Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Függvénygenerátor építése
Lapozás: OK   32 / 61
(#) papus51 válasza Melphi hozzászólására (») Máj 26, 2013 / 1
 
Gondolom potival kell hangolni a frekit. Azért kellenek pontosan futó értékek, hogy amikor dekádot váltasz akkor a skálád pontos maradjon
(#) Medve válasza Melphi hozzászólására (») Máj 27, 2013 / 1
 
Szia, ha pl az 1nF-osat 1.07nF-nak méred, akkor a következők rendre 10.7, 107nF, és1.07µF legyen. Nem lőnek ezzel nyulat, csak a nyákot úgy alakítsd ki, hogy a kisebb kapacitású kondenzátorokat párhuzamos kapacitással egymáshoz tudjad "rontani"
(#) papus51 hozzászólása Máj 27, 2013 / 1
 
Pontosan, ahogy Medve írja.
Így, ha a kondik pontos mértani sorban követik egymást (pontosan 10-szeres a lépésköz), akkor a generátor hangoló skáláján a frekvencia értékek mindig a helyükön lesznek, csak az 1x, 10x, 100x, stb. szorzókat kell figyelembe venni a helyiérték szempontjából.
Más irányból megközelítve a kérdést, elméletileg megtehetnéd azt is, hogy addig válogatsz, amíg pont 1,00nF, pont 10,0nF, stb. kondikat nem találsz, de ez azért nem fontos, mert az R tagnál az eltérést egyetlen trimmerrel ki lehet korrigálni.
Itt az 1nF, 10nF csak elméleti értékek, a példa kedvéért. Lehet, hogy a Te áramkörödben ez 3,3nF, 33nF vagy egészen más értékű sorozat.
(#) papus51 hozzászólása Máj 27, 2013 / 1
 
Még egy példa eszembe jutott.
Mivel dekád váltásokról van szó, ha pontosan egy dekádot fog át a hangolás akkor a kondik szórása estén a következő probléma állhat elő:

Ha az egyik kondi mondjuk csak 0,95nF, a következő dekádé pedig 10,5nF akkor összesen 10%-al el fognak tolódni a frekvencia sávok, Az egyik lefelé 5%-al a másik felfelé ugyanennyivel. Így a dekád váltásnál marad egy lyuk, egy olyan frekvencia sáv, amit nem tudsz elérni.
Persze biztos, hogy az áramkört úgy tervezték, hogy valamennyivel túl van nyújtva az 1 dekádon az átfogása, de remélem, hogy a példa érzékelteti a miértet.
(#) nagym6 hozzászólása Máj 27, 2013 / 1
 
Van-e nagyobb számú kondi egy értékből, amiből válogatni lehet. Nem szokott lenni. Én úgy oldottam meg -régen- , hogy párhuzamosan hozzákötött kis értékekkel trimmeltem. Így jóval könnyebb összehozni a pontosan 10x-es értékeket. Tehát pld. 10nF kell, akkor 11nF-ra, következőt 110nF-ra ... állítottam be. És frekiméréssel ellenőriztem, ugyanis nagyobb frekiknél más tényezők is beleszólhatnak, itt nem biztos, hogy pontosan 10x-es érték kell. Még fontos. egyes kerámiakondik hatalmas hőfoktényezőjűek, kerülendők.
(#) Melphi hozzászólása Máj 27, 2013 /
 
Uraim, nagyon szépen köszönöm ezt a tisztán érthető magyarázatot, így már nekem is teljesen tiszta, hogy mit kell csinálnom.
Köszönettel! Lajos
(#) Melphi hozzászólása Máj 27, 2013 /
 
Sziasztok!
Az előző témával kapcsolatosan, ha 2-3% hőfüggésű kondikat használok azok már jónak számítanak?
Köszönöm.
(#) Medve válasza Melphi hozzászólására (») Máj 27, 2013 /
 
Szerintem nem számít. Mert a poti skálázása úgy is jóval pontatlanabb lesz, ha meg frekvenciamérőt raksz be, akkor meg azt figyeled s úgy tekered, hogy jó legyen. Némi átfogást kell beletervezni ugye a sávok között.
Csak egy kósza ötlet, és csak félig tréfa: termosztáld a kondikat. Ilyet ugyan még nem láttam, de miért ne?
(#) vicsys válasza Medve hozzászólására (») Máj 27, 2013 /
 
Egy jó doboz, ami szigetelve van, konstans hőmérsékletet adhat. Esetleg érdemes belülre tenni egy tranzisztoros fűtést és egy komparátort a hőn tartáshoz.
(#) Melphi válasza vicsys hozzászólására (») Máj 27, 2013 /
 
Naa, azért ez nem a nagy etalon lesz, ez csak egy amatőr, amatőr eszköze.
(#) Medve válasza Melphi hozzászólására (») Máj 27, 2013 /
 
Arra meg jó a stiroflex bőven. Ha sok, letekersz belőle
(#) Melphi hozzászólása Máj 27, 2013 /
 
Elkészült a nyákterv is a funkciógenerátorhoz, most csak pdf-et adok, mert még át kell lesni, de ha kell valakinek akkor odaadom az Eagle file-t is.
(#) Melphi válasza Medve hozzászólására (») Máj 27, 2013 /
 
Medve nagy vagy, tényleg a stiroflex kondi kell nekem azt tudom "faragni".
(#) nagym6 válasza Melphi hozzászólására (») Máj 27, 2013 /
 
És a stiroflex hőfokfüggése nagyon kicsi, ez a dolog is teljesül.
(#) BarnaPili válasza Medve hozzászólására (») Máj 27, 2013 /
 
Egy régi Rádiótechnikában láttam egy cikket,Kristálykályha címmel.Egy fémtokos tranzisztor volt a fűtőtest,ráforrasztva a kvarc fémházára.
(#) Medve válasza BarnaPili hozzászólására (») Máj 27, 2013 /
 
Így igaz, két tranzisztorból meg lehet építeni.
(#) nagym6 hozzászólása Máj 27, 2013 /
 
Ennyire nem kritikus a hőfok, szerintem a termosztálásnak semmi értelme. Ezenkívül mennyi idő lenne, mire felfűtené az egész dobozt, -mert más elemeknek is van hőfokfüggése-. Azért javasoltam a kondi típus megválasztását, mert léteznek kerámiakondik, óriási hőfoktényezővel, ami ide alkalmatlan. "Medve" kolléga ajánlotta stiroflex kondi -vagy hasonló műanyag szigetelésű- bőven megfelel.
(#) vicsys válasza Melphi hozzászólására (») Máj 27, 2013 /
 
Kell hozzá egy PIC egy digitális szenzor meg egy fet-es PWM-es szabályzó, esetleg egy 2x16-os vagy grafikus LCD és memkártya, hogy a görbe regisztrálható legyen visszamenőleg. Az sem lenne baj, ha infrán keresztül lehetne vezérelni és egy RGB led adná a háttérvilágítást. Ha már homár, legyen kövér...
(#) _vl_ válasza vicsys hozzászólására (») Máj 27, 2013 /
 
Meg kéne még bele egy óra is, ugye?
(#) nagym6 válasza _vl_ hozzászólására (») Máj 27, 2013 /
 
Ezek még el is férnének a függvénygenerátor panel helyén.
(#) Laslie válasza Laslie hozzászólására (») Júl 2, 2013 / 1
 
Sziasztok!
Elkészült a dobozolás. Bővebben: Link
(#) kocsgab002 hozzászólása Júl 14, 2013 /
 
Sziasztok.
Szerintetek mennyi az esélye annak, hogy az Ebay-en eredeti MAX038-at kapok?
Most 2 hete rendeltem xr2206-ot, megjött, megépítettem, és nagyon is jó.
(#) Doncso válasza kocsgab002 hozzászólására (») Júl 14, 2013 /
 
Szerintem van rá sansz. Én is rendeltem XR8038-at, a katalógus adatokat hozta. (Ez nem max038, gyengébb attól)
(#) CHZ válasza kocsgab002 hozzászólására (») Júl 14, 2013 /
 
MAX038 20 kivezetésű tok, nehéz összetéveszteni a XR8038 IC-vel.
Nézd meg a hirdetésben , ha van róla fotó. Két IC semmiben nem hasonlít, így nehéz lenne a másik helyett eladni.
A hozzászólás módosítva: Júl 14, 2013
(#) kocsgab002 válasza CHZ hozzászólására (») Júl 14, 2013 /
 
Félreérted, ismerem mindkét ic-t, kérdésem arról szólt hogy eredeti maxim, vagy hamisítvány..
Rendeltem kinntről xr2206-ot, az eredetinek tűnik, megépítettem, és jól működik.
(#) Doncso válasza kocsgab002 hozzászólására (») Júl 14, 2013 /
 
Én is inkább arra akartam utalni, hogy rendeltem generátor IC-t és hozta a katalógus adatokat, gondolom, nem hamiskás.
(#) ptesza válasza kocsgab002 hozzászólására (») Júl 14, 2013 /
 
Gondolod az IC gyártó hamisítja?

Szerintem a kereskedők. De csak olyan típusokat lehet átcimkézni amik teljes mértékig lábkompatibilisek. Pl a műveleti erősítők és tranzisztorok lehetnek ilyenek. De egy ilyen tényleg spec IC ami azért annyira nem kelendő nem is lenne értelme a hamisításnak.

Vagy esetleg tudsz olyan típust amivel olcsóbban ki lehet váltani a MAX038-at?
(#) CHZ válasza kocsgab002 hozzászólására (») Júl 15, 2013 /
 
MAX038 IC-t már nem gyártják, hamisítványt sem láttam még ebből a típusból.
Szerintem még a régi készletekből megmaradtak vannak a piacon.
(#) papus51 válasza kocsgab002 hozzászólására (») Júl 15, 2013 /
 
Én egy éve rendeltem egy angol fickótól az ebay-en MAX038-akat, azok kiválóan működnek. Akár 50MHz-ig is fel lehet piszkálni (persze csak színuszban).
Azóta rendeltem Kínából SMD méretben, azt még nem próbáltam.
A hozzászólás módosítva: Júl 15, 2013
(#) soos csaba hozzászólása Júl 23, 2013 /
 
Sziasztok, azt szeretném kérdezni tőletek hogy nincs meg valakinek ehhez a kapcsoláshoz a nyák terve, már rég óta a fiók mélyén lapul egy 8038ACP-tipusu IC-ém, és fel szeretném használni!. A másik dolog pedig az volna hogy van a rajzban a P1,P2,P3,P4-es potenciométerek, azok mit állítanak a kapcsolás működésen, és mindegyik potenciométer volna?, a rajzon tudom hogy ez a jelzés szerepel, de nem hiszem hogy az összes potit ki kellene tenni a kész műszer előlapjára, valamelyik közülük és szerintem nem is egy trimmer potenciométer kellene hogy legyen, vagy nem?
A hozzászólás módosítva: Júl 23, 2013
Következő: »»   32 / 61
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem