Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2178 / 3965
(#) kis59 hozzászólása Dec 7, 2013 /
 
Elnézést, de nem találtam olyat, ahol beírhatnám, illetve kérdezhetném....
Fürdőszoba...megunván a gyakori izzócserét, betekertem fénycsövet. Megdöbbenve tapasztalom, hogy kikapcsolt állapotban ütemesen felvillan, bekapcsolva pedig szabályosan világít.
LED-es lámpát betéve kikapcsolt állapotban, igen halványan, de világít, bekapcsolva rendesen világít.
Az izzó - látszólag -szabályosan működik.
Az izzó foglalathoz két kábel megy.
Hát ez igencsak nem értem...(
(#) nedudgi válasza kis59 hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Valószínűleg világítós kapcsolód van, annak a nyugalmi árama okozza.
(#) enree válasza kis59 hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Akkor ott kell lennie valami szivárgó áramnak...
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2013
(#) depi52 válasza kis59 hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Csatlakozom az előttem szólókhoz, mert én láttam már olyat, hogy a friss vakolaton szivárgott át áram.
(#) depi52 hozzászólása Dec 7, 2013 /
 
Üdv!
Valaki eltudná magyarázni hogy bizonyos hangfalaknál az impedancia érték miért úgy van meg adva, hogy 4-8-ohm??? Mert egyszerre a kettő szerintem nem lehet , vagy arra utal hogy 4 Ωtól 8 Ωig terjedő impedanciájú erősítőt lehet rá kötni??
(#) enree válasza reloop hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Most nézem csak, hogy a tápban alapból LM317 van Kicsit szegényes ez a rajz, azzal az egy trimerrel, ami a rajzon van ebben a felállásban feszültséget lehet állítani a táp részben, ugye? Illetve még egy olyan kérdés merült fel, hogy ha hosszútávon benne van az a két aksi, amit a rajz is jelöl, hogy terepen lehessen dolgozni vele, nem megy tönkre? Arra gondolok, hogy itt semmi szabályzott töltés nincs, rá van kötve a tápra, aztán jónapot...
(#) zsibibazsa hozzászólása Dec 7, 2013 /
 
Tiszteletem az Uraknak,és Hölgyeknek!

Legyél olyan kedves és az apróban folytasd.
-moderátor-
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2013
(#) ha6qt válasza proli007 hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Köszönöm!
(#) LGS94 hozzászólása Dec 7, 2013 /
 
Sziasztok! Toroid trafóhoz sima vasgyűrű megfelel vasmagnak?
(#) ujfalusi válasza LGS94 hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Nem. A toroid feltekert trafó lemez.
(#) pucuka válasza LGS94 hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Nem, mert a vas aránylag jól vezeti az áramot. A transzformátor belsejében levő vasban a tekercs áramot indukál, ami lényegében egy rövidrezárt menet, ami a vasat melegíteni fogja. Ezért igen nagy lesz a vasveszteség.
Hogy ez ne így legyen, a vasat szilíciummal ötvözik, ami szigetelő anyagként megakadályozza, vagyis lényegesen lecsökkenti a vasban az örvényáramok kialakulását. A 4 % körüli szilícium tartalmú vasötvözetet nevezik trafólemeznek, ezzel az anyaggal lehet jó hatásfokú transzformátort építeni. Ezen fellül még több technológiai eljárás is növeli a hatásfokot, csökkenti a veszteségeket, így a lemezelés, illetve a lemezhengerlés mikéntje. Ennek megfelelően a trafó lemeze nem egy egyszerű vaslemez.
(#) LGS94 válasza pucuka hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
értem köszi! és hol lehet kapni hozzá vasmagot toroidhoz ? vagy ferrit gyűrű nem alkalmas rá?
(#) pucuka válasza LGS94 hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
A szilícium vas a szerkezeti felépítéséből adódóan nem alkalmas túl nagy frekvenciákra, általában hálózati, és hangfrekvenciákra alkalmas. Más elemekkel ötvözve, porrá zúzva, újrakristályosítva nagyobb frekvenciákra is alkalmas keverék állítható elő, ezek a ferritek. Ezek viszont alacsonyfrekvenciás teljesítmény átvitelre nem alkalmasak.
Hogy kapni hol lehet azt nem tudom, de gugli barátunk biztos segít.
(#) LGS94 válasza pucuka hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Rendben köszi!
(#) reloop válasza depi52 hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
(#) depi52 válasza reloop hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Kösz. Rég volt már
(#) zsolti900 hozzászólása Dec 7, 2013 /
 
Sziasztok! Szeretnék egy olyan szerkezetet kreálni, ami felolvassa nekem, hogy pl hány fok van odakinnt. Lenne egy digitális hőmérő ami mondjuk jelezné, hogy 2fok van, akkor ezt kimondaná nekem.
(#) LGS94 hozzászólása Dec 7, 2013 /
 
Sziasztok Quad 405 erősítőt építek és a tekercsel bajban vagyok 1mm-es kellene de nekem csak 0,8-as huzalom van akkor mekkora átmérőre hány menet kell?
6,9uH és 3uH tekercs kell bele.
(#) depi52 válasza LGS94 hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Szia csak szét kell nézni Bővebben: Link
(#) LGS94 válasza depi52 hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Nem értem mit hová kell írni bárhogy próbálom nem jön ki az 1mm-es huzallal 16mm testre 25,5 menettel 6,9uH
(#) depi52 válasza LGS94 hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Pedig egyszerű, de itt vannak az értékek légmagos tekercshez 6,9uH d=10,8mm (1cm átmérőjű légmagos tekercs 0,8-as huzallal) I=25mm, N=21 a 3uH d=10,8mm I=14mm N=11.
(#) kokimy hozzászólása Dec 7, 2013 /
 
Szerintetek egy ilyen dc 10V műszernek a méréshatárát ki lehet terjeszteni 1000V-ra?
Azaz tegyük fel, hogy a belső ellenállása 10Kohm, akkor elvileg 990Kohm-os ellenállást kell vele sorba kötni, ugye? De a pontosabb beállítás miatt érdemes gondolom egy ~100Kohm nagyságrendű trimmert sorba kötni az ellenállással, hogy pontosan be lehesssen állítani.
(#) LGS94 válasza depi52 hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
köszi
(#) proli007 válasza kokimy hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Hello! Természetesen kilehet terjeszteni a méréshatárt. De azt is figyelemebe kell venni, mit is mérnél, milyen a műszer érzékenysége. Mert 10V/10kohm az 1mA. Ami 1000V esetében már 1W fogyasztással rendelkezik. Vagy is ha az 1000V mögött "nincs teljesítmény", terhelni fogja a mérést. (Amúgy mindenképpen terheli, csak a mérték és a megkívánt pontosság a kérdés.) Valamint figyelembe kell venni, hogy az előtét ellenállásra mekkora feszültség jut, elviseli-e azt. üdv!
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2013
(#) LGS94 válasza depi52 hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Nem vagyok még képbe mindig ezzel a tekercsekkel! most a szélesség az nem mind1, hogy mennyire van széthúzva a tekercs? és nem értem azt sem, hogy a 16mm-es csévetestre 1-es huzallal 25,5menet akkor, hogy van számolva?
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2013
(#) hepi02 hozzászólása Dec 8, 2013 /
 
Sziasztok,

Az autóm gyújtásrendszerében meghalt a trafó primer oldala. Sajnos már nem beszerezhető és nem is csereszabatos más típusokkal. Viszont szerelhető, mert 3db csavar tartja össze a két felét. Szerintetek megtudna tekeri egy ilyen trafót egy szakember?

A halál oka lehet az, hogy az egyébként olajos trafó az évek során kiszáradt? Ugyanis, mikor kinyitottam, akkor nem folyt belőle olaj, ahogyan kellett volna, hanem száraz volt belül.
(#) kokimy válasza proli007 hozzászólására (») Dec 8, 2013 /
 
Köszönöm!
Igazából nem tudom, hogy mekkora lehet a belső ellenállása a műszernek, csak hasra ütés volt, a számszerű példa miatt. 800V körüli feszültséget kellene neki mérnie. A teljesítmény felvétel nem gond. Ilyen feszültségre 3-5W ellenállás elég?


Amúgy mekkora belső ellenállással szoktak rendelkezni az ilyen műszerek?
(#) qvasz2 válasza kokimy hozzászólására (») Dec 8, 2013 /
 
Idézet:
„Ilyen feszültségre 3-5W ellenállás elég?”

Meg kell nézni a konkrét ellenállás adatlapján! Ránéztem egyre, ott azt írják, hogy a 3W-os 500V-ighasználható. Abból legalább kettő kell sorba kötve. A trimmerrel óvatos legyél, az biztosan nem szereti a nagy feszt!
(#) laszlo raduj válasza hepi02 hozzászólására (») Dec 8, 2013 /
 
Tegyél fel egy képet kíváncsi lennek milyen az a trafó. Szerintem cserélhető , hány voltos az autó aksija?
(#) depi52 válasza LGS94 hozzászólására (») Dec 8, 2013 /
 
Én sem vagyok jártas a tekercs tervezésben de szerintem a menetsűrűség azért számít, és 16mm-en a 25,5 menet mehet egymásra, vagy próbálj változtatni az adatokon úgy hogy minél egyszerűbbre jöjjön ki. Ha tévednék javítsanak ki.
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2013
Következő: »»   2178 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem