Fórum témák
» Több friss téma |
Szassztok
Barlangban használható távbeszélőt szeretnék csinálni, ehhez lenne szükségem ötletekre és kapcsolási rajzokra. Villamosmérnök vagyok, de ugyebár a 21. század... számítógépekkel foglalkozom, analóg elektronikával csak hobbi szinten találkoztam. A lényeg, hogy aki a barlangban lent van, az egy ,a barlangon végigvezetett (dupla) érpár segítségével tudjon kommunikálni a felszínen levőkkel, vagy egy másik, a barlangban lévő csapattal. Egy nagyon egyszerű ilyen Barlangi Telefonnak szerintem ezt kell tudnia: -több kilóméteres vezetékek fordulhatnak elő, szóval indokolt a robosztusabb, minél magasabb jelszint. -Minden telefon egység egyforma, zsebben hordható, 9V -os elemmel üzemelő dobozka, amiből csak a barlangon végigvezetett érpárra csatlakoztatandó krokodilcsipeszek lógnak ki egy kis vezetéken. Lehetőleg egyszerű és olcsó legyen, mert csórók vagyunk. -A telefon kezelőfelülete egy "on/off" kapcsoló, egy "speak" nyomógomb, és egy "call" nyomógomb. -A telefon bekapcsolva alapesetben veszi az érpáron érkező adást, "speak" gomb nyomvatartása mellett lehet bele beszélni, amit ekkor az érpárra küld. Előfordulhat, hogy véletlenül több helyen nyomják meg egyszerre a "speak" gombot, ez ne károsítsa az elektronikát. Az nem jelenthet jelszint esést, ha egyszerre több egység hallgatja az adást (tehát bekapcsolt állapotban vételkor ne terhelje a jelet). -"call" nyomógomb egy hívójelet küld az érpáron. A hívójel éles, jól hallható a többi készüléken. Úgy szeretném megoldani, hogy a hívójelet az érpárra csatlakoztatott telefon egység kikapcsolt állapotban is halhatóvá tegye. Nyilván kikapcsolt állapotban így a jel energiáját fogja terhelni, ezen külön el kéne gondolkodni, hogy hogyan lehetne ezt a hatást úgy minimalizálni, hogy több (2-3db) kikapcsolt készülék se zavarja jelentősen a bekapcsolt készülékek közötti kommunikációt. ----------------------------------------- Segítsetek összehozni valami kapcsolái rajzot! Milyen hangszórót rakjunk bele, milyen mikrofont? Határozottan, hangosan szóljon, hogy nagyobb zajban is lehessen hallani. Háttérzajokat minimalizálandó, a mikrofon nem lehet túl érzékeny, leginkább csak azt érzékelje, amit a szám elé téve belebeszélek (azt viszont jól). Tudtok esetleg arra ötleteket adni hogy hogyan lehetne ezt vízállóvá tenni (csap alatt lemosható, sár ne menjen bele)? Problémás pontok: hangszóró, mikrofon, kapcsoló, nyomógombok, elem... ------------------------- Ha ez megvan, volna még két, egyenlőre elvi kérdésem: A barlangban végigvezetett szimpla ér mellet megoldható -e ugyanez? 1. pl. úgy, hogy a másik ér a föld maga? 2. vagy úgy, hogy az egész walkitalki rádióként működik, és a barlangban végigvezetett szimpla ér, valójában csak egy antenna, amire nem is kell közvetlenül rácsatlakozni... Köszi előre is... lacc
Vao, ezt jobban nem lehet körülírni.
De szerintem (írtad Idézet: )„csórók vagyunk.” Ezt sztem kis pénzből nem lehet kivitelezni. Már a kábel rengetegbe kerül... De nem értek hozzá csak mondom nem 2 Ft... De nem rossz ötlet. Szerintem a második lehetőség olcsóbb. Sok sikert hozzá
Kábellel nem szokott probléma lenni! Itt most csak a dobozkáról lenne szó.
lac
A vegen fel fogjuk talalni a TBK67-et
http://www.teszvesz.hu/item227889130_tabori_telefon.html Szerintem lehetne maradni a sima LB telefonnal... Biztosan hangszoros kivitelt akarsz? LM386: http://www.national.com/mpf/LM/LM386.html Hangszoro egyben mikrofon is. Vizhatlan starpabiro mechanikai konstrukcio lesz a rakfeneje... Gyari nincs (esetleg link) otletadonak?
Lenne egy elvi ötletem, gyakorlatban ez nemtudom, hogy mködne-e. Azért leírom:
Csupasz kábelt végigvezetnétek és a walkie-talkie szigeteléstől megitsztított antennát "odanyomni", hogy érintkezzen. A kábel egy nagy nagy antenna lenne, innentől a kábel mellett simán lehetne fogni az adást.
Köszi!
De ez a tábori telefon rettenetesen nagy. Nem fér el zsebben. A másik linkre nekjem egy erősítő IC jön ki. EZ volna ami megold mindent? Hogy tudom megcsinálni, hogy kikapcsolt állapotban is rákerüljön a hanngszóróra a jel? lac
Szóval ez az LM386 ez jó az adáshoz. De a vételhez, mivel hosszú vezetékek vannak, indokoltnak tartok a hangszóró elé egy követőerősítőt. De hogy oldom meg, hogy kikapcsolt állapotban is rákerüljön a hangszóróra a jel?
Legegyszerűbb egy mezei szénmikrofon + hallgató beleépítve egy-egy kézibeszélőbe és sorbakötve egy teleppel. két ilyen egymással szembeköve akár 20km-t is tud mindenféle erősítés nélkül. Legjobb hozzá a laposelem, mert sokáig bírja. Ergonómiában viszont a 9V-os elem a nyerő, csak azt gyakrabban kell cserélni.
kapcsrajz nincs (imádom ha nem értékeli a sortörést a fórum), azaz mégis : o------telep-------mikrofon-------hallgató------o a vízállóság pedig az alkatrészek egyszerűsége miatt garantált (a régi telefonokban a szénmikrofon vízálló volt, még a hallgató is többé-kevésbé). Aztán meg nem fontos benthagyni a barlangban a cuccost, elég ha csak a vezeték (sem kellene-környezetszennyezés) marad.
Vizállóságra legegyszerűbb megoldás PVC-fóliába behegeszteni a cuccot. A fólián keresztül lehet beszélni, hallgatni. Ha esetleg helyben kell elemet cserélni, akkor masszivabb összepattintható zacskó.
Mobiltelefon is működik így bezárva. Vizitúrára ideális. További előny, hogy ha elég levegő van benn, nem süllyed el.
> A másik linkre nekjem egy erősítő IC jön ki.
Az LM386 kozvetlenul kepes meghajtani a hangszorot es minimalis kulso alkatresz kell hozza. > Hogy tudom megcsinálni, hogy kikapcsolt állapotban > is rákerüljön a hanngszóróra a jel? Peldaul hivaskor a telep feszultseget egy ellenallason keresztul rakapcsolod a vonalra. A masik oldalon egy pl. szembekotott optocsatolo parral (de lehet siman dioda hid is) es soros ellenallassal fogadod. Egy tranyoval/darlingtonnal mukodtethetsz egy csipogot (van olyan ahol az elektronika benne van/de a hangszoro erositot is bekapcsolhatod). Mas: Krokodil csipeszes csatlakozast hogyan gondoltad? Idonkent lesz a vezeteken kiepitett csatlakozasi lehetoseg? Vagy ha kell akkor ott helyben akarod megcsupaszitani a vezeteket? Konnyen be fog azni....
Ha viszont több vevő van a rendszerben, akkor a hangszórók párhuzamosan kapcsolódnak, és ezáltal romlik az illesztés, és a jelszint. Ezért kéne (bekapcsolt állapotban) követőerősítővel fogadni a jelet.
De akkor kikapcsolt állapotban hogy tud a hangszóróra (a hívhatóság miatt) rákerülni közvetlenül a jel? ------ A krokodilcsipesz az egy bevett régóta használatos megoldás. Tyúkbelet végighúzzuk a barlangon, és bárhol rá akarsz csatlakozni, ott egy fél centis szakaszon leblankolod a kábelt. Bevett, működő megoldás! Csak jól használható telefon nincs, csak sok szar gány megoldás.
Hali Jonah
Ez az egyik amit használunk, de nem túl megbizható, nem tul jó. lac
> akkor a hangszórók párhuzamosan kapcsolódnak,
O, ertem mar miert beszeltel koveto erositorol En azt hangszoro erositonek mondanam. A jelszintet 1 V korulire vennem a vonalon, Viszonylag kis ohmosan hajtanam meg a vonalat (peldaul lehet az is LM386, a kimeneten egy 2-300 Ohm-al) Ki kell probalni hogy mekkor jelet ad es az erositest ide beloni. Ez az oldala akkor megy ha megnyomod az adas gombot (celszeru megnezni hogy kikapcsolt allapotben mennyire terhel be a kimenet). Adas eseten celszeru a hangszoro erositot kikapcsolni/nemitani valahogy... > De akkor kikapcsolt állapotban hogy tud a hangszóróra > (a hívhatóság miatt) rákerülni közvetlenül a jel? Szerintem az egyszeruseg kedveert inkabb probald ki azt az egyanaramu zummeres hivast amit korabban javasoltam...
Köszi elgondolkodom ezeken...
tudsz adni valami elérhetőséget amin zaklathatlak még? lac
Szia!
Elkezdtem én is agyalni a dolgon! Én a következőképpen oldanám meg. Az egész nagyon egyszerűen megcsinálható. Összeszednék, vagy kukáznék annyi 100 voltos illesztő trafót, amennyi csapat van. Ez a régi iskolai hangosításokban fordul elő, 100 voltos rendszerben voltak kötve a hangfalak. Az a trafó ami a hangszórókban volt, arra gondolok, nem pedíg ami az erősítőkben! Elég kis méretű trafó, belefér egy kézi dobozba egy hangszóróval. Alap helyzetben(vétel) a trafó rá van kötve a kábelre és a trafóra a hangszóró. Áramot ekkor nem is fogyaszt. Ha valaki megnyomja az adás gombot akkor egy pici erősítő bekapcsol, ami egy szénmikrofon jelét(a szénmikrofon pont ide illik, jobb talán mint a kondi) vagy akár magát a hangszórót mikrofonnak használni... tehát a mikrofon jelét felerősítí és a trafót átkapcsolja az erölködőre. Hívásnál lehet ugyanez az erölködő, csak épp egy jelgenerátor jelét erősíteni, nem pedíg egy mikrofonét. A lényeg, hogy nem kell nagyon nagyon nagy teljesítményű erősítő. Régen a koliban, mikor kicsit csibészkedtünk, igen pici diktafon magnó füles kimenetét kötöttük rá a koli rendszerére. Az egész koliban lehetett hallanni, pedíg ott volt vagy 20-30 hangszóró. Szerintem mindenképp próbáld ki, mert így sok sok kilóméterre is el lehet szerintem vinni a jelet, és nem is ráz, mert azért nem akkora teljesítményű és ami fontos abszólút nem gerjedékeny! nem kell árnyékolt kábel! Elemnek nem használnék 9 voltos telepet. Persze lehet, de én inkább egy 1,2 amperórás 6 voltos aksit használnék. Kicsit nagyobb de több energia is fér bele. Esetleg kurblis lámpából kiszedni a tekerőt és azzal adni neki az energiát.
Talán,akár elég egy ér is! ha a másik jól le van földelve!
másik tippem egy mezei kaputelefon rendszer (nem vicc ) Ennek a belét belepakolod a kézibeszélőbe (na nem a központi egységet, az kis dobozkában valahol fityeg a madzagon. aztán bírja az akár kilométerhosszan is. Igaz, ez típusfüggő.
Fontos, hogy kereskedelemben bármikor elérhető alkatrészekkel megoldható legyen, hogy bármikor utána tudjak gyártani pár darabot.
A passzív megoldások megbizhatatlan rossz hangminőséget és halk jelet okoztak. Elég sok ilyen próbálkozást láttam már... de köszi huhuu hogy fogalkozola témával!
jaaj... ez nagyon drága megoldás lenne.
képzeljétek el, hogy mondjuk 30 darabot kéne csinálnom. nyilván nagyjából nonprofit.
Kicsit gondolkoztam még a témán.
Az lenne jó, hog amikor megnyomom az adás gombot, akkor az nemcsak a jelet, hanem a saját tápját is kinyomja a vonalra. Így ha rá van kötve a vonalra egy másik egység kikapcsolt állapotban, akkor az a vonalon levő táp segítségével erősíti föl és hajtja meg a saját hangszóróját. Ha meg be van kapcsolva, akkor nem használja a vonalra kerülő tápot, csak a ráültetett jelet. Így egy elég jó hibatűrésű rendszert lehetne csinálni. A kérdés az, hogy hogy lehetne a tápot ugy rárakni a vonalra, és aztán ugy felhasználni a másik oldalon, hogy ne okozzon (se az aksi, se a vevő erősítő táp bemenete) hangfrekvenciás rövidzárt!
A híváshoz lehetne használni pl 800Hz 20...40V körüli váltót. Az egységek kikapcsolt állapotában a vonalra soros RC-taggal csatlakozhat a piezo zümmer (elektronika nélküli!)
Én szimmetrikus sodrott érpárt javasolnék vivôfrekvenciás modulált rendszerben. Az érpárra elég 1helyen tápot [aksit] kapcsolni [pl. a felszinen, de akár több is lehet, ha kábelszakadásra számítasz]. Kb 50-100kHz-es PWM moduláció kellene. Ez elég egyszeru elektronikát kíván (semmi PIC-es dolog nem szükséges). Az érpárt 12V-al táplálni virtuális induktivitáson [tranzisztor+RC] keresztül, amit a párhuzamosan kapcsolt kliensek csak 'zárogatnának'.. Kliensekben dióda + pufferkondi adja a tápot, szurô és erôsítô a mikrofonnak és hangszórónak..
"virtuális induktivitás" alatt egy tranzisztorra gondoltam aminek EB között egy nagyobb kondi van, CB közt egy ellenállás, és ekkor a CE egy induktív kétpólushoz hasonlítható paramétereiben (tápegységben való felhasználásban: DC átmegy AC nem)...
"miért jó modulálni a jelet?" mert a több oktávos analóg jelnek a több km hoszú kábelen túl nagy lehet a sávon belüli (lineáris) torzulása (mély/magas hang). A digitális vivő használatakor ezen problem megszünik, illetve a jelnek nem kell lineáris vonali erősítő, ami szintén megkönnyíti a dolgot (nincs túl/alul-vezérlés: azaz ami a közelinek hangos a távolinak meg túl halk beszéd, ami már 3résztvevős beszélgetésnél zavaró). Az is pozitívuma hogy járulékos információ is átvihető (pl: szelektív hívás, vészjelző, stb)... |
Bejelentkezés
Hirdetés |