Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Akksitöltő gond
 
Témaindító: lift, idő: Jún 22, 2007
Lapozás: OK   3 / 15
(#) Dudus válasza maTaKee hozzászólására (») Nov 9, 2007 /
 
Az egy MOSFET-tel (kapcsolóelem)egybeépített vezérlőáramkör, tehát nem FET hanem egy IC. Tipikus alkalmazási területe AC adapter, akkutöltő

Adatlap
(#) proli007 válasza maTaKee hozzászólására (») Nov 9, 2007 /
 
Hát a piros, az lehet a végtranzisztor a primer oldalon.
De mi van a hűtőborda alatt, és a panel másik oldalán?
A kékkel bekerikázott,az lehet, hogy a led miatt van, de lehet egy TL431-is, mert a szabályozást valószinüleg a szekunder oldal felöl van visszavezetve az optón keresztül.

Hát így eléggé tapogatózni fogunk a sötétben. (Persze ha fény lesz, akkor is lehetünk vakok! A kívánatos, az egy rajz lenne.)

üdv! proli007
(#) proli007 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 9, 2007 /
 
Közben megnéztem, jó kis IC ez, de félő, hogy halott, ha a greatz jó, a 2A-es bizti meg kakukk!
(#) maTaKee hozzászólása Nov 27, 2007 /
 
Na, most sikerült bővebben átnéznem az eszközt és találtam egy olyat, hogy: "DZ01" ez mi lehet? Csak mert ez fel van robbanva és nemlátok rajta semmilyen feliratot! Külsőre olyan mintha egy kondi lenne, de "DZ" ?? a jel mellette meg ilyen (lásd melléklet).

Valaki tudna segíteni?

DZ01.JPG
    
(#) kobold válasza maTaKee hozzászólására (») Nov 27, 2007 /
 
Dupla Zener...? Egymással szembefordítva kettő. Bemenetek védelménél láttam ilyet.
Csak tipp
(#) aflmor válasza maTaKee hozzászólására (») Nov 27, 2007 /
 
zener dióda?
(#) maTaKee válasza aflmor hozzászólására (») Nov 27, 2007 /
 
gondoltam rá énis, de annak más a jele! :no:
(#) Dudus válasza maTaKee hozzászólására (») Nov 27, 2007 /
 
Vagy unipoláris supressor dióda? ( Tulajdonképpen két szembefordított zener ) A DZ-ből a Z betű erre utal(hat) , gyakori a funkciók szerinti betűzés.

(szerintem)
(#) aflmor válasza maTaKee hozzászólására (») Nov 27, 2007 /
 
A "közös katódos" dualzenernek lehet hogy ez a jele.
(#) Dudus válasza maTaKee hozzászólására (») Nov 27, 2007 /
 
Rajzold vissza a kapcsolási rajzot a nyákról és a meglévő alkatrészekkel , abból könnyen kiderülhet, mi lehetett ez.
(#) maTaKee válasza Dudus hozzászólására (») Nov 27, 2007 /
 
Idézet:
„...Rajzold vissza a kapcsolási rajzot a nyákról és...”
hehehehahahahűhűhűhóhóhóhöhöhö remélem ez csak vicc
Megpróbálom, de ez számomra nehéz! :no:
(#) mandix hozzászólása Dec 10, 2007 /
 
Helláj! Kezdő vagyok és szeretnék megjavítani egy aksitöltőt de elakadtam. A trafóba bemegy a 220v és kijön 13.62V váltó a graetz-híd után 11.81V egyen. De ha a paneljét ráforrasztom a graetz-híd megfelelő helyére nem lesz csak 10.5V egyen a graetz-hídon ez meg gondolom kevés ahoz hogy a panel működésbe lépjen. Viszont ha egy pc-s táp 11.8V-ját rákötöm a panelra akkor működik a panel gondolom azért mert megvan neki a megfelelő feszültség. A kérdésem az lenne hogy ha a panel önmagában működik, a trafó és a graetz-híd is gondolom működik akkor mi a hiba. Csatolom a panel fényképét hátha segít. Köszi!
(#) mex válasza mandix hozzászólására (») Dec 10, 2007 /
 
Próbálj meg a graetz után kötni egy 12V 10W-os izzót,és igy mérj feszültséget. Mekkora áram leadására képes gyári adat szerint? Az áteresztőtranyó milyen tipusú?
(#) aflmor válasza mandix hozzászólására (») Dec 10, 2007 /
 
hibás a graetz 11.81V-ból nem gyanus?
(#) proli007 válasza mandix hozzászólására (») Dec 10, 2007 /
 
- Az előző tipp helyes, mert terhelve illik az ilyesmit mérni. Mérd meg az irróval terhelve is a trafót és a greatz utáni feszültséget. (Én az egyszerű dolgokat, analóg multiméterrel mérem, az nem ver át, mert a digit ott is tud villanyt mérni ahol nincs, a nagy belsőellenállása miatt)
- A trafón a váltó feszültség effektív értékét méred, ennél a csúcsértéke, 1,41-szer több.
- A greatz vesztesége (mert ott mindig két dióda működik egyszerre) kb. 2V, de a műszsered itt már nem mutat helyes értéket, mert (szerencsés esetben is) átlagértéket mutat.
- A PC táp egyenfeszültség, ellentétben a greatz utáni kétutas "lüktető egyenáramával".

Nem írtad, hogy mit jelent, hogy "működik a panel".
A kéépek jók, ez egy elég egyszerű kapcsolás.
Ha gondolod, írd meg hogy melyik tranyóra (IC-re) mi van írva, és akkor vissza rajzolom a kapcsolást. azután meglátjuk, mi lehet beteg. (persze nem egy perc alatt)
(#) mandix válasza mex hozzászólására (») Dec 10, 2007 /
 
Egy 12v 21w izzót kötöttem rá és így esik az izzón 9.38V.
A töltő paraméterei a csatolt képen van. Egyébként a graetz hidat most vettem bele a másikkal ugyanez volt a szitu. A tranyó irfz44n és ezt is kicseréltem.

DSC03272.JPG
    
(#) mandix válasza proli007 hozzászólására (») Dec 10, 2007 /
 
Azért írtam hogy szerintem működik mert ha a pc-tápot ráteszem a piros led világít és a kimenetén mérhető a 12V.
(#) mandix válasza mandix hozzászólására (») Dec 10, 2007 /
 
A képre ráírtam a tranyók és az ic számát ha ez segít.

DSC03267T.JPG
    
(#) mex válasza mandix hozzászólására (») Dec 10, 2007 /
 
Kösd az izzót a trafóra és mérj igy is feszültséget. A graetz utáni fesz kevés,még ha szorzod gyök kettővel is. Előfordulhat,hogy menetzárlatos a trafód. Nem búg,és melegszik? A tafón való mérés idejére kösd le a graetzet. Mérd meg a diódák nyitóirányú ellenállását....
(#) mandix válasza mex hozzászólására (») Dec 10, 2007 /
 
A trafóból kijön 13.16V (az elején ezt rosszul írtam) graetz nélkül, és izzóval (12V 21W) 13.04V. Egyébkén ha bedugom csak akkor búg egy rövidet amúgy nem búg és nem is melegszik. "Mérd meg a diódák nyitóirányú ellenállását" ezt viszont nem tudom hogyan kell.
(#) mex válasza mex hozzászólására (») Dec 10, 2007 /
 
Idézet:
„Mérd meg a diódák nyitóirányú ellenállását....”
Irok hülyeséget.... Természetesen a nyitóirányú feszültségre gondoltam. Ha minden rendben van, akkor még a hálózati fesz értékét kellene mérni,illetve a primer áramfelvétel is fontos lenne.
(#) mandix válasza mex hozzászólására (») Dec 10, 2007 /
 
"Természetesen a nyitóirányú feszültségre gondoltam. " Azt sem tudom hogyan kell, kezdő vagyok! A hálózati feszültséget gondolom a trafó bemenetén mérjem!? A primer áramfelvétel azzal sem vagyok tisztában.
(#) mex válasza mandix hozzászólására (») Dec 10, 2007 /
 
Akkor inkább ne mérj a primer oldalon! A graetz mérését majd lefényképezem,csak mond meg milyen tokozású,fém,vagy műanyag? Addigis cseréld ki azt az elkót ami a vezérlés tápfeszűltségét szűri (de kicserélheted mindkettőt). Ugyanis a PC tápról már szűrt feszültséget kapott a panel, hibás elkóval is működhetett.
(#) mandix válasza mex hozzászólására (») Dec 10, 2007 /
 
Ennek csak a teteje fém amit viszont vettem bele az körbe is fém.

DSC03274.JPG
    
(#) mex válasza mandix hozzászólására (») Dec 10, 2007 /
 
A fekete mérőzsinór a COMMON.
(#) mandix válasza mex hozzászólására (») Dec 10, 2007 /
 
AC + 568
AC + 568
AC - 546
AC - 562

Olyan sorrendben írtam le az adatokat ahogy neked vannak a képek (ha van jelentősége).
(#) mex válasza mandix hozzászólására (») Dec 10, 2007 /
 
A graetz jó. Most kösd rá a trafóra,kösd rá az izzólámpát ,(a graetz + és - kivezetésére) és ugyanide párhuzamosan köss rá egy legalább1000µF-os 25V-os elektrolitkondit polaritáshelyesen,és ezen mérd a feszültséget.
(#) mex válasza mex hozzászólására (») Dec 10, 2007 /
 
Egyébként pontosan mi a hibajelenség? Egyszerűen nem tölti a rácsatlakoztatott akkut (ami nem cellezárlatos),esetleg másra akartad használni pl:tápegységnek? Utóbbi esetben nem lenne meglepő ha nem működne...
(#) mandix válasza mex hozzászólására (») Dec 10, 2007 /
 
A hibajelenség: nem tölt , mert nem jön ki semmi fesz a csipeszeken.
(#) mex válasza mandix hozzászólására (») Dec 10, 2007 /
 
Akku rácsatlakoztatása nélkül a legtöbb töltő nem ad ki feszültséget. Eltekintve a régebbi alaptipusoktól.
Következő: »»   3 / 15
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem