Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Házi feladat elmélet - tételek
Lapozás: OK   24 / 39
(#) elektros90 válasza jocking hozzászólására (») Ápr 30, 2013 /
 
C = epszilon r * epszilon 0 * A/d
Epszilon r - táblázatból minden anyagnak más. Ha nincs megadva külön, akkor 1.
A te esetedben 2, azaz paraffin, aminek 1,9 - 2,2.
(#) jocking válasza elektros90 hozzászólására (») Ápr 30, 2013 /
 
Aha, tehát anyagonként más, és ha nincs megadva, akkor 1. Így akkor minden stimmel, thx.
(#) elektros90 válasza jocking hozzászólására (») Ápr 30, 2013 /
 
Azt fejezi ki, hogy az adott anyagnak hányszorosa a permittivitása a vákuuméhoz képest, levegőnek kb. 1. Nincs mit.
(#) Atka15 válasza papus51 hozzászólására (») Máj 1, 2013 /
 
Köszi szépen, belenézek. Egyébként 4/5-re összehoztam _vl_ segítségével. Köszönöm ezúton még egyszer.
(#) Atka15 válasza bodnar00 hozzászólására (») Máj 1, 2013 /
 
Kösz a linket. Elég jó könyvnek tűnik. Ha kicsit több időm lesz majd, akkor elolvasom.
(#) jocking hozzászólása Máj 4, 2013 /
 
Hali ismét!
Kérdésem lenne a beszúrt képeimmel kapcsolatban. Az "fc1.png" egy példafeladat, az "fc2.png" a tényleges feladat.
A példafeladatban Z(s) = (1+s/0,1)*(1+s) / (s/0,1)*(1+s/0,5). Gondolom ez az alapján áll elő, hogy a diagram csökkenő, és a 0,1 és 0,5 számok a diagramon is látható pontok.

Ezen logika alapján a tényleges feladat Z(s)-e: (1+s/1)*(1+s) / (s/1)*(1+s/3) lesz?
(#) El_Pinyo válasza jocking hozzászólására (») Máj 4, 2013 /
 
A megfejtésed hibás! Első hiba, hogy az átviteli függvénynek van statikus (frekvencia független) erősítése. Az első -20 dB/D tag w = 1- nél nem éri el a 0 dB-t. Az ábrán látható, hogy w = 5 felett 6 dB az amplitúdó, ebből visszaszámítható az eltolás mértéke. A 6 dB-hez hozzá kell adni a w = 3 és 5 közötti szakasz elnyomását, ami log(5/3)[D]*20 [dB/D] = 4,44 dB, ebből kijön, hogy w = 1- nél az amplitúdó 4,44 + 6 = 10,44 dB. Ebből a statikus erősítés értéke = 10^(10,44/20) = 3,32.
Innen már ki lehet hozni az átviteli függvényt:
Z(s) = 3.32 * [(1+s/1) * (1+s/5)] / [ s * (1+s/3)]
(#) jocking válasza El_Pinyo hozzászólására (») Máj 6, 2013 /
 
Értem. Lehet ezt még tovább egyszerűsíteni, hogy az "s"-ek ne törtekként szerepeljenek?
(#) El_Pinyo válasza jocking hozzászólására (») Máj 6, 2013 /
 
s/5 = 0,2*s, s/3 = 0,3333*s
Ezután meg elvégezheted a zárójeles kifejezések szorzását, ekkor lesznek benne s^2, s^1 és konstans tagok is.
(#) sany hozzászólása Máj 9, 2013 /
 
Sziasztok!
Valaki tudna segíteni a probléma megoldásában?
Ahhoz kérnék segítséget, hogyan kell lemérni a gyakorlatban a csatolt állományban kérdezett paramétereket amplitúdót (a) és fázisszöget (alfa) RL kör esetében oszcilloszkóp mindkét csatornáját felhasználva?
A frekvenciát egy jelgenerátor szolgáltatja (f=10kHz).

DSCF2232.JPG
    
(#) sany válasza sany hozzászólására (») Máj 9, 2013 /
 
Annyit tudok, hogy a 'a' az átviteli amplitúdó. Az alfa pedig a fázisszög. De hogyan tudom a fázisszöget meghatározni?

A fázisszög meghatározásához van még egy összefüggés. Az arc(uki/ube).
Az Ube a CH1 -es oszcilloszkópról olvasom le az Uki amplitúdót pedig a CH2 -ről. Ez eddig világos.
Az ismert frekvenciából meghatározom a periódus időt T=1/f.
A deltaT pedig ugye az oszcillátoron megjelenő fáziskülönbsége a két szinusznak.
Ki kell vonni a két kezdőfázis periódusidejét egymásból. Így megkapom a deltaT -t.
Ha például:
Ube=1V
Uki=0,9V

Akkor 'a' amplitúdó a=Uki/Ube=0,9/1=0,9

Eddig világos.

De azt már nem tudom kiszámolni, hogy mennyi az alfa:
például:
T=6,596 ms
deltaT=0,16 ns

Ennek a kettő értéknek a hányadosát kell venni.
alfa=(360° *deltaT)/T
Ha behelyettesítünk akkor megoldás 5,72°.
De nekem ez sehogy sem akar kijönni.
(#) sany válasza sany hozzászólására (») Máj 10, 2013 /
 
Ha tud kérem valaki segítsen! Nagyon fontos lenne.
(#) norbi97 hozzászólása Máj 18, 2013 /
 
Sziasztok!

Ezeket a feladatokat kaptuk, de nem értem hogyan kell kiszámolni őket. Ha segítenétek benne megköszönném.

800. Számítsa ki az ábrán látható párhuzamos rezgőkör rezonanciafrekvenciáját és veszteségi ellenállását, ha a jósági tényező 80! Adja meg rezonancián a reaktanciák, a feszültség, valamint az áramok értékét.

801. Számítsa ki az ábrán látható párhuzamos rezgőkör rezonanciafrekvenciáját és veszteségi ellenállását, ha a jósági tényező 50! Adja meg rezonancián a reaktanciák, a feszültség, valamint az áramok értékét.

808. Mekkora kapacitású kondenzátort kapcsoltunk párhuzamosan egy 0,8 mH induktivitású, 628 kohm párhuzamos veszteségi ellenállású tekerccsel, ha a rezgőkör jósági tényezője 250? Mekkora a rezgőkör sávszélessége?

Köszönöm
(#) t-dani válasza norbi97 hozzászólására (») Máj 18, 2013 /
 
Lemaradtak az ábrák...
(#) norbi97 válasza t-dani hozzászólására (») Máj 18, 2013 /
 
Bocs az lemaradt .
A 800-801-ről van ábrám a 808-ról nincs

feladat.jpg
    
(#) norbi97 hozzászólása Máj 19, 2013 /
 
Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni a következő feladatok megoldásában. A feladatok megoldási menetében lenne szükségem segítségre.

Köszönöm a segítséget!

feladat.jpg
    
(#) jocking hozzászólása Máj 19, 2013 /
 
Számítógép architektúrák kérdésem lenne.
Adott egy lebegőpontos futószalag, aminél:
- a CPU órajele: 1GHz
- a futószalag fokozatok száma: 8
- az ismétlési késleltetés: 2

Hogy lehet ezekből az adatokból kiszámolni a futószalag teljesítményét?
(#) _vl_ válasza jocking hozzászólására (») Máj 19, 2013 /
 
Tegyük fel, hogy a futószalag fokozatok száma, az a "latency", vagy másnéven "pipeline stages" magyarított változata, az ismétlési késleltetés pedig a "repeate rate" magyarításából lett.
Ebben az esetben 1GHz/2 = 500 millió művelet / másodperc lesz a teljesítmény (a pipeline hossza nem befolyásolja a teljesítményt, és minden második órajelnél lehet új műveletet indítani).
(#) jocking válasza _vl_ hozzászólására (») Máj 19, 2013 /
 
Fura... Ha csak az órajel kell a számításhoz, akkor miért adták meg a másik 2 adatot? Szinte biztos, hogy azokat is fel kell használni a számításhoz.
(#) _vl_ válasza jocking hozzászólására (») Máj 19, 2013 /
 
A harmadik adat is kell hozzá.
A másodikat szerintem az ellenség megtévesztése céljából rakták bele...
(#) bandi777 válasza norbi97 hozzászólására (») Máj 19, 2013 /
 
Szia!

Először a rezonanciafrekvenciát érdemes kiszámolni, mert azt egyszerű, és szükség lesz rá a továbbiakban. Kiszámítás a következő: f = 1/( 2 x pí x gyök(L * C) ) = 5191Hz (800-as feladat.) omega pedig 1/( gyök(L * C) ) = 32616 s-1
Mivel párhuzamos a kapcsolás, U azonos minden alkatrészen, valamint rezonancián az LC tag eredő árama 0, így IR = 4mA.
A jósági tényező 80, vagyis PR-nek a nyolcvanszorosa képzetes telsesítmény. Vagyis:
Q = (U2/XL) / (U2/R) (megjegyzés: XL helyett használhatnánk XC-t is, a kettő ellentétesen egyenlő, előjeles összegük mindíg 0)
Ha egyszerüsítünk U2-tel: Q = (1/XL) /(1/R) Ha ezt egytörtvonalas formába átírjuk:
Q = R / XL
Ezt rendezzük R-re (Mivel ERre vagyunk kíváncsiak )
R = Q * XL Ha szépen behelyettesítgetsz, kijön, hogy R = 5.22k ohm (Ez 3 jegy, de továbbszámoláshoz a pontos értéket fogom használni.)
P = I2 * R alapján a teljesítmény:
P = (4mA)2 * 5.22k ohm = 83,5mW
Most számítsuk ki az Ueredő-t:
U=R * I ( az R = U / I képlet rendezésével) Ueredő = 20,9V
Az induktív reaktanciát már ki is számoltuk mikor az R = Q * XL-ot használtuk, csak még nem írtuk le: XL= L * omega = 65,2 ohm, mivel rezonancia van XC-t (kapacitív reaktancia) külön nem is kell számítani, esetleg ellenőrzésnek, az is pont ugyanennyi. Utolsó lépésben még számítsuk ki a meddő áramokat, az ellenállásét már tudjuk: 4mA
I = U / R
IC = U / XC = U * C * omega = 320mA, de ezt kiszámolhatjuk a jósági tényező segítségével is, mivel tudjuk, hogy a PL 80-szorosa a PRnek, az U-k egyenlőek, tehát az I-nek kell 80szorosnak lennie. IL = Q * IR = 4mA * 80 = 320mA. (Sőt ez az elegánsabb megoldás.)
IL = IC mivel a kettő egymást pont kioltja. És hasonló gondolatmenettel megoldható a következő is.

Amit ajánlok a témához: http://ilias.gdf.hu/_html/Elektrotech/678_prhuzamos_rlc.html

A 808-asra most nincs időm de hamarossan visszanézek, ha még esedékes lesz.

Jó tanulást!
(#) norbi97 hozzászólása Máj 19, 2013 /
 
Köszönöm az eddigi segítségedet !
(#) bandi777 válasza norbi97 hozzászólására (») Máj 19, 2013 /
 
A 808. feladatnál pedig a következőképpen gondolkodnék:
Q=250
I=0,8mH
R=628k ohm
Az előbbiekből már tudjuk, hogy
Q = R / XL mivel most R és Q meg van adva, így XL-re rendezek:
XL = R / Q = 628k ohm / 250 = 2512 ohm
Most használom a reaktanciára és Induktivitásra vonatkozó képletet, mivel ez a két adat meg fogja határozni a szögsebességet, amiből számítható a frekvencia:
XL = omega * L Ezt is rendezem:
omega = XL / L = 2512 ohm / 0,0008H = 3,14M s-1 Ha ezt 2pí-vel osztom, megkapom hogy:
frez=500kHz
Most a rezonanciaszögsebesség képletét használom, mely szerint:
omega2 = 1 / ( L * C ) Rendezek C-re:
C = 1 / ( L * omega2 ) = 126,8pF

A sávszélességre is van egy egyszerű képlet:
B = f0 / Q ahol f0 a rezonanciafrekvencia, B a sávszélesség, Q pedig a jósági tényező.
B = 500kHz / 250 = 2kHz

u.i.: Én a párhuzamos RLC-t jósági tényezőt csak önszorgalomból netről tanultam, nem használtam soha, tehát lehet, hogy van benne egy kisseb nagyobb végzetes hiba. Így valaki szaki azért nézze át légyszi!

Szép napot!
(#) norbi97 válasza bandi777 hozzászólására (») Máj 19, 2013 /
 
Köszönöm szépen a segítségedet nagyon sokat segítettél .
(#) bencikusz hozzászólása Máj 21, 2013 /
 
Sziasztok!
Felteszem ide is a kérdésem!

Bővebben: Link
köszi
B
(#) AssD hozzászólása Máj 29, 2013 /
 
Szóval ez lenne a feladat:
a.)Határozzuk meg a kapcsolás eredő ellenállását. (Eddig tudom én is)
b.)Mekkora áramot mérnek az egyes műszerek és mekkorák az ellenállásokon létrejött feszültségesések?
c.)Mekkora az R2 és R4 ellenállásokra jutó teljesítmény?
Adatok: R1=12 R2=20 R3=30 R4=14 U0=100V
Kapcsolás rajza:
http://kepfeltoltes.hu/130529/nvtelen_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
(#) AssD válasza (») Máj 29, 2013 /
 
Elnézést, új vagyok itt és iszonyúan fontos lenne.
Szóval sziasztok.
Előre is köszönöm, ha valaki segít.
(#) pucuka válasza AssD hozzászólására (») Máj 29, 2013 / 1
 
Az I1 ugyanakkora mint az I4. A
Az R1,R2, és az R3 párhuzamos eredője, és az R4 feszültségosztót alkot.
A párhuzamos ellenállások eredője + az R4 -ből, és a feszültségből ki tudod számolni az I1=I4 áramot.
Az áramból, és a párhuzamos ellenállások eredőjéből ki tudod számolni a rajtuk eső feszültséget, ebből pedig egyesével az R1, R2, R3 ellenálláson átfolyó áramot.
Csak az Ω törvényt kell alkalmazni, meg néhány összeadást, kivonást.
(#) AssD válasza pucuka hozzászólására (») Máj 29, 2013 /
 
Szóval R1, R2 és R3 eredőjét kiszámolom, illetve az R4, utána kiszámolom az I1-I4 áramerősséget. Ha ez megvan kiszámolom az U1-U4 feszültséget R*I képlettel? Utána hogy is számolom az R2 és R4 ellenállásra eső teljesítményt?
(#) pucuka válasza AssD hozzászólására (») Máj 29, 2013 /
 
Ha ismered az áramot, vagy akár a feszültséget, akkor az ellenállás ismeretében számolhatod a rajta levő teljesítményt.
Következő: »»   24 / 39
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem