Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   482 / 843
(#) Ghoost válasza louis0328 hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
valoban! ujra merve mar nalam is 73-74 volt. sorry a teves infoert
(#) Alex2 válasza louis0328 hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
A 80VA kevés lesz, mivel a táp 30V-on lead 3A-t, ami 90W. Ezt a trafónak is tudnia kell leadni. Ezt nem úgy kell számolni, hogy a bemenő váltófeszt megszorozzuk a kimenő egyenárammal. Ha 90W-t kell leadnia, akkor minimum 90VA kell legyen a trafó, ha veszteségekkel nem számolunk.
Egyszerűsített, tapasztalati képlet alapján Pt=1,24xPki. tehát 90x1,24=112VA a szükséges trafó teljesítmény.
Eleve ha a pufferkondinál 3A egyenáram folyik, akkor kb. 3,6A váltóáram folyik a trafón.
(#) Moderátor hozzászólása Jún 22, 2013
 
Uraim!
A mondatkezdő nagybetű használata nem kiváltság, hanem elvárás!
(#) uv142 hozzászólása Jún 22, 2013 /
 
Egy labortáp rendszerű, de tartós terhelést elviselő eszközt szeretnék kezdőként építeni.
Kérdés: milyen kapcsolások, rendszerek szükségesek, jönnek jól?
(#) Alex2 válasza uv142 hozzászólására (») Jún 22, 2013 /
 
Paraméterek?
(#) ared2 hozzászólása Jún 22, 2013 /
 
Sziasztok!
Egy régi labortápegységet szeretnék modernizálni Tr 9158 ez még nem a /A típus ,de az alapja ugyanaz tr9158/A.
Mivel úgy nézem ,hogy annak idején nem a tervezett elavulás jegyében készítették ,mint a mostani tápokat tehát "enyhén" túlméretezték. Elviselné a trafója ,15A-re átalakítanám a tápot,és mennyivel lenne lassabb a reakcióideje az elektronikának,ha az áramot áramváltón keresztül szabályoznám?
(#) uv142 válasza Alex2 hozzászólására (») Jún 22, 2013 /
 
Jogos!!
Maximum 5A áramerősség
0-12V -ig 0,5V -ként változtatható feszültség
rövidzárvédelem.
(#) Alex2 válasza uv142 hozzászólására (») Jún 22, 2013 /
 
A pioneer féle táp alapesetben 30V-ig és 3A-ig működik, de korábban többször említett számításokkal tág határok között változtathatóak a paraméterei, így 12V/5A-is megoldható. Figyelni kell az alacsonyabb tápfesz. miatt az IC táplálására. De van több más megoldás is, ha kicsit visszaolvasol.
(#) uv142 válasza Alex2 hozzászólására (») Jún 22, 2013 /
 
Kösz a segítséget, bár a programozás még nem ismert a számomra.
Az emlegetett tápot átlinkelnéd nekem?
Köszi
(#) dB_Thunder válasza uv142 hozzászólására (») Jún 23, 2013 /
 
Mit szeretnél programozni egy analóg tápon??
Linkelhetnénk is neked de akkor sosem tanulod mg használni a keresőt!
Ott találod a zöld Új hozzászólás gomb mellet alatt a lehetőséget.
(#) uv142 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jún 23, 2013 /
 
Igaz.
Valamit félreérthettem, mát késő volt nekem.(az erősítő IC-ket )
Hagyományos, mutatós műszereket szeretnék beépíteni.
Ehhez elég egy részleges áttervezés?
(#) Alex2 válasza uv142 hozzászólására (») Jún 23, 2013 /
 
Nem kell semmit áttervezni mutatós műszerhez, Mindössze az osztókat kell a műszernek megfelelő értékűre állítani.
A táp paramétereinek számítását és állítását az ellenállásokra és zener diódákra értettem. Ez nem mikrokontrollerrel megy.
(#) PapaMaci56 hozzászólása Jún 24, 2013 /
 
Sziasztok!

Megépítettem az Alkotó rajzolatú 2.7.4b labortápot, a szintén Alkotós rajzolatú 200mV-os alapműszerrel
és a relés előválasztós tápban lévő, Proli007 által tervezett hőfokfigyelős ventillátor szabályzót.
A táp jól működik, de bekapcsolás után a kimeneten terhelés nélkül van kb. 50mV, majd ez lassan felmegy kb. 130mV-ra. A másik hogy a graetz híd nagyon melegszik. 1,5A terhelésnél kézzel csak pár másodpercig lehet megfogni, kb. 50fok lehet. A ventillátor szabályzó szépen teszi a dolgát, 35foknál elindul a ventillátor, ha leveszem a terhelést a tápról 30 foknál kikapcsol. A reléjét rákötöttem a DC OFF kapcsolóra. Ha lehúzom a ventillátort a panelről 45foknál lekapcsolja a tápot, és 1-2fok különbséggel kapcsolja vissza. Ha ilyenkor visszadugom a ventillátor, nagy fordulattal megy és szépen visszahűti a bordát, közben csökkentve a fordulatot. Az előlap feliratozása nem lett szép, de volt egy kis kapkodás az előlap elkészítésénél.
(#) Attila86 válasza PapaMaci56 hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
Szia!

Idézet:
„de bekapcsolás után a kimeneten terhelés nélkül van kb. 50mV, majd ez lassan felmegy kb. 130mV-ra.”

Ez érdekelne engem hogy mitől lehet! Ha leterheled a tápot akkor is megmarad az 50-130mV vagy leesik nullára?
(#) PapaMaci56 válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
Szia!

Leterhelve lemegy 5mV-ra és lassan emelkedik. Most úgy húsz perc alatt felment 8mV-ra. Terhelés nélkül most 150mV. A terhelés 4x27ohm párhuzamba. Poti nullára tekerve, DC OFF-nál ugyan ez a helyzet. Eléggé meleg a doboz 1-2 óra után, mert a segéd táp két Makrai trafója is elég jól fűt. A graetz melegedése jobban zavar, mert a mostani beépítési helyzetben pont a műveleti erősítőt melegíti. Már tettem egy kis bordát is a graetz-re. 10A-es graetz.
(#) Attila86 válasza PapaMaci56 hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
Az semmiképp nem jó ha a műveleti erősítők melegszenek, főleg hogy az LM324 amúgy sem az alacsony offset-driftjéről híres.

Ha terheléssel leesik a feszültség akkor a hibát a tranzisztorok szivárgóárama okozza. Próbaképp tegyél 1-1db 100k-t a három áteresztő tranzisztor emittere és a puffer elkó negatívja közé!

Szerk.: A tokozott graetz helyett használhatsz schottky diódákat is mert azoknak alacsonyabb a nyitófeszültsége és ezért nem fognak annyira melegedni.
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2013
(#) _vl_ válasza PapaMaci56 hozzászólására (») Jún 24, 2013 / 1
 
Idézet:
„A graetz melegedése jobban zavar, mert a mostani beépítési helyzetben pont a műveleti erősítőt melegíti. Már tettem egy kis bordát is a graetz-re. 10A-es graetz.”

Olvass adatlapot, mérjél, és számoljál. 1.5A esetén egy átlagos graetz sacc/kb. 1V*2*1.5A = ~3W hőt kell disszipáljon.
A B40C4000/7000 (4/7A-es) Diotec graetz adatlapja szerint (éppen ez volt a gépemen) Rthja ~15K/W, azaz 3Wattnál 45 fokot melegedne (30 fokos szobához képest tehát 75 fokra), a tied valamivel combosabb, így nyilván kicsit jobban tud hűlni, ezért nekem dT = 20fok nem tűnik irreálisnak.
Az a személyes véleményem, hogy ezeket a graetzeket az Alkotós labortápban mindenképpen hűteni kell, így mérsékelten látom az értelmét annak, hogy rá van pakolva a panelra...
(#) Attila86 válasza _vl_ hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
Ez de diplomatikus volt!
(#) PapaMaci56 válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
Köszönöm, ahogy lesz időm megpróbálom. Az áteresztők amúgy is gyanúsak mert csak típusszám és dátum van rajtuk, gyártói jelzés nincs. 2N3773-ak.
(#) Alkotó válasza PapaMaci56 hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
Nagyon gondosan csináltad meg, gratulálok.
A kimeneti feszültség "értelmes" értékeknél is ingadozik?
Én ilyen híddal próbáltam, és nem volt vele gond. Enyhén melegedett, de egy minimális borda megoldotta a kérdést.
(#) PapaMaci56 válasza _vl_ hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
Adatlapot azt tényleg nem néztem. Az megfordult a fejemben hogy leveszem a panelről, és a dobozhoz hátuljához, vagy aljához csavarozom. Valószínű ez lesz a legjobb, 2mm alu a doboz az elviszi a hőt.
(#) PapaMaci56 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
Köszönöm, igyekeztem hogy jó is , szép is legyen. Miután "bemelegedett" nem ingadozik a feszültség. A max kimenő fesz 31V-ra van állítva, ez 1-2 óra múlva 31,2V lesz és nem ingadozik.
Nekem KBPC1010 a diódahíd.
(#) Attila86 válasza PapaMaci56 hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
Ingadozik az, csak ilyen nagy feszültségen arányaiban már kisebbnek tűnik az ingadozás. Ráadásul minél nagyobb a kimeneti feszültség, annál kisebb a fesz az áteresztő tranzisztorokon, és ezért annál kisebb a szivárgó áram. Tehát a probléma inkább alacsony feszültségeken jelentkezik.

Szerény álláspontom az hogy ha egy labortáp kimenetét lekapcsolom akkor 0,00V-ot mutasson a panelmérő (és annyi is legyen a kimeneten), ne 0,05V-ot ami ráadásul idővel megnő 0,15V-ra. Engem ez zavarna. Próbáld ki azt a három ellenállást! Sőt, most nézem hogy az emitter-ellenállások nincsenek árammérésre felhasználva, ez esetben elég csak 1db ellenállás a pozitív kimeneti pont nagyáramú része és a puffer elkó negatívja közé. Mondjuk első körben 10k.
(#) kameleon2 válasza PapaMaci56 hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
Szép munka! ... Bár a trafók kicsit csenevésznek tűnnek...
(#) PapaMaci56 válasza kameleon2 hozzászólására (») Jún 24, 2013 /
 
A két szürke trafó csak a segédtáphoz kell. Egyikről a két műszer megy a másikról hőfigyelős ventillátor. A fő transzformátor ezek alatt van.
(#) PapaMaci56 válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 25, 2013 /
 
Beraktam a 10k ellenállást a javasolt helyre. Javult a helyzet, most 24mV bekapcsoláskor és 42mV-ig megy fel. A graetz hidat meg kiköltöztettem a hátfalra, most jó a hűtése.
(#) Attila86 válasza PapaMaci56 hozzászólására (») Jún 25, 2013 /
 
Próbáld meg egy 0,6W-os 2,2k-val!
(#) Alex2 válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 25, 2013 /
 
Nem lenne úgy jó, ha lekötné a tranyókat és egyesével visszarakná és figyelné, melyiknél kezd el "szivárogni"?
Lehet az egyik tranyó elvadult.
(#) Attila86 válasza Alex2 hozzászólására (») Jún 25, 2013 / 1
 
Valószínűleg ez nem az alkatrész hibája hanem egyszerűen ilyen a szivárgóárama a tranzisztornak. A szivárgóáram a tranzisztorok egy természetes tulajdonsága, bár ha meghibásodik akkor valóban megnőhet. De alapból is van neki.
(#) PapaMaci56 válasza Attila86 hozzászólására (») Jún 25, 2013 /
 
Megpróbáltam, így 12,7mV. Egyenlőre így hagyom, van egy másik gyári tápom, ezt csak tartaléknak csináltam. Köszönöm a segítségeteket.
Következő: »»   482 / 843
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem