Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   483 / 727
(#) Buvarruha válasza andras99 hozzászólására (») Jan 13, 2014 /
 
No igen, de korábban írtad, hogy kivontál belőle kettőt, mint a kábel ellenállása, viszont az nem 2ohm szokott lenni, hanem 0.2ohm, ráadásul az sem a kábel ellenállása, csak ráhagynak valamennyit a multimétereknél hogy ne ugorjon - ba összezáráskor.
(#) ptesza válasza Primary hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Sajnos nem.
(#) ptesza válasza Buvarruha hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
0,2 - 0,5 szokott lenni nálam is.
Első lépésként leméred az ellenállást a multimétereddel.
Kivonod belőle azt a 0,2 - 0,5 ohm ot.
Megkapod a célértéket ahova be kell lőni a zöld csíkot, amit a referencia ellenállás beírt 100 ohm értékének korrekciózásával tudsz elérni.

Ezután a multimétered és a mérőkábeled mérései szinkronban lesznek.
(#) ptesza válasza andras99 hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Nálam akkor volt ilyen amikor rossz volt a kontakt. El volt törve a mérőkábel belül , vagy a csatik voltak K.H. sak.
(#) ptesza válasza Primary hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Írtam én is egyet.

Bár lehet ,hogy pár dolgot átrendeznék.
A vásárolás időpontja nem túl fontos.
Jó lenne ha lehetne ,hozzá ZMA és FRD fájlokat is csatolni ha van.
Esetleg a gyári adatlap, fotó stb.
Mérőeszköz , esetleg.
Ha többen is mértek egy típust akkor lehessen összehasonlítani.
Lenne pár olyan T/S paraméter ami 100% fontos lenne. Az azokon kívüli mind kalkulálható.
Délután összeírom melyikek azok.

Nagyon jó kezdeményezésnek tartom, ilyen nincs HU-n. Kell egy jó formátum és hízni fog biztosan. Persze ahhoz meg kell mutatni ,hogy hogyan kell jól mérni. Szívesen segítek ebben.
(#) Buvarruha válasza ptesza hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Na ne mond. Az a probléma, hogy ő 2 egész ómot vont le, ami azért nem valószínű.
(#) Primary válasza ptesza hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Köszi.

Szívesen veszem az ötleteket, hogy miket kellene gyűjteni. A vizsgaidőszak végén lehet, hogy beregisztrálok egy domaint magamnak, ne a google-el keljen csinálni, mert azért eléggé korlátozott. Nem lehet fájlt feltölteni pl.
(#) flaci76 válasza andras99 hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Linuxban nem fog igazán jól mérni az Arta, a Wine csak emulálja a hangot, nem a fizikai hardvert látja a program. Azért próbáld meg a Wine hangbeállításaiban állítgatni a csatolót, és telepítstd fel a Qasmixer nevű progit, az minden beállítását megmutatja a hangkártyának. Attól, hogy csak két jack van a gépen, még lehet, hogy szoftverből át lehet állítani a mikrofonbemenetet vonalba. Bár ez a mérés arra utal, hogy vonalként működött, mert monó bemenetről ilyen se lenne.
(#) ptesza válasza Buvarruha hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Na jó nagyon reggel volt
(#) ptesza válasza flaci76 hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Valami furcsa tényleg volt azon a képen ,de mostmár tudom én is.
(#) Pacsek hozzászólása Jan 14, 2014 /
 
Sziasztok!

Hangszóró mérésnél ha 1méter távolságból 90db-es a hangerő ugyanaz a hangerő közeltéri 1cm-es mérésnél hány decibelnek felel meg?

Konkrétan azért érdekel, hogy Linkwitz modifikáció nélküli WM61-es mikrofon kapszulát majd hogy tudok használni közeltéri mérésre. Olvastam egy tesztet ami alapján 115db alatt még használható modifikáció nélkül.
(#) Buvarruha válasza Pacsek hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Ez műszerrel kell kalibrálni. A Méréskori érzékenység, csak egy referencia érzékenység. Ráadásul nem valószínű, hogy teljesen líneáris a frekvenciamenet és ilyenkor is több dB. Eltérés lehet különböző frekvenciákon..
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2014
(#) ptesza válasza Pacsek hozzászólására (») Jan 15, 2014 / 1
 
Nem darab hanem deci Bell. dB.

A modifikáció nem túl nagy történet. Simán kivitelezhető, és utána is alkalmas mindenre a kapszula. Azt végül is elmondhatnád mire jó ha 1 cm-ről méred? Én mindig olyan távolságot és magasságot szoktam beállítani ami majd a hallgatási távolság is lesz.
Mint ahogy előttem is mondták a hangnyomást kalibrálni otthoni viszonylatban eléggé nehéz történet. Általában megelégszünk egy közelítő szinttel , hiszen úgyis csak hangváltó készítéshez van rá szükség. Akkor meg egymás után le vannak mérve az egy dobozon belüli hangszórók ,és egymáshoz viszonyítva számolunk. (pl L-pad)

Viszont ha fontos akkor lehet vásárolni un. Sound Calibratort. Referencia 94 db,és ha jól tudom valami 100 felettit is is tud. Csak hát eléggé drága az ilyen cucc.
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2014
(#) Pacsek válasza ptesza hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Köszönöm a helyesbítést.

Igazából itt most csak az érdekelt hogy a távolság függvényében hogy változik a hangnyomás. fele/dupla távolság +3dB/-3dB vagy más a képlet?

A kalibráció az más tészta, azt tudom hogy meg kell csinálni. Wm61-hez töltöttem le egy frd file-t, kíváncsi vagyok mennyire jó.

Nekem otthoni környezetben a hangdoboz/hangváltó belövéséhez 1dB-es pontosság már jó nem kellenek tized dB-k.

Amúgy kalibrálni mihez/hogy kell? Megbízható frekvencia menetű hangszóróhoz is lehet, ha megpróbálom lemodellezni a gyári mérési körülményeket? (megbízható: Shalafi mélyközepek, seas 27TDC magas)
(#) bundibacsi hozzászólása Jan 15, 2014 /
 
Sziasztok!
Épített már valaki TL mélyládát?Tapasztalat?
Azért érdekelne a dolog,mert van itthon egy 2.1-es hangfalszettből mélyládám,erősítő is van benne és ha megéri a fáradtságot akkor összehoznám neki a TL-t.

Például ez a Bose
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2014
(#) flaci76 válasza Pacsek hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
A távolság felezése +6dB, tizede +20dB. 20*lg(1/d) szerint lehet kiszámolni. Viszont néhány centin belül számolni kell egy mélyemelő hatással is, ami meghamisítja a mérést.
Kalibrálni másik mikrofonhoz szoktak, ha egy hangszóróhoz próbálsz, akkor számolnod kell azzal, hogy a beépítés után hogyan változtatja az előlap az átvitelt. (Meg persze, hogy milyen előlapban volt mérve)
(#) andras99 hozzászólása Jan 15, 2014 /
 
Igazán nem akarom teleoffolni a témát, de a hangkártya volt a ludas. Itt látható egy H2000 HC17-580-as szélessávú impedanciamenete. (100 átlagolással, bár át fogom állítani 10-re, ahogy Ptesza is javasolta) Az impedanciaérték még nincs rendesen beállítva, egyenlőre örültem hogy működik. (Egyébként a műszerem zsinórjának tényleg annyi az ellenállása! Valami vékony *** amit gyárilag adtak hozzá... )
(#) ptesza válasza Pacsek hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
1dB pontosság? Huh az nem semmi. 3 dB hangnyomás különbséget képes megkülönböztetni az ember hallása.
Láttam már egymáson több darab wm61 kalibrációját. Azért azok is szórnak de még bőven elmegy. (Shalafi)

A gyári cuccok is szórnak .Sőt a Shalafi által szerelt cuccok is 5% körül, de legalább két nagyon hasonlót kaphatsz. Persze rajtad múlik van-e rá 1.5 éved, meg tetszik az a gusztustalan kosár, és ha szerencséd van akkor készen fogod kapni , nem csak félig.

Kalibrációhoz un. Sound Calibrator kell és az átvitelhez Pistonphone nevezetű mérőeszköz. Az ezek nélkül végzett kalibráció , inkább csak beállítás. Azon meg lehet vitatkozni ,kinek jobbak a beállításai.
Legjobb egy kalibrált mikrofont venni, ami otthonra teljesen felesleges és drága is.
(#) Primary hozzászólása Jan 15, 2014 /
 
Ha valaki úgy érzi ért valamennyit a TS dobozokhoz, akkor : Bővebben: Link

Még futok egy kört a Sony 607-tel.
(#) szamóca válasza Primary hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Az TL nem TS.
(#) Primary válasza szamóca hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Az akart lenni. Nem tűnt fel, pedig kétszer is leírtam, hogy TS. Thiele-Small paraméterekről olvasgattam, illetve, hogy hogyan függ tőle a TL dobozméret.
(#) andras99 hozzászólása Jan 15, 2014 /
 
A Sony 134 használható lenne az AKAI magassal? A magasról találtam egy mérést. Nem a nyílegyenes átvitel jelen esetben a lényeg, hordozható aktív hangsugárzóba mennének.
(#) Buvarruha válasza andras99 hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Ez a magas valami borzalmas, szerintem semmire sem használható.
(#) Primary válasza andras99 hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Sony magas?
(#) Pacsek válasza ptesza hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Köszönöm a hozzászólásokat. Nekem hasznosak.

A kosarat illetően a kinézet nem számít mert lesz előtte selyem már csak azért is mert kis gyerekeim vannak, és nem szeretném ha a membrán látványa barkácsolásra sarkallná őket.

Másik problémám ami még nem tisztázódott le bennem, fáziseltolások.
Hogy is vannak, egy egy hangszórónál a frenkvencia függvényében változik?
Meg ugye hangváltónál 1 rendű felül illetve aluláteresztő ellenkező irányban fordit 90 fokot akkor a keresztezésnél nem a pont legrosszabb 180 fokos eltérés lesz?
Illetve a hangváltó pontosabban a példának hozott szűrők fáziseltolása csak azon a frekvenciatartományon él amin "dolgozik" tehát a vágási frekvencia környékén, vagy amelyik hangszóró elé van kötve annak a teljes működési tartományában forgatja a fázist?
(#) andras99 válasza Buvarruha hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
250Ft-ért mit vársz?
(#) andras99 válasza Primary hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Nem, AKAI, ortodinamikus.
(#) Primary válasza andras99 hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Régen volt szó róla azt hiszem. Shalafi egy Sony magast ajánlott, hasonló árban van.
(#) Primary hozzászólása Jan 16, 2014 /
 
250-es Sony szélessávúakról tud valaki mérést?
(#) ptesza válasza andras99 hozzászólására (») Jan 16, 2014 /
 
Nekem ebből nem úgy tűnik. Már most is nagyon szépen esik pl egy másodrendű váltóval meg is lehetne formázni ,valami váltható esésre. 6-10kHz ig OK -felette meg egy notch filterrel le lehet gyalulni.
Következő: »»   483 / 727
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem