Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   20 / 2208
(#) oldman válasza hzoltaan hozzászólására (») Nov 21, 2007
Az elektoncső és a félvezetős eir. (dióda) között a leglényegesebb különbség
1. nagyobb belső ellenállás
2. a felfűtés miatt később müködik

Az 1. megoldható a félvezető diódával sorbakapcsolt ellenallásal
Ertéke a helyettesítendő cső paramétereiből számítható, nagyságrendje néhányszáz Ohm de nagy teljesítményű-szintén számítható.

A 2. a táp késleltetett / lágy bekapcsolásával oldható meg.

A folytó egyenárammal előmágnesezett, ezért nem használható a fénycsó ill. HGl lámpa folytója - kivéve ha nagyon régi, EI lemezekre tekercselt ekkor a vasat kiszedve és légréssel újravasalva használható
(légrés cca. : 0,5~2mm)

Pufferkondik. 50+50 µF volt a tipikus ill. A TV-kben 100+100 µF Nagyobb nem kell és az egyenirányítóra sincs jó hatással.

A terheletlen csúcsfeszültség maximuma gyök(2)*Uváltó függetlenül attól mivel egyenirányítod. A terhelt fesz az eir. + folytó + trafó belsó ellenállásától és a terhelő áramtól függ.
(#) Mate78 hozzászólása Nov 21, 2007
Az EZ81 adatlapjából nekem az jön le hogy 2*290 V AC mellett folytós szűréssel a terhelt(!) kimenőfesz 260-290 v közötti.(4.oldal az adatlapban)

Hzoltan!

Terhelten mérd meg a feszültséget!Javaslom,állíts be ellenállásokkal kb 90 mA áramot,és mérd meg úgy!
Persze ügyelj az ellenállások terhelhetőségére,és óvatosan mérj!

üdv.
(#) Müszi válasza Mate78 hozzászólására (») Nov 21, 2007
PCL86-hoz jó az a kimenő, aminek a primer ellenállása 56ohm?
Ez az érték egyszerű multival lett mérve!
Nem terhel be nagyon a végfoknak?
Próbánál jól szólt vele...
(#) hzoltaan válasza Müszi hozzászólására (») Nov 21, 2007
A csőkatalógus szerint 150mA. Nekem a most életre keltett ECL86 üresjáratban evett 18mA-t... Szerintem elbírja.
(#) Mate78 válasza Müszi hozzászólására (») Nov 21, 2007
Nem az egyenáramú ellenállás számít a kimenőnél.
Sturbi kolléga remekül leírta ezt két oldallal előrébb a 138597 sz.hozzászólásában,ajánlom figyelmedbe.
Nekem két kimenővel is ugyanúgy szólt,pedig az egyik 260 Ohm,a másik 500 Ohm volt.

üdv.
(#) dxzo4z hozzászólása Nov 21, 2007
Bocsi a nagyon láma kérdésért, de tudna valaki képet linkelni a légréses M magról. Kerestem mindenhogyan, de nem sikerült zöld ágra vergődnöm! (Igazából a "sima M" magot sem vágom, hogy ponosan milyen...) Köszi!
(#) aflmor válasza dxzo4z hozzászólására (») Nov 21, 2007
M= mintha 2db E-t összeforgatsz. (E3)
(#) dxzo4z hozzászólása Nov 21, 2007
Nekem ilyen lemezek bukkantak elő egy trafó szétszedésekor. Elég nehéz volt lefejteni a csévetestről, a középső tagokat kissé el kellett hajlítani. Itt mintha 0.2mm körüli légrés lenne. Eredetileg 220/12V hálózati trafó volt. Magkeresztmetszete 10.5cm2. Ennyi légrés elég lenne egy kimenő trafóhoz?

lemez.jpg
    
(#) aflmor válasza dxzo4z hozzászólására (») Nov 21, 2007
Vágom már! Késő is van, meg jó régen láttam olyan vasat tényleg az az M.
Nnnna, abból nem lehet légrésest csinálni. Pl.:E-I magosból tudsz. Ha egyik oldalról rakod az E-t, a csévébe, a tetejére meg "kötegben" (egyben) az I-ket.
(Légrést, szigetelő lemezekkel tudod beállítani.)
Vagy a 2 E (vagy kis "m") tipusúból, amivel kevertem az előbb...
(#) dxzo4z hozzászólása Nov 22, 2007
Kár, mert van belőle 2 db, csak át kellene tekerni...

Én légréses m 10cm2 magokból csináltam kimenőket és azok vannak a sztereó EL84 SE erősítőmben. Brutál mélyet adnak.
...
m mag legtöbbször nem jó SE- be (de létezik légréses is)


Ezeket olvastam korábban, azért kérdeztem, nem elég-e annyi légrés, amennyi a középső tagnál van.

Vagy a fenti idézetekben a "kis m"-re gondoltak, én meg a "nagy M"-ről beszélek?
(#) hzoltaan hozzászólása Nov 22, 2007
Szól!
De még hogy! Asszem hangban lenyomja a SonyTA-V715T-t... Baromira ordít, hiába, igaza volt az egyik csövesembernek, hogy wattőrület van. El sem hinné senki, hogy ez max 4W (és még lent van a poti...)
Diódás egyenirányítással a szűrőtag után van 245V-om. Kicentiztem, mi?
(#) hzoltaan válasza oldman hozzászólására (») Nov 22, 2007
Köszönöm! Így már értek mindent. Aránylag kevés zajom van, (talán jó a szkópból merített fojtó) de ezek szerint a szál diódát sürgőssen cseréljem le. Elég, ha egy időzítővel egyszerűen rákapcsolom a delejt egy relé által? (ilyen van a rádiótechnika 199x -ben valahol...)

Van egy alap morgásom, ezt mivel tudom csökkenteni? közepeljem a fűtést? egyenáramú. stabilizált fűtés?

köszönöm!
(#) Müszi hozzászólása Nov 22, 2007
Kérdeznék vmit:

Van ez a csöves SRPP kapcsolás, és ide szereték bekötni egy mélyhangszín szabályozót.
Vmi olyasmire gondolok, hogy, potival lehessen állogatni a hang mélységét fokozatosan.
Milyen megoldást ajánlotok?
Egy 500Kohm-os poti plusz párszáz nF a kimenetre?
(#) sturbi válasza dxzo4z hozzászólására (») Nov 22, 2007
Kár, mert van belőle 2 db, csak át kellene tekerni...
Nem kár
Ha olyan vasad van, ami a képen van, az jó lesz, mert az légréses M mag. A légrés nélkülinél összeér az "M betű" közepe. :yes:
(#) dxzo4z válasza sturbi hozzászólására (») Nov 22, 2007
Nem tudom, mit jelent az "összeér". 0.1-0.2mm már elég légrésnek? Egy normál A4-es lap azért lazán befér. És a korábbi kimenő trafó számításaid (magkm., határfrekv., menetszám, etc.) mennyire akalmazhaók az M magra?
(#) sturbi válasza dxzo4z hozzászólására (») Nov 22, 2007
Ha a papírlap belemegy, az már légrés, szerintem elégnek kell lennie pár watos erősítőhöz (egy papírlap 0,2 mm vastag kb).
Az a számítás. amit a 138829 hozzászólásomban közöltem, jó légréses M vashoz is, de nem csináltam még ilyen kimenőt. Érdemes megpróbálni egyet megtekerni, mert nagyon jó kimenőt lehet ekkora vassal csinálni, és ha jó (valószínűleg jó lesz), akkor a másikat ugyanolyanra. Szkóppal nézve szabályosnak kell lennie a színusznak a teljes frekvenciasávban legalább 30 Khz-ig. Ha nincs műszer, marad csak a fül (egy jó fül többet ér bármilyen műszernél, a zenét is azzal hallgatjuk).
(#) sturbi hozzászólása Nov 23, 2007
légrés=(mpr*Ian)/1600 (mm)

mpr=primer menetszám
Ian=nyugalmi anódáram (A-ben)

pl. ha mpr=3000 menet, Ian=40 mA, akkor a szükséges légrés:
lgs=(3000*0,04)/1600=0,075 (mm)
(#) dxzo4z válasza sturbi hozzászólására (») Nov 23, 2007
Ez nagggyon tutin hangzik! Magayarul csak az picike anyagveszeszteség, ami az M középső szárának elvágásánál keletkezik (gondolom veszik a kb. négyszögletes lemezt, kivágják az ablakokat, majd alul elválasztják az M középső szárát az alaptól), önmagában elegendő légrésnek!!! Köszönöm, köszönöm!

Az 1600 valami konstans? Visszalapozok, hátha már leírtad.
(#) dxzo4z hozzászólása Nov 23, 2007
Idézet:
„Az áttételt többféleképpen is lehet számolni pl. ngyök (Ra/Rh), ez jelen esetben kb. ngyök(5000/8)=25. Ha feszültség alapján számolom az áttételt, akkor a 230/9 V-os trafó áttétele is 25, a 230/12-é 19 tehát szintén jó, hangzástól függ, hogy melyik az igazi (itt tulajdonképpen az Ra-hoz történö illesztés változik) .4 Ωra 1:35 áttétel kell, de mivel 8 Ωra sem 1:25 -öt használtam, hanem 1:19-et itt sem kell szigorúnak lenni, persze ki is lehet számolni, akkor 8 Ωra 9 V kell, 4 Ωra pedig 6 (ekkor 5 K Ra-hoz van illesztve)”


A hálózati trafóm, amiből a kimenőt kialakítanám 220/11V-os, az EL84 esetében Ra=5200, Rh=8. A fentiek értelmében ngyök(5200/8)= 25,49. A trafó áttétele pedig 220/11= 20. Akkor lehet, elsőre nem barmolom szét a csévetestet, s kipróbálom, mit tud így. Aztán megpróbálok a secunderből letekerni, hogy az illesztés jobb legyen. Ja és persze a magokat nem átlapolva, váltakozva szerelem vissza, hanem hogy megmaradjon a légrés! Meg nyilván nem lesz olyan elegáns, hogy nem a primerek közé van betekerve a secunder, de ez legyen a legnagyobb baj.
Aztán ha a puding elbukik az evésen, áttekerem.


Köszi sturbi!
(#) Mate78 válasza dxzo4z hozzászólására (») Nov 23, 2007
Próbáld csak ki nyugodtan,fog az szólni szépen.Én már próbáltam a PP erősítőmben 2*110/2*7 voltos snassz mezei hálózati trafóval,mert még nem volt megtekerve a kimenő,és már nem bírtam várni.Ez a trafó pont jó volt áttételben.Nagyon meglepődtem a hangján,annyira jó volt.Aztán megtekertem az előírt, többszörösen osztott kimenőt,és nem véltem felfedezni különbséget.Ennyi.

üdv.
(#) sturbi válasza dxzo4z hozzászólására (») Nov 23, 2007
Csak a korrektség kedvéért megemlítem, hogy a fenti hozzászólásomat kifejezetten hipersil trafóra vonatkozóan írtam, ahol sokkal nagyobb indukció is megengedhető és sokkal kisebb légrést el lehet érni(ami nem zárja ki, hogy M vasú trafóra is áll, de nem próbáltam).
Hát majd kiderül. :yes:
(#) dxzo4z válasza sturbi hozzászólására (») Nov 24, 2007
A hálózati trafót kipróbáltam azt követően, hogy az M lemezeket átpakoltam úgy, hogy egyirányba álljanak - a légrés kedvéért . Meg ellenőrizni akartam mégegyszer a primer/szekunder áttételt. A trafó terheletlenül is, csak a primert bekötve "szépen búgott" a hálózati feszültségtől. Gondolom ez normális, hiszen az M-ek szárai pont a légrés miatt "lebegnek", s remélem ettől még használható kimenő lesz belőle. Vélemény?
(#) sturbi válasza dxzo4z hozzászólására (») Nov 25, 2007
A légréstől csökkent a primer induktivitás, ne használd 230 V-on. Az erősítőben csak 100 V eff körül lesz a váltófesz (igaz, 50 Hz alatt is használva lesz).
Puding próbája az evés, szerintem nem lesz rossz (de csak a nagyon jót fogadd el).
(#) dxzo4z válasza sturbi hozzászólására (») Nov 25, 2007
Köszi!

Sehol nem találok olyan táblázatot a neten, ahol a különböző magok betüjeleihez tatozó paraméterek fel lennének tüntetve. Pl. az SM42 hiperszil magnak mennyi a keresztmetszete? Vagy nekem az is elég, jó- e 10H-s fojtónak, úgy megtekerve, ahogy korábban írtad! Ilyet tudnék most szerezni ugyanis...
(#) sardna00 hozzászólása Nov 25, 2007
Sziasztok! Ma a padláson találtam egy régi rádiót aminek csöves a végfokja! Namost ha bekapcsolom akkor csak sistereg, mert nem fog rádióadást.... Azzal nem is volna gond mert a csövek jók benne! A problémám az hogy a trafó felett van egy TUNGSRAM tipusú cső és az nagyon melegszik! Az lenne a kérdésem hogy az természetes dolog hogy melegszik a cső? Még nem volt dolgom csöves erősítővel! Valaki tudna segíteni?
(#) Moszkvai hozzászólása Nov 25, 2007
Sziasztok! Egy kérdésem lenne hátha tudja rá valaki a válasz.A végcsövem anódja és a föld közé van bekötve egy 5,1ohm-os ellenállás, ezen kell beállítanom 150mV-ot.Beállítom, de ha másnap megmérem már 180-200mV-ot mérek.Mi lehet az oka?
(#) EcoPityu válasza Moszkvai hozzászólására (») Nov 25, 2007
Gondolom, csak elírtad.: A katódod és a test között a katódellenállásod 5,1 ohmos. Ha teljesen jelforrás nélkül mérsz minden nap mást és mást, akkor lehet, hogy az ellenállásod kezdi érdekesen megadni magát.
Ha fémréteg ellenállást használsz, és esetleg kicsi a teljesítménye, akkor a hő hatására "megnyúlhat"/változhat felfelé az ellenállása/!
Ajánlom egy új, esetleg jóval nagyobb teljesítményű ellenállás használatát, de mindenképp a mérést jel nélkül próbáld újra, esetleg tegyél rá a mérés végéig egy 100µF-os kondit párhuzamosan, és úgy mérd rajta a feszkót, akkor biztos nem zavarja, ha esetleg gerjedne az erölködőd, és az befolyásolná a mérést!
(#) Moszkvai hozzászólása Nov 25, 2007
Boccs tényleg elírtam!És köszönöm a nyors választ! Azt hiszem egy nagy kerámia kocka az ellenállás 5watt-os és két EL84 van rákötve/ha ez még segít/Megnézem azt is amit mondtál/ha tegezhetlek/.
(#) sardna00 válasza sardna00 hozzászólására (») Nov 25, 2007
Tudna valaki segíteni a csöves erősítőmnél? Visszább 3 HSZ-el leirtam mi a baja! Valaki segítsen!
(#) sacibali válasza sardna00 hozzászólására (») Nov 25, 2007
Nyugodj meg, a csövednek nincs semmi baja(valszeg az egyenirányító cső), a csöveket fűteni kell, ezért természetes, hogy meleg!
Következő: »»   20 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem