Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2149 / 3961
(#) lowocska123 hozzászólása Nov 3, 2013 /
 
Tisztelt fórumozók.
Én egy szakmunkás tanuló vagyok,így nem tudom mi közöm a nyák tervezéshez,de az lett kitalálva,hogy nyákot kell tervezni KICAD-el.Semmi közöm ehhez a programhoz és nem is tetszik.Az lenne a kérésem,akinek már van kész kicad kapcsolása küldje át nekem és had használjam fel saját célra mert nem szeretnék ilyen hülyeség miatt itt ragadni az iskolapadban.Feltétel,hogy minimum 30 alkatrészből álljon a kapcsolás.
(#) balukapitany91 válasza balukapitany91 hozzászólására (») Nov 3, 2013 /
 
De triakos megoldás is létezik, megadhatnál néhány paramétert mert igy nehéz kitalálni mit szeretnél. Pl.: mégis mennyi az a "volt" (mekkora a feszültség), mekkora az áramerősség (hány mA, A)
(#) jdani hozzászólása Nov 3, 2013 /
 
Szevasztok. van egy közös anódos led panelem, meg egy 4017es IC.
A led panel egy kimenetén a LED nyitófeszültsége 2V, áramfelvétele 40mA (2led van benne párhuzamosan) A tranzisztor ami ezt kapcsolja BC547 lenne. Nem tudom kiszámolni a bázis ellenállását. Van valami egyszerű képlet, vagy valaki tudja az ellenállás értékét?
(#) proli007 válasza laszlo raduj hozzászólására (») Nov 3, 2013 /
 
Természetesen oszcilloszkóppal. De előbb ismerni kellene mi az, hogy működik, és a rajza sem felesleges. Kivétel, ha mikroprocis, mert ott a rajz sokat nem mond. Maximum, hogy itt kimegy valami, ott meg bemegy. üdv!
(#) proli007 válasza jdani hozzászólására (») Nov 3, 2013 /
 
Pld. Így..
(#) proli007 válasza lowocska123 hozzászólására (») Nov 3, 2013 /
 
Hello!
"Én egy szakmunkás tanuló vagyok" ÉS? Már megbocsáss, de nem értem..
Ha lótenyésztési szakmunkás leszel, akkor igazad lehet. De egyéb esetben, nem adnak fel olyan feladatot, amit nem tanultál. Ha meg feladták, az a cél, hogy elsajátítsd a nyomtatott áramkörök tervezésnek menetét, logikáját. Úgy nem adhatnak fel egy feladatot, hogy nem is tudod miről van szó. Mert ha ez a helyzet, akkor vagy nálad, vagy az oktatódnál van a gond.
Ha meg tanulsz valamit, akkor maximum segítséget kérhetsz valakitől, de hogy helyetted oldja meg azt aligha. Mert utána ha később vele fogsz dolgozni, akkor is azt mondod, hogy végezze el helyetted a munkát, majd a bért Te felveszed, azzal ne legyen gondja? üdv!
(#) zsolti900 hozzászólása Nov 4, 2013 /
 
Sziasztok! Adott egy 555 inverter. Ezt táplálhatom egy adapterrel ami 12v és 0.5A?
(#) r67055 hozzászólása Nov 4, 2013 /
 
Sziasztok!

Egy telefon,laptop,tablet töltöt szeretnék csinálni.
Azt nem tudom milyen akkumlátorra van szügségem ahhoz hogy bírja ezeket a dolgokat tölteni akkor is ha a nap mondjuk nem süt annyira mondjuk télen. Napelemmel szeretném tülteni az akkumlátort (12V ból csinálok 5Vot a telefonnak és 18-19 V ot a laptopnak) egy 12V 1,5 W os napelemet tervezek az akkumlátor feltöltéséhez. 2db telefon 1 tablet 1 laptopról lenne szó a laptop nem napi használatban lenne róla használva,alkalmanként.
Esetleg egy kis teljesítményű 12V 220V os átalakítót is rakhanék bele. de ez még kérdéses.....
Hány Ah 12 V akkumlátorra lenne szügségem szerintetek?
(#) szili83 válasza r67055 hozzászólására (») Nov 4, 2013 /
 
1,5W maximális teljesítményűvel?
Hát ahhoz nem kell nagy akksi, hiszen az 1.5W maximális napsütés/ideális beesési szög esetén értendő. 1.5W 12V-on 0,125Ah, azaz ha 10Ah-s akksit veszel, akkor ahhoz a teljesen kisütött állapotról (amit nem szabad engedni) való feltöltsi idő 80 óra... Ha okos telefonod van, s naponta töltöd, akkor kb arra elég az az egy cella....
(#) laszlo raduj válasza proli007 hozzászólására (») Nov 4, 2013 /
 
Jo reggelt!
Egyszeru a rajza, az ado resze 2 tranyos oszcilator, a vevo resze 1 tranyos eloerosito.
Nincs oszcsilatorom.
(#) qvasz2 válasza laszlo raduj hozzászólására (») Nov 4, 2013 /
 
Ha van hangkártya a gépedben (ma már mindben van), akkor azzal is lehet jeleket nézegetni valódi oszcilloszkóp helyett. Igaz nem fog tudni 100 MHz-et, és nem is a legprecízebb, de használható. Keress csak rá, hogyan kell, és milyen progival!
progi
A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2013
(#) Tlaci18 válasza balukapitany91 hozzászólására (») Nov 4, 2013 /
 
A baj az, hogy csak 600V-os merőm van, és ez felett kiakad a mérő. Az áramforrás 9V és egy transzformátor alakítja át így.
(#) proli007 válasza zsolti900 hozzászólására (») Nov 4, 2013 /
 
Hello! TAlán lehetne is válaszolni rá, ha tudnánk mit értesz "555 invereter" alatt.. üdv!
(#) proli007 válasza laszlo raduj hozzászólására (») Nov 4, 2013 /
 
Hello! Ha egyszerű a rajza,miért nem rajzolod ki. De három tranyó mellett, "ez vagy valami, vagy megy valahová"..
Néha fogalmam sincs mit szeretnél. Ezt "feléleszteni", vagy a piezot áthelyezni az egérriasztódba, vagy az egerek farkára szerelni a tolatóradart, nehogy nekimenjenek a szalonnának? (Nem oszcillátoros nincs, mert az van a tolatóban, hanem oszcilloszkópod.) üdv!
(#) laszlo raduj válasza qvasz2 hozzászólására (») Nov 4, 2013 /
 
Na ez erdekes, es hihetetlen. Az alaplapi hangkartyaba dugott mikrofonal merve 21000kHZ-t is mutat, amit meg hallok.Sot a 2db 555IC -bol levo Hf generatort meg tudom felfele csavarni es azt is hallom. 21400kHz-nel mar nem halja a mokrofonom de en meg igen.
Menyit csal ez a progi?
Lehete csatlakozon keresztul hasznalni , mondjuk Line in-en keresztul? Igy kiiktatni a sorbol a mikrofont.
(#) laszlo raduj válasza proli007 hozzászólására (») Nov 4, 2013 /
 
Szia!
Idézet:
„Ha egyszerű a rajza,miért nem rajzolod ki.”

Megprobalom, de nagyon zsufolt, igy nem igazan latni az ertekeket, de az ado resze nagyabol 2 tranyos oszcilator lehet, hasonlo mind a 2 tranyos led pilogtatok.
Idézet:
„Ezt "feléleszteni",”
igen, vagy
Idézet:
„vagy a piezot áthelyezni az egérriasztódba”


Idézet:
„Nem oszcillátoros nincs, mert az van a tolatóban, hanem oszcilloszkópod.”


Igy van csak a reggel mar kestem el mikor firkaltam ide . Fuggo letem.
(#) mindenes válasza Attilawap hozzászólására (») Nov 4, 2013 /
 
A 2 dióda épp elég ebben a felállásban, mert a közép megcsapolású trafó ugyanazt az eredményt hozza mint ha egy graetz lenne ott, az eredmény végül is ugyan az lessz, viszont egy graetz et így megspóronak.( Lásd kadarist melléklete..). IC1 NAND kapu R1 ellenáláson keresztül 50 Hz órajelet kap, ez lessz a rendszer vezérlőjele. Üdv!
A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2013
(#) zsolti900 hozzászólása Nov 4, 2013 /
 
Hello. Ennél a kapcsolásnál a hatótávot, illetve az áram erősségét mi határozza meg?
(#) mindenes válasza Attilawap hozzászólására (») Nov 4, 2013 /
 
Idézet:
„Ha nekem csak egyfázisú váltóáramú 12V-om van, azzal is működni fog?”
hogy erre is válaszoljak: jó lessz viszont ebben az esetben a graetz használata ajánlott. R1 poziciója marad a váltón.Hogy a szűrés is megmaradjon a puffer kondit ajánlott növelni 470u-1000µF ig kb.
A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2013
(#) qvasz2 válasza laszlo raduj hozzászólására (») Nov 4, 2013 /
 
Nem hiszem, hogy csal a progi, bár én nem próbáltam ki, csak irány mutatásnak szántam, hogy van erre megoldás. Van is ilyen topik, használd a keresőt. Az 555 nél, hogy mit hallassz még, az más tészta, lévén az négyszögjel. Én biztosan nem mikrofonnal bohóckodnék, hanem a LINE bemenettel. Arra vigyázz, hogy egy osztót tegyél elé (meg két diódát limiternek), nehogy agyonverd a hangkártyát!
(#) kadarist válasza zsolti900 hozzászólására (») Nov 4, 2013 /
 
Szia!
Alapvetően a bemeneti feszültség.
(#) dudzsi hozzászólása Nov 4, 2013 /
 
Sziasztok!
A mellékelt ic-nek szeretném az EN/DIM lábát megvezérelni egy optocsatoloval "PC814" amin 2,8V menneát max. Jól olvasom az opto adatlapján, hogy 50mA a max áram amit kapcsol és a MP2481 adatlapján, hogy az EN/DIM láb 2uA vessz fel? Ugy ráköthetem az optot, hogy a kolektorra a 2,8V az emitere meg közvetlen az EN/DIM lábra plusz egy 10k lehuzóellenállás gnd-re. Jó igy az elképzelés? Köszi
(#) balukapitany91 válasza Tlaci18 hozzászólására (») Nov 4, 2013 /
 
Mi lesz ebből sokkoló vagy villanypásztor, talán Kv-os nagyságrendről beszélsz mert az nem gyerekjáték nagyon körültekintően kell bánni vele. Gondolom az átalakitandó feszültség AC áramforrás és nem egy 9 V-os elem mert akkor nem ilyen egyszerű a dolog.
(#) jdani válasza proli007 hozzászólására (») Nov 4, 2013 /
 
Sajnálom hogy nem értek mindenhez, nem vagyok otthon mindenben. Attól ha valaki konkrétan megmutatja azt, hogy számolja a bázisellenállást, nem azt jelenti hogy abból én nem tanulok..
Iskolában is példával szemléltetik hogyan is kell számolni ezt-azt
(#) proli007 válasza jdani hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Ezt most nem értem mit írsz. Valahogy nem logikus a mondanivaló. Most akkor érted, hogyan kel számolni, vagy sem? Jó ez így vagy nem?
(#) jdani válasza proli007 hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Épp az hogy nem értem.
Sajnálom hogy nem értek mindenhez, amihez mondjuk Te értesz.
Gondolod, ha konkrétan leírod a választ, hogyan csinálod, én abból nem tanulok.. De igen!
Meghogy suliban is példával szemléltetik a képletet, hogyan is kell számolni, nem csak elmondják.
(#) laszlo raduj hozzászólása Nov 5, 2013 /
 
Szep napot mindenkinek!
A mellekelt reles kapcsolot szeretnem kivaltani, elektronikusra, ebben szeretnek segitseget kerni, kapcsolast. Gyakran beeg es csak max 30Hz-en tud a relle dolgozni.
Amit tudni kell ;-szinte 30 A-t kapcsol,- 12Vdc kapcsol, vagyis egyenaram iranyanak megforditasara szolgal, -lehesen akar 200HZ-re is feltolni(de nem baj ha eleri akar az 500HZ-et).

Elore is koszonom!
(#) proli007 válasza jdani hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Valahol pontról pontra leírtam jó hosszan, hogyan kell számolni. Ha van kedved megkeresni, akkor keresd meg. Mert nem igazán van még egyszer kedvem leírni. Keresd úgy, hogy a béta és a nick nevem benne legyen. üdv!
ui: "Gondolod, ha konkrétan leírod a választ, hogyan csinálod, én abból nem tanulok.. De igen!" nem mintha ennek állítását pontosan érteném a továbbiakban is..
"Meghogy suliban is példával szemléltetik a képletet, hogyan is kell számolni, nem csak elmondják." A suliban interaktív módon lehet oktatni, így kérdezni is ha valami nem világos. De itt is lehet kérdezni! De nem úgy, hogy "ez mi?", hanem konkrét kérdésre lehet konkrét választ adni. MI az ami nem érthető egy leírásban. Hiányzik hozzá egy rajz, amiben két ellenállás és egy tranyó van?
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2013
(#) proli007 válasza laszlo raduj hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Hello! Ez ugyan nem fordít.. Meg így nem lehet, hogy valaminek a részletét beteszed, aztán sem a táplálás, sem a terhelés nem látszik. Amúgy meg nem kis feladat, nézz körül a H-híddal kapcsolatos topikokban. üdv!
(#) laszlo raduj válasza proli007 hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Én nem tudtam volna ilyen szépen lerajzolni azért vágtam ki más rajzból
A relé 12Vdc-rol működik A mostani állasban (kepén látható) 2 pontól a 10-es fele vándorol a + töltés, , a 9-es- 1-es negativ . Ha átkapcsol akkor a 10-estol vándorol a pozitiv töltés a 6 5 9 ponton keresztül
A másik ágon hasonló csak ellenkező állasban van.
Röviden 2 kondenzátor sorba majd párhuzamosan kapcsoló, a másik fele szinten.
Az ívtől ég el a relé.
Nem szeretnek hozzányúlni a kapcsolás többi részéhez de ki szeretnem iktatni a relét
A relét egy 4046 -tosIC kapcsolgassa ami ugyan állítható a frekije de 30Hz-nel nem tud többet a relle, én szeretnem jóval többre felhúzni akar 500Hz-re.
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2013
Következő: »»   2149 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem