Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2222 / 3975
(#) eSDi válasza krisztian990621 hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
Bővebben: Link Itt találsz minden félét, de mindenek előtt inkább olvasd végig a témát.
(#) maria hozzászólása Jan 21, 2014 /
 
Hello
Egy ellenalasrol hogy lehet megallapitani hogy menyire csokenti le az aramot?
(#) reloop válasza maria hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
Szia! Így.
(#) maria válasza reloop hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
Kosz!!
(#) Prome hozzászólása Jan 21, 2014 /
 
Motort vezérel egy mikrokontrolleres áramköröm.
5 voltig s eze esetben 2.5 Ampert vesz fel.
12 Voltos motort szeretnék vele vezérelni, max 5 ampereset.
Milyen tranzisztort tegyek a vezérlő a motor és a táp és a test közé?
(#) gaspar_zsolt hozzászólása Jan 21, 2014 /
 
Sziasztok,

két 1N4007-es diódát sorba kötve az lenne a célom, hogy a rajta eső feszültséget egy kapcsolójelnek használjam fel. Amikor az áramkör zár, folyik az áram, esik a feszültség és...itt kezdődik a gondom.
A diódákon nem állandóan esik a 0.8V, hanem átfolyó áramtól függően. Kb 0.8V a legalacsonyabb feszültség amit mértem és 1.6V a legtöbb.
Emiatt viszont nem stabil a kapcsolás, mert a további jelfeldolgozó TLP521-es optocsatolón nem gyújt be a LED, így nem is működik a rendszer amíg 1.4V-ig nem emelkedik.
Milyen lehetőségem van? Van-e olyan optocsatoló, ami alacsonyabb pl 0.8V-on is már működik?
Mellékeltem a kapcs.vázlatot, ezt szeretném felturbózni.
Köszi és várom az ötleteiteket.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2014
(#) davidovics hozzászólása Jan 21, 2014 /
 
Sziasztok!
Éppen egy laptop táp javításán vagyok és találtam benne egy alkatrészt, ami így (csak kerestem valamit a neten ami hasonlít rá) néz ki illetve még egy zsugorcső is volt rajta.
A feliraton az van,hogy skc 015.
Nem tudja valaki véletlen,hogy milyen alkatrész lehet ez, hogyan működik (pontosabban,hogyan tudnám megnézni,hogy működik-e vagy csere) illetve,hogy mikkel lehetne helyettesíteni?
A válaszokat előre is köszönöm.
(#) proli007 válasza Prome hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
Hello! Ebből nem lehet megtudni, hogy van a motor vezérelve a kontrollerről. Simán csak forog, vagy H-hídban, PWM stb..) üdv!
(#) granpa válasza davidovics hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
Ez egy (kis 5-20 Ohm)ellenállás, aminek melegedésre csökken az értéke. Bekapcsolási áramlökés-védelem. Ha szakadást (zárlatot) mérsz, csere. Lehet, nem véletlenül szakadt meg. Próbához tehetsz normál ellenállást, de előbb derítsd ki mitől nyekk.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2014
(#) proli007 válasza gaspar_zsolt hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
Hello! Az optoban is egy Led van, csak IR. Vagy is nincs 0,8V-os. Viszont azt megteheted, hogy a D2 diódát átteszed a D3-D4-el sorba. Ekkor már nagyobb feszültséged lesz az optohoz. Az 1V aszimmetria meg nem gond. üdv!
(#) gaspar_zsolt válasza proli007 hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
Szia,
a gondom az, hogy aszimmetrikus megoldás nem lehet, mert annak már van funkciója ebben a rendszerben.
modellvasúti foglaltságjelzés egysége ez egyébként DCC

Tehát, ha jól gondolom, akkor egy olyan megoldással kellene inkább foglalkozni, ahol nagyobb a létrejövő jelszint?

Olyan dióda, amin nagyobb feszültség esik?
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2014
(#) proli007 válasza gaspar_zsolt hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
Ja, azt hittem valami hálózati akármi. (DCC-t nem ismerem.) Azt kell tudni mekkora feszültségek/áramok vannak ott, Ki kivel van galvanikus kapcsolatban. Az szerint el lehet eldönteni mi a megoldás. Ez hálózati váltófeszültségre van eredetileg kitalálva szerintem. Szóval ha valamit meg akarsz oldani, azt körbe kell járni.
(#) gaspar_zsolt válasza proli007 hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
A DCC egy négyszög váltófeszültség. 18V és az áramok kb 1mA-től 1A-ig lehetnek...ez ugye a dióda miatt is.
Keresgélek egy ideje, de rengeteg változatot találtam és mind más. Van olyan megoldás, ahol a diódák helyett Graetz-híd van és egy darab ellenállás, más nincs is az opto-ig.
Apropó ellenállás...lehetne megoldás esetleg, ha csökkenteném az értékét? Mert van, ahol 15R-os van.
(#) proli007 válasza gaspar_zsolt hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
Én inkább egy Shunt stabilizátorral próbálkoznék, mint ahogy a képen is látod. Amíg az áram el nem éri a 0,6V/22ohm=27mA értéket, addig az opton engedi át az áramot, majd mikor az nagyobb a különbözet a tranyón folyik át. Tranyónak meg olyan kell, ami az 1A-t nevetve elviseli. Diódának meg leginkább a Schottky a megfelelő, hogy minél kevesebb legyen a veszteség. Mert itt kb. U=Uled+0,6V+2*Ud adja majd. (A képen a Led az optoban lévő dióda.) üdv!

I-sense.png
    
(#) proli007 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
De itt van egy javított változat is, ahol kisebb az áramváltozás és a feszültségveszteség is kb. 3V.

I-sense2.png
    
(#) gaspar_zsolt válasza proli007 hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
Tehát, ha jól értem ezt a kapcsolást, akkor alapesetben amikor minimális a sínen a fogyasztó, a teljes áram az opto-n megy keresztül, majd ahogy növekszik a tranzisztor nyitni kezd és átveszi a vezetést.
Kérdés, hogy az opto-n meglesz ezzel a kapocsfeszültség, amire szüksége van?
A módosított kapcsolásban látom, hogy a tranzisztor pár miatt laposabb lesz a görbe.
A feszültségveszteség gondolom a dióda és tranzisztorok veszteségeiből adódik össze, ugye?

Nagyon jók ezek az ötletek...
(#) gaspar_zsolt válasza proli007 hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
Még egy valami felmerült bennem...megoldható lenne a dióda-híd alkalmazása az egyes diódák helyett? Vagy a második kapcsolás már csak Schottky diódákkal életképes?
Az világos, hogy nagyobb lesz a feszültség esés ebben az esetben.
(#) davidovics válasza granpa hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
Nos elszállt a greatz meg még pár alkatrész és azokat kicseréltem,tehát nagy eséllyel most már jó lesz,de nem tudod véletlen,hogy egész pontosan mire tudnám lecserélni?
(#) Prome válasza proli007 hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
Két ér megy hozzá s sima szénkefés motor, Ez eléggé behatárolja, vagy még több pontositás kell?

Sajnos nem nagyon értek ezekhez, de azt remélem egy sima tranzisztorral megoldhatom...
(#) NyariG válasza Prome hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
Vezérlöröl kellene valami infó, kapcsrajz, fotó, valami...
Anélkül ki tudná megmondani hogy mit hol kell kicserélned és mire?
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2014
(#) krisztian990621 hozzászólása Jan 22, 2014 /
 
Ti miket építetteek mikor kezdők voltatok? Már ilyen ledes villogó erősítők.. megvannak. Tudnátok mondani pár dolgot amit megépíthetnék?
(#) granpa válasza davidovics hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
Legjobb lenne azonos darabra cserélni (filléres cucc), de jó helyette egy ellenállás is. Az áramot kéne mérni(bekapcs, és üzem), mert az ellenállás nem csökken le beindulás után.
(#) zohlih hozzászólása Jan 22, 2014 /
 
Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni. Korábban már valahol téma volt, de nem tudtam visszakeresni.
Van a kislányomnak egy elemes kislámpája éjszakai fénynek (csillagokat vetít a plafonra) 3db AAA elemmel működik.
Eléggé zabálja az elemeket gondoltam átalakítanám adapteresre.
Gondolom 2 szál mehet a 3 db elem fogadódokkjához + - , erre kellene ráforrasztani egy dc aljzatot, a kérdés, hogy mekkora kellene hozzá és milyen fajta ?

Előre is köszönöm szépen.
(#) bbalazs_ válasza zohlih hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
Az arama a fenyerotol fugg, de szerintem 500mA alatt van.
A feszultsege egyszeru, 3x1.5V, azaz 4.5V.

Nagy valoszinuseggel egy 5V-os regebbi telefontolto pont megfelelo lesz a feladatra, esetleg egy kiserteku ellenallast beteszel (5 Ohm mondjuk) vagy egy soros diodat.
Polaritasra figyelj.
(#) zohlih válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
Ledes, műszaki leírást nem találtam róla.
Csatoltam egy képet DC aljzatról, de ez 3 pólusú :/ ?
Ellenállás is kellene? Annyira nem értek ezekhez a dolgokhoz.

dc aljzat.jpg
    
(#) Csupasz válasza zohlih hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
A DC aljzat jó, a ledeket nézd meg, hogy vannak benne kötve, és meglátod milyen ellenállás kell.
(#) nedudgi válasza zohlih hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
A lámpa fix telepítésű, vagy a kislány kezeli, kezében tartja? Ha fixen le van rakva az asztalra, akkor elfogadható a hálózati adapteres működtetés, de ha kézbefogja, inkább akkumulátorról működtesd.
(#) davidovics válasza granpa hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
De az a gond,hogy sehol nem találok még csak adatlapot se róla...vagy esetleg a 015 arra vonatkozik,hogy 15 Ohm-on van alaphelyzetben? Illetve ha egy 15 Ohmos ellenállást raknék be, akkor hány wattosat kéne beraknom,hogy lehetőleg az se égjen ki?
Illetve,hogyan hívják ezt az alkatrészt,mert akkor megpróbálnék valami hasonlót keresni hozzá?
(#) beni1999 hozzászólása Jan 22, 2014 /
 
Ti miket építetteek mikor kezdők voltatok? Már ilyen ledes villogó erősítők.. megvannak. Tudnátok mondani pár dolgot amit megépíthetnék?
(#) nedudgi válasza beni1999 hozzászólására (») Jan 22, 2014 / 1
 
Addig, amíg nem jut eszedbe más, gyúrj arra, hogy amit készítettél, az szép is legyen. Gondolj arra, hogy mi az amit használna is a család, és találsz róla információt, hogyan lehet megoldani. Lényeges, hogy az időt hasznosan töltsd el, és maradandót alkoss úgy, hogy örömed leljed benne.
Következő: »»   2222 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem