénye is. A kompakt lámpa ezzel a megoldással inkább csak pislogni fog. Karácsonyfán jól mutatna.
Szia!
A gyakorlatban is megoldható,csak nem olyan egyszerűen,mint izzólámpánál. Begyújtás után elkezded csökkenteni a feszültségét,akkor egy pont után hirtelen elkezd csökkenni a fényereje,majd a feszültséget tovább csökkentve ki is alszik. Ez csövenként egyedi ,hogy hol az a tartomány ahol így szabályozhatóak. A 12-24Voltos busz/troli/villamos-inverteres fénycsöveinél a freki változtatásával változik a fényerő. (minthogy itt is a frekivel a fesz változik) Megkockáztatom,hogy egy mechanikus fényrekesszel a legegyszerűbb,miközben hagyományos fojtós-gyújtós kapcsolást használsz.
akkor olyasmi mint a xenon lámpák elektronikája? ott is gyújtás után csökken a fesz.
Elöljáróban pontosítsuk a dolgot: a "neoncső" nagyfesz. áramgenerátorral táplált hidegkatódos eszköz, a fénycső (amiről itt szó van) , az tkp kisnyomású higanygőzlámpa, látható fényt alig ad, viszont az ultraibolya tartományú fénykibocsájtása jó hatásfokú, úgyszintén az ezt átalakító belső fényporrétegé ami UV hatására látható fényt bocsájt ki.
A hangsúly a melegkatódos működésen van, tehát a rajta átfolyó árammal szabályozható a fényerő (nem nulláig!) ha a katódokat folyamatosan fűtjük a szabályzás alatt is.
A xenon-lámpáké "durvább" téma...
Itt egy egyszerűbb inverter megfelel, aztán közben fűtheted is a csövet , ahogy kell, de mértékkel... Nagyfrekivel jobb is a táplálás.
Nem egészen...illetve igen,de nem erről van szó.
A xenonlámpa az ívlámpa. Ahhoz,hogy az ív meginduljon,nagyfeszültséggel-de kis árammal-ívet húznak,hogy meginduljon a kisülés. Miután az ív már kialakult,akkor drasztikusan lecsökken az ellenállása-így a rajta maradó feszültség is. A gázkisülésű lámpáknál(glimm,fénycső,stb.) hasonló a helyzet,ezért valamilyen formában korlátozni kell a rajtuk folyó áramot.Ezért van a fojtó sorosan.
Új topikot nyitottál, régi témának!!!!
régi topik....
Idézet: téma ide áthelyezve! „neon fényerőszabályzása, lehet?” |
Bejelentkezés
Hirdetés |