Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   465 / 729
(#) Hangszoro2000 válasza Robi85 hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Idézet:
„3.4.1 Sd
We shall start with an easy measurement; all you need is a ruler! Measure the diameter
straight across of your loudspeaker cone including one-third of the surround at both
ends. This is Diameter (D). To calculate Effective Projected Surface Area of Driver
Diaphragm (Sd), simply divide D by two, square the result, then multiply that by Pi
(3.142). However, this is one of the few parameters that you can trust the manufacturers
data on, if it's available.”

Pongyolán fordítva, zanzásítva: tedd fölé a vonalzót, és olvasd le az átmérőt a membránszél kb. belső egyharmadáig. Ezt osztod kettővel (=r) négyzetre emeled, majd szorzod Pi-vel (3,14). És nagyjából előáll a hasznos felület. Aközé a kevés paraméter közé tartozik, ahol bízhatsz a gyártó adataiban (ha azok elérhetőek).
(#) Hangszoro2000 válasza mraulajos hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Értem, jó kis kínai alkatrészek.
(#) fery45 válasza DJ Tacki hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Valóban több hangfalba kisebb a teljesítménye a magas sugárzónak, de ezek sok esetben leégnek. a csipogókat nem szeretjük tekercselni. 0,05-0,09 mm átmérőjű huzallal ki szeret 0, 0,5 mm méret tartással tekercselni. Az új tekercs nem súrlódhat a mágnes pólussal sem kívülről, sem belülről.
Miért gondolod, hogy ha például 4kHz-én történik a váltás, akkor a felső sávban elegendő a negyed vagy tized teljesítmény?
(#) fery45 válasza DJ Tacki hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Még egy gondolat. Az akusztikai csatolás ritka alkalommal válik be. A tekercs átmérők méretét hibásan gépeltem sajnos, ezért javítom: 0,05 mm méret értendő.
(#) nagytom14 hozzászólása Aug 23, 2013 /
 
Építés előtt vagyok, valaki válaszolna erre, fontos lenne, mert akkor úgy építem meg, köszi.
(#) fery45 válasza pont hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Ezt a kérdésedet nem értem. A teljesítmény meghatározó a dB értékre. Minél nagyobb teljesítménnyel üzemeltetek egy hangszórót(kat) annál nagyobb a dB érték. Neked itt ha jól értem csak 60 wattod van és nem 100, vagy 500 és így tovább. Ha nagy hangerőt akarsz, akkor nagy teljesítményben kell gondolkodnod. Itt is probléma, hogy milyen szabvány szerint értett teljesítményről van szó. Én már leüvöltöttem (nem hangosabb voltam) 600 wattos autórádió erősítőt két 100 wattos UNIVOX erősítővel.
(#) pont válasza fery45 hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Arra gondoltam, hogy magas sugárzó decibel paramétere mekkora legyen vásárláskor, a két párhuzamosan kötött 30W-os 8 ohmos 89 decibeles mély közép mellé? Azt már írtad ,hogy 4 ohmos 60w-os magas kell.
(#) Hangszoro2000 hozzászólása Aug 23, 2013 /
 
Milyen kár, hogy nincs 60W-os magashangszóró.

nagytom14, mekkora a reflexcső átmérője?
(#) pont válasza ptesza hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
"Valahol" meg ezt írták "Párhuzamos kapcsolás esetén mindkét hangszóró azonos feszültéget kap, tehát mindkettőre 2,83V jut, így a teljesítmény egyenként 1W (2,83^2/8), összeségében tehát az érzékenység 6 dB-lel magasabb, mintha csak egy hangszórót használnánk."
(#) Hangszoro2000 válasza pont hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Bárki is írta, igaza volt. Ha állandó bemenőfeszültséggel számolsz, tehát a párhuzamosított 4R névleges impedancia esetén is megtartod a 2,83V-ot, akkor +6dB a hangnyomásemelkedés ideális körülmények között.
(#) pont válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Te esetleg javasolnál, hogy milyen paraméterű magas sugárzót vásároljak, a két párhuzamosan kötött 8 ohmos egyenként 30w 89 db-es mély középhez, esetleg konkrét típus, pl Tannoy, házimozi célra.
(#) Hangszoro2000 válasza pont hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Milyen ez a rejtélyes 30W/89dB mélyközép konkrétabban?
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2013
(#) pont válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Ezek:Bővebben: Link Annyit sikerült kideríteni róluk, hogy egy samsung projektoros Tv-házimozi mély közepei. Gyárilag mellé egy 20w-os magas van de több semmi paraméter. A Buvarruha által készített hangfalnak sajnos nincs hely a lakásban. Hi-fi-nek majd készítek egy másikat, ha sikerül bevált tervet találnom. Ezekből inkább a házimozi erősítőhöz csinálnék 4db 4 ohmos hangdobozt. Egy próbára esetleg kettőt kettőt sorba kötve rá tudnám tenni a 8 ohmos Gainclone-ra
(#) Hangszoro2000 válasza pont hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Hjaaaa, értem már, ez mondjuk a valóságban nincs 89dB@1W, 87 körül inkább. A PSS papíros magas ide is megfelel:
Bővebben: Link
(#) nagytom14 válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Átmérő: 40mm és mind két vége felé tágul, hossza 100mm ehhezhasonló alakú, csavaros rögzítésű.
(#) pont válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Köszönöm válaszod!
(#) Hangszoro2000 válasza nagytom14 hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Ebből a szempontból csak az átmérő érdekes, a csövön kívül 15,7mm-ig mozog együtt a levegő a csőben lévővel, tehát elvileg 2cm távtartás már elég, hogy ne okozzon gondokat a padló felé néző cső (azért lehet kicsit több is, hogy minél kevésbé hangolja el).


pont, nincs mit, még a hétvégén megnézem kicsit jobban is ezt a mélyközepet, már be van tervezve 20-a óta.
(#) ptesza válasza pont hozzászólására (») Aug 24, 2013 /
 
1 W/méterre gondoltam. Senki nem említette ,hogy 2,83V. Alapból senki nem is gondol rá. Pl egy hangdoboz adatlapján is 1W/méterben logikus , hacsak nem szeretnének magasabb számot ott látni. Úgyhogy +3dB.
(#) pont válasza ptesza hozzászólására (») Aug 24, 2013 /
 
A Hangszoro2000 által ajánlott magas is 90db-es, ha az általa saccolt 87db-ből indulunk ki akkor mégiscsak +3db. Azt én nem tudom, hogy a vásárláskor az állandó feszhez vagy az állandó teljesítményhez adnak meg értéket. De most már van konkrét típus, valami lesz.
(#) fery45 válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Aug 24, 2013 /
 
Kedves Hangszóró 2000! Remélem, hogy azt elfogadod, vannak 100, 150, 300... wattos magas sugárzók. Ezek teljesítménye azt jelenti például a 100 wattosnál, hogy nullától 100 watt teljesítménnyel bármilyen teljesítmény szinten üzemeltethetők, például 60 wattal. Gondolj a hangerő szabályzó potikra az erősítőkben. A hangerő szabályozás milyen fizikai folyamatot végez.
(#) fery45 válasza ptesza hozzászólására (») Aug 24, 2013 /
 
Fiúk valamit keverünk. Az 1W/méter az a hangszórók érzékenysége. Pontosabban a hangszórót elméletileg végtelen nagy sík lapra a gyárilag ajánlott és tervezett nyílásra szerelve 1 watt 1000 Hz szinuszos teljesítménnyel üzemeltetve mérik a hossztengelyben 1 méter távolságban a hangnyomást dB-ben. Ez 8 ohmos hangszórón 2,83 volt körüli érték. Csakhogy egy 30 wattos hangszóró a névleges teljesítményen ugyanilyen körülmények között hány dB érték mérhető? Én audióméterrel több hangszórón így mértem. Sőt ugyanezen hangszórókat túlterheltem 200, 300, 400 %-os üzemmel. Ha lehetőségetek van rá mérjetek Ti is. Örülnék, ha a tapasztalataitokról beszámolnátok. Egy tavaszi lim-lom napon a kirakott rádiók és TV-ékből bőven hozzá lehet jutni hangszórókhoz, amiket nem kell sajnálni.
(#) ptesza válasza fery45 hozzászólására (») Aug 24, 2013 /
 
Mi nem keverjük. Thiele / Small paraméterekből kalkulált átlagérzékenységről van szó. Amiről te beszélsz az szerintem nem egy szabvány ,csak lehet ,hogy valaki így is méri. Az adatlapokon kivétel nélkül ez szerepel.
(#) mraulajos válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Oké, köszi a véleményt, tudom. De ebből még nem tudtam meg, hogyha egy ilyen méretű ládát szeretnék építeni, a nagy hangszóróknak milyen bekötés javasolt.?
(#) bajtaig válasza mraulajos hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Ez egy elvi bekötés, vágod a működését?

215 cross.mdi
    
(#) mraulajos válasza bajtaig hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Igen, - ez így oké, csak az eddigi hangváltó kérdéseimre mindig az volt a javaslat, hogy ilyen teljesítménynél, az aktív hangváltó jöhet szóba, a teljesítmény csökkenés végett, ami érthető is. Persze, - ezt itt nem látom hogy milyen tekercsek vannak be iktatva. A magas az oké.
(#) Szabi1 válasza mraulajos hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Nekem van 1 pár Proel smart 153p hangsugárzom, nem az eredeti szórókkal, az előző gazdája 700w RMS RCF woofert tett bele, az nagyon brutál volt, most egy 400w os woofer van benne. Gyárilag csak 350w AES-t tud, és eredetileg piezzo hornal van szerelve, annak ellenére a hangváltó bazinagy, jól túlvan méretezve, nemhiába olasz gyártmány
(#) bajtaig válasza mraulajos hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Jah* kedves Lajos, konkrét recept nincs, attól függ milyen hangszórót használsz ,mekkora dobozba és hová hangolod, milyen drivert akarsz tenni fölé!
Saját véleményem:
Hangsugárzót csak akkor érdemes építeni ha olcsóbb, vagy jobb lesz mint a gyári!
A linkelt jbl-nél olcsóbbat nem tudsz csinálni, (vagyis tudsz de azt meg minek), ergó ha jót akarsz, az drágább lesz!
Tovább is van, mondjam még?
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2013
(#) Hangszoro2000 válasza mraulajos hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
(#) mraulajos válasza bajtaig hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Ez akkor mehet nyugodtan ezzel
(#) bajtaig válasza mraulajos hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Itt az áll hogy ajánlott erősítő teljesítmény 500-1000 W, amit én úgy értelmezek hogy 500 W RMS, 1000 W peak / 4 Ohm. A te végfokod kb.800 W rms-t tud és elvileg 1200 W peak-t.
Élőzenénél vagy nagy dinamikatartományúnál ha klippig hajtod akkor bírnia kell, ha elhisszük amit a gyártó ír, de agyonkompresszált tuc-tuc zenénél, 1-2 dB-lel viszza kel venni a teljesítményt.
Következő: »»   465 / 729
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem