Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2150 / 3961
(#) zsolti900 hozzászólása Nov 5, 2013 /
 
Sziasztok! Ennél a kapcsolásnál mi nem stimmelhet?

Névtelen.png
    
(#) Csongi_ hozzászólása Nov 5, 2013 /
 
Sziasztok!
Ennel a kapcsolasnal ha 12VAC van, egyeniranyotas es puffer utan 17VDC van a kimeneten. Hogyan kell kiszamitani az R1 erteket, hogy 12V-on tartsa a kimeneti feszultseget, azaz akkora terheles legyen rajta, hogy ne tudjon 12V fole emelkedni a feszultseg.
(#) proli007 válasza zsolti900 hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Hello! Mondjuk a T1 kollektor-emittere fordítva van. üdv!
(#) proli007 válasza Csongi_ hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Hello! Sehogy. Mert ha a terhelést növeled, csak a hullámosság lesz nagyobb. Ha 12V--ot szeretnél, akkor tegyél bele stabilizátort. Vagy háromlábút, vagy zénert, terheléstől függően. üdv!
(#) gaben110 hozzászólása Nov 5, 2013 /
 
Sziasztok!
Régi trabant gyujtó trafónak a primer tekercsére mekkora feszültség kell hogy működjön előálicson nagyfeszt?
Köszönöm!
(#) kadarist válasza gaben110 hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Szia!
A régi Trabantok 6V-os elektromos rendszerrel készültek.
(#) gaben110 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Erre 12v van irva, tehát ez azt jelenti hogy 12v kell a primerre?
(#) kadarist válasza gaben110 hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Ha 12V van ráírva, akkor annyi kell neki. Viszont a 12V-ot szaggatva kell rákapcsolni, úgy, mint ahogyan a megszakító csinálja, mert csak a változó (váltakozó) áramot lehet transzformálni.
(#) Luczi István hozzászólása Nov 5, 2013 /
 
Üdv,
érdekes kérdésem lenne. Van egy 7.2 voltos távírányítós járművem, de az eredeti akksija gyenge. De van egy erősebb 12 voltos akksim. Hogy tudnám megoldani, hogy menjen a 12 voltról a 7.2 voltos nyáklap?
7.2 V 1700 mAh
12V 1900 mAh
Előtét ellenállással vagy milyen más megoldással érdemes megcsinálni?
(#) Csupasz válasza Luczi István hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Hát ez a 200mAh nem fogja megváltani a világot...
Legcélszerűbben egy step-down converterrel.
(#) pucuka válasza Csupasz hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
A 200 mAó ugyan nem, de az új akku igen.

Luczi István:
Az elektronikának egy stabilizátorral előállíthatod a 12 V -ból a szükséges 7,2 V feszültséget, mert annak a fogyasztása nem sok.
A motorok feltehetően bírják, mehet a 12 V
(#) gaben110 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Rendben van köszönöm szépen!!!
(#) enmate95 hozzászólása Nov 5, 2013 /
 
sziasztok! Elolvastam a kezdőknek szóló cikkeket és a tranzisztorról szóló cikkben le van írva , hogy az npn tranzisztort ha kapcsolóként használjuk akkor a bázisát a + tápra kell kötni egy ellenállással. viszont a kérdésem az lenne hogy hogyan lehet ennek az ellenállásnak az értékét kiszámolni.Valaki egy példával el tudná magyarázni?
(#) proli007 válasza enmate95 hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Hello! "jdani"-nak is!
"az npn tranzisztort ha kapcsolóként használjuk akkor a bázisát a + tápra kell kötni egy ellenállással" Ez csak egy adott kapcsolásban lehet igaz, általánosságban nem.
- A tranzisztor áramerősítési tényezője (béta) megadja a bázis és kollektoráram viszonyát.
- Ha ismert a kollektoráram, akkor az ehhez szükséges minimális bázisáram kiszámítható.
- Ha a bázisáram ismert és a bázisellenállásra jutó feszültség is (tápfesz mínusz a bázis-emitter nyitófeszültsége) akkor abból a maximális bázisellenállás értéke számítható OHM törvényével. (Azért maximális, mert a minimális bázisra, ellenállása lesz. A béta szórása miatt, és hogy a tranyó ténylegesen maximálisan ki legyen nyitva, ennél az értéknél 2-3szor kisebbet értékű ellenállást választunk.)
üdv!
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2013
(#) enmate95 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Szia! 80%-ban megértettem amit írtál köszönöm szépen tudnál írni nekem egy konkrét példát pl. bc109-el?
(#) proli007 válasza enmate95 hozzászólására (») Nov 5, 2013 /
 
Mekkora tápfeszültségre,és mekkora kollektoráramra?
(#) laszlo raduj hozzászólása Nov 6, 2013 /
 
Hello!
Segítséget kérnék , letoltotem a Tinat, megrajzoltam az áramkört és mikor ellenőrizni szeretnem ezt irja ki "Operating point not found", mit tegyek?
(#) kadarist válasza laszlo raduj hozzászólására (») Nov 6, 2013 /
 
Szia!
Nézd meg a válaszokat!
(#) Hilo hozzászólása Nov 6, 2013 /
 
Sziasztok, jól sejtem hogy a régebbi cannon tintasugaras nyomtatókban léptetőmotor van? Van Valami extra ezeknek a működésében? Érdemes szétkapni a halott nyomtatót vagy csak a macera van vele? Előre is köszönöm!
(#) adamka199 hozzászólása Nov 6, 2013 /
 
Sziasztok! Adott egy autós erősítő tápja, ami nem működik.(zárlat után)
Én ezeket az értékeket mértem a lábakon:
1:0v
2:1,24v
3:1,31v
4:0,18v
5:0,76v
6:0,20v
7:0v
8:11,63v
9:0v
10:0v
11:11,62v
12:11,62v
13:1,37v
14:1,37v
15:1,37v
16:0v

Ebből lehet következtetni hogy az ic (upc494c) hibás lenne?
Köszi ha valaki ránéz!

alpine1.jpg
    
(#) kadarist válasza adamka199 hozzászólására (») Nov 6, 2013 /
 
Szia!
Hol volt a zárlat elkövetve?
(#) proli007 válasza Hilo hozzászólására (») Nov 6, 2013 /
 
"Macera.." Egy léptető motor nem az a szerkezet, amire feszültséget adsz és már forog is. Ahhoz típusától függően elektronika kell. De van külön topikja.. üdv!
(#) Hilo válasza proli007 hozzászólására (») Nov 6, 2013 /
 
Köszönöm. A léptető motorok vezérlésétől annyira nem tartok, csak arra voltam/vagyok kíváncsi hogy az ilyen nyomtatókban jól gondolom hogy léptető motor van e, illetve ha igen ez eltér e valamiben a "szokásostól" vagy nem.
(#) jani1987 hozzászólása Nov 6, 2013 /
 
Adott a probléma. A suliban nincs 3 fázis, csak 1. Na már most: lehet-e egy több kimenetes trafóra olyan áramkört építeni, ami ugyanezt produkálja csak kicsiben? Terhelésnek pár voltos motorokra gondoltam. Ugyanis most tartunk a 3 fázisú rendszereknél, de nem tudjuk megépíteni a hiány miatt.
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2013
(#) adamka199 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 6, 2013 /
 
A led pc boardra esett egy kb 12-30volt feszültség. ld301 bal alsó sarok. Kis állapotjelző led.
Tranzisztorokat jónak véltem mérni.
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2013
(#) kadarist válasza adamka199 hozzászólására (») Nov 6, 2013 / 1
 
Ellenőrizd a ZD305-öt és még a 494 is áldozatul eshetett.
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2013
(#) adamka199 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 6, 2013 /
 
zd305-ön zárlatot mérek, de a panelon még található 2 ilyen. Azok is szintén zárlatosak.
Ilyen alkatrészt még nem is láttam.
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2013
(#) kadarist válasza adamka199 hozzászólására (») Nov 6, 2013 /
 
Kiforrasztva kell megmérni, úgy, mint ahogyan egy diódát szokás. Biztosan azt az alkatrészt karikáztad be?
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2013
(#) adamka199 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 6, 2013 /
 
Most sajnos sietek, később úgy vizsgálom ahogy írtad, és ellenőrzöm az alkatrészt. Este írok az eredményről.
(#) efraim válasza adamka199 hozzászólására (») Nov 6, 2013 /
 
Ha jól látom, akkor "denotes zero resistance" vagyis 0 Ohmos ellenállat. Arra szolgál, hogy átlépj vele egy útban levő vezetéket.
Következő: »»   2150 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem