Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LM1875, LM3875, LM3886, stb. TI végerősítők
Lapozás: OK   18 / 48
(#) gb197 válasza razor1995 hozzászólására (») Szept 11, 2013 /
 
Gondolom egyoldalas a paneled és ha így van, én pl. ónszippantóval vagy ónszívó fonattal szedem ki, az nyák már úgysem kell.
A Sprint-át én soha nem használtam, a topikjában kellene a szakikat megkérdezni.
(#) melorin válasza reloop hozzászólására (») Szept 11, 2013 /
 
8 Ohm-al terhelem majd le.
Úgy számoltam, hogy nem a max 84V-al hajtom hanem 80, így nem a határon járatom.
Az 40V áganként, ami 28VAC.
A 40w nem szigorú határvonal, azt csak nagyjából határozztam meg.
(#) reloop válasza melorin hozzászólására (») Szept 11, 2013 /
 
Szóval 8 ohm és esetleg +/-40V tápfeszültség?
Nézd csak meg a mellékelt ábrát mekkora hőt fog termelni már 20W leadásakor is?
Majdnem végtelen nagyságú passzív hűtésre lenne szükség.
(#) melorin válasza reloop hozzászólására (») Szept 11, 2013 /
 
Akkor ha jól látom +-5 Voltonként kb 10W kimenő teljesítményt kapunk és 10W disszipációt.
Még a 35V is belefér bőven a hűthető kategóriába ha 1.5C/W bordával hűtjük.
Talán 30 és 35 Volt között lenne a legideálisabb? Nem tudom, elbizonytalanodtam
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2013
(#) reloop válasza melorin hozzászólására (») Szept 11, 2013 / 1
 
A 30-35V-tal nagyon egyet tudok érteni A 2x24V-os transzformátor ennyit fog szolgáltatni terheléstől, hálózati feszültségtől függően.
A 40W kimenő teljesítményhez hozzávetőlegesen 30W disszipáció párosul, tehát 70W-nál nagyobb tápkapacitásra várhatóan nem lesz szükség.
Ezt 1,5A szekunder árammal (1,5A*2*24V=72W) ki lehet szolgálni csatornánként.
(#) melorin válasza reloop hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Köszönöm a válaszaidat!
Egyre több dolog letisztázva az erősítővel kapcsolatban. Remélem az erre tévedő leendő GC tulajok is hasznot fognak meríteni ezekből a kérdésekből/válaszokból.

A nyák tervezésénél járok. Király Tibor tápegységgel kapcsolatos okfejtéséből kiindulva nem mindegy, hogy a puffer kondik hogy kapcsolódnak a betáphoz és az erősítőhöz menő vezetékekhez. A lényeg az, hogy ne egy vezetéken menjen és jöjjön az áram a kondi felé. (Ami persze a kondi lábán sajnos úgyis kialakul )
Viszont ő csak 1 kondival magyarázza meg a dolgokat. Mire kell figyelni ha 2 kondit kötök párhuzamosan, mert nincs 2200µF csak 2db 1000uF? Simán fűzzem fel láncba, vagy kössem össze a kondik lábait egybe, és onnan egy vezetékkel menjen a helyére?
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2013

kondik.jpg
    
(#) reloop válasza melorin hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
A lényeg, hogy ne hozz létre olyan áramutat mely a kondenzátor lábát meg tudja kerülni.
Szerk.: mellékelem az egyik komplett táp tervem is. Nagyon bevált!
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2013
(#) melorin válasza reloop hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Így jó lesz?

kondikjo.jpg
    
(#) reloop válasza melorin hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
A pufferek testfelőli lábaira nem érvényesül az iménti szabály. Gondolkodj el rajta!
(#) melorin hozzászólása Szept 12, 2013 /
 
Az invertáló lábról ami megy kondi a földre 680ohm-al sorosan, milyen polaritással kell bekötni?
(#) reloop válasza melorin hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Elkó negatív nézzen a 8-as láb felé.
A táp tervben szívesen segítek, ha elakadtál volna vele.
(#) razor1995 válasza reloop hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Ez a grafikon érvényes a BD911-912-es tranyókkal bővített kapcsolásra is? Mert ha igen akkor lehet jobban járnék egy VF6-tal? Mivel a +-28VAC trafóm adott (+-40VDC lesz belőle), szóval passzívan már nem nagyon tudnám megoldani akkor a hűtést, legalábbis LM3875-ön biztos nem(hacsak tranyókkal nem alakul máshogy).
Szerk.: Most jutott eszembe hogy lehetne sima tápról is járatni és úgy külön szekunder jutna az IC-knek (viszont nem lenne tranyó) csak kérdés hogy 40V-ról mit bír. Esetleg lehetne LM1875 is szimpla tápról.
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2013
(#) reloop válasza razor1995 hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
A tranzisztorokkal kiegészített változatnál az IC terhelése lényegesen csökken.
(Ha trafód kötöttséget jelent akkor javaslom keress rá az ST151 erősítőre. A BD párosod felhasználható benne.)
(#) melorin válasza reloop hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Én is így tettem bele a kondit, főleg a múltkor csatolt nyáktervedből kiindulva.
Viszont megnéztem több oldalt is ezzel kapcsolatban, és bizony pont a fordítottját látom. Megnéznéd őket?
Link1 Link2 Link 3
Igazából nem is találok olyan rajzot a tiéden kívül, aminél a negatív néz az IC felé.
Egyébként nem is biztos, hogy lesz benne kondi, de úgy csináltam meg a nyáktervemet, hogy jumperrel változtatgatni tudjam bármikor, hogy aktív legyen-e a Zobel, ez a kondi vagy ne.

A nyáktervem meg azt hiszem sikerült, miután rákoppintottál a "csőrömre"
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2013

táp.jpg
    
(#) razor1995 válasza reloop hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Akkor úgy kb. mekkora hőt kell elvezetnem? Kb. 20W? Csak hogy mire számítsak, mivel számoljak... (Az ST151-hez gyenge a trafóm, csak 200VA ezért gondoltam erre vagy VF6-ra)
(#) reloop válasza melorin hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Mellékelem az IC elvi belső felépítését. Azon látszik, hogy a bemenetek áramai a bemeneti ponton a testhez képest negatív feszültséget hoznak létre. Azért a bemeneti és a visszacsatoló ellenálláson nem lesz valami vérmes feszültség, 5-20mV esetleg. Minden esetre elektrolit kondenzátort, ha van rá lehetőség a megfelelő polaritással ültetném be.
Teljesen biztosra akkor mehetsz, ha élesztés után rámérsz a kondenzátorra, és az ott konstatált polaritás szerint jársz el. A legrosszabb ami történhet, hogy megfordítod a kondenzátort
(#) reloop válasza razor1995 hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Egy AB osztályú erősítő hatásfoka nem függ erősen a topológiától, tehát a tranzisztorost is nagyságrendileg ugyanúgy kell hűteni.
A trafót az ST151 és a VF6 közel egyformán terheli. Adott tápfeszültség mellett csak a hangsugárzó impedancia tesz különbséget terhelés szempontjából.
(#) razor1995 hozzászólása Szept 13, 2013 /
 
Megcsináltam egy oldalnak a nyákot. Remélem jó, és valamennyire átlátható. Lehet kicsit nagy lett, de majd összehúzom kissebbre.

lm3875.lay6
    
(#) reloop válasza razor1995 hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Nagyon szokatlan, hogy alulnézetben rajzoltad meg. Kénytelen voltam tükrözni, hogy átlássam.
A főbb dolgok megvannak. Arra felhívnám a figyelmedet, hogy a hangszóró GND-t még viccből sem kötjük a végfok panelra. Annak a táp csillagpontján a helye!
Azt vedd számításba, hogy a hűtőzászlók síkjába így be fog a panel lógni - nem tudom milyen felfogatást terveztél.
(#) razor1995 válasza reloop hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Tulajdonképpen lemásoltam a mostani nyák egyik oldalát, kicsit átvariálva, azért van fordítva rajzolva. Az eredeti panelen is onnan volt a hangszóró földje, de jó tudni hogy az úgy nem jó, át lesz alakítva. Azzal számoltam hogy bele fog lógni a hűtésbe, de majd megoldom valahogy. Köszönöm az eddigi segítséget!
(#) melorin válasza reloop hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
De akkor lehet a panelen, ha a tápcsillagpont is ugyan azon a nyákon van, ugye?
Én most pont ezzel vagyok "bajban", mert sehogy sem tudom értelmesen kihozni a panelről a hangszórókimeneteket úgy, hogy a nyák felső részén lehessen odaforrasztani a vezetéket. Lehet, hogy kénytelen leszek a panel aljához forrasztani a kábel végét. Na meg olyan béna helyeken vannak az IC kivezetései, hogy nem igaz. Én biztos máshogy terveztem volna meg
(#) reloop válasza melorin hozzászólására (») Szept 13, 2013 / 1
 
A hangszóró testet azért ajánlom a táp puffereihez kötni, mert semmi szükség arra, hogy a hangszóró-áram azon a vezetéken folyjon amelyről az erősítő a jelföldet is kapja.
Ésszerűtlen a lábkiosztás? - szerintem kezesbárány Az N.C. lábakat nem kell kikerülni.
razor1995
A tranzisztorokat egy oldalra tenném, az 1-es láb felőlire. A +/- tápok épp közrefogják a kimenetet.
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2013
(#) melorin válasza reloop hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Szerintem meg ésszerűbb lenne az 1 és a 11 lábra tenni a + és - táplábakat, a 2 bemenetet valamelyik 2 elülső lábra, a hangszórókimenetet pedig a hátsók közül valamelyikre.
(#) razor1995 válasza reloop hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Átalakítottam úgy ahogy mondtad, csatolom. Remélem jó

lmmásik.lay6
    
(#) pont hozzászólása Szept 14, 2013 /
 
Eddig elkészült, gyönyörűen szól, semmi sercegés, semmi brumm, köszönet a hobbielektronikásoknak!
(#) reloop válasza razor1995 hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
A visszacsatoló ágat nézd át, a kondit és a vele soros ellenállást az invertáló bemenethez kell kötni. A tranzisztoros részt lehet kicsit rendezni, ha az ellenállás lenne közelebb a tranzisztorhoz mint a dióda talán egyszerűbben lehetne vezetni a sávokat.
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2013
(#) razor1995 válasza reloop hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Ennyit tudtam összehozni most, egy átkötést el lehetett hagyni és kijavítottam a visszacsatolást.

lm3875m.lay6
    
(#) reloop válasza razor1995 hozzászólására (») Szept 14, 2013 / 1
 
A tranzisztorok alatt van bőven helyed. Rendezd el csinosan az alkatrészeket a vezetősávok mindig találnak maguknak utat
Az átkötés maradhat, ha szükség van rá. Nem volt direkt cél a felszámolása.
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2013

razor-nak.JPG
    
(#) melorin hozzászólása Szept 15, 2013 /
 
Az 1µF kondinak a +- ág között milyen jótékony hatása van? Néhány kapcsolásban látom.
Lehet fóliakondi is?
(#) razor1995 válasza reloop hozzászólására (») Szept 15, 2013 /
 
Köszönöm a rajzot! Ha megépítem ez (+-40VDC) rá merjem kötni 4ohmos hangsugárzókra? Jelenleg még nincs 8ohmos vagy 16ohmos (ezt honnan lehetne szerezni?) és félek hogy akkora hőt kellene elvezetnem amekkorát nem tudok.
Ha mégse lenne jó akkor van B terv is ami az hogy sima tápról kap az IC (csak az IC) 40V-ot, így a grafikon szerint max 20W-ot disszipál el, 25W teljesítmény mellett (4ohm) és így külön szekunder jutna mind a 2 oldalnak. Ennek is csatolom a rajzát, bár nem tudom hogy jó-e, az adatlapról csináltam. (Gond, ha lay6-ban teszem fel ezeket? Jpg-ben jobb lenne a jövőben?)
Következő: »»   18 / 48
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem