Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Előerősítő
 
Témaindító: Bukall, idő: Feb 22, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   26 / 72
(#) pucuka válasza bencikusz hozzászólására (») Dec 26, 2013 /
 
Szedd elő a netről a műveleti erősítők témáját. Magyarul is van, iskolai tananyag. Nem bonyolult dolog, a lényeget hamar el lehet sajátítani.
Nem tudom ki az az Eliot, valamilyen körökben lehet nagy ember, én nem ismerem. Praktikusabb lenne, ha megismerkednél a műveleti erősítők lelki világával, és akkor nem lennél rászorulva mások, esetleg más célra készített áramköreire.
Amúgy reloop is mondta, hogy elég értelmetlen dolog egy nagybemeneti impedanciájú erősítő bemenetét kisértékű ellenállással leterhelni, hacsak nincs valami külön cél vele.
Ha a szabályoknak megfelelően az R2 -őt 3 kohm körülire választod, akkor a bemeneti 1 uF, és a 3 kohm egy alluláteresztő szűrőt alkot, ki nem számoltam ugyan, de az érzésre 6 kHz körüli határfrekvenciát fog adni. Ez biztos jó neked?
A hozzászólás módosítva: Dec 26, 2013
(#) reloop válasza bencikusz hozzászólására (») Dec 27, 2013 /
 
Az ollózással bizony vannak ilyen gondok, bizonyos dolgok a levágott részekkel függnek össze. Ha végigolvasod a cikket rájössz a dolgok nyitjára.
Még legjobban a mellékelt részlet igazodik a tervedhez.
Ezt úgy alakítanám, hogy a bemenő ellenállás (R6) legyen 47k, ez szabványosnak tekinthető.
A visszacsatolás (R8) ugyan ilyen érték, tehát szintén 47k. R7-et pedig az igényed szerint választhatod meg.
A műveleti erősítő kimenetére aszerint kell RC elemeket kötni, hogy mivel lesz terhelve.

Pucuka! Rod Elliott itt jön a képbe. Másokkal együtt magam is kedvelem. Tárgyilagos hangnemben közöl leírásokat, jó meglátásai vannak. Üde színfolt az audio témában publikálók között, aki sokkal inkább véleményt mond, mintsem kinyilatkoztat.
(#) bencikusz válasza reloop hozzászólására (») Dec 27, 2013 /
 
Köszönöm!
Akkor így lesz!
(#) bencikusz válasza reloop hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Még egy kérdés.
Mi lenne ha inkább a visszacsatolásban lévő ellenállást (R8) változtatnám. Ha teljesen letekerem a visszacsatolásban lévő trimmert, akkor követő erősítőként működne nem ?
És akkor csak bemeneti impedanciát illesztene.
Köszi.
A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2013
(#) reloop válasza bencikusz hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Azt is megteheted. Ilyen J-FET bemenetű műveleti erősítőnél minimális offset hibát generálsz vele.
(#) morzsa15 hozzászólása Dec 29, 2013 /
 
Sziasztok!
Olyan kérdésem lenne hogy egy autós erősítőnek aminek "high" jel kell milyen előerősítőt csináljak mert amit most adok neki így simán jelet nagyon halk!
(#) szamóca válasza morzsa15 hozzászólására (») Dec 29, 2013 /
 
A high jel esetedben a fejegység hangszórókimenete lenne.
(#) morzsa15 válasza szamóca hozzászólására (») Dec 29, 2013 /
 
Az odáig oké de én számítógépről akarom használni vagy is bent pc tápról!
(#) szamóca válasza morzsa15 hozzászólására (») Dec 29, 2013 /
 
És csak nagy jelszintű bemenet van rajta, nincs RCA-s vonalbemenet?
Én akkor sem előerősítőt építenék, hanem a bemeneti feszosztó tagot, és a bemeneti ellenállást alakítanám át. Az a legolcsóbb, és a legegyszerűbb.
(#) morzsa15 válasza szamóca hozzászólására (») Dec 30, 2013 /
 
Igen csak nagy jelszintű bemenet van rajta! Itt a pontos tipusa sal bx 1065. És azt a feszosztót hogy tudom meg csinálni?
(#) szamóca válasza morzsa15 hozzászólására (») Dec 30, 2013 /
 
Nézelődtem, de nem látok rajzot hozzá a NET-en.
(#) morzsa15 válasza szamóca hozzászólására (») Dec 30, 2013 /
 
Esetleg ha csinálok fotót az segít valamit?
(#) szamóca válasza morzsa15 hozzászólására (») Dec 30, 2013 /
 
Ha értékelhetőek, akkor igen. De menjünk át ide SAL-ozni.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2013
(#) morzsa15 válasza szamóca hozzászólására (») Dec 30, 2013 /
 
Írtam!
(#) morzsa15 hozzászólása Dec 30, 2013 /
 
LM358-hoz tudtok valami jó kapcsolási rajzt?
(#) latyakosa válasza morzsa15 hozzászólására (») Dec 30, 2013 /
 
Hello,
Tudod definiálni a jó rajz jellemzőit ? Mire szeretnéd használni, mekkora a bemeneti jelről, mekkora a kimenet jelszintje, mekkora impedanciára kell dolgoznia, milyen tápfeszültségről stb..
üdv
(#) morzsa15 válasza latyakosa hozzászólására (») Dec 30, 2013 /
 
12v és számítógépről hát a kimeneti jelszint egy autós erősítőbe kellene amire annyi van írva hogy "high".
(#) reloop válasza latyakosa hozzászólására (») Dec 30, 2013 /
 
Szia! A kérdező ezt szeretné meghajtani vele. Ide irányítottam, nem ismerve a bemenő impedanciát.
(#) latyakosa válasza morzsa15 hozzászólására (») Dec 30, 2013 /
 
A számítógép audió kimenete közel azonos jellemzőket (vagy jobbat) tud szerintem mint egy LM358 ic-ben lévő műveleti erősítő.
A SAL végfokod meghajtására egy kb 5-10W kimenő teljesítményű végfokozatra volna szükséged.
(#) latyakosa válasza reloop hozzászólására (») Dec 30, 2013 /
 
Köszönöm a pontosítást, így kerek a kép!
(#) Kovidivi válasza latyakosa hozzászólására (») Dec 30, 2013 /
 
A hangkártya kimenete limitálva van, és inkább áramot tud kiadni magából, mint feszültséget. Az autós erősítő bemenetére pedig nagyobb feszültség kell, és minimális áram. LM358-cal ha készítesz egy előerősítőt, akkor ki tud magából adni simán 10V-ot csúcstól csúcsig, míg a hangkártyánál örülsz, ha 2V kijön.
Amit írtál, hogy 5-10W-os erősítő kellene, az rendben van, jó ötlet. Csak: A torzítás összeadódik, és az 5-10W-os végerősítő kimenete nem lesz terhelve, szinte szabadon fut. A végerősítőnek ismét csak a nagyobb amplitúdójú feszültség fog kelleni.
Morzsa: google: opamp amplifier non-inverting . Ilyen kapcsolások közül mazsolázz!
(#) reloop válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 30, 2013 /
 
Szia! Pont ezt a terhelést nem tudjuk, mert mint azt korábban is linkeltem egy elég speciális végfokról van szó. Még azt is kinézem belőle, hogy a bemenet egy transzformátoron keresztül közvetlenül a végtranzisztorokat hajtja, ahhoz pedig kellhet kakaó
(#) morzsa15 válasza latyakosa hozzászólására (») Dec 31, 2013 /
 
Szóval egy tda2003 bőven elég lenne?
(#) szamóca válasza reloop hozzászólására (») Dec 31, 2013 /
 
Sőt, a bemeneten nem is hagyományos transzformátor, hanem egy mágneskapcsoló tekercs kivitelű, mag nélküli valami van. A soros táptekercs még OK, de a két másik elég rejtélyes feladatkörű transzformátornál én feladtam.
(#) reloop válasza szamóca hozzászólására (») Dec 31, 2013 /
 
Hát igen: - "Ez vagy valami, vagy megy valahová."
(#) latyakosa válasza morzsa15 hozzászólására (») Dec 31, 2013 /
 
Akár jó is lehetne. Szerintem kicsit modernebb végfok IC-k közül nézelődj!
Pl TDA1518 hidalva
(#) szamóca válasza latyakosa hozzászólására (») Dec 31, 2013 /
 
Jó, de mi értelme ennek? Készítesz egy 12V-ról működtetett (számítógép táp) végfokozatot, amit meghajtásként használsz, egy ugyanarról a tápról meghajtott másik végfokozat számára.
Ráadásul egy 100W terhelhetőségű mélyhangsugárzót akar ezzel hajtani.
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2013
(#) latyakosa válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 31, 2013 /
 
Azért javasoltam végfok áramkört egy műveleti erősítő helyett mert a SAL végfokot amit meg szeretne hajtani vele szintén hasonló kimenetekről való meghajtásra méreteztek.
A műveleti erősítő 20mA nagyságú maximális kimeneti áramát kevésnek érzem ide (pl 50 ohm terhelésen a 20mA árammal 0,02W teljesítményt lehet leadni ami még egy alacsony impedanciás fejhalgatónak is csak minimális hangerőt biztosít).
A torzításnak elhanyagolható lehet a mértéke ha nincs túlvezérelve egyik fokozat sem, úgy vélem nem hig-end audió megoldást építene.
(#) latyakosa válasza szamóca hozzászólására (») Dec 31, 2013 /
 
Szerintem ez egy jelszint/impedancia illesztő, az előtte lévő fejegység audió végfok kimenetén lévő kb 10Vpp jelből csinálhat 1-2Vpp szintű jelet. Ezzel a jellel közvetlenül hajtja meg a végfokozat elemeit amik valószínüleg hídba kötött kettős táplálású végfok. Ha vasmag lenne benne az torzítaná a jelátvitelt...
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2013
(#) szamóca válasza latyakosa hozzászólására (») Dec 31, 2013 /
 
Ha végigköveted a panel vezetősávokat, akkor a "mágneskapcsoló tekercs" sorba van kötve a vasmagos trafóval, aminek a középleágazásos szekundereiről van meghajtva a végfokozat.
Következő: »»   26 / 72
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem