Fórum témák
» Több friss téma |
Az tök mindegy a zöld világít csak akkor is nulla meg ha csak a sárga világít akkor is. Most pl. hiába forrasztottam be egy 4,7mikrós kondit a kimenetre a nyákra akkor is nullával indul. És csak akkor éled fel ha össze érintem a kimeneteket. Viszont ahogy az előbb is írtam elzártam és bekapcsoltam pár percel később és beindult nem nullával. Viszont ha mind kettő durvát letekerem műkődés közben full minimumra akkor utánna hiába tekerem csak nulla, ezek után is csak a rövidzárral indul be hiába nem zártam el.
Most pl. mind a négy a poti majdnem közép állásba, be kapcsoltam és nullát ír ki. Multiméteren ilyenkor nézzve amikor nulla akkor 1.03V és a sárga az áram led világít.
Sziasztok!
Ugyanerre a problémára reagálva. Munkatársam segítségért fordult hozzám, mert neki is csak így indult csak el az ugyanilyen SMPS II tápja. Én azt csináltam, hogy a kimeneti banánhüvelyre közvetlenül csavaroztam egy 8,6K értékű fémházas teljesítmény ellenállást. Így egyből indul, és semmiféle hátrányát nem tapasztaltam. Jó kis cucc ez.. Hátha segít valamit... Amúgy nekem még az első verziós SMPS labortápom van, és nagyon jól teszi a dolgát! / Pedig nyüstölve van rendesen, Köszönet Attilának!!!!/ Alig várom, hogy Attila elkészítse a Pic-es vezérlőmodult! Akkor majd én is megépítem a labortápegység II-t.
Az első és az utolsó mondatodat nem értettem de mindegy végülis. A lényeg hogy akkor tehát ha a tápot bekapcsolod és a hiba jelentkezik azaz nulla kimenő fesszel indul, akkor az áramgenerátor LED világít? Ez azt jelenti hogy azért van nulla a kimeneten mert az áramszabályozó OPA húzza le az áteresztő fetet és az lezár. Valószínűleg az áramszabályozó OPA reteszelődik, de nem értem miért. Meg kellene mérni hogy a hiba fennállásakor mekkora a fezsültség az IC5 1,2,3 és 7-es lábain. Valószínű hogy az 1-esen -5V körüli érték lesz,a 7-esen +5V, a 2-esen nulla, a 3-ason pedig valamekkora attól függően hogy mekkorára van állítva az áram-szabályozó potméter.
Fene egye meg a bogaraitokat amiket a fülembe ültettek, lehet estre ránézek szkóppal mert most már nagyon kíváncsi vagyok mi okozza ezt. ![]()
Én is kipróbálgattam, nekem mindig jól indul, kivéve ha 0-ra van tekerve az áramkorlát (eddig fel sem tűnt, mert nem szoktam nullára tekerni). Ilyenkor a piros led világít, de ha feltekerem átvált a zöldre, ahogy kell, de feszültség nem növekszik, ha letekerem visszavált pirosra. Csak a hibakeresés segítségéhez írtam.
Valamelyikőtök megmérhetné azokat amiket írtam.
Már annyit mértem rajta, pedig soha nem volt rossz
![]() Tehát: a fesz. szabályzó OPA akad ki. A tápok megvannak, áram OPA szerintem jól működik. A fesz OPA bemenetén jók a feszek, a kimenete gyakorlatilag két állapotú. Ha a piros led világít 2,8V, ha a zöld 4V és innen semmi nem mozdítja ki. A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2014
Miből gondolod hogy a fesszabályozó OPA reteszelődik? Nem értem az egészet... Áram OPA szerinted jól működik. Miért gondolod ezt? Miket mértél amik alapján arra jutottál hogy az áram OPA jól működik? A "fesz OPA bemenetén pedig jók a feszek". De mi az hogy jó?
![]()
Az áram OPA 1 láb = potival állítható, 2 láb = 1mV 3= 0,2mV-tól potival állítható.
Fesz.: 5 láb = potival állítható 6 = 1,5mV 7= fix 4V vagy 2,8V <- na ebből gondoltam.
Azt hiszem nyomon vagyok
![]()
Á nem, azt hiszem a méricskélés közben kinyírtam az OPA-t, mindjárt kicserélem.
Kicseréltem, méricskéltem és az a javaslatom ne kapcsoljuk be a tápot 0-ra állított áramkorláttal
![]() Ha nincs letekerve az áram poti, akkor mindig elindul. Nálam legalábbis ez a helyzet.
Na ránéztem szkóppal. Ki-be kapcsolgattam vagy ötvenszer, kisebb-nagyobb szünetekkel de most egyetlen egyszer sem indult nulla Volttal. Az első alkalommal sem, pedig akkor a legutolsó bekapcsolás óta legalább két nap telt el. No nem baj, azért megnéztem mi van az áram-szabályozó OPA-n. A piros jelalakok a 2-es lábon (invertáló láb), a sárgák pedig a 3-as lábon (nem invertáló láb) lévő eseményeket mutatják. Kisebb amplitúdójúakat is elkaptam, ezek a nagyobbak közül valóak. Valószínűleg ilyesmik reteszelhetik a tápot, mert azért a kb 15-25V-os tüskék egy 5V-os tápfeszű OPA bemenetén nem túl egészségesek.
![]()
Csak kíváncsiságból megnézed nekünk, ha letekert áramkorláttal kapcsolod be, terhelés nélkül, mennyi a kimeneten a feszültség?
Egy tranziensszupresszor erre nem jó? Vagy az nem elég gyors?
Teljesen letekert áram-potikkal ilyesmik vannak:
A legkisebb tranziens-szupresszor ha jól láttam 6,8V-os ami túl sok. Elvileg két zener meg tudná védeni mint ahogy a fesszabályozó OPA-nál is vannak (D26 és D27). Kíváncsiságból megnéztem amúgy ezt is hogy ott mi a helyzet, a zenerek ott megfogják-e a tranziens tüskéket. Ott ilyesmiket láttam (piros a 6-os láb, sárga az 5-ös):
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2014
http://www.onsemi.com/PowerSolutions/product.do?id=ESD11N5
Van ilyen, kifejezetten 5V-ra. Persze hogy itthon hol lehet kapni, az jó kérdés.
Rákerestem, van 5V-os a HQ-nál. Persze nem biztos, hogy ez megold bármit is. Én ehhez sajnos kuka vagyok.
Azt mérd meg légy szíves mekkora ilyenkor a táp kimeneti feszültsége (letekert áramkorlátnál bekapcsolás, terhelés nélkül).
Én most ráraktam egy schottky diódát a kimenetre záróirányban, ez lekorlátozza kimeneti negatív feszültséget, így mindig elindul. Idézet: „Azt mérd meg légy szíves mekkora ilyenkor a táp kimeneti feszültsége (letekert áramkorlátnál bekapcsolás, terhelés nélkül).” -1V körüli. Na most mikor ráraktam a kimenetre a digimultit akkor végre egyszer sikerült elkapnom úgy hogy reteszelődött! Az áramkorlát-potik ekkor teljesen le voltak tekerve azaz a bekapcsolás után az áramgenerátor-LED világított. Viszont reteszelve volt mert az árampotik feltekerése után is égve maradt a LED. No ez van az áramszabályozó OPA bemenetén bekapcsoláskor ha reteszelődik (piros jelalak a 2-es láb, sárga a 3-as):
Rögtön utána megismételtem még kétszer de akkor sajnos nem reteszelődött, az OPA bemenetein pedig ezeket látta a szkóp:
Látható hogy a kettővel előbbi hozzászólásomban lévő jelalak (a reteszelődéskori) és az utána lévő hozzászólásomban linkelt második (nem reteszelődéskori) szkópábrák szinte teljesen ugyan úgy néznek ki. Azaz a hiba oka nem errefelé keresendő, legalábbis ezek alapján úgy tűnik.
Szerintem nem az áram OPA okozza, hanem a fesz. Ha kimenet -0,6V körüli érték fölött van, akkor a feszültség beállítás már nem tudja kihozni onnan, ha -0,2V-nál még simán. Ezért ha van rajta terhelés ez a negatív feszültség szépen "kisül" rajta, vagy ki sem alakul. Nem lehet a tekercs kikapcsolásakori visszarúgás tárolódik fordított polaritással a kimeneti kondikon.
Ha megfigyeled a táp kikapcsoláskori viselkedését (max fesz. terhelés nélkül kikapcsolva), akkor először beáll kb. -0,3-0,4V a kimeneten, majd pár másodperc múlva ez felugrik akár -2-3V-ra.
Bocs rosszul írtam. Nem ugrik fel a feszültség hanem szépen lecseng a kimenet +-irányban, csak ilyenkor méréshatárt vált a műszerem, avval vert át.
Nem az okozza, valamilyen bekapcsolási tranziens.
Kivettem az áteresztő FET-et és valóban rossz. Sikerült szereznem cseredarabokat. Ezek után az előszabályzót hogyan ellenőrizzem le, az 555 IC tápfeszültségén kívül?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |