Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 6W-os erősítő TDA2003-as IC-vel
Lapozás: OK   9 / 12
(#) reloop válasza norbi0073 hozzászólására (») Szept 1, 2012 /
 
Gratulálok!
(#) norbi0073 válasza reloop hozzászólására (») Szept 1, 2012 /
 
Sosem volt eddig ilyen gond, hát nem néztem meg milyet adtak
(#) reloop válasza norbi0073 hozzászólására (») Szept 1, 2012 /
 
A lényeg, hogy észre vetted.
(#) lac08 válasza norbi0073 hozzászólására (») Jan 5, 2013 /
 
Még jól is jártál!
A TDA2003 6 W-ot tud, a TDA2030 meg 14-et.
Az ára nem tünt fel neked, vagy netántán TDA2003 árában küldték ki?
Mert akkor jól jártál, ha nem szállt el az IC.
(#) lac08 hozzászólása Jan 6, 2013 /
 
Szevasztok szakértők!

Összeraktam - de csak deszkamodelen és mintegy kisérlet képpen - ezt az egyszerű erősítőt. Egy darabig egészen jól szólt, de aztán kicsit emelgettem a tápfeszt 12-15-18V ... így egyszer csak "rángatózni" kezdett. Az áramfelvétele felugrott 2,2 A-re.
Azóta csak búg, és bár "üresben" felveszi a kivezérlés nélkülinek "előírt" alap 50-60 mA-t, azonban egyáltalán nem szól. De "bebúgatható" a bemenetén, vagyis az alap-érzékenysége megvan.
A 220 ohmos ellenállása (valami bemeneti osztó) viszont eléggé melegszik.
Ilyenkor mi van? Valami rejtett gerjedés lenne vagy elszállt az egész?
Az a szuper IC, amelyre azt írja a szakirodalma, hogy túlfesz és rövidzárvédett?
Egyszerűen nem hiszem el!

Ki tudná megmondani, ilyenkor mi van?
Időközben átcseréltem az IC-t egy TDA2006-osra, de azzal ugyanezeket csinálja.
Lehet, hogy nem is az IC a hibás benne, hanem valami egészen más?
(#) bereczk.jans válasza lac08 hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Feltételezem a deszka modellen jók a forrasztások és nincs valahol zárlat. Egy jónak tűnő "vakforrasztás" nagyon megvezethet! (Próba előtt nagyítólencsével vizsgálódni szoktam.) Az IC 4 kimeneti lábán a testhez viszonyítva megmérném a feszültséget - letestelt bemenetnél. (Fél tápfeszültséget kell mérni. 10% -nál nagyobb eltérésnél az IC meghibásodott - bár a benne lévő védelem miatt nehéz tönkre tenni.) Az elektrolit kondenzátorok polaritását is újra összehasonlítanám a kapcsolási rajzzal. (Néhányszor már találkoztam, hogy megnőtt a szivárgó árama és cserélni kellett, mert elmászott a félfeszültség.) A 220R ellenállásnak is 1-2W-osnak kell lennie. Megszakadhatott a bemeneti jel útja. Hibás a hangerő szabályozó poti. Másik hangszóróval is kipróbálnám. Túl léphetted a megengedett 18V tépfeszültséget. Mennyi a trafó feszültsége? Egyenirányítás és szúrés után terhelés nélkül mérted a feszültséget?
(#) toma3757 hozzászólása Feb 17, 2013 /
 
Sziasztok!

Mi a véleményetek erről a kapcsolásról:
Bővebben: Link

Valaki próbálta már?
Esetleg valaki tud jobbat?

IC adatlapján az áll hogy a minimális teljesítmény 5.5W - 4 ohmon
Akkor elvileg 8ohmon 2,75W ami nekem ideális lenne.
3W-os 8ohmos hangszóró áll rendelkezésemre.

Az lenne a kérdés, hogy mekkora ez a feszültség amin ezt leadja? Jól értelmezem hogy 8V?
Nagyobb feszültségű táp áll csak rendelkezésemre, 7808 al meglehetne oldani? Nem melegedne?
(Tápfesz. kb 13V)

Ehhez sztereóba elég lenne 1A-es táp?
(#) Gafly válasza toma3757 hozzászólására (») Feb 17, 2013 /
 
13V-ról símán működtetheted, nem kell csökkenteni.
Ha jól látom ez az adatlap szerinti kapcsolás.
A hangszórót úgy tudod védeni, hogy nem tolod neki a hangerőt ész nélkül....
(#) toma3757 válasza Gafly hozzászólására (») Feb 18, 2013 /
 
Sajnos nem csak tőlem függ, más is fogja tekergetni így biztosra szeretnék menni.
Kb mekkora feszt. adjak neki hogy az biztonságos legyen?

Nagyjából az adatlapi kapcsolás, én is most vettem észre.
Az 5 ös lábon a 1000mikro és a 100nano az a táp szűrés miatt van ott? Az elhagyható ha a tápban én megcsinálom?

2 trafo áll rendelkezésemre, a kisebbik az max 14.1V, 0,7A (terhelésen mérve) ezt szeretném felhasználni.
9V esetén ~ 0,33A lenne az áramfelvétel, pont jó lenne szerintem. A teljesítmény is 3W körül lenne. Azaz 7809el ideális fezsültséget tudnék előállítani.
(#) toma3757 válasza toma3757 hozzászólására (») Feb 18, 2013 /
 
Elnézést a duplázásért, de az adatlapon a 2es és a 4es láb között van egy Rx és egy Cx azok számítanak?
Rx az az R2*20 azaz 44Ohm? A Cx meg B től függ, ami a mágneses indukció lenne? Arról viszont fogalmam sincs hogy a környezetében mennyi lenne.
Amiket találtam kapcsolásokat, ott ez nem volt benne.

Kimenet elé inkább 1000u vagy 470u-s kondi kellene?

TDA2003.pdf
    
(#) reloop válasza toma3757 hozzászólására (») Feb 18, 2013 /
 
Szia! A 39 ohm és a 39nF teljesen megfelelő. 100kHz-en letöri (break) az átvitelt.
(#) bereczk.jans válasza toma3757 hozzászólására (») Feb 21, 2013 /
 
Szervusz! Talán éppen még +9...+12 V között használhatsz stab. IC-t 1A-s terhelhetőséggel 3W/8 Ohm terhelésen. 6W/4 Ohm terhelésen már nem érdemes megpróbálni az 1A-s stabilizátort, mert nagy beütésszerű vezérléseknél 1A fölé nem tud növekedni az áram, sőt a védelme miatt leszabályozás történik.(Eltorzul a hang, megváltozik a dinamika tartomány, stb.) Nagyobb teljesítményű erősítőknél ritkán stabilizálják a feszültséget, ha igen akkor legalább 5 - 10 - 20 A terhelhetőséggel számolnak.)
A kivezérlés korlátozást a hangerő szabályozó potenciométer bemenetére kötött előtét ellenállással könnyen megoldhatod. ( A potenciométer értékének 30 - 50 % - ának megfelelő előtét használatával. Így mások akár teljesen feltekerhetik maximumra is.)
(#) toma3757 válasza bereczk.jans hozzászólására (») Márc 11, 2013 /
 
Mindenkinek köszönöm a segítséget!
Sikerült megépítenem, működik.
(#) razor1995 hozzászólása Márc 28, 2013 /
 
Helló!
Megépítettem a képen látható kapcsolást, ami működik is csak iszonyatosan sistereg és az IC-k is iszonyatosan melegednek (AMD hűtőbordára vannak csavarozva, szigetelve). Ha teszek a bemenetre egy potit akkor egy 0-tol egy bizonyos állásig csak sistereg utána egy ponton rendesen működik, majd tovább tekerve átmegy puffogásba. Mi lehet a baja?
(#) gaboca323f válasza razor1995 hozzászólására (») Márc 28, 2013 /
 
Nekem ezek váltak be, mindkettőből építettem már nem egyet, én szépen mennek.
Természetesen a nyákot át lehet tervezni a mostani lábtávolságú kondikra.
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2013
(#) razor1995 válasza gaboca323f hozzászólására (») Márc 28, 2013 /
 
Köszönöm! Holnap megcsinálom akkor újból, bár ha valakinek lenne ötlete arra hogy a mostaninak mi a baja azt is szívesen meghallgatom
(#) gaboca323f válasza razor1995 hozzászólására (») Márc 28, 2013 /
 
A hidalt verzió volt az első autós erősítőm úgy 12éve. Sokat ment play gombos számítógép cd meghajtóval. Sokkal jobban szólt mint az akkoriban kezdő autósként megfizethető kazettás fejek. A gyári cd-s rádió meg egyenesen megfizethetetlen álom volt.
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2013
(#) Szpisti válasza razor1995 hozzászólására (») Márc 28, 2013 /
 
Talán próbáld meg ezt a verziót
Elég hiányos és instabil az a kapcsolás amit megcsináltál.
Nyilván gerjed, attól van a sistergés és kattogás.
Sokat ne szívasd így mert könnyen megdhatja magát.
Vagy itt egy másik varia.
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2013
(#) razor1995 válasza gaboca323f hozzászólására (») Márc 29, 2013 /
 
Nagyon szuperül működik a kapcsolás Nagyon köszönöm a segítséget mindenkinek!
(#) gaboca323f válasza razor1995 hozzászólására (») Márc 29, 2013 /
 
Örülök neki a hidaltat építetted meg?
(#) razor1995 válasza gaboca323f hozzászólására (») Márc 29, 2013 /
 
Igen, bár ahogy láttam az TDA2002-eshez van, de kis utánajárás után kiderült hogy a 2003 is ugyan az csak erősebb. Egyenlőre 16V-ról járatom 6ohm-on, de idővel át lenne téve kb 2ohm-ra. Ezt hogy jutalmazná? (Hűteni bírom cpu bordával)
(#) gaboca323f válasza razor1995 hozzászólására (») Márc 30, 2013 /
 
Igen, majdnem ugyanaz a 2 ic, viszont szerintem ne menj 4ohm alá, valószínű nem tolerálná.
(#) razor1995 válasza gaboca323f hozzászólására (») Márc 30, 2013 /
 
Korán örültem... 4ohm-on kb fél kivezérlés után elkezd gerjedni mint a fene... 6ohm-on semmi baja. Lehet ahhoz köze hogy 10ohm helyett 22ohm-os ellenállást használtam? (a 0 és a rádió kimenete között)
(#) gaboca323f válasza razor1995 hozzászólására (») Márc 30, 2013 /
 
Na ez jó kérdés, ennyire nem értem az erősítők lelki világát, én mindent úgy építettem meg ahogy le van írva, nálam megy rendesen.
Lehet a túl sok jel érkezik a bemenetre.
(#) razor1995 hozzászólása Márc 30, 2013 /
 
Hát akkor csak az ellenállás lehet vagy az hogy 1000 éves tesla kerámiakondit használtam 10nF-osnak. Majd veszek hozzá csak zárva a bolt.
(#) gaboca323f válasza razor1995 hozzászólására (») Márc 30, 2013 /
 
Jópárszor megjártam már bontott motyókkal, csak akkor használok, ha valamennyire biztos vagyok az állapotában.
(#) razor1995 válasza gaboca323f hozzászólására (») Márc 30, 2013 /
 
Hát ez ilyen kis elektronikus dobozban volt (cseh valami Mez elektronik vagy mi) ami gyerekeknek való játszani Nem gondoltam volna hogy rossz(bár lehet nem is az a gond).
(#) razor1995 hozzászólása Márc 31, 2013 /
 
Megvan a gond... lemaradt a rajzról (vagy én voltam figyelmetlen) a hangszóróval párhuzamos RC tag (1ohm W?? 100nF)
(#) razor1995 hozzászólása Ápr 10, 2013 /
 
Még egy kérésem lenne. Valaki tudna rajzot vagy linket adni egy kivezérlésmérőhöz ami jó a kapcsoláshoz? Mert a gyári LM3915 az nem jó.
(#) kadarist válasza razor1995 hozzászólására (») Ápr 10, 2013 /
 
Szia!
Az egyenirányítást ne felejtsd el a bemenetéről: Bővebben: Link
Következő: »»   9 / 12
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem