Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1557 / 2208
(#) bta válasza 6C4C hozzászólására (») Aug 23, 2013
Tisztelt 6C4C!

/Fórumban szvsz felesleges és kicsit zavaró ez a modorosság.../

A Red Coleman-féle egyenáramú szabályozót használom és elégedett vagyok vele.
(#) Orbán József válasza bta hozzászólására (») Aug 23, 2013
Idézet:
„Remélhetőleg nem engem sikerült félreérteni”

Nem, több egyéb autentikus vélemény volt ez ügyben, ami után másodlagos csöves kísérleteknek tekintem majd az SE gyakorlataimat.
A véleményesek megjárták a 300B-t is, bizonyára még többet is lehetne rá költeni, de időfecsérlésnek gondolták, miután belekóstoltak a PP-be és huss...
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2013
(#) mayky válasza bta hozzászólására (») Aug 24, 2013
A SOKOL rádió az nem ellen-ütemű trfaós tanyós cucc ?
(#) kristikoma válasza mayky hozzászólására (») Aug 24, 2013
Ezt írtam. A végfokozat P41 vagy MP41-es tranyókból áll. A fázisfordító, meg a két végtranyó trafóra dolgozik.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2013
(#) simi21 hozzászólása Aug 24, 2013
Üdv mindenkinek.Nem teljesen ide tartozik a kérdésem de tudtok valami jó megoldást ic szigetelésére?végfokom alá kellene valami szigetelés.
(#) Zenner válasza simi21 hozzászólására (») Aug 24, 2013
Abszolút nem ide tartozik. Egyébként csillámlemezzel szokás szigetelni.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2013
(#) 6C4C válasza bta hozzászólására (») Aug 24, 2013
Hogy "hozzuk ki" a katódkivezetést a DHT-ból DC fűtés esetén... Fűtőszál - vége, vagy valamilyen műközép??? Méricskéltem pár éve 4P1L-t és sajnos úgy találtam, hogy 2,1V-ról izzítva, és műközéppel volt a legjobb az eredmény... Dehát akkor ott az a két plusz ellenállat a katódban, a HANG útjában...Hmm
(#) mayky válasza kristikoma hozzászólására (») Aug 24, 2013
Bocsi ezt nem is olvastam csak Bta hsz-ére reagáltam.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2013
(#) crapgame hozzászólása Aug 28, 2013
AD1 vagy EL6 csövekkel építkezett már valaki?
Mi a fenéért vannak beszürkítve?
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2013
(#) mayky válasza crapgame hozzászólására (») Aug 28, 2013
vannak AD1-es csöveid ?
(#) crapgame hozzászólása Aug 28, 2013
Egyik ismerősöm rendelkezik pár darabbal.
(#) bta válasza crapgame hozzászólására (») Aug 28, 2013
AD1-hez nem jutottam, de van egy, azaz 1 darab, paramétereiben és felépítésében csak kevéssé eltérő, kb. 80%-os Tungsram csövem (fejből nem tudom a típusát). Mivel ki is próbáltam, azt hiszem, valamelyest képben vagyok. Ez egy igen lineáris, nagyon jó hangú DHT, afféle turbó 2A3. Nem az EL.. ligában játszik.

Ugye van róla fogalmatok, mekkora érték lesz abba az erősítőbe beépítve? És itt nem csak az AD1 árára gondolok. Meg kell adni neki a körítést, hiszen annak nincs értelme, hogy 20-30 ezer forintos csövek "tudásának" csak törtrészét halljátok. Vagy még azt se nagyon. Párokat összeválogatni elviselhető áron reménytelen, tehát a gyakorlatban SE végfok jöhet szóba (5W).
(#) bta válasza 6C4C hozzászólására (») Aug 28, 2013
Idézet:
„műközéppel volt a legjobb az eredmény”


Milyen szempontból volt legjobb? Nálam a közepelés mindig rosszabb hangot eredményezett. 50Hz-es fűtésnél persze a brumm miatt muszáj...
(#) crapgame válasza bta hozzászólására (») Aug 28, 2013
Nem igazán láttam eladó példányt sehol, még kapcsolást se, csak egyet(yamamoto ad1 így nem igazán vagyok tisztában az értékével. Ahogy elnézem kb 4-5w vehető ki belőle csatornánként. Az a baj vele, hogy nagy érzékenységű hangsugárzó kell hozzá. Akkor ezekszerint sokat ér. Tehát nekem nem sok lesz belőle

DHT= direct heat tube?

A yamamoto erősítő is lundahl kimenőre építkezik. 160 pénz darabja
Most már értem miről beszélsz...
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2013
(#) 6C4C válasza bta hozzászólására (») Aug 28, 2013
Generátoros tesztelés során mindig figyelem a rácsáram felléptét... Nyilván ha nem valamelyik fűtéspontot földelem, hanem a műközepet, valamivel nagyobb bemenőfeszültség felett kezd el folyni a rácsáram... Persze ekkor az ellenállatok miatt rosszabb lesz a hang, ezek nélkül meg esetleg a rácsáramtól
Idézet:
„DHT= direct heat tube?”
Igen.
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2013
(#) 6C4C válasza crapgame hozzászólására (») Aug 28, 2013
EL6-al építettem egyszer egy SE katódkövetőt... Igaz, sajna csak RC csatoltan tudtam megvalósítani a kapcsolást, viszont hihetetlenül szép hangja volt, DE a kimenőteljesítménye nem volt valami falrengető...
(#) bta válasza crapgame hozzászólására (») Aug 29, 2013
Új csőből 5W simán kivehető - a gyakorlatban akkorát szól, mint egy 6sz4sz (2a3) paralel SE (6-7W). Habár ehhez sem árt min. 94..95dB/W/m, vagy nagyobb szobában még nagyobb érzékenység.

Nem véletlenül ezt a már-már elfeledett, ősrégi csúcs rádiókészülékekben használt hangfrekis teljesítménytriódát élesztette fel a poraiból az Emission Labs

A 70 éves AD1-rokon Tungsram hangját én nem mondanám selymesnek, egyszerűen úgy korrekt, ahogy van. Sajnos erre mások is rájöttek, ráadásul sokkal hamarabb
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2013
(#) Tomi94 válasza Tomi94 hozzászólására (») Aug 29, 2013
Nos, készen vagyok a panelek megtervezésével és elkészítésével. Ahogy látható, két részre bontottam a kapcsolást, mivel majd ha készen leszek az erősítővel, úgy tervezem, hogy átkapcsolhatónak alakítom ki. És a vonalbemenet mellé egy (már készen levő, szintén csöves) lemezjátszó-előerősítőt is beépítek (ennek kimeneti szintje nagyjából megegyezik az ECC85-ös fokozatéval, szerintem nincs szükség további erősítésre).
Ma este megtettem az első próbát. Egyelőre egy autó-hifi vonalkimenetére kötöttem csak a végfokozat-panel bemenetét. Beindul a végfok, van hangja, de nagyon torz, és elég gyenge is sajnos (még egy kis rádiós magnóba való 2,5W-os hangszóróval is, amit próbára használtam). Úgyhogy mértem feszültségeket: a fűtésen 6,3 helyett majdnem 7 V van (váltó) - ezen mindenképp csökkenteni kell, tudom. Az anódfeszültség meg a trafó tekercsén váltóban mérve 251V (jónak tűnik, ennyinek kéne lennie a kapcsoláson is). Viszont, egyenirányítás után, a kimenőnél mérve 325 V van (terheletlenül ugye 355-re jön ki elvileg), ami egyrészt nagyon sok. Másrészt pedig gyanús nekem, mert ez a trafó, ugyanezzel a tápegységgel a Melodyn rádióban szerepelt, és ott lekötve a rádiófrekvenciás fokozatokat, az ECL86-os végfoknak kb. 260-265V anódfeszültséget adott le. (A tényleges fűtést ott nem mértem le.)
Szóval, tényleg lehet, hogy az én végfokom alapból ennyivel kisebb terhelést jelent a tápnak (mondjuk hangereje nem nagyon volt...), vagy valami szerelési hiba lehet a dologban? (Esetleg rossz a cső, mert külseje alapján elég sokat ment az az EL84?) Azt gondoltam mondjuk, hogy nagy hangereje nem lesz az előfok nélkül, de a torzítást ez pont, hogy nem magyarázná...
Amúgy most mértem rá ellenőrzésképpen a hálózati feszültségre, a megnövekedett fűtés miatt. 240V-ot mutatott a Maxwell multiméterem... Ez lehet egyáltalán, vagy a műszer nem elég pontos?
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2013
(#) kristikoma válasza Tomi94 hozzászólására (») Aug 30, 2013
Szia! Lehet ekkora a hálózati fesz., mifelénk is szokott ekkora lenni. Az anódfeszültségen tudsz csökkenteni célszerűen fojtótekercsekkel, még a fénycsőfojtó is jó. Ellenállás nem jó, mert nagyon fog fűteni. Az árnyékolórácsot(9-es kivezetés), max. 100 Ohmos ellenálláson keresztül szoktuk a tápfeszre kötni. Ha még mindig rémesen torzít, csatolókondikat nézd át, szükség esetén cseréld. Azért volt kisebb a rádiónak jutó anódfesz., mert ott még EZ 80-nal egyenirányítottak, egy csőnek meg nagyobb a belső ellenállása, mint egy Si diódának. Ha van a trafó primerjén 240V-os leágazás, akkor oda érdemes átkötni.
(#) bakos13gab válasza kristikoma hozzászólására (») Aug 30, 2013
A Melodyn tudtommal szelénes már (de ennek is kisebb a feszültsége). Az árnyékolórácsot optimális esetben kötjük úgy, ez nem az....

Tomi94:
-Rendes hangszórón is tessék kipróbálni. Elsőként próbáld meg csökkenteni a tápfeszültséget valahogyan (ez a nehezebb dolog).
-Meg kellene mérni, hogy mekkora áram folyik az EL84-en (mV mérés a 150ohmon). Ennek nem szabad nagyobbnak lennie, mint a katalógusbeli 48mA. Vegyél elő egy adatlapot és nézd meg, hogy 325V mellett mekkora előfeszültség mellett áll be a 48mA és ehhez válassz egy katódellenállást. SE-ben szerintem sok neki a feszültség és a nagyobb áram miatt lehet torz a hangja. Ha lustább vagy, akkor én mindenképpen kicserélném a katódellenállást legalább 1,5x akkorára (220ohm). Az előfok része szerintem ennyire nem lehet kényes a feszültségre.
-Mivel pentódáról van szó pentóda kötésben, az is eredményes lehet, hogy ha a segédrácsnak adsz nagyobb ellenállást (nyugodtan tessék feljebb venni). Az EL84 biztosan nem szereti a nagy segédrács feszültséget (250V max). A segédrács 10mA körül vesz fel kakaót. Azt is megteheted minden változatlansága mellett, hogy olyan ellenállást raksz elé (a 220 ohm helyére), ami mellett a rácson 250V körül mérsz: 325V-nál el kell ejteni 75V-ot, tehát 75/0,01=R ebből R=7,5K. Lehet, hogy már ez is segít a dolgon (lévén az áramot elsősorban a segédrács szabályozza.

Hirtelen ezek jutottak eszembe. Arra is kell gondolni, hogy a kimenő 250V-ra lehet méretezve, tehát a végső megoldás mégis a kapcsolásnak optimális feltételek megteremtése, vagyis a tápfeszültség 250V-ra beállítása (pl. a sokszor hivatkozott FET-es stabilizátor segítségével). Letekerés nélkül ez nem fog menni másképpen.
Amúgy a fűtést leszámítva a csöves technikában +/-10V-ok nem számítanak normál esetben.
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2013
(#) mofesa válasza Tomi94 hozzászólására (») Aug 30, 2013
Annyit még hozzáfűznék az előttem szólókhoz, hogy a kikopott csőfoglalat is okozhat ilyen problémát. Ha a segédrácshoz tartozó lába a csőnek rosszul érintkezik, és nem ejt feszültséget, az anódfeszültség is hirtelen megnő, kevés áram halad át a csövön, és ettől halk is, meg torz is lesz.
A fűtést lehet némileg csökkenteni, ha vékonyabb kábelt használsz.
(#) Tomi94 válasza bakos13gab hozzászólására (») Aug 31, 2013
Azt, hogy "ez a trafó, ugyanezzel a tápegységgel" - úgy értettem, hogy a szelénes egyenirányító, sőt a régi pufferkondi is maradt a helyén, teljesen olyan formában, mint a Melodyn-ban.
Amúgy, megpróbálom akkor csökkenteni majd a tápfeszültséget, nem nagyon akarok módosítani ezen az elvileg jól bevált kapcsoláson... Utána nézek ennek a FET-es stabilizátornak, amint lesz rá időm. Nekem fura ugyan, hogy a túl nagy feszültségtől halk legyen, de ez az anódfeszültség alapból nem jó így, a tápon biztosan módosítani fogok. A többit majd, ha azzal készen vagyok.
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2013
(#) mofesa válasza Tomi94 hozzászólására (») Aug 31, 2013
Ehhez az anódfeszültséghez mekkora anódáram társul?
(#) bta válasza Tomi94 hozzászólására (») Aug 31, 2013
Idézet:
„Nekem fura ugyan, hogy a túl nagy feszültségtől halk legyen”

Biztos nem azért halk, és amiatt nem is szabadna különösebben torzítania. Nincs mese, a munkaponti feszültségeket (rácsok, katódok, ECC85 anód) át kell méricskélni, és ahol -a magasabb tápfeszültséget figyelembe véve- durva eltérés mutatkozik, arrafelé lesz a hiba. Talán csak egyszerű kontakthiba. Mivel a multiméter 240V-ot mér az elektromos hálózaton, nagyobb feszültségeknél 4-5% alapból levonandó.

A tápfeszültséget mindenképpen csökkenteni kell majd, különben viszonylag gyakran kell az EL84-eseket cserélni.
(#) mofesa válasza bta hozzászólására (») Aug 31, 2013
A túl nagy feszültségtől nem is, viszont a kevés anódáramtól biztosan, és segédrács nélkül anódáram sem folyik. Ha kontakthiba lép fel a segédrács lábánál, mindjárt ez a jelenség lép fel. Emlékeim szerint ezzel a trafóval megépített "zajkeltő" terhelése után a tápfeszültség olyan 280V körüli lehet.
(#) küzmös Gergely válasza Tomi94 hozzászólására (») Aug 31, 2013
Nem csak elvileg vált be, hanem gyakorlatilag is egy igen jó hangú ez a Hans féle kapcsolás. Én megépítettem így ECC85-EL84 párossal is. Meg ECC83-as előfokkal is.. (ECC83 nál a 47k anódellenállás 100k-ra emelésén kívül a katódellenállást úgy kell beállítani hogy a tápfesz 2/3-a essen a csövön és 1/3-a az anódellenálláson.)

Most is ez megy épp a szobámban.. Csak most 6N2P (ECC83) illetve 6P1P a vége.. tápfesz 275V. A 325V nagyon magas ugyan ,de más baj is van ott..
Ez tényleg fura hogy egy az egyben átemelted a tápot és ennyivel magasabb feszültséget kaptál.. pedig a terhelés itt is ugyanúgy megvan.. általában ilyenkor valami banális hiba okozza a bajt.. Akár tényleg egy kontakthiba.
(#) Tomi94 válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Aug 31, 2013
Sziasztok!
Nos, úgy tűnik, feleslegesen tartottam elvi hibától... Kicseréltem a csövet egy másik Tungsram EL84-re, bekapcsoltam az erősítőt, és működik szépen A fűtés továbbra is túl sok (7,1 V), viszont az anódfesz most beállt 239 V-ra (gondolom, ha csak ennyivel kevesebb, az nem baj - a rádióban is inkább 240-valahányat mértem). Ezzel együtt szépen megszólalt az erősítő is, most egyáltalán nem torzít, sőt ha lehalkítom a bemenetet, akkor zaja, búgása sem nagyon van, pedig csak 'deszkán' összedrótoztam a rádióból átvitt tápegységgel. Szóval, azzal a másik csővel volt valami probléma ezek szerint Ettől függetlenül köszönöm az észrevételeket, ezek alapján el tudtam volna indulni a hibakereséssel.
Amúgy, az első csövet egy kis műhelyi rekeszből vettem elő, amire EL84 volt ráírva. És nem szokásom ilyen dolgokat máshová tenni. De végül is, még az sem biztos, hogy tényleg EL84 volt... Ugyanis semmilyen felirat nincs rajta. A belseje mondjuk ugyanúgy néz ki, de PL84 például simán lehet, az elvileg csak a fűtésben tér el, ami viszont kívülről nem látszik. Visszagondolva, elég halvány is volt a fénye.
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2013
(#) bakos13gab válasza Tomi94 hozzászólására (») Aug 31, 2013
A PL84-nek általában szögletesek a kivágásai az anódlemezen, míg az EL84 kerek lyukakkal van ellátva.
(#) flogistron válasza tungsram hozzászólására (») Aug 31, 2013
Hello! A 6L6 eredetileg az SCR 584 tűzvezető lokátor antenna mozgató szervo amplidin meghajtó csöve és a körkörös indikátor kitérítő tekercs forgató motor meghajtó csöve volt / 1965-ben az ETI lokátor tanszéken beépített lokátorában láttam). A 6P3Sz az 57mm-es légvédelmi löveg szervo amplidin meghajtó csöve volt a löveg pajzson kívül elhelyezett páncélozott dobozban, de a 6P3SZE a P15 lokátor tápegységeinek áteresztő stab csöve is volt. Lásd Hadtörténeti Múzeum Könyvtár lokátor szabályzatai, de keménycsöves modulátorban nem használták.
(#) küzmös Gergely válasza Tomi94 hozzászólására (») Aug 31, 2013
Szia! Lám,lám egy banális "hiba". A PL82-83-84 mind 300mA-rel fűt ,amely esetükben 15-17V körül áll be... 6,3V-ról.. (esetedben 7V-ról) mind csak pislákol. Eléggé más csövek.. úgyhogy itt volt a hiba.

A +240V jó lesz neki.. Ez a kapcsolás többet is vesz fel mint az ECL/PCL86SE. Olyannyira hogy nem is tudom hogy elbírna-e az esetleges "másik oldallal" ez a trafó. ECL86-ból talán elbírná a kettőt ,de hogy két EL84-et, meg az ECC85-öt.. hát nem tudom. A trafó adatait sem tudom, de szerintem nem olyan izmosak ezek.. nagyon necces. Ha hüppög, melegszik, illetve sokat veszít a feszültségből akkor nem.
Márpedig az ECC egyik fele "parlagon"... neki is illenék dolgozni.
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2013
Következő: »»   1557 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem