Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2233 / 3975
(#) mikrokapcsolo válasza martonroli hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Azzal is jó lesz, de ha túl kicsire tekered, kicsinálhatod a meghajtód tranzisztorát. Inkább számold ki. Sőt, akkor se menj 6mA-ig, inkább használj egy tranzisztort, ami többet bír, és akkor nem kockáztatsz semmit sem.
(#) martonroli hozzászólása Feb 3, 2014 /
 
Előtét ellenállás számolásához szükség van a led-en átfolyó áramra, most akkor hogyan számoljam ki?
(#) mikrokapcsolo válasza martonroli hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Az oldalon található Segédprogramok alatt egy led előtét számoló. A Leded adatlapját megkeresed, és abból megnézed, hogy mennyi árammal működik és kiszámolod azzal. De ha azzal számolsz, hogy 5mA (amit még ugye elbír a vezérlőd) akkor ki tudod próbálni, hogy mennyire fog világítani. Viszont ha nem tudod, hogy mekkora áramot bír a led maximum, akkor tönkre is teheted. Tehát keress valami infót róla.
(#) martonroli válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Nem lehet valahogy meg saccolni hogy mennyi lehet a maximum áram amit elbir?Egy régi hangfalból szedtem ki ez volt a be-ki gomb felett, infót biztos hogy nem tudok róla szerezni, annyit tudok hogy 70mV-al szépen világit.
(#) mikrokapcsolo válasza martonroli hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Az általános ledek 1,2V körül nyitnak. Akkor ez vagy hibás, vagy spéci led. Próbáld 1mA-rel, és addíg menj felfele (max 5mA-ig) amíg szépen nem világít. Csak óvatosan.
(#) bbalazs_ válasza martonroli hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Te, ezt a 70mV-ot hogyan merted?
(#) martonroli válasza bbalazs_ hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Ez a vezérlő rá van dugva pc-re usb-n keresztül egy program folyamatosan irja az aktuális feszültséget, 3,5V-ot és ahogy a ledet rádugtam úgy csökkent 70mV-al.
(#) bbalazs_ válasza martonroli hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Jaj.
Ohm-torveny megvan?
Multimetered van? Mutatnek egy kevesbe indirekt modot, ami mukodik is.
(#) martonroli válasza bbalazs_ hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Gondoltam hogy hülyeség lesz nem véletlenül a kezdő kérdésekhez tettem fel.Multiméter van bár az 1500 ft-os féléből.
(#) Mairtin válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 3, 2014 / 1
 
Köszönöm a gyors választ!

Most ha jól számoltam a segédprogrammal, akkor az alábbi eredmények jöttek ki:
(úgy gondolom, hogy párhuzamos kötésben vannak a szegmensek, ezért számoltam ebben)

7 szegmenst számolva, csak 6V-nál nem írta ki hogy a tápfeszültség alacsony.
szegmensek

A pontnál pedig ez jött ki:
pont

Lehetséges, hogyha mindkét kijelző egyidejűleg működik, akkor a fénye halványabb lesz?
(#) bbalazs_ válasza martonroli hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Az nem baj, jo lesz. A LEDet hogyan 'dugod' be a cuccba?

A led egyik labat bedugod, a masik labat es a foglalatot pedig a multimetereddel hidalod at. A multimeter 200mA-os tartomanyba legyen allitva. Ha ilyenkor a led vilagit, kozvetlenul lelvashatod mA-ben a fogyasztast. Ha tul soknak talalod, akkor sorba pakolhatsz kis ellenallasokat (100 Ohm es kisebb tartomanyban), ekkor a LED halvanyabban vilagit majd. Potit is bekothetsz sorban igy, aztan mikor elegedett vagy a mA ertekkel, akkor kiveszed a multimetert a rendszerbol.

Feszultseget egyszeruen ugy merhetsz, hogy 20V allasba allitod es a led ket laba (kivezetese) kozott mersz. 2V koruli erteket kapsz majd.

Kuldj egy emailcimet, lerajzolom, nehogy felreertes legyen belole.
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2014
(#) mikrokapcsolo válasza martonroli hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
NA, az is több mint a semmi. Fogd a ledet, és tedd a multiméterre diódamérő (szakadásvizsgáló/csipogó...) állásban, és az ott kiírt érték lesz a nyitófeszültsége a lednek. A tápfeszből kivonod a led nyitófeszét, majd megszorzod a a led áramával Amperban. Ekkor megkapod a kellő ellenállást.
(#) mikrokapcsolo válasza bbalazs_ hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Ha így tesz, hogy ellenállás nélkül köti be, tönkreteszi a vezérlőt, mivel az csak 6mA-t bír. Inkább le kösse rá közvetlen.
(#) martonroli válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Egy poti van elé kötve.
(#) mikrokapcsolo válasza martonroli hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Akkor is elromolhat, ha nagyobb áramot veszel ki belőle. Az előbb ítram, mit tegyél, akkor nem fogsz tönkre tenni semmit sem.
(#) martonroli válasza bbalazs_ hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Azt hiszem vennem kell egy normális multimétert, mikor áthidalom akkor a led nem világit és nem ir ki semmit, mikor szakadás vizsgáló van akkor pedig mikor hozzá érintem véletlenszerűen ad egy számot aztán eltűnik.Illetve még annyi hogy bal oldalt egy 1-es van nem tudom ez mit jelenthet.Előre is bocs hogy nem irok hosszú i betűt de billentyűzetem angol ezért van ez.
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2014
(#) dudzsi hozzászólása Feb 3, 2014 /
 
Sziasztok!
Megszeretném épiteni a képen látható kapcsolást. A poti helyet egy feszültségosztot szeretnék berakni. Kiszámitottam a két ellenálás értékét BSS elektronika oldalán lévö kalkulátorral. Terheletlenül annyi az érték mint ami ott van de ha rákötöm az ic-re akkor kevesebb. Honan lehet megtudni hogy mennyit fog még esni?
(#) bbalazs_ válasza martonroli hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Kuldom a freemailos cimedre a kepet.
1-es akkor van, ha kiszaladt a tartomanybol az ertek. Pl. 2000mV-os tartomanyban mersz egy 3V-os gombelemet.
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2014
(#) mikrokapcsolo válasza martonroli hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
A ledet kösd ki mindenhonnan, diódamérésben mindkét polaritással mérd meg, ekkor kell mutatnia stabilan értéket. ( mérővezetékek COM és V/ Ohm csatikon) Ha így sem működik, valószínűleg a leded halott(netalántán a multiméter).
(#) proli007 válasza dudzsi hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Hello! Valami árulás van. A feszültség nem eshet. Maximum nőhetne, de az IC bementi árama elhanyagolható az osztóhoz képest. Kivét ha valami 10Mohm-okat használsz. üdv!
(#) martonroli válasza bbalazs_ hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Kösz!Megkaptam az email-t!
Eddig is igy kötöttem be, szakadás vizsgálatnál látom ahogy a led pislákol szóval kinyit és működik de a multiméter hülyeségeket irkál,mikor áthidalom meg se nem irja ki se nem világit.
Biztos vagyok benne hogy a multiméter a ludas.Most megnéztem egy 1,5V-os elemet se tud megmérni.
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2014
(#) dudzsi válasza proli007 hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Köszi. Akkor lehet hogy valamit benéztem. A referencia feszülteséget ennél a kapcsolásnál hogy kell kiszámolni? Nem igazán értem ezt a dioda, ellenálás párost.
(#) bbalazs_ válasza martonroli hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Jo benne az elem?

Meg szokott lenni a belsejeben egy kis biztositek 250mA-s. Ha az eldurran, akkor egyaltalan nem mer kis aramot, mert azzal sorban van kotve.
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2014
(#) mikrokapcsolo válasza martonroli hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
A potidat tekerd kb 470 Ohm környékére, és úgy fog kicsit több mint 4,2mA folyni, azzal jó lesz. Viszont akkor nem ártana beszerezni egy multimétert, nem kell rögtön Metexre és társaira hajtani, elég a 2000-es kategória is.
(#) proli007 válasza dudzsi hozzászólására (») Feb 3, 2014 / 1
 
A referencia feszültséget a dióda nyitóirányú feszültsége adja. Ez 500..700mV körüli. Ha az osztó kimeneti feszültsége ez felet van, akkor sötét a Led, ha alatta világos. A nyitófeszültséghez meg áram kell, azt adja az 1,8k. üdv!
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2014
(#) dudzsi válasza proli007 hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Köszönöm a segitséget.
(#) martonroli válasza bbalazs_ hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Idézet:
„Jo benne az elem?”

Hát most megmértem 8,8V a 12-ből bár kérdéses hogy saját magát megtudja e mérni.
Azt a biztositékot mindjárt meglesem.
(#) mikrokapcsolo válasza martonroli hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
Nem szabvány 9V-os elem? Saját magát ne méregesd, mert nem pontos, sőt, ha fordítva mérsz rá, rövidre zárod az elemet.
(#) speedbump hozzászólása Feb 3, 2014 /
 
Sziasztok. A lakásunk nagyon sok villanykörtét elfogyaszt. Nem tudom, hogy ez minőségi kérdés-e, de sokszor az izzók csak egy-két hétig tartanak. Mi lehet az oka, illetve tehetek-e ellene? A kompakt fénycsövek bírják a gyűrődést.

A másik kérdés, részben kapcsolódik az előzőhöz. Azt olvastam, hogy a dimmer növeli az izzók élettartamát. Ez igaz? Vajon a fenti körülmények között tovább tartanának az izzók ha dimmert használnék? (a benne lévő tekercs meg kondik miatt gondolom, hogy a tranziensek ellene jobban véd, de lehet hogy hülységet mondok)

Köszönöm a válaszokat.
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2014
(#) mikrokapcsolo válasza speedbump hozzászólására (») Feb 3, 2014 /
 
A foglalatok jó állapotban vannak? Az is okozhat ilyesfajta problémát. A dimmerek az izzók fényerejének csökkentésére vannak. A színházban amit használunk 100-as izzót darabokhoz, dimmerelve, néha villogva, gyorsabban ég ki, mint a simán használt. Ha vannak zavarok a hálózaton, kondit lehet tenni a foglalatok mögé, az javíthat rajta, bár ezek az izzót nem nagyon zavarják.
Következő: »»   2233 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem