Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rezgésmérő műszer
 
Témaindító: cseri81, idő: Nov 14, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   3 / 10
(#) cseri81 válasza bbatka hozzászólására (») Nov 18, 2007 /
 
Találtam egy vibráció méröt, ez is PIC-el van megoldva.
(#) cseri81 válasza cseri81 hozzászólására (») Nov 18, 2007 /
 
Az előbbi nem sikerült, itt a link:
http://t-t.freeweb.hu/elokep/pic/lista1.htm

Itt válaszd a témák szerinti rendezést, és a Méréstechnikán belül a DD0055-ös lesz az! Mondjuk ez csak egy vázlat róla.
(#) bbatka válasza cseri81 hozzászólására (») Nov 18, 2007 /
 
Hát ez müködik úgyan, de nem igazán üti meg a szakdolgozat mércéjét.
Javaslom kezd el az ismerkedést a PIC18f452-vel és a Mikropascallal. Ha a legutóbbi javaslatom alapján kezdesz a témával foglalkozni éjjel-nappal , talán elkészül.
(#) cseri81 válasza bbatka hozzászólására (») Nov 18, 2007 /
 
Egy másik lehetőség:
A legnagyobb frekvenciájú komponens frekvenciájánál sávkorlátozod a jelet, ezen frekvencia több, mint kétszeresével mintavételezve A/D konvertálsz, a mérési eredmények FFT-jét - Fast Fourier Transformation - elvégzed, aztán örülsz az eredménynek.
Szerinted?
(#) cseri81 válasza cseri81 hozzászólására (») Nov 18, 2007 /
 
És mi lenne, ha mondjuk nem érdekes a rezgés spektruma, elég az amplitúdóból valamiféle átlagolást csinálni, s ha az hosszabb távon átlép egy kritikus értéket, riasztást küld. A rövid távú limit átlépés nem érdekes, az lehet egy nagyobb nyomaték lökés, bármi.
(#) bbatka válasza cseri81 hozzászólására (») Nov 20, 2007 /
 
Ez utóbbit javasoltam éppen a 143648-as hozzászólásomban. A mikrovezérlőről lehetne kiválasztani a keresett frekvenciát. Időben ezt lehetne leggyorsabban megépíteni.
(#) cseri81 válasza bbatka hozzászólására (») Nov 20, 2007 /
 
Meg tudnád nézni nekem, hogy ez a kapcsolás esetleg müködne-e? És, hogy ehez kell-e még valami? Email-ban küldöm a kapcsolást!
(#) bbatka válasza cseri81 hozzászólására (») Nov 20, 2007 /
 
Látom nem boldogulsz. Kerestem neked sávkiemelő erősítő kapcsolást. Vidd be a Tinába és addig változtasd a 15k és ezzel összhangban az R2 értékét míg nem tudod átfogni a 100Hz -10khz tartományt. (2.121 ábra) Persze egy 1µF-os kondi szerintem még kell a bemenetre. Lehet hogy a kondik értékét is változtatnod kell. Sőt lehet hogy több kondit kell majd beépíteni és közöttük elektronikus kapcsolóval váltani, mert nem fogod tudni a teljes freki tartomány átfogni. Ezután a már említett ellenállásokat kell kiváltanod elektronikus potméterekre. Szóval valahogy így fog kezdődni az elektronikája a műszernek. Utána egy átlagoló tag. Majd mikrovezérlő A/D-je jön. Esetleg használhatod a tőle jobbra lévő kapcsolást is.
(#) cseri81 válasza bbatka hozzászólására (») Nov 22, 2007 /
 
Jó lenne a megoldásod, de mikrovezérlő inkább ne legyen bent!
Szerinted ez milyen lenne? Elég favágó megoldás, ha egyáltalán jó.


- érzékelőfej (erősítővel együtt)

- szűrő (aluláteresztő, felüláteresztő)

- komparátor

- A/D konverter

- tápegység



Olyat gondoltam, ha mondjuk ugy müködne, hogy egy bizonyos ideig tartana csak a mérés és ez idő alatt a frekvenciaszintet figyelném. Két határfrekvenciát adnék meg, amit ha túllép, akkor egy tároló áramkörben ezt a túllépést tárolnám, majd ha az idő lejárt és a mérés befejezödött, a tárolókat visszafelé kiolvasnám! Szintek: zöld, sárga, piros! Ez a három led lenne rákötve és, ha a frekvencia átlépi a kritikus szintet, akor a piros villágítana és így tovább.

A kérdés, hogy ez szerinted így működne-e? És, hogy a frekvencia határokat mivel tudom figyeltetni, komparátorral?


Köszi!
(#) proli007 válasza cseri81 hozzászólására (») Nov 22, 2007 /
 
Szevasz!

Hát most jól bezavartál mindenkit, szerintem.
Elsőként egy kérdésem volna. Átrágtad magad az ajánlott szakirodalmon? Mert szerintem nem!

A favágó megoldásban is van némi hiba.
Idézet:
„- érzékélőfej (erősítővel együtt)

- szűrő (aluláteresztő, felüláteresztő)

- komparátor

- A/D konverter

- tápegység


-Érzékelőfej (Ez a rezgés gyorsulásával arányos kimenő jelet ad, bár a konkrét típust nem ismerem. Biztosan a gyorsulást akarod mérni?)
- Szűrő (egy bizonyos frekvencia sáv kiszűrése, vagy alsó és felső sávhatárolásra szolgál?)
- Komparátor (oké, de milyen. Mert ha ez egy feszültség komparátor, akkor az a jel amplitúdó változását figyeli?)
- A/D konverter ( Hát erre semmi szükség, ha nincs mikroprocesszor mögötte. Viszont a komparátor előtt szükséges, egy demodulátor (csúcs, vagy effektív egyenirányító), és vallami átlagolás, vagy effektív érték képzés.
-tápegység (ez biztosan kell)

A többi probléma.
Idézet:
„ugy müködne, hogy egy bizonyos ideig tartana csak a mérés”

Erre miért van szükség? A mérést több csatornán akarod végezni ugyan azzal a mérőművel időmultiplexelt módon?

Idézet:
„ez idő alatt a frekvenciaszintet figyelném”

Hát hogy mi a "frekvencia szint" arról nekem fogalmam sincs. Kivétel, ha egy adott frekvencia változik és, a frekvencia érték túllépését akarod detektálni. (Nem amplitúdó komparátor, hanem frekvencia komparátornak nevezném) De ez mire jó?

Idézet:
„Két határfrekvenciát adnék meg, amit ha túllép, akkor egy tároló áramkörben ezt a túllépést tárolnám”

Ezek szerint mégis frekvencia komparátorról lenne szó. De mi van a jel amplitúdó változásával? Vagy az nem érdekes? (Ezzel legfőképpen a forgó gép fordulatváltozásait látnád, ha az változó)


Idézet:
„akkor egy tároló áramkörben ezt a túllépést tárolnám,”

Hogy hányszor lépte túl egy idő alatt, vagy mennyi ideig lépte túl, vagy mit tárolnál?

Idézet:
„majd ha az idő lejárt és a mérés befejeződött”

Na végre valamit értek!

Idézet:
„a tárolókat visszafelé kiolvasnám”

Milyen célból, mi az hogy visszafelé és mi olvasná ki ha nincs mikroprocesszor?

Idézet:
„Szintek: zöld, sárga, piros!”

Jó! piros mikor túllépi. De mikor sárga és mikor zöld, az előzőek alapján, mikor két frekvencia érték túllépéséről beszéltél.

Bocs, hogy beleugatok, nem kötözködni akarok, hanem segíteni a kötözködéssel. Olvastam a topikot és csak nézek, mint a vett malac. Szerintem valahogy az egész mérés tömbvázlatát kellene értékekkel és mértékekkel együtt megrajzolnod, mert amíg ez nem tiszta, addig hiába a többiek jó szándéka.

Valahogy "egyszerűen" meg kellene határozni a mérés és megjelenítés - határérték képzés célkitűzéseit, mert addig nincs miről beszélni. (Ez a piros-sárga-zöld, az már valami, csak nem érthető, mihez van hozzárendelve.)
Én a helyedben megnézném a Net-en, hogy a profik, milyen gépfelügyeleti rendszert ajánlanak és annak mik a műszaki-elméleti alapjai (B&K Philips Bently Nevada...) és abból okosabbak lennénk. Attól tartok egy szakmai szegmens elsajátítása, nem egy ötperces feladat.

Trendmaster

üdvözlettel és jó munkát kívánva: proli007
(#) cseri81 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 22, 2007 /
 
Elöször is köszönöm, hogy írtál!!!
Probálok valamit kitalálni, ugyhogy létszives kötöszködj tovább velem, mert abból legalább tanulok valamit!
Nem tudom, hogy müködik egy ilyen műszer, és hogy pontossan mit is kell mérni és összehasonlítani vagy kiértékelni! Ezért írok össze minden zagyvaságot...
Valahogy meg kellene határoznom egy jelszintet amit egy adott motor normál üzemben "jó" csapágyakkal produkál. És ehez képest ha elváltozás van, akkor riasztás történne!
(#) bbatka válasza cseri81 hozzászólására (») Nov 22, 2007 /
 
Először is örök hálám proli007 hogy megmentettél a válaszadástól.
cseri81,
Hát nem is tudom mit mondjak. Sem az elektronika alapjaival , sem pedig a rezgésdiagnosztika alapjaival nem vagy tisztában. Hogy segítsünk így ? Nemértem hogy miért hagytad magad meggyőzni ezzel a témával, hisz látszik teljesen idegen tőled. proli007 teljesen jól megválaszolta a kérdésed.
Szerintem ismerkedj az alapokkal és a javaslatom szerint fogj neki. Annyit még hozzáfűznék hogy a sávkiemelő erősítő után valószínűleg még kell majd egy korrekciós erősítő , aminek szintén a mikrovezérlő állítaná az erősítését. (digitális potméterrel)
A mikrovezérlőt csak abban az esetben hagyhatnád el ha a vezérlési feladatokat a PC látná el. Szerintem ez a bonyolultabb megoldás.

Most látom hogy van újabb hozzászólásod.
Hisz írtam már feszültségértéket (amplitudó) kell mérned a frekvencia függvényében, ezért kell egy adott frekvenciát kiemelni a többi közül hangolható módon. Némi kis átalakítás után már mehet is a mikrovezérlő A/D-jére és kiírathatod az értéket LCD-re. A riasztás már a könnyebbik rész.
(#) cseri81 hozzászólása Nov 23, 2007 /
 
A blokkvázlat kb igy nézne ki? Egészitsétek ki ha még kell valami!
- rezgésérzékelö
- töltéserösitö
- felüláteresztö szürö
- aluláteresztö szürö
- ezek után kell erösitö?
- komparátor
(az érékelöböl DC 6V jön ki, tehát nem kell A/D átalakitó a komparátor elé)
- kijelzö
- tápegység

Amit meg kell mérnem az a frekvencia függvényében az amplitudó.
Az alul és felül áteresztönek hangolhatónak kell lennie?
Gondolom igen, de azért megkérdezem.
(#) cseri81 válasza cseri81 hozzászólására (») Nov 23, 2007 /
 
Bocs! Hülyeséget irtam, az A/D átalakitó kell a konparátor elé!
(#) cseri81 hozzászólása Nov 23, 2007 /
 
Az ICP rezgésmérö fej rezgésgyorsulást mér.
Kimeneti impedanciája 100ohm, kimeneti feszültsége +/-5V és +/-10V
Pezoleketromos elven müködik és a benne található erösitö:
MOSFET erösitö ha kvarcalapu az érzékelö elem
Töltéserösitö, ha kerámia alapu az érzékelö elem.
(#) cseri81 hozzászólása Nov 23, 2007 /
 
Tehát a müszernek rezgéssebesség effektivértéket (RMS) kell mérnie a kiválasztott frekvencia tartományban. Ezt mm/s-ban kell majd megjeleniteni.
(#) bbatka válasza cseri81 hozzászólására (») Nov 23, 2007 /
 
Látom kezded érteni. Én is fogalom zavarban voltam, úgytűnik a rezgésmérő fejed közvetlenül a rezgésgyorsulás értéket adja. Ebből vissza lehet számítani a rezgéssebességet.
Azt még mindig nemértem, ha A/D átalakítót használsz akkor minek a komparátor, hisz az átalakított értékhez tudsz rendelni riasztást.
(#) cseri81 válasza bbatka hozzászólására (») Nov 23, 2007 /
 
Igazad lehet! A komparátor tulajdonképpen egy összehasonlitó.
Ezt a riasztást hogy tudnám megoldani? Mondjuk valamilyen ledes megoldással.
Hogy tudnám figyelni ezt?
(#) cseri81 hozzászólása Nov 23, 2007 /
 
Ja a PIC-et ki kellene hagyni, mert azzel el nem hiszik, hogy én csináltam.
(#) bbatka válasza cseri81 hozzászólására (») Nov 23, 2007 /
 
Onnantól kezdve hogy digitalizáltad az A/D átalakítóval a jel egy 0-255 -ig terjedő szám lesz. Bele írod a programodba hogy pl. ha eléri a 210-es értéket akkor külön írja ki az LCD-re v. gyúlladjon ki egy LED v. akármi. Ezért kell a mikrovezérlő v. PC.

Nemtudom miért félsz ennyire a PIC-től. Könnyebb programozni mint egy PC-t. Különben is miért ne segíthetne benne valaki. Tényleg mi van az ipari konzulenseddel ? Pihenget valahol ?
(#) cseri81 válasza bbatka hozzászólására (») Nov 23, 2007 /
 
Ha PIC-el lenne tudnál segiteni a programirásban?
Tegyül fel, hogy PIC-el van megoldva:
az A/D átalakitás után egyböl mehet a jel a PIC-be?
Aztán a kimenetére meg rá lehet kötni egy kijelzöt vagy valamit?
(#) cseri81 hozzászólása Nov 23, 2007 /
 
A konzulensemnek lövése nincs a dolgokhoz! Pedig egy komoly gyárban a rezgésdiagnosztikai osztályon dolgozik! Kb. annyi szaktudással, mint én!
(#) cseri81 válasza bbatka hozzászólására (») Nov 23, 2007 /
 
A PIC amit javasoltál, ha jól látom rendelkezik A/D átalakitóval! Lehetne azt is használni, ugye? Szinte az egész müszer megépithetö egy jól megválasztott PIC-el! Király dolog ez!
Tápegységböl milyenben lehetne gondolkodni?
(#) bbatka válasza cseri81 hozzászólására (») Nov 23, 2007 /
 
Ahogy mondod. Nem véletlenül javaslom. A Mikropascalt azért javasoltam , mert 2K -ig ingyenes. Nem ismerem, de jó kell hogy legyen. Általában néhány programsorban megírható egy ilyen program ami most éppen neked kell.
Ha körülnézel a neten számtalan példát találsz az LCD 4 vonalas illesztésére, billentyűzet illesztésére. Én is segítek persze, csak most délután nem leszek számítógép közelében.
(#) cseri81 válasza bbatka hozzászólására (») Nov 23, 2007 /
 
Ok ok! Ma nekem sem gut! Holnap tiszta fejel nekilátok!
(#) proli007 válasza cseri81 hozzászólására (») Nov 24, 2007 /
 
Már holnap van!

Rajzoltam neked egy kis blokkvázlatot, ami alapján eléképzelhető, hogy a feladatot meg tudod oldani.
A teljes jelfeldolgozást, PIC-el nem fogod tudni megoldani, mert szerintem nem olyan gyors az A/D(nem DSP), és meghaladja majd a tudásodat és az idődet.
Viszont, ha az analóg részeket elkészíted, akkor az RMS képzés után, már a PIC-el elvégezhető a jel kalibrálása (Skálázása) mért érték kijelzése és a határérték képzése (szintjeinek programozása), és ehez tartozó jelzés és védelmi logika kialakítása. Ebben az esetben mód van a jelzések és jelzésszintek időbeni tárolása, naplózása.

Ne feledd, hogy aki a gépállapot monitorozást korrekt módon meg tudja oldani, az meg is él belőle. Ennek számtalan megoldási szintje és formátuma képzelhető el, illetve van.
Ez egy külön szakma!


Bokkvázlat

Remélem egy kicsit előre tudtam mozdítani az ügyet.

üdv! proli007
(#) bbatka válasza proli007 hozzászólására (») Nov 24, 2007 /
 
"mert szerintem nem olyan gyors az A/D"

Ezzel nemértek egyet. Most számoltam ki a 18F452 átalakítási sebességét (38971byte/s). Ha 40Mhz-en üzemel és 8bites mód.
A 18F4550 -nél (76238byte/s). Ha 48Mhz-es az órajel és szinten 8bites felbontás.
A dsPIC-ek között van 2MSPS sebességű is, de ezt inkább most hanyagoljuk.
A 18F sorozat tagjai között is van 200KSPS sebességű, de nem volt kedvem tovább keresgélni.
18F4550 adatlap
(#) proli007 válasza bbatka hozzászólására (») Nov 24, 2007 /
 
Igazad van, örömmmel várom az eredményt!

üdv! proli0077
(#) László zs hozzászólása Nov 25, 2007 /
 
Nem tudom, hogy olvastad-e azokat amit küldtem régebben, de a csapágyméréshez szinte teljesen leírják, hogy hogyan fogod észlelni egy kézi rezgésmérő műszer segítségével a hibát illetve a mérendő sávszélességről is szó esik (ja ide kéne tudni néhány adatot a mérendő gépegységről). Csatolom az idevonatkozó részt illetve egy gyorsulásérzékelő kalibrációs adatlapját (néhány részt töröltem belőle) //mindkét doksi két oldalas//.
(#) bbatka válasza László zs hozzászólására (») Nov 25, 2007 /
 
Ebből a doksiból is az látszik hogy a nagyfrekvenciás komponenseket lenne célszerű figyelnie. Csak a rezgésmérő feje nem alkalmas rá. Nekem is csak most tünt fel hogy 20Khz-50Khz közé esik.
Csatolom az általam javasolt digitális potméter adatlapját.
MCP42010 adatlap
példa
És egy lényeges példa. A szimpla potméter csak slave-ben müködik, így mindig csak utolsó lehet, ezért célszerű stereo potmétereket használni.
példa2
Következő: »»   3 / 10
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem