Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   500 / 843
(#) Laslie válasza janikukac hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Akkor lehet, hogy rossz az IC (vagy nem érintkezik megfelelően a foglalatban).
Először az enyém sem csinált semmit az első bekapcsoláskor. Aztán betettem egy másik LM324-est, és egyből működött. Be tudtam állítani a max. feszültséget és az áramkorlátot is.
Mérd meg mekkora feszültségek vannak az OPA-k kimenetein!
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2013
(#) Ghoost válasza janikukac hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Idézet:
„...ennyire nem vagyok amatőr....”
Nem is felteteleztem ezt.
a kepeden: ezeket latom
a; muszer az Uki csatlakozokhoz csatlakoztatva --- itt nem tudsz kimeno aramot merni
b; muszer 10A meres allapotba kapcsolva
c; tapegyseg kimenete rovidre zarva -- rovidzarban az Uki igen kicsi.
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2013
(#) janikukac válasza Laslie hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Az IC foglalattal nem lehet már gond, direktbe beforrasztottam tegnap. A másik meg az, hogy a feszültséget be tudtam már állítani, akkor jó volt az IC, viszont arra az észrevételemre senki se nem írt még, hogyha az áramkorlátos potmétert felcsavarom 95% fölé, akkor lekapcsolja a kimenetről a feszültséget valami.. Vagy ez így lett tervezve??? Nagyon homályos minden most már...
(#) janikukac válasza Ghoost hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Nem jól látod. A kék zsinórral-kisebb méretű,piros krokodillal van rövidre zárva a kimenet, a barna zsinór piros krokodillal az a nagy csatlakozón van, amit Te lilára karikáztál, ugyan úgy a fekete is, csak a másikon...
(#) Laslie válasza janikukac hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Az áramkorlátnak pont az a szerepe, hogy, ha azt eléri az átfolyó áram, akkor a táp a feszültséget leviszi 0-ra. Nem mellesleg bekapcsol az áramkorlát LED.
(#) janikukac válasza Laslie hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Ez viszont azt jelenti, hogy az IC jó kell, hogy legyen, nem? Itt megint én követhettem el baklövést, de hogy mit?!...
(#) Ghoost válasza Laslie hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
....ami sajnos nincs felcsatlakoztatva, hogy vizualis controll legyen az aramgeneratorosuzemrol.
(#) janikukac válasza Ghoost hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Lehet, hogy eddig is az volt a gondom, hogy a multiméterem nem jó (legalább is az árammérése), mert múltkor egy LED-en átfolyó áramot is meg akartam mérni, persze nem a 10A-s aljzatban, s nem is a 10A-os méréshatárban,hanem mA-oknál, de ott sem jelzett semmit, valamint az egyik árammérős méréshatárra tekerve a multiméter néha kikapcsol, csak akkor kapcsol be, ha egyel tovább hajtok, s most is ha erőt fejtek ki a tekerőkére, akkor egy -jel néha felvillan a kijelzőn.
(#) Laslie válasza janikukac hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Miért zártad rövidre a multimétert egy külön vezetékkel? Így persze, hogy nem fog mérni semmit. Ráadásul rossz helyre dugtad a mérőzsinórt. A COM melletti 10ADC hüvelybe kell dugni a piros zsinórt.
(#) scooby_ válasza janikukac hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Nem lenne egyszerűbb egy izzót kötni a trafó primerjével sorba, hogy lásd zárlatban van-e a tápod? Továbbá megvédené az alkatrészeidet. Az a másik kék színű vezeték mi? Az terhelés, vagy rövidre zártad vele a kimenetet?
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2013
(#) janikukac válasza Laslie hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Tudom, a zsinór azóta át lett helyezve a jó aljzatba, s így sem produkált. A külön zsinórral, anélkül sem mér ki semmit, csak kikapcsolás után kidob egy secundumra a kijelző valamilyen értéket. Most pl. egy 9,2-t, aztán másodszorra egy 1,16-ot (a két teszt között csavartam a potikon), de akár hogyan is, bekapcsolt állapotban semmit sem mér...
(#) janikukac válasza scooby_ hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
A trafó nem zárlatos (azóta a furcsa hangot sem hallottam), a kimeneten szépen megjelenik a beállított 24V is... Azzal a kék zsinórral akartam rövidre zárni a kimenetet
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2013
(#) scooby_ válasza janikukac hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Nem tudom mennyire vagy bejáratos az elméletben? A műszer amit a táphoz építettél áramfelvételt önmagában NEM, csak és kizárólag feszültségmérésre alkalmas. Áramfelvételt ezzel a műszerrel úgy tudsz mérni, hogy a labortápban lévő sönt ellenállás(ok)on eső feszültséget méred. Minél nagyobb áram folyik a söntellenállás(ok)on, annál nagyobb feszültség esik a sönt(ök)ön (annál nagyobb feszültséget fog mutatni a műszered minél nagyobb áram folyik át rajta..), mert a kettő között egyenes arányosság van. Ugyan így működik a multimétered is, fentebb már írták: egy 0,01-0,1Ohmos ellenálláson méri a FESZÜLTSÉG ESÉSÉT. És akkor az alapok: Feszültségmérőt párhuzamosan kell a fogyasztóra kötni, az árammérőt pedig sorosan kell a fogyasztóval kötni. Mivel itt egy terhelést kötsz a kimenetre, így az áramnak csak egy útja van, tehát ha a negatív oldalra kötöd sorba a műszeredet a fogyasztóval, ha a pozitívra, ugyan azt az értéket fogja mutatni. A két mérés közt annyi a különbség, hogy feszültség mérésnél a műszered mérővezetékeit a fogyasztó két sarkára helyezed, árammérésnél viszont meg kell szakítanod az áramkört, hogy a műszeredet sorba tudd vele kötni. (itt jelen pillanatban a fogyasztót kell lekötnöd a táp kimenetéről, és sorba kötni vele a műszeredet.) Bocsánat, ha kicsit szájbarágós vagyok!
Szerk: A tápot egyenlőre még ne zárd rövidre, valami fogyasztót használj először!
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2013
(#) janikukac válasza scooby_ hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Ezekkel mind tisztában vagyok, 5 oldalon keresztül ezt mondtam.
Fogyasztóm csak túl nagy van, 1R/5W-al nem lehetne valamit kezdeni? Most már annyira de annyira de annyira de annyira összevisszaság van a fejemben , hogy még a multiméteremet sem tudnám bekapcsolni... Nem tudnátok egy vacak ábrát adni?
Én csatoltam, hogy mit csináltam eddig. Nyilak a kivezetései a tápnak, feketék a vezetékek, kör a csatlakozást szimbolizálja.
Egyenáramból egész jó vagyok, akár mennyire is hihetetlen-persze csak az alapokból, mert 10.ben azt tanították még csak s év végén nekem lett az éves tesztem a legjobb...Szóval Ohm törvénye, Kirchoff 1-2, stb megy...
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2013

aram.jpg
    
(#) janikukac válasza janikukac hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Ja, és nem a 200mV-os műszeres aljzatra csatlakoztattam a műszert, s Digitális multimétert használok (MAS830-as Somogyi)
(#) qtrica válasza janikukac hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Szia,
Multiméteredben van 2db biztositék belül az árammérésekre. Ellenőrizd le, valószinüleg szakadtak.
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2013
(#) janikukac válasza qtrica hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
1 van benne csak, s már megtettem, én is erre gyanakodtam..
(#) iamrob válasza janikukac hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Ha a kimenő áramot szeretnéd mérni, akkor a kimenetet ne zárd rövidre a műszer előtt, mert akkor azon valóban nem fog áram folyni. A műszert közvetlenül dugd a táp kimeterére 10A-es állásban és kész. Ha biztosra akarsz menni, akkor kösd be még az 1R/5W-ot (sorban). A mérés ideje alatt semmi baja nem lesz.
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2013
(#) qtrica válasza janikukac hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Az általad linkelt oldal szerint 2 bizti van benne:
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2013
(#) janikukac válasza qtrica hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Leellenőriztem, 1 biztosíték van benne (200mA-os, ezt írja a hátulján is a multinak), raktam bele egy másikat, hátha. De nem, ugyanúgy semmi, akár rövidre zárva, akár nem, semmi.
Elegem van, lassan úgy érzem szakemberhez fordulok az egész mindenséggel.
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2013
(#) ktamas66 válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Nekem is van egy ilyen verzióm és az is belépett beállításos üzemmódba (PIC18F2423, v2.2),
de mikor frissítettem v2.21 -re abbahagyta.
(#) kadarist válasza janikukac hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
A 10A-es mérési ágnak nincs biztosítéka?
(#) janikukac válasza kadarist hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Nincs, ott is van a figyelmeztetés, hogy UNFUSED!
(#) kadarist válasza janikukac hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Jó, akkor lehet, hogy elégett a nyák, ha 10A-es méréshatáron nem folyik át az áram a műszeren.
(#) janikukac válasza kadarist hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
A labortáp paneljén nincs semmi hiba sem, a multiméter belsejében sem láttam semmi hibát. Inkább jobb lenne szakemberhez fordulnom, mert addig fogok játszani a parázzsal, amíg meg nem égetem magam.
(#) pz87 válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Nem jutottam semmire.
Inkább visszaraktam az 1.1-et azzal jó.
(#) Alkotó válasza janikukac hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Mellékeltem egy ábrát, és ami eszembe jutott azt is arra írtam.
(#) janikukac válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Köszönöm. Lementem a szobába, hogy kipróbáljam, de most látom, hogy a 4A-os biztosíték, amit a secunder oldalra raktam a trafónak, elszakadt. Ez attól lehetett, hogy rövidre zártam a kimenetet, vagy attól, hogy túl nagy áram akart folyni? Sajnos nagyobb (vagy legalább ilyen) biztosítékom sincs itthon, csak 0,5 és 1A-os..
Üdv!
(#) kadarist válasza janikukac hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
A rövidre zárás következménye a túl nagy áram, tehát ezek összetartozó dolgok.
(#) janikukac válasza kadarist hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Oké, akkor most leveszem a biztosítékot, anélkül fogok dolgozni, hiszen izzónál nem lesz rövid zár(ha csak nem nyúlok mellé). Természetesen nem hagyom így sokáig, csak amíg beállítom, hogy ma este mindannyian nyugodtan aludhassunk. (főleg én)
Következő: »»   500 / 843
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem